Jump to content



Απορίες περι Freesync και Gsync.Ασχετος mode on


Recommended Posts

7 hours ago, fatalara said:

Δεν σου λεω οτι εισαι λαθος

σου λεω οτι εδω το θεμα ειναι για freesync gsync αυτο απο μονο του σε παει σ hardcore κατασταση σε αυτον δηλαδη που θα σκασει λεφτα για οθονη 144hz.

Γιατι μιλαμε για 60αρες δεν εχω καταλαβει...

Όχι και Θα σου πω Γιατί.

Γιατί εγώ που δεν είμαι gamer και κάποια στιγμή θα αγοράσω οθόνη θα θέλω να ξέρω βλέποντας την τεχνολογία freesync να ξέρω τι είναι και πώς θα λειτουργήσει με τηνnvidia κάρτα μου μιας και θα παίζει σα κανονική οθόνη (πχ 60hz που μου είπαν παραπάνω)

Ποιος σου είπε ότι το θέμα αφορά μόνο τις 144 οθόνες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιατί υπερεβαλλες με το ποστ σου :)

Τρίτη φορά το λεμε :p

Ο ts απορία εξέφρασε Γιατί δεν ήξερε τι είναι ;)  απαντήθηκε θαρρώ . 

Οκ τέλος από μένα το "off-topic" 

Δεν υπεραβαλα καθολου, ειναι η αληθεια, καποιος που εχει το pc για να παιζει παιχνιδια οχι "και παιχνιδια" θελει 144 hz οθονη, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα. Μπορει να μη σε νοιαζει η δεν ξερω εγω τι αλλο αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα... 

 

@GoMaR Δεν υπαρχει οθονη στα 60 με gsync freesync εκτος των πρωτων μοντελων ultrawide οποτε γιατι μιλαμε για 60hz δεν το καταλαβαινω.

Το συμπερασμα ειναι το εξης τουλαχιστον για τα παιχνιδια

αγοραζεις οποια οθονη θες και οποια καρτα θες, απενεργοποιεις το gsync freesync γιατι δεν το χρειαζεσαι πουθενα και κανεις οτι θες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Αν παίζεις single player παιχνίδια τα σταθερά 60Hz με 60 FPS είναι αρκετά.

 

Τώρα και εγώ δεν είμαι τρελός gamer αλλά έχω κόλλημα με το The Division και όταν η κατάσταση έχει PvP, τότε η στόχευση πρέπει να έχει την περισσότερη δυνατόν απόκριση.

 

Αυτή την στιγμή έχω κατεβάει την ανάλυση, και τα γραφικά λίγο πιο πάνω από τα low για αν είμαι στα 75 FPS και 75Hz.

 

Απενεργοποίησα απο περιέργια το Freesync και άφησα το Vsync έπαιζα με 60Hz και δεν ένιωθε σωστά το παιχνίδι, αλλά το ξαναλέω για single player είναι μία χαρά.

 

 

Άρα δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να αναβαθμίσω σε κόκκινη και είμαι σίγουρος ότι μία Vega 64 θα ανταποκρίνεται σε αυτόν τον τίτλο High settings, 75 FPS, 75Hz

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζετε οτι μόνο για τον hardcore ειναι αυτές οι οθόνες, και εγώ έτσι το σκεφτόμουνα παλιότερα, δώσε τα περισσότερα στο PC και στην κάρτα γραφικών για να παίζεις τα παιχνιδάκια σου και συμβιβάσου με το 60αρι monitor, δεν εισαι και "επαγγελματίας" gamer να θες να κερδίσεις και το παραμικρό ms, άλλωστε απο το να εχεις μια αδύναμη κάρτα γραφικών και λίγα frames καλύτερα να θυσιάσεις την οθόνη . Όλα αυτά μέχρι που πείρα 144hz και πλέον θεωρώ οτι έχει την ίδια βαρύτητα με την κάρτα γραφικών για να απολαύσεις το οποιοδήποτε game, είτε σε "casual" είτε σε "hardcore" επιπεδο. Είναι μια επένδυση που αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ για μένα γιατί ειναι και κάτι που θα κρατήσεις καιρό.

