Jump to content


AMD Threadripper thread


Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μπραβο παιδια σας ευχαριστω.
Με καλυψατε!

 

 

GoMar, το στοίχημα για εμάς τους καταναλωτές, είναι να μπορέσουμε να δούμε Value μητρικές στο TR4 socket σε τιμές από 200€+.

Ετσι θα μπορεί να δηλωθεί ένας TR 1900 σαν VFM επιλογή, απέναντι σε έναν ανάλογο συνδυασμό με R7 1800X/1700X + κορυφαία AM4 των 200+€.

Θα δίνουμε +50-80€ για CPU  , αλλά θα έχουμε πλατφόρμα με 64 PCI-E LANES και QUAD Channel μνήμης στην ίδια πάνω κάτω επεξεργαστική ισχύ από το CPU .

 

Ελπίζω να μας το δώσουν οι κατασκευαστές , αν όχι άμεσα, σε κανένα δίμηνο και να μην κοιτάξουν να εξαργηρώσουν τις καλές τιμές των TRipper για να βγάλουν περισσότερα.

 

Για έναν που έχει σφικτό budget , θεωρώ πως η μόνες σωστές επιλογές σήμερα είναι οι R5 1600 και R7 1700 και με συμπλήρωμα την μητρική ανάλογα το budget που έχει.

Μην ξεχνάμε εδώ, πως λόγω της SOC σχεδίασης του RYZEN , ότι μητρική και να διαλέξεις στο AM4 socket, θα σου παρέχει τα πάντα χωρίς παραχωρήσεις.

Και τι εννοώ με αυτό?

Λόγω του ότι η σύνδεση για M2 NVME SSD βγαίνει από τον επεξεργαστή και όχι από το promontroy chip , ακόμα και ένας που θα πάρει μητρική με A320 Chipset , θα έχει πλήρη ταχύτητα και δυνατότητα εγκατάστασης του M2 SSD που έβαλε στο μάτι.

Θα έχει όλα τα νέα πρότυπα με USB 3.1/3.0 και από 4 έως 6 Sata θύρες για Sata HDD/SSDs 

ενώ απευθείας θα έχει και τα ανεξάρτητα PCI-E V3.0 X16 για την κάρτα γραφικών του.

Το μόνο που πρέπει να προσέξει στην AM4 , είνα το καλό VRM της μητρικής .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι μητρικές που προσφερουν αυτά τα καλούδια στο AM4 ξεκινούν από 60-65€ !!!! μόλις, και δεν δίνονται από καμιά άλλη πλατφόρμα αυτή την στιγμή, άρα το πακέτο CPU+MOBO για 6C/12T  πηγαίνει στα 270€ και για 8C/16T στα 370€,  που είναι τρελά χαμηλή τιμή ....

Συμπερασματικά, για να μπορέσει να χτυπηθεί αυτό το πολύ καλό VFM που δημιουργείται από την AM4 πλατφόρμα στην χρήση πολυπύρηνων CPU 6C/12T & 8C/16T , πρέπει το TR4 να έρθει σε ανταγωνιτική για εμάς τιμή, που να κάνει τουλάχιστον τον R7 1800X να μην φαντάζει καλή λύση απέναντι στους TRipper.

 

O yanni ανέφερε σαν χαμηλόερη πρώτη τιμή TR4 πλατφόρμας τα 350€ ......

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένας περιορισμός με την πλατφόρμα των Threadripper. Εμάς που θέλουμε να κάνουμε το κέφι μας, ΑΝ ποτέ πηγαίναμε σε Threadripper, δεν θα μας απασχολούσε πιθανόν αυτό, κάποιον επαγγελματία όμως ίσως και να τον απασχολούσε.

 

AMD X399 Supports Bootable SATA RAID, But Not NVMe RAID

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Μόνο ένας περιορισμός με την πλατφόρμα των Threadripper. Εμάς που θέλουμε να κάνουμε το κέφι μας, ΑΝ ποτέ πηγαίναμε σε Threadripper, δεν θα μας απασχολούσε πιθανόν αυτό, κάποιον επαγγελματία όμως ίσως και να τον απασχολούσε.

 

AMD X399 Supports Bootable SATA RAID, But Not NVMe RAID

 

Ναι εε? Δηλαδή η AMD σου λέει κάνε RAID δυο NVME αλλά μην βάλεις λειτουργικό επάνω ???  :huh:

Τι κουφό είναι αυτό πάλι ?

