Jump to content



Κήπος, φυτά και απορίες


Recommended Posts

Κηπουρικές ανησυχίες, λοιπόν φέτος πήρα δυο ντοματιές για τεστάρσμα, το σπίτι έχει δυο μπαλκόνια, το «πίσω» βόρειο/ανατολικό που έχει ήλιο το πρωί ~2 ώρες και το μπροστά νότιο/δυτικό που έχει και τον περισσότερο ήλιο από της 2 το μεσημέρι μέχρι την δύση, στο μπροστά κόντεψε να την κάψει ο ήλιος, είχε κιτρινίσει φουλ και την πήγα και αυτή στο πίσω, στο πίσω η άλλη μου παρουσίασε αρρώστια ή το χώμα (ο θεός να το κάνει) αν και καινούριο ίσως να είναι ακατάλληλο και να του λείπουν θρεπτικά συστατικά.

 

Δυο φωτογραφίες από τα φυτά αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει με αυτά, επίσης άλλες δυο με δυο αν ξέρει τι είδος είναι, λέω να αγοράσω κανένα, επίσης σκέφτομαι να καλύψω το δυτικό μέρος του μπαλκονιού που δεν έχει τέντα με κάποιο αναρριχώμενο φυτό, κατά προτίμηση φυλλοβόλο, όπως Βίγκνα – Σαλίγκαρος, Πλουμπάνγκο Μπλέ, Γλυσίνια - Γλυτσίνια – Βιστέρια είτε παρθενοκισσός -πεντάφυλλο.

 

Συμβουλές καλοδεχούμενες ιδιαίτερα για τις ντομάτες!

IMG_20170624_121926_1.jpg        IMG_20170624_121940.jpg

 

 

 IMG_20170513_132602.jpg       IMG_20170513_132619.jpg         IMG_20170513_132625.jpg   

 

 

 

edit Οκ στο ένα λουλούδι δεν βρίσκω την φωτογραφία, μόλις την βρω θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω από δαύτα αλλά η γιαγιά μου έριχνε απύρι ακα θειάφι στις ντομάτες ειδικά μετά από βροχή για να αποφύγει αυτές τις κιτρινίλες στα φύλλα (περονόσπορος νομίζω λέγεται) και στη ρίζα έριχνε ασβέστη για να μην κάνουν μαυρίλες αν θυμάμαι καλά

 

Αν δεν πάρεις απάντηση από εδώ, νομίζω ο @Lakisss έχει φυτέψει ντοματούλες, ρώτα κάνα γεωπόνο εκεί κοντά σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Lakisss said:

Το πρώτο πράγμα ήταν να ψάξω, είδα ένα παρόμοιο άρθρο αλλά δεν μπορούσα να αποφασίσω αν είναι μύκητας (Ωίδιο Ντομάτας) ή έλλειψη Ασβεστίου, Μαγνησίου

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τες από τα άρρωστα φύλα για αρχή και πότισε τες και αν γίνεται το νερό να μην έχει χλώριο. 

Το πιο πιθανό είναι να οφείλονται όλα στο χώμα,που το βρήκες; Η ντομάτες θέλουν ιδανικά "κοκκινόχωμα" ή "αμμόχωμα".

Το άλλο φυτό είναι αναρριχωμένη τριανταφυλλιά, υπάρχουν πολλά είδη και κάνουν για το μπαλκόνι που θες κάτι αναρριχώμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι "διαδρομοι στα φυλλα δειχνουν καμπια, κοψε τα κιτρινα κ δωστους ποιο πολυ ηλιο!Τα ιδια ειχαν κ μενα αλλα με το που σφιξαν οι ζεστες ισιωσαν! Αλλο κολπο ειναι μισο λιτρο νερο,2 κουταλιες οινοπνευμα κ 1 σαπουνι πιατων κ ψεκαζεις... Το χωμα δεν παιζει κ τοσο σημαντικο ρολο,απλα βαλε ενα μικρο κομματι σκουριασμενο σιδερο στην καθε γλαστρα κ θα φυγει κ η κιτρινιλα!

πριν 50 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

IMG_20170601_010601_1.jpg

 

Βρήκα και το άλλο, δεν ξέρω τι είναι αλλά μυρίζει πανέμορφα.

Σε γιασεμι μου φερνει...γινεται αναρριχωμενο με μια περγολιτσα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χώμα το αγόρασα τσουβάλι, ήταν ένα φτηνό, όταν το άνοιξα μόνο χώμα δεν θύμιζε… εχώ καιρό να ανέβω βουνό αλλά πρέπει να πάω μια βόλτα, σε μερικά μονοπάτια έχει κόκκινο χώμα, θέλω και πέτρες για τον πάτο στις γλάστρες.

