Jump to content



Ας κάνουμε το εργαστήρι καλύτερο - v.4.1


Recommended Posts

Χαίρεστε.

 

Μόλις τελειώσαμε την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του software του site. 

Επειδή σίγουρα θα βρέιτε ζωύφια ή κάτι στραβό ή κάτι να διορθώσουμε προς το καλύτερο, παρακαλώ ενημερώστε.

 

Ευχαριστούμε τα μάλα.

  • Like 5
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω τα υπομενού του επιλεγμένου από το μενού να μην φαίνονται συνέχεια, παρά μόνο όταν κάνεις hover πάνω τους.

 

Επίσης το breadcrumbList θέλει λίγο διόρθωση.

Ένα  padding-right: 22px; & padding-left: 12px; θα ήταν ότι πρέπει.
 

Επίσης #2: Στο .ipsType_sectionTitle κάντε το color άσπρο ώστε να φαίνεται το πλήθος των δημοσιεύσεων πάνω αριστερά εντός του θέματος

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Προτείνω τα υπομενού του επιλεγμένου από το μενού να μην φαίνονται συνέχεια, παρά μόνο όταν κάνεις hover πάνω τους.

 

Επίσης το breadcrumbList θέλει λίγο διόρθωση.

Ένα  padding-right: 22px; & padding-left: 12px; θα ήταν ότι πρέπει.
 

Επίσης #2: Στο .ipsType_sectionTitle κάντε το color άσπρο ώστε να φαίνεται το πλήθος των δημοσιεύσεων πάνω αριστερά εντός του θέματος

Επίσης #3: Το κουμπί "Συνδρομή x" εντός κατηγοριών να κάνει inheritance το style από το "Συνδρομή x" εντός του θέματος.

Αλλαγή του style class σε ipsFollow ipsButton ipsButton_primary ipsButton_verySmall ίσως;

 

Απ ότι βλέπω έχουν πειραχτεί και σε μερικά σημεία τα χρώματα ή έχουν γίνει transparent (πχ στο νέο περιεχόμενο), οπότε θέλουν διόρθωση και αυτά αλλά είναι κάτι εύκολο ;)

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα. Ενώ το sidebar έχει padding-right: 20px; που συνάβει με του ipsLayout_mainArea ( padding: 0px 20px; ) το κενό δεξιά- αριστερά δε είναι το ίδιο (OCD vol #1) στην αρχική σελίδα, άρα κάτι άλλο το επηρεάζει και γίνεται overwrite. 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Κάτι άλλο που παρατήρησα. Ενώ το sidebar έχει padding-right: 20px; που συνάβει με του ipsLayout_mainArea ( padding: 0px 20px; ) το κενό δεξιά- αριστερά δε είναι το ίδιο (OCD vol #1) στην αρχική σελίδα, άρα κάτι άλλο το επηρεάζει και γίνεται overwrite. 

Το κουμπί RSS, just remove it :p

 

PS: Θέλω περισσότερο χρόνο στο editing time, δεν προλαβαίνω.

Δεν γίνεται να αφαιρέσετε τον χρόνο από το τελευταίο post ή να διαφέρει από τα άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα reactions,

-Το sad χρειάζεται, κάτι άλλο στην θέση του? 

-Στο thanks ίσως κάποιο άλλο εικονίδιο/emotion θα ταίριαζε

-Επίσης κάποια διχρωμία όπως ήταν πριν την αναβάθμιση στο 'νέο περιεχόμενο' κ 'όλη η δραστηριότητα (το σκέτο λευκό, κουράζει)

αυτά προς το παρόν

:whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το κουμπί RSS, just remove it :p

 

PS: Θέλω περισσότερο χρόνο στο editing time, δεν προλαβαίνω.

Δεν γίνεται να αφαιρέσετε τον χρόνο από το τελευταίο post ή να διαφέρει από τα άλλα;

Να σου δώσω access να τα φτιάχνεις μόνος σου; :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2017 at 8:42 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Άμα ξαναπεράσετε τα css του θέματος δε λυθούν κάποια από τα προβλήματα; Αν και θα χαλάσουν άλλα όμως μετά ε; Πχ emoticons.

