Jump to content



AMD Threadripper thread


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Το z87 ήταν έτσι κι έτσι.

Δες και αυτούς που πήραν P67 και έψαχναν τα lanes για τους εξωτερικούς USB3.0 και Sata 3.0 controllers. 

Ήταν να τρελαίνεσαι που πούλησε εκείνη η πλατφόρμα ...

Και να φανταστεις οτι εφυγα κατα λαθος απο x53 (νομιζαμε οτι εφταιγε μητρικη) και απο τοτε κλαιω. Γιατι γιατι γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Σκοτώνει ο 1950X .... Από άλλο πλανήτη η απόδοση.  

Η AMD έχει στείλει όλες τις Intel πλατφόρμες για βρουβες ... , Τσίτες στο Βραχώρι και τέτοια ....:p:p:lol::lol:

 

http://wccftech.com/amd-threadripper-1950x-oced-tested-otherworldly-performance/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

Σκοτώνει ο 1950X .... Από άλλο πλανήτη η απόδοση.  

Η AMD έχει στείλει όλες τις Intel πλατφόρμες για βρουβες ... , Τσίτες στο Βραχώρι και τέτοια ....:p:p:lol::lol:

 

http://wccftech.com/amd-threadripper-1950x-oced-tested-otherworldly-performance/

AMD Threadripper 1950X Benchmarks Leaked, 45%+ Faster Than Intel

Εγώ κοιτάω αυτό και δεν μπορώ να θυμηθώ αν ο 1800Χ ήταν τόσο κοντά σε single threaded με τον 7700Κ

AMD-Ryzen-Threadripper-1950X-Cinebench-R

 

Πάντως με βάση το cpuz δεν έχει αλλάξει το stepping/revision σε σχέση με τους "απλούς" Ryzen.

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιες απλές αναγωγές που έκανα, την multi-threaded απόδοση του 1950Χ θα την ξεπερνάει o i9 7940Χ (14c/28t στα 1399$) και πιθανότατα θα την φτάνει ο μικρότερος 7920Χ (12c/24t στα 1199$) αν σηκώνει καλό oc. H single-threaded διαφορά θα κυμαίνεται νομίζω κάπου στο 10-15% υπέρ των Intel, ανάλογα με το oc και στις δύο περιπτώσεις. 

 

Σε ένα ρεαλιστικό σενάριο (κατά την γνώμη μου πάντα), κάποιος που θα επιλέξει μεταξύ 1950Χ και ενός εφάμιλλου σε απόδοση i9 σίγουρα θα είναι χρήστης που θα δώσει τουλάχιστον 2500-3000$ συνολικά για το σύστημά του. Μιλάμε για επαγγελματική χρήση κυρίως σε αυτές τις πλατφόρμες. Για gaming είναι πεταμένα λεφτά και οι δύο, πιστεύω.

Τα 300-400$ παραπάνω που θα χρειαστεί κάποιος για ένα Χ299 σύστημα αντί ενός Χ399 δεν είναι ξεκάθαρη διαφορά σε αυτά τα budget. Ειδικά αν η μεγαλύτερη single-threaded απόδοση των Intel είναι απαραίτητη (που στα περισσότερα σενάρια εξακολουθεί να είναι και αυτό δεν θα αλλάξει σύντομα, όσο και αν πιέζονται οι developers να προσαρμοστούν).

 

Προσωπικά, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό υπέρ της μιας ή της άλλης πλατφόρμας, και όπως έγραψα σε άλλο post, αμφιβάλλω πολύ για το πόσο χρήσιμες θα φανούν οι πολυπύρηνες επιλογές και από τις δύο εταιρείες για ΑΙΟ Workstations. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yanni έγραψε:

AMD Threadripper 1950X Benchmarks Leaked, 45%+ Faster Than Intel

Εγώ κοιτάω αυτό και δεν μπορώ να θυμηθώ αν ο 1800Χ ήταν τόσο κοντά σε single threaded με τον 7700Κ

AMD-Ryzen-Threadripper-1950X-Cinebench-R

 

Πάντως με βάση το cpuz δεν έχει αλλάξει το stepping/revision σε σχέση με τους "απλούς" Ryzen.