 

Ήταν ματσάκι και το μύρισα, μυριζε απίστευτα, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο έντονο με νυχτολούλουδο, και το άλλο πάνω επίσης είναι αναρριχώμενο και μυρίζει  όμορφα, αν πας κοντά και το μυρίσεις, όχι έντονα σαν το νυχτολούλουδο δλδ, μια και θέλω ένα αναρριχόμενο ίσως το προτιμήσω, πριν έκλινα προς το Βίγκνα – Σαλίγκαρος λόγο ιδιαίτερου σχήματος άνθους.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αγόρασες δεν είναι κακό,αλλά δεν είναι και το καλύτερο για τις ντομάτες. Κάνε και αυτά που σου είπε και ο Stelios13 και αν έχεις φωσφορούχο λίπασμα πρόσθεσε λίγο πριν το πότισμα.

Πρόσεχε και το πότισμα σου γιατί βλέπω το χώμα στις γλάστρες και έχει στραγγίσει τελείως. Πάντα απόγευμα/νύχτα,αν μπορείς πάντα την ίδια ώρα και με νερό χωρίς χλώριο(δεν βοηθάει στην ανάπτυξη το χλώριο).

Αν κάνει κενό περιμετρικά στην γλάστρα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες να ξαναστρώνεις το χώμα επιφανειακά γιατί δεν κάνει να περνάει αέρας στις ρίζες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε καιρός από τις αρχές Μαΐου, οπότε να δούμε τι πετύχαμε μέχρι στιγμής.

Η στήριξη έγινε με ξύλα από παλέτες και σχοινιά. Να τονίσω ότι αν και διάβασα μερικά πράγματα στο νετ περί καλλιέργειας, τα περισσότερα τα κάνω στην τύχη και ενστικτωδώς.:p Απ' ότι φαίνεται έπρεπε να ψηλώσω και άλλο τη στήριξη με μακρύτερα ξύλα, πράγμα που πρέπει να κάνω την επόμενη εβδομάδα, γιατί τα φυτά έφτασαν επάνω.

100_3900.jpg  100_3889.jpg

 

Οι τομάτες τσαμπί φαίνονται πιο εύκολες, αναπτύσσονται γρήγορα και έχουν πολύ καρπό επάνω.

100_3887.jpg  100_3888.jpg

 

Στις κανονικές τομάτες δεν βλέπω ακόμα αντίστοιχα τόσο μεγάλη καρποφορία, και βλέπω και ένα παράδοξο.

Αν προσέξετε τις φωτό οι τρεις πρώτες τοματιές (από αριστερά) δεν έχουν καρπό, ενώ οι υπόλοιπες τέσσερις (δεξιά φωτό) έχουν. Ίσως οφείλεται στο ότι οι τρεις πρώτες έκαναν από μία τομάτα η κάθε μία αμέσως και τους τράβηξε δύναμη ο καρπός. Αν και τις έκοψα νωρίς (κόκκινες μεν αλλά όχι ώριμες ) δεν είδα φως. Ειδικά η τρίτη έχει μείνει σχεδόν όπως την πήρα φυτώριο.:p Είδωμεν...

100_3893.jpg  100_3894.jpg

 

Οι πιπεριές προχωρούν πιο αργά και έχουν δρόμο, αλλά σαν φυτό μπορεί να σου δίνει καρπό για αρκετούς μήνες.

Οι κανονικές (αριστερή φωτό) μόλις έχουν κάνει λουλούδια. Πιπεριές έκαναν από νωρίς οι Φλωρίνης (δεξιά φωτό οι αριστερές), αλλά βλέπω ότι ο καρπός τώρα καθυστερεί την ανάπτυξη του φυτού.

100_3892.jpg  100_3890.jpg

 

Όπως είπα στην αρχή πολλά πράγματα τα κάνω στην τύχη και με τη δική μου λογική. Άλλοι ψάχνουν τι ποικιλία θα βάλουν, εγώ έβαλα τυχαία φυτά, και δεν ξέρω τι έβαλα κιόλας.:p Υπάρχουν τομάτες που κλαδεύονται, άλλες που δεν κλαδεύονται και αναρριχώμενες. Εγώ δεν ξέρω τι πήρα αλλά τις κλαδεύω όταν βλέπω ότι φουντώνει το φύλλο, για να παίρνουν αέρα και δύναμη το φυτό. Μπορεί και να κάνω λάθος. Μέχρι στιγμής πάντως στις τσαμπί αποδίδει φουλ το σύστημά μου.Το ίδιο κάνω και στις πιπεριές.

