Jump to content



Κήπος, φυτά και απορίες


Recommended Posts

Αυτες φυτρωσαν μονες τους απο ντοματινια που ξεμειναν το χειμωνα, τα χτυπαει 8-10 ωρες ο ηλιος κ ειχαν ολα τα παραπανω συμπτωματα +μερικα αλλα!!!!!!!!! Απλα εκοψα τα αρρωστα κ με τις πρωτες ζεστες εγιναν μια χαρα:) Το χωμα ειναι πολλων ετων,ποτιζω μια φορα τη μερα,οποτε μπορω κ απλα τις αραιωσα λιγο ξεριζωνοντας  μερικα φυτα... Συμπερασμα,αμα κατι θελει να γινει γινεται!!!!!!!!!!!!!! Ααα,κ 2 πιπεριες που κ αυτες μαλλον βγηκαν με τον ιδιο τροπο.

IMG_1395.thumb.JPG.dfe871281d68d73b6bd17f6324ff14d8.JPGIMG_1396.thumb.JPG.0dcf5b4e26b44e01ba44f879bf03b804.JPGIMG_1397.thumb.JPG.a0e768cfa891d42922c33ff60081a946.JPG

Επισης βγηκε κ ενας 5φυλλος κισος κ ενα κλημα!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αυτες φυτρωσαν μονες τους απο ντοματινια που ξεμειναν το χειμωνα, τα χτυπαει 8-10 ωρες ο ηλιος κ ειχαν ολα τα παραπανω συμπτωματα +μερικα αλλα!!!!!!!!! Απλα εκοψα τα αρρωστα κ με τις πρωτες ζεστες εγιναν μια χαρα:) Το χωμα ειναι πολλων ετων,ποτιζω μια φορα τη μερα,οποτε μπορω κ απλα τις αραιωσα λιγο ξεριζωνοντας  μερικα φυτα... Συμπερασμα,αμα κατι θελει να γινει γινεται!!!!!!!!!!!!!! Ααα,κ 2 πιπεριες που κ αυτες μαλλον βγηκαν με τον ιδιο τροπο.

IMG_1395.thumb.JPG.dfe871281d68d73b6bd17f6324ff14d8.JPGIMG_1396.thumb.JPG.0dcf5b4e26b44e01ba44f879bf03b804.JPGIMG_1397.thumb.JPG.a0e768cfa891d42922c33ff60081a946.JPG

Επισης βγηκε κ ενας 5φυλλος κισος κ ενα κλημα!!!!!!!!!!!!!!

Αφού φυτρώνουν μόνα τους, πρόσεχε μαζί με τον κισσό  μην βγει και κανα πεντάφυλλο μυρωδάτο .:p

Στο θέμα μας όμως. Κοίτα αν "δένουν " καρπούς . Αν όχι είναι επειδή σαν υβρίδιο που είναι

(πλέον όλοι οι σπόροι που αγοράζουμε είναι ) δεν θα είναι ίδια με τα πρώτα .

Συνήθως τα υβρίδια δεν παράγουν ίδιους απογόνους. Αν δεν δένουν ή οι καρποί τους είναι άσχετοι με τομάτες απλά μένεις με την όρεξη και πας για άλλα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2017 at 4:20 PM, Havic said:

Κηπουρικές ανησυχίες, λοιπόν φέτος πήρα δυο ντοματιές για τεστάρσμα, το σπίτι έχει δυο μπαλκόνια, το «πίσω» βόρειο/ανατολικό που έχει ήλιο το πρωί ~2 ώρες και το μπροστά νότιο/δυτικό που έχει και τον περισσότερο ήλιο από της 2 το μεσημέρι μέχρι την δύση, στο μπροστά κόντεψε να την κάψει ο ήλιος, είχε κιτρινίσει φουλ και την πήγα και αυτή στο πίσω, στο πίσω η άλλη μου παρουσίασε αρρώστια ή το χώμα (ο θεός να το κάνει) αν και καινούριο ίσως να είναι ακατάλληλο και να του λείπουν θρεπτικά συστατικά.

 

Δυο φωτογραφίες από τα φυτά αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει με αυτά, επίσης άλλες δυο με δυο αν ξέρει τι είδος είναι, λέω να αγοράσω κανένα, επίσης σκέφτομαι να καλύψω το δυτικό μέρος του μπαλκονιού που δεν έχει τέντα με κάποιο αναρριχώμενο φυτό, κατά προτίμηση φυλλοβόλο, όπως Βίγκνα – Σαλίγκαρος, Πλουμπάνγκο Μπλέ, Γλυσίνια - Γλυτσίνια – Βιστέρια είτε παρθενοκισσός -πεντάφυλλο.