Έχει υψηλότερο XFR  ο 1950x . Νομίζω πως είναι +200Mhz

Βάλε και cache, quad channel και φτάνεις σε αυτό το 8% που δείχνει πολύ καλό μιας και η μέγιστη διαφορά συχνότητας είναι στο 12.5% υπέρ του intel. 

 

Προσωπικά θεωρώ πως κανένας I9 δεν θα καταφέρει να πιάσει all around τον 1950X , ούτε καν ο 18/36, που θα είναι χρονισμένος στα 2.5Ghz.

Λίγο πάνω σε single thread θα είναι οι intel λόγω του πολύ επιθετικού turbo boost και έως εκεί....

Νομίζω πως το sweet spot των I9 από πλευράς συχνότητας/ πυρηνων/ boost  είναι ο 10c/20t και όποιος θέλει κάτι ανάγκη intel εκεί θα πάει. 

Πολύ καλό chip και ίσως καλύτερο από τον 1950x, θα είναι ο απλος 1950. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yanni, τον 1900x πρέπει να δουμε. Αν δίνει το κάτι παραπάνω σε σχέση με την διαφορά R7 1700 vs R7 1800x, γιατί δεν νομίζω να υπαρχει άνθρωπος σήμερα που θέλει 8c/16t και να μην πάει στον απλό 1700, τότε λόγ. Quad channel, cache, xfr-ρολογιων και φυσικά pci-e lanes, ίσως να είναι το χρυσό chipακι για πλήρη πλατφόρμα επιδόσεων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2017 at 10:52 AM, jax7480 said:

Μόλις ακυρώθηκε η πλατφόρμα για μένα. Δυστυχώς.

Καταλαβαίνω τη λογική με την οποία το λες, αλλά προσωπικά σχεδόν σε όλα μου τα linux workstations προτιμώ το software RAID που είναι και cross-platform. Θα ήθελα να δω κατά πόσο  βολεύει το ίδιο με Windows storage spaces, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Για λίγο μεγαλύτερο budget, πάλι δεν θα με πείραζε να έχω ένα "αργό" SATA/SAS RAID 1 για το σύστημα/hypervisor και όλα τα VMs/βάσεις/δεδομένα να είναι στο NVME RAID. Αλλά σημαντικό είναι και αυτό που θα πω παρακάτω.

 

2 hours ago, pnick said:

Με κάποιες απλές αναγωγές που έκανα, την multi-threaded απόδοση του 1950Χ θα την ξεπερνάει o i9 7940Χ (14c/28t στα 1399$) και πιθανότατα θα την φτάνει ο μικρότερος 7920Χ (12c/24t στα 1199$) αν σηκώνει καλό oc. H single-threaded διαφορά θα κυμαίνεται νομίζω κάπου στο 10-15% υπέρ των Intel, ανάλογα με το oc και στις δύο περιπτώσεις. 

 

Σε ένα ρεαλιστικό σενάριο (κατά την γνώμη μου πάντα), κάποιος που θα επιλέξει μεταξύ 1950Χ και ενός εφάμιλλου σε απόδοση i9 σίγουρα θα είναι χρήστης που θα δώσει τουλάχιστον 2500-3000$ συνολικά για το σύστημά του. Μιλάμε για επαγγελματική χρήση κυρίως σε αυτές τις πλατφόρμες. Για gaming είναι πεταμένα λεφτά και οι δύο, πιστεύω.