Αλλά ίσως υπάρχει εξήγηση, γιατί ο κάθε NVME μπαίνει και σε διαφορετικό controller, ένας στο κάθε Chip Soc.

Εγώ περίμενα πως από το πρώτο 8 core chip θα έδιναν στο promontory , οπότε τα lanes του δεύτερου Chip θα έμεναν για 2 nvme σε raid . Για κάποιο λόγο δεν το έκαναν.........

Λογικά όμως, αυτό θα μπορεί να αλλάξει με κάποιον εξωτερικό controller που θα παίρνει κάποια lanes από το CPU και θα κάνει την δουλεια. Μικρό το κακό αν το κάνουν έτσι, αλλά πρέπει να βρεις μητρική που να το προσφέρει και που σίγουρα θα είναι ακριβότερη .....

 

EDIT:  Στο τέλος λέει πως θα υποστηριχτεί μελλοντικά, μάλλον με κάποιο bios update ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, yanni said:

Μόνο ένας περιορισμός με την πλατφόρμα των Threadripper. Εμάς που θέλουμε να κάνουμε το κέφι μας, ΑΝ ποτέ πηγαίναμε σε Threadripper, δεν θα μας απασχολούσε πιθανόν αυτό, κάποιον επαγγελματία όμως ίσως και να τον απασχολούσε.

 

AMD X399 Supports Bootable SATA RAID, But Not NVMe RAID

Μόλις ακυρώθηκε η πλατφόρμα για μένα. Δυστυχώς.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jax7480 said:

Μόλις ακυρώθηκε η πλατφόρμα για μένα. Δυστυχώς.

 

Τόσο σημαντικό; Δεν θα μπορούσε να παίξει μπάλα και ένα τρίτο drive ως boot device;

Αν κατάλαβα καλά ο περιορισμός αυτός έχει να κάνει αποκλειστικά με το boot. Μπορείς να κάνεις NVMe RAID, απλά όχι να μπουτάρεις από αυτό. Αλλά ίσως να κάνω και λάθος εδώ.

Τώρα το άρθρο του Tom's λέει ότι η AMD ψάχνεται να φτιάξει το χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν δίνεται κάποια ημερομηνία. Οπότε ποιος ξέρει; Ίσως να μην μπορούν τελικά να το υλοποιήσουν και να είναι ένα από τα μειονεκτήματα της σχεδίασης επεξεργαστών με Logo.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Τόσο σημαντικό; Δεν θα μπορούσε να παίξει μπάλα και ένα τρίτο drive ως boot device;

Αν κατάλαβα καλά ο περιορισμός αυτός έχει να κάνει αποκλειστικά με το boot. Μπορείς να κάνεις NVMe RAID, απλά όχι να μπουτάρεις από αυτό. Αλλά ίσως να κάνω και λάθος εδώ.

Τώρα το άρθρο του Tom's λέει ότι η AMD ψάχνεται να φτιάξει το χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν δίνεται κάποια ημερομηνία. Οπότε ποιος ξέρει; Ίσως να μην μπορούν τελικά να το υλοποιήσουν και να είναι ένα από τα μειονεκτήματα της σχεδίασης επεξεργαστών με Logo.

 

Αν μπορούν να κάνουν raid, γιατί να μην μπορούν να το κάνουν bootable? Περίεργο....

 

Στην Gigabyte 399 AORUS στο manual, δεν αναφέρει κάτι για μη δυνατότητα bootable raid με NVME  πάντως. Και αναλύει όλη την διαδικασία. :huh:

Τώρα το κατέβασα και το διάβασα στα γρήγορα. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, yanni said:

Τόσο σημαντικό; Δεν θα μπορούσε να παίξει μπάλα και ένα τρίτο drive ως boot device;

Αν κατάλαβα καλά ο περιορισμός αυτός έχει να κάνει αποκλειστικά με το boot. Μπορείς να κάνεις NVMe RAID, απλά όχι να μπουτάρεις από αυτό. Αλλά ίσως να κάνω και λάθος εδώ.

Τώρα το άρθρο του Tom's λέει ότι η AMD ψάχνεται να φτιάξει το χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν δίνεται κάποια ημερομηνία. Οπότε ποιος ξέρει; Ίσως να μην μπορούν τελικά να το υλοποιήσουν και να είναι ένα από τα μειονεκτήματα της σχεδίασης επεξεργαστών με Logo.