 

Συμβουλές καλοδεχούμενες ιδιαίτερα για τις ντομάτες!

IMG_20170624_121926_1.jpg        IMG_20170624_121940.jpg

 

 

Το χρώμα του χώματος υποδηλώνει ότι είναι αρκετά πλούσιο σε θρεπτικές ουσίες, και αυτό φυσικά, είναι καλό. Ένας πολύ γενικός κανόνας είναι με βάση το χρώμα του χώματος: μαύρο - καφέ σκούρο - καφέ ανοιχτό = άριστο - πολύ καλό - όχι πολύ καλό. Από εκεί και μετά, οι ντομάτες θέλουν πότισμα μέρα παρά μέρα, αλλά κυρίως με τον ίδιο ρυθμό (να μην ξεχνάς ποτίσματα ή να ''αναπληρώνεις'' ότι ξέχασες). Ο ήλιος δεν τις χαλάει τόσο ( τις έχω σε κήπο, και δεν μπορώ να τις μεταφέρω και ο ήλιος τις βλέπει όλη μέρα, και δεν έχω πρόβλημα) Συνοπτικά: πότισμα ανά 48 ώρες αλλά με τάξη, και καλό φαΐ (στην ανάγκη λίπασμα τύπου 15-11-11 -το λεγόμενο μπλε- κάθε 20 μέρες από ένα κουταλάκι του γλυκού αρχικά και 2 όταν το φυτό μεγαλώσει) Επίσης ένα κόλπο στη διάρκεια της φύτευσης, είναι να το βάλεις την μπάλα του χώματος πιο βαθιά από την επιφάνεια της γλάστρας σου (να μπει και κομμάτι του κορμού δηλ. μέσα στο χώμα) ο κορμός που θα θαφτεί θα αναπτύξει νέα ριζίδια, και το φυτό θα δείχνει πιο χαμηλό, αλλά ''θα πάρει'' πιο καλά. Επιπλέον τα χαμηλά βλαστάρια και ειδικά αυτά που κοιτάνε προς το έδαφος ή ακόμα χειρότερα εφάπτονται του εδάφους, τα αφαιρείς μόλις τα δεις, για να μην τρώνε δύναμη από το φυτό. Η ασθένεια που πρέπει να περιμένεις και να επαγρυπνείς είναι ο περονόσπορος (καφέ μικρές κηλίδες στο φύλλο που σταδιακά απλώνουν σε έκταση και καταλαμβάνουν όλο το φυτό οδηγώντας το στο θάνατο) Ειδικά μετά από βροχή σου συστήνω ράντισμα με χαλκούχο σκεύασμα με ραντιστήρα (ρώτα στο γεωπόνο σου ποιο κάνει για ραντιστήρα). Δεν συνιστώ με τίποτα τις κάλτσες ή τους θειωτήρες, γιατί : α) είναι αδύνατο να πετύχεις σωστή ρίψη του σκευάσματος στο φύλλωμα με αποτέλεσμα είτε να το ''παστώνεις'' (και η υπερδοσολογία είναι τοξική για το φυτό), είτε να ρίχνεις λίγο. Άσε που κανονικά αυτό πρέπει να γίνεται πολύ πρωί ή πολύ αργά το απόγευμα, ώστε να εκμεταλλεύεσαι την όποια υγρασία η οποία θα λειτουργεί σαν κόλλα για τη σκόνη. Και β) το πιο πολύ υλικό είτε πάει χαμένο, είτε το τρως εσύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ήλιο δεν ξέρω… σε μας ακόμα και στη πιλοτή στον κήπο δεν την παλεύουν, ίσως επειδή από πάνω έχει μπαλκόνι, και δεν μιλάω μόνο για φυτά, ακόμα και μερικά δέντρα τα βρίσκουν «σκούρα», φέτος βάλαμε δίχτυ σκίασης.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Καντε στη μπαντα μαγκες :p

 

Εδειξα στη γιαγια το θεμα και μου λέει 

 

Αυτα παιδι μου ειναι χολεριασμενα. Ο αφεντικος δε γατεχει ηντα του γινεται (sorry ρε συ αλλα μεταφερω αυτουσια τα λογια :hehe: ) αν θες μεταφραση πες μου χαχαχαχα

 

.

Απυρι να τους βαλεις ειπε και ποτισμα το βραδυ και ουδεποποτε με φως ηλιου το ποτισμα.

 

Επισης μου ειπε οτι θελουν και πιασιμο να μην πατανε οι τοματιες στο χωμα.