Τα 300-400$ παραπάνω που θα χρειαστεί κάποιος για ένα Χ299 σύστημα αντί ενός Χ399 δεν είναι ξεκάθαρη διαφορά σε αυτά τα budget. Ειδικά αν η μεγαλύτερη single-threaded απόδοση των Intel είναι απαραίτητη (που στα περισσότερα σενάρια εξακολουθεί να είναι και αυτό δεν θα αλλάξει σύντομα, όσο και αν πιέζονται οι developers να προσαρμοστούν).

 

Προσωπικά, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό υπέρ της μιας ή της άλλης πλατφόρμας, και όπως έγραψα σε άλλο post, αμφιβάλλω πολύ για το πόσο χρήσιμες θα φανούν οι πολυπύρηνες επιλογές και από τις δύο εταιρείες για ΑΙΟ Workstations. 

Σε κάποιο βαθμό συμμερίζομαι το συλλογισμό σου. Βλέπουμε όμως μαζική κυκλοφορία από προϊόντα που δίνουν εντελώς νέες δυνατότητες στον τρόπο που μπορούμε να δουλέψουμε. Είμαι πεπεισμένος ότι μόλις αρχίσουν να κυκλοφορούν ευρέως, θα αναθεωρήσουμε και το πώς δουλεύουμε, ακόμη και με τρόπους που δεν θεωρούμε προφανείς τώρα. Για αυτό το λόγο, αν όχι ενθουσιασμένος, είμαι τουλάχιστον χαρούμενος για την μεγάλη κινητικότητα στο HEDT, γιατί ξεκινάει έναν κύκλο αλλαγών σε όλα τα επίπεδα, τόσο σε hardware, όσο και σε software.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Καταλαβαίνω τη λογική με την οποία το λες, αλλά προσωπικά σχεδόν σε όλα μου τα linux workstations

Περί Linux, αν και σε Threadripper ίσως να είναι διορθωμένο

 

Some AMD Ryzen chips have trouble with some heavy workloads (in Linux) - Liliputing

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Περί Linux, αν και σε Threadripper ίσως να είναι διορθωμένο

 

Some AMD Ryzen chips have trouble with some heavy workloads (in Linux) - Liliputing

Κάτι με τα p states λένε πως είναι και πως ρίχνει αρκετά σε idle τα v με αποτέλεσμα να μένει το cpu στιγμιαία χωρίς την απαραίτητη ενέργεια. Η amd είπε πως το ψάχνει για διόρθωση. 

 

Το θέμα είναι ένα. Πως από το 2006 έχουμε να δούμε τον δυνατότερο CPU της αγοράς να είναι AMD .... Και πλέον να μην στηρίζεται σε chip της nvidia και της via , αλλά εξολοκλήρου AMD πλατφόρμα ... 

Άντε να έρχονται και δυνατά APU να  συμπληρωθεί το παζλ .... Και φυσικά και σε mobile. 

Link to comment
Share on other sites

Ο 7900Χ συγκρινεται απευθειας με 1950Χ στα 999$, οχι με τον ''μικρο'' 1920Χ.

Ειναι φαουλ της AMD να αυτοαποκαλειται αιωνιως ως αουτσαιντερ και φθηνος και εναλακτικος προμηθευτης επεξεργαστων.

 

+1 για αυτο που γραψατε πιο πανω: Θελω να δω διαφορα 1900/1900Χ με 1800Χ - ιδια ρολογια, dual με quad channel μνημη.

Χθες κοιτουσα τον 1700 σε gaming benchmarks με μνημη 2133 vs 3200. Η διαφορα ηταν πανω απο 10 fps σχεδον παντου.

Link to comment
Share on other sites

Τί βλέπω μέχρι στιγμής; Πολύ καλή multi-threaded απόδοση (αναμενόμενο), μπέρδεμα με τις μνήμες (UMA/NUMA modes) για να έχει κανείς είτε μεγάλο bandwidth είτε καλό latency αλλά όχι και τα δύο ταυτόχρονα, και μεγάλη κατανάλωση σε idle, λόγω αρχιτεκτονικής (με δύο die να παραμένουν ενεργά συνέχεια).  H κατανάλωση για full load είναι λογική και πιστεύω ότι οι μεγάλοι Intel θα καίνε το ίδιο ή παραπάνω σε στόκ. 