 

Δεν έχουν βγάλει update του θέματος;

 

Έχει βγει update αλλά κάποιος πρέπει να πάει, να συγκρίνει διαφορά ανά template και να προσθέσει τις διαφορές στο δικό μας theme. Μέχρι στιγμής κανένας δεν εχει προλάβει να το δει :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για πιο λόγο το συζητάτε εδώ μιας και δεν είναι bug αλλά τέλως πάντων. 13 χρόνια είμαι μαζί σας, θα μιλήσω έξω από τα δόντια.

 

¨Αμα η πρώτη επαφή που έχει ένας νέος υποψήφιος χρήστης είναι ουσιαστικά fullscreen διαφήμιση για τζόγοsite που πετάει popup, ποια φαντάζεστε ότι θα είναι η πρώτη εντύπωση του; Πού θα βρείτε νέους χρήστες;   Εσείς θα προχωρούσατε την επίσκεψη σας σε ένα -άγνωστο- site άμα σας βγάλει τέτοιου είδους διαφημίσεις;

 

Η ειρωνία του ζητήματος είναι ότι την καλύτερη εντύπωση θα την έχουν αυτοί που δε θα σας στηρίζουν (adblocks).

 

Quote

Καλησπέρα. Αρχικά για μία φορά την μέρα που εμφανίζεται η συγκεκριμένη διαφήμιση δεν περιμέναμε να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα και τέτοια αγανάκτηση.


 Η διαφήμιση αυτή είναι κακόβουλη και παραπλανευτική, δε γίνεται να φανταστήκατε ότι θα ήταν όλα μέλι γάλα. Χώρια ότι κατά την άποψη μου είναι κακή επιλογή και επιχειρηματικά, είστε οκ ηθικά να στέλετε 14-16 χρονα σε τζογοsite που δεν έχουν καν disclaimer για ηλικία;

 

Quote

και τέτοια αγανάκτηση

 

Δεν είναι αγανάκτηση. Απογοήτευση είναι. Περίμενα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα και πάλι!

Δε σου έδωσα το Link γιατί σωστά ή λάθος γίνεται η συζήτηση εδώ απλά επειδή έχει απαντηθεί. Όπως έγινε και μικροσυζήτηση στο ΠΟΘ.

 

Θα σου αντιστρέφω το ερώτημα που μου έθεσες. Πιστεύεις ότι αν είχαμε επιλογές θα βάζαμε διαφημίσεις στο Site με pop up και ιστορίες; Όχι φυσικά και μακάρι να μην υπήρχαν καθόλου.

Δυστυχώς όμως έχουν στενέψει τόσο πολύ τα περιθώρια και πρέπει να κάνουμε και πράγματα που δεν μας αρέσουν κάποιες φορές. Και αυτό δεν γίνεται μόνο σε ένα site αλλά και στη ζωή.

 

Αυτό που μας στεναχωρεί σαν ομάδα είναι ότι μόλις πάμε να κάνουμε κάτι για έσοδα υπάρχει κριτική. Υπάρχουν Sites ελληνικά και ξένα που με adblock δεν μπαίνεις καν να δεις το site ή μπαίνεις αλλά δεν μπορείς να δεις καμία εικόνα. Εκεί για κάποιο λόγο δεν υπάρχει γκρίνια.

 

Ζητήσαμε πολλές φορές, σχεδόν παρακαλέσαμε να απενεργοποίησουν τα μέλη το adblock και ακόμα και σε αυτήν την έκκληση ασκήθηκε μεγάλη κριτική. Δε φανταζόμαστε τι θα γινόταν αν δεν δίναμε καθόλου πρόσβαση στο Site σε όσους έχουν adblock.

Παρόλα αυτά το Adblock δεν απενεργοποιήθηκε από τα μέλη στο μεγαλύτερο ποσοστό. Φυσικά είναι δικαίωμα του κάθενος αυτό και το σεβόμαστε απόλυτα. 