Όσον αφορά τη λίπανση έβαλα δύο φορές ασβέστιο για να αποφύγω αυτό http://www.gemma.gr/gr/symvoules-arthra/leptomereies/12386/  και δύο φορές λίπασμα τύπου κομπλεζάλ. https://www.skroutz.gr/c/1531/Lipasmata.html?keyphrase=λιπασμα+complesal Απ' ότι διαπίστωσα μετά έχει και αυτό πολλούς τύπους (βλέπε διαφορετικά νούμερα), οπότε στη τύχη και αυτό. Μέχρι στιγμής δεν είχα θέμα απ' το χαλάζι, και αν δω κάποιο κιτρινισμένο/άρρωστο φύλλο το κόβω. 

Θα ενημερώσω στο μέλλον για οποιαδήποτε πρόοδο.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου πεταει και μερικους βασιλικους στο παρτερι με τις ντοματες, δε θυμαμαι για ποιο λογομου ειχε πει, θα τον ρωτησω αν το θυμηθω. Το εχει ξανακουσει κανεις αυτο το κολπο να το εξηγησει λιγο παραπανω μπας και βοηθησει κανεναν?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Ο πατερας μου πεταει και μερικους βασιλικους στο παρτερι με τις ντοματες, δε θυμαμαι για ποιο λογομου ειχε πει, θα τον ρωτησω αν το θυμηθω. Το εχει ξανακουσει κανεις αυτο το κολπο να το εξηγησει λιγο παραπανω μπας και βοηθησει κανεναν?

Ναι,εκτος απο αντικουνουπικο αν τον βαλεις στα παραθυρα απωθει κ τα βλαβερα εντομα απο τα φυτα που ειναι κοντα του κ βοηθαει στην επικονιαση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Ο πατερας μου πεταει και μερικους βασιλικους στο παρτερι με τις ντοματες, δε θυμαμαι για ποιο λογομου ειχε πει, θα τον ρωτησω αν το θυμηθω. Το εχει ξανακουσει κανεις αυτο το κολπο να το εξηγησει λιγο παραπανω μπας και βοηθησει κανεναν?

http://share24.gr/o-vasilikos-prostatevi-tis-ntomates-veltioni-ti-gefsi-tous-afto-ke-alla-9-fyta-pou-prepi-na-fytevonte-dipla-stis-ntomates/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lakisss Οι τρεις πρώτες θέλουν ήλιο, κάτω από δέντρο είναι γιατί βλέπω και φύλλα;

Αν υπάρχουν πολλά φύλλα στο έδαφος καθώς αποσυντίθονται ελευθερώνουν άζωτο που καθυστερεί τον καρπό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο βασιλικος μπαινει για τα ζωιφια αλλα και για να δειχνει ποτε θελουν ποτισμα. @Lakisss οι ντοματιες σου πανε πολυ καλα απλα εγω κανω τα αυλακια αναποδα. δηλαδη φερνω χωμα προς τις ριζες και φιαχνω αναμεσα απο τις ντοματιες μια γουρνα οπως την λεμε εμεις που γεμιζει νερο καθε 2-3 μερες. οσο για ραντισμα ψεκαζουμε με θειοχαλκινη. Αν παρουσιαστει βρωμαρια(κοινως βρωμουσα) παιρνουμε καλτσον βαζουμε μεσα θειαφι και πασταλιζουμε τις ντοματες.επισεις πολυ καλο για τα ζωιφια και ειδικα για την μελιγγρα βαζουμε και κατιφεδες

 

δεν ξερω αν εχει καποιος βαλει και αγγουριες αλλα θελουν ιδιεταιρη προσοχη να μην τις παρτησουμε η τις κοψουμε η τις πληγωσουμε για πικριζουν τα αγγουρια.

παντως χαιρομαι ιδιεταιρα οταν βλεπω κηπους με μερακι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

Lakisss Οι τρεις πρώτες θέλουν ήλιο, κάτω από δέντρο είναι γιατί βλέπω και φύλλα;

Αν υπάρχουν πολλά φύλλα στο έδαφος καθώς αποσυντίθονται ελευθερώνουν άζωτο που καθυστερεί τον καρπό.

Στη συγκεκριμένη σειρά πέφτουν φύλλα από ένα δέντρο ενός γείτονα πίσω απ' τη μάντρα. Αυτό δεν το ήξερα, αλλά σε κάποιο βίντεο στο youtube έλεγαν πως τα φύλλα κάνουν σκίαση και κρατάνε την υγρασία του χώματος. Θα τα απομακρύνω να το δοκιμάσω. Πάντως όλα λιάζονται πολλές ώρες, δεν είναι σίγουρα αυτό.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος vellamos έγραψε:

οσο για ραντισμα ψεκαζουμε με θειοχαλκινη.