 

Αυριο που θα ειναι πιο ηρεμη θα ρωτησω κ αλλες λεπτομεριες :hehe: σημερα ειχε να  φτιαξει καμια δεκαρια τσικαλια ντολμαδες και αλλα τοσα πιτακια και δε τη πιεσα :p

 

92 ετων πείρα speaking :p

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update απ' τον μπαξέ μου. Απ' ότι φαίνεται την Κυριακή θα φάμε την πρώτη ντοματοσαλάτα της σεζόν. Προσωπικά δεν τις κόβω πριν κοκκινίσουν καλά.

100_3978.jpg

 

Οι ντομάτες τσαμπί πάνε πολύ καλά.

100_3987.jpg  100_3986.jpg

 

Έτοιμες και οι δύο πρώτες φλωρίνης για κόψιμο.

100_3981.jpg

 

Οι πράσινες είναι πολύ μικρές ακόμα, υπολογίζω σε τρεις εβδομάδες το λιγότερο.

100_3984.jpg

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Με το φραγκοσυκο μπορεις να κανεις ενα ωραιο φυτο στο σπιτι.

Κοβεις μια φετα φραγκοσυκο , παιρνεις μια υπομονη χαραζεις λιγο το φραγκοσυκο ψηλα

χωνεις μεσα την υπομονη το δενεις μαλακα και πλεον θα εχεις (αν πιασει) ενα χαρακτηριστικο φυτο.

Απλα οπως το λεει και το ονομα της θελει υπομονη :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στελιο αν εχεις κρατήσει σπόρους ή αν θα κάνεις έξτρα κράτα μου σε παρακαλώ :) 

Τους εχω αφησει κατω,οταν κατεβω να φερω τα γυναικοπαιδα θα φερω,ειναι απο 3 διαφορετικες ποικιλιες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγριες σπαραγγιες...Πηγαινοντας για ποτισμα στις ελιες σε καθε δεντρο απο κατω υπηρχαν 2-3. Βγαζουν σπαραγγια τελη Μαρτη,αρχες Απριλη. Ειναι ποιο λεπτα απ το μεγεθος που εχουν αυτα που βρισκουμε εδω,το χοντρυτερο εχει παχος οσο ενα καλαμακι του φραπε,ειναι σκουρο πρασινο προς μελιντζανι  στο χρωμα κ απιστευτα ποιο νοστιμα σε σχεση με οσα πωλουνται εδω...Στο χωριο τα βαζουμε σε ομελλετες μαζι με γλυνα [παστο] η σουπα που οταν στο πιατο στιψεις λεμονι ,το ζουμι τους γινεται κοκκινο!!!!!!:)IMG_1690.thumb.JPG.5f55c0095a324c46be52743b96aa1b18.JPGIMG_1689.thumb.JPG.c5fe88a926353c2e2cc628567abde2ff.JPGIMG_1687.thumb.JPG.14024babf7a1d99d81cffaa3de276da3.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

IMG_1686.thumb.JPG.bf9fd2cabb2bd77aa23efb2f4ba3337e.JPGIMG_1688.thumb.JPG.4144bbd7ce09a63e938f80b8543590fb.JPGIMG_1691.thumb.JPG.2b9965e445ca73c2a59535bd0a9b53b9.JPGIMG_1692.thumb.JPG.7e7a1b2ce18a7bae75aeb51baa5e429b.JPG

Μερικες φωτο απ τ αμπελι του παπου...υπαρχουν αρκετες διαφορες απ τις συγχρονες καλλιεργειες οπως βλεπετε.

  Ειναι αρκετα χαμηλα τα κληματα,δεν ριχνουμε φυλλο γιατι πλεον ο ηλιος καιει τα σταφυλια,δεν φρεζαρουμε,δεν ραντιζουμε,μονο θειαφισμα κ γενικα το αφηνουμε οσο το δυνατον στην ησυχια του!!!!!!!!!!:)

Δηλαδη το αντιθετο απ οτι κανουν  πλεον ολοι για να χουν υψηλη στρεμματικη αποδοση:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Και βάζανε τους γαμπάδες (χοντρό βαμβακερό ρούχο) επάνω και τους κάνανε και στρώμα παλιά 

Παρόλο που δεν είμαι τόσο παλιά πάντως, έχω κοιμηθεί επάνω τους. Τύφλα να έχει το καλύτερο στρώμα ύπνου. :p

 

 

Στην κρήτη τα λένε και αστοιβίδες και κάνανε και τη δουλειά προσανάματος 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.