 

 

Σημαντικό ως προς τη δουλειά που θέλω να κάνω δεν είναι καθόλου. Κόλλημα όμως είναι και το κάνει σημαντικό για μένα. Θα περιμένω να δω και μετά θα αποφασίσω. Άλλωστε δεν πρόκειται να αναβαθμίσω τώρα. Θα περιμένω πρώτα όλο το line up της Intel μαζί με τις καλές μητρικές, να δω και τα benches και o/c potential των TR και εκεί κατά τα Χριστούγεννα θα αλλάξω από τον 6950Χ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fatalara said:

Το ψηνω ασχημα για 1900x με το τερας της Asus. Ποσο να υπολειπεται στα game?

σε τι ανάλυση παίζεις ?

αν παίζεις σε 1440p και άνω go for it !

 

 

τσέκαρε τον 1700 στα 4 vs 7700k στα 4,9 & και θα αποδίδει καλύτερα ο threadrriper λόγο quand channel από ότι ο 1700 πιστεύω 10 Αυγούστου θα βγουν τα benchmarks

 

 

edit εγώ θέλω μια vega και ένα monitor 1440p 144hz HDR και είμαι έτοιμος :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Το ψηνω ασχημα για 1900x με το τερας της Asus. Ποσο να υπολειπεται στα game?

ακόμα δεν έχει βγει κάτι

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

1440p οποτε λεω να την κανω τη ζημια.

Ζημιά στην τσέπη σου θα κάνεις :bleh: αν η αναβάθμιση θα αφορά σε μεγαλύτερο βαθμό το gaming.

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση, περισσότερο ρόλο παίζει η gpu.

 

*Αν θέλεις να έχεις τα καινούρια futures m.2 x4, usb3.1 κλπ. καλύτερα κάποιον 1600(χ)/1700(χ).

 

Γνώμη μου περιμένεις να δεις και επιδόσεις Vega κι ανάλογα θα κρίνεις αν χρειάζεσαι άλλη κάρτα (vega ή 1080ti) ή περιμένεις για αργότερα τις 2070/2080.

Περισσότερα θα πάρεις από την κάρτα γραφικών παρά το cpu, με τον 4770k και την gtx1080 που είσαι τώρα μια χαρά είσαι, εκτός κι*.

Καλύτερα κράτα το μαρούλι για αργότερα :whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

ακόμα δεν έχει βγει κάτι

Ζημιά στην τσέπη σου θα κάνεις :bleh: αν η αναβάθμιση θα αφορά σε μεγαλύτερο βαθμό το gaming.

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση, περισσότερο ρόλο παίζει η gpu.

 

*Αν θέλεις να έχεις τα καινούρια futures m.2 x4, usb3.1 κλπ. καλύτερα κάποιον 1600(χ)/1700(χ).

 

Γνώμη μου περιμένεις να δεις και επιδόσεις Vega κι ανάλογα θα κρίνεις αν χρειάζεσαι άλλη κάρτα (vega ή 1080ti) ή περιμένεις για αργότερα τις 2070/2080.

Περισσότερα θα πάρεις από την κάρτα γραφικών παρά το cpu, με τον 4770k και την gtx1080 που είσαι τώρα μια χαρά είσαι, εκτός κι*.

Καλύτερα κράτα το μαρούλι για αργότερα :whistling:

Κανεις λαθος, εξαρταται τι παιζεις.

Με το cpu της υπογραφης δεν παιζεις ουτε bf1 ουτε warhammer total war ουτε the division οποτε μια χαρα θα ειναι. Το ερωτημα ειναι αν οι καινουργιοι coffee lake ειναι ταχυτεροι στα games και κατα ποσο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Λάθος (άποψη σου) ή όχι, σε γενικό ερώτημα απάντησα ;)

Για το battlefield βρες μεταχειρισμένο 7700Κ ή κρατάς τον 4770k και χαμηλώνεις τα settings (εδώ στο multiplayer, 2κ,

144hz γνωρίζεις καλύτερα αν βοηθάει).

Το division είναι gpu bound, για το warhammer δεν μπορώ να πω με σιγουριά, είχα διαβάσει ότι είχε θέματα και ήθελε βελτιώσεις και τον πιο καλό cpu να έχεις  ο ΜΟ είναι 55fps σε 2k.