Επίσης, καλό είναι να προσέξουν όσοι σκέφτονται τους μεγάλους TR για gaming τα όσα γράφουν τα reviews για το Legacy Mode. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Πώς φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι ο Threadripper 1950X έχει "διαλύσει" την Intel όταν ακόμη δεν έχει παρουσιαστεί ο αντίστοιχος 16-πύρηνος Skylaxe-X;

Συγκρίνοντας με βάση την τιμή;  Αυτό δε νομίζω ότι "τιμά" και τόσο την AMD.

Πιστεύω πως η Intel έπαιξε σωστά το παιχνίδι του marketing, βγάζοντας στη φόρα αρχικά τον i9-7900x, να γίνουν οι συγκρίσεις με τον παράγοντα κόστος, να πάρει προσωρινά η AMD τα εύσημα από τον τύπο μέχρι να παρουσιαστούν οι "βαρβάτοι" πολυπύρηνοι i9 και αφενός να αποδείξει η εταιρεία ποιος είναι το αφεντικό (με όρους τεχνολογίας και όχι οικονομικούς) και αφετέρου να δικαιολογήσει τη διαφορά τιμής.

 

Έγινε επεξεργασία από Theo24
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Theo24 said:

Πιστεύω πως η Intel έπαιξε σωστά το παιχνίδι του marketing,

Η Intel απλά τρέχει, φέρνοντας όλα της τα προϊόντα 3-4 μήνες νωρίτερα στην αγορά. Όταν είσαι η Intel δεν επιτρέπεις σε κάποια AMD να σε κερδίσει, ούτε για μια ώρα, όχι για έναν μήνα. Δεν είναι θέμα marketing. Η Intel δεν σκόπευε να κυκλοφορήσει μοντέλα με πάνω από 12 πυρήνες. Υποχρεώθηκε. Ναι, έχει τα μέσα και τα προϊόντα να βάλει την AMD στην θέση της. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ήταν κίνηση marketing.

Αυτά βέβαια απλά μια προσωπική γνώμη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι τα πράγματα, η Intel με μια κίνηση "άμεσης αντίδρασης" δείχνει ότι θα ξεπεράσει άνετα το project κάμποσων ετών της AMD.

Λέγεται ότι ο 7960Χ "βγάζει" 3200 στο Cinebench.

Έγινε επεξεργασία από Theo24
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Theo24 έγραψε:

Και έτσι να είναι τα πράγματα, η Intel με μια κίνηση "άμεσης αντίδρασης" δείχνει ότι θα ξεπεράσει άνετα το project κάμποσων ετών της AMD.

Λέγεται ότι ο 7960Χ "βγάζει" 3200 στο Cinebench.

Άμα βγάζει και κάμποσα νούμερα ..από τον λογαριασμό της τράπεζας (που δεν αποκλείεται, για την Intel μιλάμε), τότε θα έχει κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με την AMD. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος Theo24 έγραψε:

με όρους τεχνολογίας και όχι οικονομικούς)

Δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο. Το οτι η Intel με 1800-2000 ευρώ θα έχει +5% παραπάνω cinebench από τα 1000-1200 ευρώ του 1950χ θεωρείται τεχνολογική επιτυχία? Γιατί δεν είστε αντικειμενικοί?  Δεν είναι άλμπουμ ούτε ομάδες, νούμερα είναι. Η Intel δεν θέλει να ρίξει τα κέρδη της βασιζόμενη στο όνομα της, αλλά θα τα χάσει έτσι που πάει. Δεν αρκεί η διαφορά στο χρώμα για να δικαιολογήσει αυτά τα νούμερα, όσο και βαμμένος να είσαι (που δεν θα έπρεπε γιατί μιλάμε για ΝΟΥΜΕΡΑ)

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.