Jump to content



Αγορα Modem/Router


Recommended Posts

Ψαχνω για αγορα modem/router , αυτη την στιγμη εχω το ΖΤΕ που δινει η wind...το wifi ειναι χαλια οπως καταλαβαινετε...

και οποτε κατεβαζω τορρεντ, η κατι κανενα παιχνιδι, κανω με το ζορι browsing στο ιντερνετ...τωρα αυτο δεν ξερω αν φταιει το μοντεμ, αλλα 

λογικα ''μπουκωνει''...

 

Συνδεονται 3 συσκευες android + το main pc...

 

https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20-v1.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10864924/TP-LINK-TD-W9977-v1.html

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2...60-40 προς το D20 γιατι παιρνει και usb + εχει και το καινουριο WEB UI...γνωμες?

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Προσωπικά ήμουν στην ίδια φάση με εσενα. Έβαλα Wind VDSL και μου έδωσαν το ZTE. 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το δούλεψα ιδιαίτερα και πήγα και πήρα το W9977. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι έχει 1000άρι LAN και το χρειάζομαι αφού κουμπώνω πάνω ένα NAS.

 

Το μόντεμ τώρα είναι αρκετά VFM. 

 

+ Καλή τιμή

+ 1000αρι LAN

+ Καλή εμβέλεια

+ Εύκολο σετάρισμα και παραμετροποίηση

+ Σταθερότατο χωρίς αποσυνδέσεις

+ Είναι συνήθως συνδεδεμένο με 1 υπολογιστή, NAS, 4 κινητά, raspberry και που και που τηλεόραση που στριμάρει. Δεν κάνει γκούχου σε Browsing  αλλά

 

- Αρκεί να μην έχεις τορρεντ με πολλά connections.  Αυτό είναι ένα αρκετά αδύναμο σημείο του και πιστεύω οφείλεται στα 64MB μνημης και entry level cpu.

- Το Interface του δεν δίνει πολλές πληροφορίες για τη σύνδεση και δεν δείχνει uptime!

- Δεν μπορείς να πειράζεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής

- Το QoS δε μου δούλεψε σωστά και δεν είναι πρακτικό

 

Μία υποσημείωση εδώ μόνο.

Επειδή είχα παρατηρήσει πως όταν το πήρα, το μόντεμ  φαινόταν πως μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας ότι μπούκωνε/σερνότανε.

Απλή σελίδα να ήθελες να ανοίξεις, έδειχνε πως κάτι δεν πήγαινε καλά και έστρωνε μόνο με restart και αυτό για λίγες ώρες. 

Λοιπόν, το θέμα ήταν η ρύθμιση του MTU. Ήταν στα 1480 ενώ θέλει 1492.

Από τότε, όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.