Jump to content



Προβλημα με PC(κλεινει μονο του)


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,

Τον τελευταιο καιρο το pc κλεινει απο μονο του, και οταν λεω κλεινει, οχι κανονικα shutdown, σα να το τραβας απο την πριζα.

Δεν εχω βρει καθε ποτε το κανει, δεν εχει καποιο συγκεκριμενο λογο. Μπορει να κλεισει ειτε την ωρα που παιζω κατι βαρυ και ζοριζεται, ειτε απλα οταν ειναι ανοικτος και δεν κανει τιποτα. Ειτε σε διαστημα μισης ωρας, ειτε μιας μερας.

Ετρεξα benchmarks(σε ολα- μνημες, cpu, gpu, σκληρους) να τον ζορισω να ανεβασει θερμοκρασιες, αλλα ολα μια χαρα..

 

Οταν λοιπον κλεινει, μετα κανει αμεσως restart μονος του και πριν φορτωσει την επιφανεια εργασιας, απλα εχω μια μαυρη οθονη με το ποντικι μονο για καποια ωρα(~1 λεπτο). Μετα φορτωνει τη taskbar, χωρις προγραμματα κτλ και το wallpaper. Μετα η θα θυμηθει να ανοιξει ή θα κατσει εκει και θα το κλεισω χειροκινητα.

 

Το pc μου

OS: Windows 10 pro 64

CPU: i5 4460

RAM: 2x 8gb Hyperx Fury DDR3

MOB: Asrock z97 anniversary

GPU: ATI AMD Radeon R9 280x

STORAGE: 2x 1tb Caviar blue

PSU: Thermaltake smart se 630W

 

Τον εχω 2 χρονια και αυτο ξεκινησε το τελευταιο διμηνο.

 

Επισης, δεν εχει καποιο θεμα με σκονη, τον καθαρισα προσφατα.

 

Παιζει να φταιει το τροφοδοτικο ή τι αλλο μπορει να ειναι;

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

mobo δεν ειδα να εχει τιποτα περιεργο, hdd ανεβασα screenshot. Οποτε θα πρεπει να βρω κανα τροφοδοτικο να δοκιμασω αν θα συνεχισει να το κανει.. 

 

Ευχαριστω πολυ!

 

DiskInfo64_2017-06-26_22-54-55.png

Έγινε επεξεργασία από D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
On 7/5/2017 at 11:51 ΠΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Κλείνει απότομα ή κρασάρει και κάνει επανεκκίνηση? Δηλ. παγώνει ξαφνικά ή πετάει μπλε οθόνη και κλείνει?

 

Στο κάνει σε καθημερινή βάση?

Δεν κρασαρει, απλα κλεινει αποτομα. Ουτε μπλε οθονη ουτε τιποτα. 

Κια σχεδον σε καθημερινη βαση. Δηλαδη μπορει 3 φορες σε μια μερα, μπορει καμια σε μια μερα. Αλλα πανω απο 2 μερες διαφορα δεν εχει..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο μαγαζι και ρωτησα γιατι εδινε 2 χρονια και εχει ληξει, αλλα το κουτι γραφει 3 που ισχυει. Μου ειπαν οτι δεν το καλυπτουν και πρεπει να μιλησω απευθειας με την εταιρεια. 

Ειδα οτι δεν εχει εδω αντιπροσωπεια οποτε εστειλα μειλ σε διαφορα σαιτ που εχει (Global, Europe, στο mail για support, στο mail για τις εγγυησεις), αλλα δε μου απαντησαν ποτε..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 31/7/2017 at 11:40 ΜΜ, το μέλος virus777 έγραψε:

Πρέπει να πάρεις τροφοδοτικό. Ο τρόπος που κλείνει αυτό δείχνει.

Εγγύηση το υπάρχον, μιας και είναι 2 ετών, έχει; Δεν απάντησες.

Όπως και παίξω ξαφνικά σβήνει το pc έχω νορμαλ θερμακρασιες λέτε να είναι το τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Themis Xaitas έγραψε:

Όπως και παίξω ξαφνικά σβήνει το pc έχω νορμαλ θερμακρασιες λέτε να είναι το τροφοδοτικό;

Επίσης να πρόσθετο ότι στα ποιο βαριά παιχνίδια μου το κάνει πχ άμα μπω κανένα λολ είμαι κομπλέ υπάρχει εξηγήσει σε αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κάνεις νέο θέμα και όχι να "αναστήσεις" θέμα έξι ετών.

 

Αν έδινες στοιχεία για τα κομμάτια που συνθέτουν τον υπολογιστή σου, θα βοηθούσε να καταλάβουμε κάτι παραπάνω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.