 

Επίσης σου έγραψα παραπάνω αν προορίζεται για gaming να κάνεις υπομονή να βγει ότι είναι να βγει τώρα το καλοκαίρι, κι από φθινόπωρο και μετά κάνεις την "κίνηση" σου που θα έχεις καλύτερη εικόνα.

Σε 2Κ & άνω, θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο η καρτα γραφικών.

 

Αν βιάζεσαι και θες να αλλάξεις cpu σου έβαλα παραπάνω τον 1600(x) & 1700(x) και την διαφορά από τον 1900x σε κάρτα γραφικών ή όπου θέλεις.

Από το παραπάνω βιντεάκι που σου έβαλε ο Armageddon

Παράθεση

Conclusion: The “Best” CPU for 144Hz Gaming

Spoiler

 

Read our streaming comparison article or our original review for possible reasons to buy a 1700: pure gaming performance isn’t one of them. And that’s OK -- it doesn’t have to be the best at pure gaming, and the 7700K doesn’t have to be the best at production or stream encoding. The 1700’s price and versatility make it attractive for mixed gaming and production workloads, and these tests prove that in many cases (especially at higher resolutions) the 1700 can meet the same 144Hz goal as the 7700K without sacrificing much in the way of graphics.

.......................................

the 7700K remains advantaged in pure frame throughput, the 1700 remains advantaged in emerging scenarios like livestreaming with CPU encoding. If the type of work you do is NVENC, OpenCL, or CUDA accelerated (assuming any non-gaming work at all), it’s worth considering the 7700K for raw frame throughput. If the type of work done is CPU-accelerated, like H264 encodes, Handbrake transcodes, or specific Premiere/Blender-type workloads, it’s worth considering the 1700 for its balanced approach.

 

 

Ψάχνεις,διαβάζεις, φιλτράρεις  και προχωράς  ή όχι στον 1900χ. 

Άνοιξε κι ένα θέμα  να πάρεις περισσότερες γνώμες.

Αυτά τα ολίγα :huh::D

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Λάθος (άποψη σου) ή όχι, σε γενικό ερώτημα απάντησα ;)

Για το battlefield βρες μεταχειρισμένο 7700Κ ή κρατάς τον 4770k και χαμηλώνεις τα settings (εδώ στο multiplayer, 2κ,

144hz γνωρίζεις καλύτερα αν βοηθάει).

Το division είναι gpu bound, για το warhammer δεν μπορώ να πω με σιγουριά, είχα διαβάσει ότι είχε θέματα και ήθελε βελτιώσεις και τον πιο καλό cpu να έχεις  ο ΜΟ είναι 55fps σε 2k.

 

Επίσης σου έγραψα παραπάνω αν προορίζεται για gaming να κάνεις υπομονή να βγει ότι είναι να βγει τώρα το καλοκαίρι, κι από φθινόπωρο και μετά κάνεις την "κίνηση" σου που θα έχεις καλύτερη εικόνα.

Σε 2Κ & άνω, θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο η καρτα γραφικών.

 

Αν βιάζεσαι και θες να αλλάξεις cpu σου έβαλα παραπάνω τον 1600(x) & 1700(x) και την διαφορά από τον 1900x σε κάρτα γραφικών ή όπου θέλεις.

Από το παραπάνω βιντεάκι που σου έβαλε ο Armageddon

Ψάχνεις,διαβάζεις, φιλτράρεις  και προχωράς  ή όχι στον 1900χ. 

Άνοιξε κι ένα θέμα  να πάρεις περισσότερες γνώμες.

Αυτά τα ολίγα :huh::D

Με 90-100% cpu usage δε το λες gou bound το the division αλλα δεν ειναι μονο αυτο το θεμα. Για να καταλαβεις η θα αγοραστει x299 η x399 διαλεξε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Με 90-100% cpu usage δε το λες gou bound το the division αλλα δεν ειναι μονο αυτο το θεμα. Για να καταλαβεις η θα αγοραστει x299 η x399 διαλεξε. 

Επειδή έχω παρόμοιο σύστημα, μου φαίνεται περίεργο να λες οτι ''δεν παίζεις'' BF1, The division etc. Και είμαι (ήμουν) με R9 Nano, όχι με 1080 όπως εσύ.

Εκτός αν θεωρείς το παίξιμο σε λιγότερο απο 120fps, μη παίξιμο, οπότε οκ.

Στο BF1, σε 64αρι χάρτη, πάνω από 70% δε πηγαίνει ο επεξεργαστής. Αλλά και να πήγαινε, δε θεωρώ οτι καθυστερεί την 1080.