  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

@HellhammeR πολυ σωστος.

Το να βαλεις μια 1070 σε 60 1080p το μονο που θα σου δωσει η καρτα απλοχερα ειναι tearing... δεν παιζεις νομιζεις οτι παιζεις. 

Αν θεωρεις οτι εχεις κανει καλα να δωσεις 300+ που εχει για να βλεπεις tearing η να την περιοριζεις απο το afterburner στα 59fps εγω σηκωνω τα χερια ψηλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara Τα λες σωστά! Πλέον έχουν αλλάξει τα δεδομένα, οι αναλύσεις μεγαλώσανε και οι κάρτες βγαίνουν πιο δυνατές για να ανταπεξέλθουν.

 

Αυτό φέρνει σαν αποτέλεσμα ότι αν η κάρτα είναι πιο δυνατή από την οθόνη τότε το παιχνίδι να φαίνεται σαν σπασμένο φιλμ από το tearing.

 

Είναι σαν να παραγγέλνεις ακριβή σαμπάνια για να την πιείς σε πλαστικό ποτήρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα με τα λιγα που καταλαβα..
Ειναι προτιμοτερο τα hz της οθονης (χωρις freesync, gsync Κλπ) να ειναι παραπανω απο τα fps που δινει η καρτα.Σωστα;
Εγω στην υπαρχουσα οθονη (60hz) παιζω χωρις Vsync (στο assetto corsa) γιατι εχει απιστευτο lag.

edit: Μλκια ειπα. Vsync το εχω on εν τελει γιατι σπαει απιστευτα :p. Απλα εχουμε πειραξει κατι στα ini files του παιχνιδιου που μειωνει το lag.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Αρα με τα λιγα που καταλαβα..
Ειναι προτιμοτερο τα hz της οθονης (χωρις freesync, gsync Κλπ) να ειναι παραπανω απο τα fps που δινει η καρτα.Σωστα;
Εγω στην υπαρχουσα οθονη (60hz) παιζω χωρις Vsync (στο assetto corsa) γιατι εχει απιστευτο lag.

edit: Μλκια ειπα. Vsync το εχω on εν τελει γιατι σπαει απιστευτα :p. Απλα εχουμε πειραξει κατι στα ini files του παιχνιδιου που μειωνει το lag.

 

1

Είδες? Έχεις το Vsync ON για να μην σπάει η εικόνα αλλά τρως το lag.  Με λίγα λόγια τι τα θες τα πολλά FPS αν δεν τα σηκώνει η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αρα με τα λιγα που καταλαβα..
Ειναι προτιμοτερο τα hz της οθονης (χωρις freesync, gsync Κλπ) να ειναι παραπανω απο τα fps που δινει η καρτα.Σωστα;
Εγω στην υπαρχουσα οθονη (60hz) παιζω χωρις Vsync (στο assetto corsa) γιατι εχει απιστευτο lag.

edit: Μλκια ειπα. Vsync το εχω on εν τελει γιατι σπαει απιστευτα :p. Απλα εχουμε πειραξει κατι στα ini files του παιχνιδιου που μειωνει το lag.

 

Παίζεις Racing? Μάλιστα, εσύ θα τα εκτιμήσεις 2 φορές περισσότερο τα Hz από έναν που παίζει FPS. Επίσης racing και v-sync on είναι 2 φορές χειρότερο απο οποιοδήποτε άλλο game καθαρά λόγο της συνεχόμενης κίνησης που έχουν αυτού του είδους τα παιχνίδια.