 

Πρέπει όμως και εσείς να καταλάβετε ότι υπάρχουν σοβαρά θέματα με τα έξοδα που καθορίζουν την ομαλή λειτουργία του Site. Και επειδή ακριβώς το κοινό του thelab είναι άτομα γύρω από την τεχνολογία, το πρώτο πράγμα που υπάρχει στο browser του κάθενος είναι το adblock. Φιλικά sites με πολύ λιγότερη επισκεψιμότητα από τον Λάμπη, συντηρούνται από τα ads του google και μόνο, ακριβώς επειδή δεν έχουν το ψαγμένο τεχνολογικά κοινό που έχουμε εμείς.

 

Τέλος, για την συγκεκριμένη διαφήμιση. Το Site που σε πάει είναι ΝΟΜΙΜΟ και απαγορεύει την συμμετοχή σε άτομα κάτω των 21 ετών. Δεν σε πάει σε κανένα site που ειναι κακοβουλο ή παράνομο ή τέλος πάντων κάτι που είναι ενάντια στην υπάρχουσα νομοθεσία. Δεν μπορεί ένα άτομο 16 ετών ή ακόμα και 18 ετών να κάνει λογαριασμό για παράδειγμα και να αρχίσει να στοιχηματίζει. Υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς login

 

Τώρα θα μου πεις χωρίς login με "50000" ψέυτικα δώρο, είναι πραγματικά τζογάρισμα; Αλλα το βασικό είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά κάπου που να αναφέρει το όριο ηλικίας. Νόμιμο μπορεί να είναι - γιατί υποτίθεται κοιτάζει την ηλικία στην εγγραφή, αλλά δε σου λέει ποιο είναι το όριο αυτό και δε σε αφήνει να επιλέξεις μικρότερη ηλικία από γεννηθής του 1999. Δε μπορεί η εγγραφή με λίγα λόγια να σε κόψει (άμα επιλέξεις 17 χρονών π.χ.).

 

Και έχουν καλυμένο τον πωπό τους γιατί έχουν θαμμένο στο FAQ > Υποχρεώσεις σαν παίχτης, έχει όρο να είσαι 18 ή 21 κτλ κτλ.

 

Με λίγα λόγια πιο γκρι και από  #808080.  Νόμιμο μεν, ηθικό όμως; Μπα.

 

Τέλος πάντων. Εκτός αυτού, ο τρόπος που προσφέρετε τη διαφήμιση είναι ο χειρότερος δυνατός. Ακριβώς επειδή το site στεγάζει άτομα που γνωρίζουν, αξίζει για ένα ~10% bump ή πόσο είναι να λερώσεις τη φήμη σου;

 

Σκέψου πόσο άσχημα ακούγεται αυτό: Το thelab άρχισε να βάζει παραπλανητικές διαφημίσεις  με popups.

 

Δεν έχω λύση να σας προσφέρω στο οικονομικό. Καταλαβαίνω τη κατάσταση γιατί είμαι Ελλάδα. Περικοπές, κόψιμο εξόδων, φτηνότερο πακέτο κτλ κτλ, τι άλλο να κάνεις; Κόφτε το χώρο, υπάρχει το imgur (το οποίο βολεύει και περισσότερο από το built-in να λέμε την αλήθεια), δεν είναι ανάγκη  να ανεβαίνει το κόστος από εκεί.

 

 Για το adblock, δεν έχετε το pop-up πλέον; Εκεί στο popup βάλτε οδηγίες πώς να κάνουν whitelist το site. Μου φαίνεται περίεργο που κόσμος προτιμά να βλέπει ένα popup παρά 2-3 bannerακια.

 

--------

 

Απλά παιδιά, αυτή τη κίνηση μόνο βραχυπρόθεσμα θα βοηθήσει το site. Μακροπρόθεσμα μόνο ζημιογόνος θα είναι. Ανταλλάσετε ένα μικρό κέρδος τώρα με περιθώρια ανάπτυξης του userbase μετά.

 

Anyway ειδικός δεν είμαι, μπορεί να λέω και @@ριες, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.