Το Division δεν το έχω δοκιμάσει, όντως τερματίζει ο επεξεργαστής? Μου φαίνεται περίεργο, καθώς δεν έχω δει κανένα παιχνίδι να θέλει τόσους πυρήνες σε ψηλή χρήση ταυτόχρονα.

 

Ον τοπικ:

Τη δουλειά σου, δλδ gaming θα την κάνεις και με έναν 1700. Δε χρειάζεται η αγορά μεγάλης πλατφόρμας. Οι επιπλέον πυρήνες είναι μόνο για αυτούς που τους χρειάζονται ΤΩΡΑ για κάποια εργασία.

 

Τον Threadripper δε τον θεωρω consumer επεξεργαστη. Αν καποιος δεν αξιοποιησει τους πυρηνες την ιδια μερα που θα τον αγορασει, απλα εχει πεταξει τα χρηματα του.

Βγηκε για αυτους που δεν τους φτανουν οι πυρηνες του 1700 και για αυτους που αν εβγαινε treadripper με 64/128 θα τον αγοραζαν γιατι ειχε νοημα.

Δεν υπαρχει λογικη στο να παρει καποιος  gamer ή απλα μεσος χρηστης, 16/32 threadripper σημερα με στοχο να τον κρατησει χρονια καθως ο ανταγωνισμος στους πυρηνες τωρα ξεκινησε και πολυ πιθανον καθε χρονο ενα νεο μοντελο με το ενα πεμπτο της τιμης να τρεχει στο διπλασιο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Επειδή έχω παρόμοιο σύστημα, μου φαίνεται περίεργο να λες οτι ''δεν παίζεις'' BF1, The division etc. Και είμαι (ήμουν) με R9 Nano, όχι με 1080 όπως εσύ.

Εκτός αν θεωρείς το παίξιμο σε λιγότερο απο 120fps, μη παίξιμο, οπότε οκ.

Στο BF1, σε 64αρι χάρτη, πάνω από 70% δε πηγαίνει ο επεξεργαστής. Αλλά και να πήγαινε, δε θεωρώ οτι καθυστερεί την 1080.

Το Division δεν το έχω δοκιμάσει, όντως τερματίζει ο επεξεργαστής? Μου φαίνεται περίεργο, καθώς δεν έχω δει κανένα παιχνίδι να θέλει τόσους πυρήνες σε ψηλή χρήση ταυτόχρονα.

 

Ον τοπικ:

Τη δουλειά σου, δλδ gaming θα την κάνεις και με έναν 1700. Δε χρειάζεται η αγορά μεγάλης πλατφόρμας. Οι επιπλέον πυρήνες είναι μόνο για αυτούς που τους χρειάζονται ΤΩΡΑ για κάποια εργασία.

 

Τον Threadripper δε τον θεωρω consumer επεξεργαστη. Αν καποιος δεν αξιοποιησει τους πυρηνες την ιδια μερα που θα τον αγορασει, απλα εχει πεταξει τα χρηματα του.

Βγηκε για αυτους που δεν τους φτανουν οι πυρηνες του 1700 και για αυτους που αν εβγαινε treadripper με 64/128 θα τον αγοραζαν γιατι ειχε νοημα.

Δεν υπαρχει λογικη στο να παρει καποιος  gamer ή απλα μεσος χρηστης, 16/32 threadripper σημερα με στοχο να τον κρατησει χρονια καθως ο ανταγωνισμος στους πυρηνες τωρα ξεκινησε και πολυ πιθανον καθε χρονο ενα νεο μοντελο με το ενα πεμπτο της τιμης να τρεχει στο διπλασιο.

Θελω το τοπ τελος. Δεν ξανα αγοραζω κομενη πλατφορμα μια φορα το εκανα με τη z87 και αισθανομαι σαν να μου λειπει το μισο pc.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2017 at 7:30 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Θελω το τοπ τελος. Δεν ξανα αγοραζω κομενη πλατφορμα μια φορα το εκανα με τη z87 και αισθανομαι σαν να μου λειπει το μισο pc.

Το z87 ήταν έτσι κι έτσι.

Δες και αυτούς που πήραν P67 και έψαχναν τα lanes για τους εξωτερικούς USB3.0 και Sata 3.0 controllers. 

Ήταν να τρελαίνεσαι που πούλησε εκείνη η πλατφόρμα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.