Με λίγα λόγια you are doing it wrong τοσο καιρό έχεις χάσει πάνω από το μισό της απόλαυσης που μπορεί να σου προφέρει το Assetto Corsa καθαρά και μόνο από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, δηλαδή(ς), τώρα εγώ ο άσχετος: τι κάνει κάποιος που θέλει να πάει σε ultrawide; 144hz έχει μόνο σε 1080p ultrawide@34". Πολύ μικρή η ανάλυση για τέτοιο μέγεθος οθόνης. 60-75hz@1440p ultrawide@34" έχει, αλλά πρέπει να πας υποχρεωτικά (απ' ότι καταλαβαίνω) σε amd. Αν δεν θες να πας σε κόκκινη, εύχεσαι να κρατάει min 60fps (εννοείται με vsync on, γιατί αλλιώς, και μέχρι να "πέσει" η απόδοση της κάρτας οπότε λύνεται το θέμα, θα έχεις tearing, αφού fps>hz. Βέβαια, μέχρι να "πέσει" η απόδοση, είναι σαν να βάζεις χαλινάρι στην κάρτα και να την κρατάς δεμένη. Το ανέφερε και ο fatalara πιο πάνω). Αν θες ultrawide gsync, εντάξει, δώσε ένα νεφρό+2 πόδια και κάτι γίνεται. Πολύ ακριβές. Οπότε, μάλλον, θα πρέπει να συμβιβαστείς με 1080p ultrawide/980ti-1070-580-480 ή τα σκας για 1440p ultrawide με amd.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω του στραβού το δίκιο. Έχω καθήσει μπροστά από 1080p - 2x 1080p - 21:9 1440p και 4K.

 

Το sweet spot θεωρώ ότι είνια το 2Κ. Ενώ το 4Κ φαντάζει υπέροχο και πολύ απαιτητικό από μεριάς ηαρδςαρε σε καθημερινή χρήση δεν είναι καλό γιατί τα ΠΑΝΤΑ είναι μικροσκοπικά. Taskbar, software icons, web browsing.

 

Τώρα θα μου πείτε αδερφέ υπάρχει και το feature Windows scaling 100% - 125% - 150% κτλ ΑΛΛΑ να έχετε υπόψην ότι δεν έχει κάθε πρόγραμμα φτιαγμένο GUI για 4Κ, με αποτέλεσμα τα εικονίδια να κάνουν σκιές, αν φαίνονται pixels (βλεπε διαφορές .ico με .png) και αλλά πολλά που βγαίνουν στην πορεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Η δικια μου παντως δεν κανει tearing ακομα και στα 200 fps δεν ξερω πως γινεται μην με ρωτησεις!

Παιζω assetto corsa και κανω practise μονος μου μπορει να φτασει 250-300 fps ευκολα tearing κανενα, μαλλον εχει να κανει και με τα ms του πανελ!

Στις ultrawide με τα 60-75hz δεν ξερω τι παιζει αλλα γενικα η αναλυση ειναι βαρια... δυσκολο να κρατησεις 60+ fps σε πολλα παχνιδια.

Γνωμη μου ειναι να μην ακουμπησεις καν τα πρωτα αυτα μοντελα και να περιμενεις τα 120+ γιατι και τωρα να εισαι κομπλε σε 2 χρονια που θα αλλαξεις καρτα τι θα γινει???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι στο Overwach 3440x1440p Ultra settings 75 FPS 75 Hz Vsync ON -  Smooth gameplay αλλά διέκρινα λίιιγο screen tearing

Περίεργο περίμενα να μην εμφανίζεται καθόλου, δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με Gsync ή Adaptive Sync

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, env0y said:

Προσωπικά μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι στο Overwach 3440x1440p Ultra settings 75 FPS 75 Hz Vsync ON -  Smooth gameplay αλλά διέκρινα λίιιγο screen tearing

Περίεργο περίμενα να μην εμφανίζεται καθόλου, δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με Gsync ή Adaptive Sync

Είσαι σίγουρος; Δεν μπορεί να έχεις tearing με VSYNC. Μήπως έχεις πειράξει κάτι άλλο στο control panel της GPU Σου;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.