Ξέχασα να το γράψω, τους έχω ρίξει με κάλτσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Havic
Οι στοές στα φύλλα της ντομάτας δηλώνουν ύπαρξη τουτας, έντομο που θα μπορούσε ακόμα και να καταστρέψει το φυτό, βιολογική καταπολέμηση γίνεται με βακιλλο θουριγγιας.
Τα κίτρινα φύλλα είναι έλλειψη αζώτου, γενικά σε γλάστρες αν δεν βάλεις κάποιο λίπασμα και ασβέστιο μην περιμένεις και πολλά πράγματα.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎24‎/‎6‎/‎2017 at 4:20 ΜΜ, το μέλος Havic έγραψε:

Κηπουρικές ανησυχίες, λοιπόν φέτος πήρα δυο ντοματιές για τεστάρσμα, το σπίτι έχει δυο μπαλκόνια, το «πίσω» βόρειο/ανατολικό που έχει ήλιο το πρωί ~2 ώρες και το μπροστά νότιο/δυτικό που έχει και τον περισσότερο ήλιο από της 2 το μεσημέρι μέχρι την δύση, στο μπροστά κόντεψε να την κάψει ο ήλιος, είχε κιτρινίσει φουλ και την πήγα και αυτή στο πίσω, στο πίσω η άλλη μου παρουσίασε αρρώστια ή το χώμα (ο θεός να το κάνει) αν και καινούριο ίσως να είναι ακατάλληλο και να του λείπουν θρεπτικά συστατικά.

 

Δυο φωτογραφίες από τα φυτά αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει με αυτά, επίσης άλλες δυο με δυο αν ξέρει τι είδος είναι, λέω να αγοράσω κανένα, επίσης σκέφτομαι να καλύψω το δυτικό μέρος του μπαλκονιού που δεν έχει τέντα με κάποιο αναρριχώμενο φυτό, κατά προτίμηση φυλλοβόλο, όπως Βίγκνα – Σαλίγκαρος, Πλουμπάνγκο Μπλέ, Γλυσίνια - Γλυτσίνια – Βιστέρια είτε παρθενοκισσός -πεντάφυλλο.

 

Συμβουλές καλοδεχούμενες ιδιαίτερα για τις ντομάτες!

IMG_20170624_121926_1.jpg        IMG_20170624_121940.jpg

 

 

 IMG_20170513_132602.jpg       IMG_20170513_132619.jpg         IMG_20170513_132625.jpg   

 

 

 

edit Οκ στο ένα λουλούδι δεν βρίσκω την φωτογραφία, μόλις την βρω θα την ανεβάσω.

Οι στοές στα φύλλα τις τομάτας στις προέρχονται απόhttps://www.kalliergo.gr/kalliergies-odigies/exthroi-astheneies/11392-liriomyza.html  όχι απόhttp://ktimabioma.blogspot.gr/2015/10/tuta-absoluta_28.html  , έχουν διαφορά αυτά τα δύο .

Είναι δύσκολα έντομα στην καταπολέμησή τους και αν εγκατασταθούν στην φυτεία σου μόνο με χημεία έχεις αποτέλεσμα, που όμως(οικονομικά-υγεία) δεν σε συμφέρει να το κάνεις .

Το κιτρίνισμα στα φύλλα μπορεί να είναι πολλά πράγματα . Όπως κακό χώμα , πολύ νερό ,πολύ χλώριο στο νερό, έλλειψη ήλιου (οι ώρες που λες είναι λίγες, να τα μεταφέρεις από το ένα μπαλκόνι στο άλλο ανάλογα τον ήλιο), κ.λ.π.

Lakkis για το ότι δεν έδεσε καρπούς μπορεί να συμβαίνουν διάφορα. Όπως έλλειψη ήλιου , οι ρίζες από το δέντρο που λες ότι το σκιάζει , η ποικιλία που φύτεψες , τα φυτά που αγόρασες από γεωπόνο να μην είναι αυτά που ήθελες κ.λ.π.

Το καλύτερο και για τις δύο περιπτώσεις είναι όταν κάτι δεν πάει κάτι καλά ξερίζωμα και πάμε για άλλα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

… έκοψα όσα φύλλα έχουν σημάδια… αν τώρα πεθάνει το φυτό … so be it δεν θέλω να γεμίσει ο τόπος… ίσως να το ξεριζώσω και να το πετάξω και το χώμα μαζί μιας και πιστεύω ότι το χώμα θα είχε λαύρες, τα φυτά τα αγόρασα από τον ίδιο και το ένα δεν έχει τίποτα, επίσης στον κήπο τα άλλα φυτά δεν έχουν τίποτα… αν είναι θα αλλάξω και ποικιλίες, μια μαύρη και μια Βραυρώνα.

 

Το χώμα είναι άθλιο, είναι σαν κομπόστα και το νερό φεύγει αμέσως, δεν κρατεί καθόλου νερό με αποτέλεσμα να στραγγίζει…

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.