Jump to content


Απορίες περι Freesync και Gsync.Ασχετος mode on


Recommended Posts

Κανω copy paste απο το αλλο θεμα γιατι φαγαμε παντοφλα :D


Ρε παιδια πραγματικα επειδη εχω μεινει πισω και δεν ασχολουμαι με gaming. Θα βγω βεβαια εκτος θεματος αλλα μιας και πιασατε την κουβεντα.
Ενα ταπεινο 2χ22ari μονιτορ εχω απο 1680χ1050η καθε μια.Περιμενω να μου ερθει μια 1070.
Θα εχω και την 660ti πανω λογικα.
Εξηγηστε μου λιγο γιατι θελω να ξερω αν ποτε αγορασω μονιτορ.

Τι ειανι το freesync
Τι ειναι το gsync
Τι γινεται αν σε τεχνολογια της AMD βαλεις nvidia καρτα  h και το αντιστροφο;
Σας ευχαριστω και συγνωμη για το offtopic.

 

@devaggos αν μπορεις απαντα και εδω :)

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι οθόνες μας μέχρι και πρόσφατα είχαν συγκεκριμένες δυνατότητες, δηλαδή να δείχνουν μέχρι 60 καρέ το δευτερόλεπτο. 60hz = 60 στιγμιότυπα, δηλαδή 60fps. 
Η τεχνολογία που εμφανίστηκε πρώτα είναι το VSync Που αναγκάζει την κάρτα να κλειδώνει και αυτή στο να παράγει 60 frames το δευτερόλεπτο, ασχέτως αν π.χ. στο Counter Strike 1.6 που είναι παλιό παιχνίδι, προλαβαίνει να παράγει 400fps. Το Vsync ομως εμφάνισε Mouse lag στον χρήστη όταν έπαιζε. Αν όμως βγάλεις το vsync τότε έχεις αυτό το φαινόμενο που λέγεται Tearing.

hqdefault.jpg


68747470733a2f2f662e636c6f75642e67697468
 

Δηλαδή δείχνονται 2 fps στην ίδια οθόνη κομμένα στη μέση ή σε ένα άλλο τυχαίο σημείο. Γιατί πολύ απλά όταν ήρθε η ώρα της ανανέωσης στην οθόνη, η κάρτα γραφικών είχε ολοκληρώσει 1 frame και είχε αρχίσει να φτιάχνει το επόμενο, οπότε εμφανίζεται έτσι κομμένο.

Και μετά εμφανίστηκαν οι τεχνολογίες Freesync και Gsync που είναι η 1η της AMD (free open source) και η 2η της Nvidia που είναι πατενταρισμένη και κοστίζει ακριβά στους κατασκευαστές οθονών για να την συμπεριλάβουν στο μοντέλο τους. Όπου και οι δυο τεχνολογίες καταφέρνουν να λειτουργούν με μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης στις εικόνες οπότε αν η gpu έχει 50fps να δείξει τότε θα λειτουργήσει σε 50hz η οθόνη, αν στο επόμενο δευτερόλεπτο έχει 73fps να δείξει τότε θα λειτουργήσει στα 73hz η οθόνη, οπότε έτσι απαλείφεται  το φαινόμενο του tearing.


Θέλει προσοχή να κοιτάμε όμως το range της μεταβολής των Hz της οθόνης, του @GoMaR ας πούμε λέει 55-75hz σε άλλες λέει 48-75hz κλπ κλπ.

Δεν υπάρχει όμως περιορισμός του να βάλεις μία Nvidia κάρτα σε οθόνη που υποστηρίζει Freesync. ΤΟ μόνο που χάνεις είναι ότι δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το Freesync στην οθόνη σου. Απλα θα λειτουργείς όπως παλιά με κλειδωμένο το Hz στα π.χ. 60hz

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζουν τα fps του παιχνιδιού/λειτουργικού κτλ με το refresh rate της οθόνης. Κάτι σαν το vsync on αλλά χωρίς απώλειες από την κάρτα μιας κ γίνεται στην οθόνη.

Η AMD έχει το freesync και η nVidia το gsync. Δεν είναι συμβατά μεταξύ του... οπότε δεν παίζουν. Αν πάρεις την 1070 πας σε gsync μόνο για να δεις αποτελέσματα. Αλλιώς δεν έχει διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

Παρα πολυ ωραια.
Αν εχω nvidia καρτα και παρω  freesync μονιτορ πρακτικα τι πρεπει να κοιταξω; Να ειμαι πανω απο τα hz της οθονης ; Η δε θα δειξει καν εικονα; :p

 

Απλά χάνεις το feature του freesync στο μονιτόρ σου όπως έγραψα παραπάνω στο edit μου. Με λίγα λόγια θα λειτουργείς όπως παλιά με κλειδωμένο Hz π.χ. καρφωμένο στα 60hz.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, πλέον υπάρχει και το Adaptive Sync της Nvidia που το ενεργοποιείς από το control panel της, και το EnchancedSync της AMD που το ενεργοποιείς από τα radeon settings, το οποίο λειτουργεί σαν το Vsync αλλά αντι να αναγκάζεται να μένει κλειδωμένο στα 60fps ή στα 30fps ή σε ένα πολλαπλάσιο του, μπορεί απλά να κλειδώνερι στα 60 και όταν πέφτει να ξεκλειδώνει και να σου δείχνει 40,50 fps ή όσα είναι (με αναγκαστικά tearing πάλι) αλλά κερδίζει να μην πέσεις στα 30 που είναι πολύ χαμηλά )

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Ναι,αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει  να ενεργοποιήσεις το vsync, αλλιως θα εχεις παλι tearing;

devaggos, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Ναι δυστυχώς όταν δεν υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ gpu και οθόνης, θα έχεις tearing και φυσικά εξαρτάται και από το παιχνίδι και τον τρόπο του gameplay του. Το tearing είανι πολύ έντονο σε όλα τα fps παιχνίδια ειδικά όταν στρίβεις γρήγορα την κάμερα περιστροφικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θεωρειται Offtopic αλλα με μια οθόνη 144 hz οταν σε παιχνίδι δεν πιάνω πανω απο 100fps , τι γινεται ?  εχει καποιο νοημα μια τέτοια οθόνη?

Δεν θελω να εχω mouse lag

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, env0y said:

@devaggos Είσαι άψογος!! 'Αρα λογικά αν κουμπώσω nvidia στην οθόνη μου δεν θα έχω tearing αλλά θα είμαι κολημένος στα 60 Hz αλλά τα fps μπορεί αν είναι στα 100?

Αντι για vsync μπορείς να βάλεις το adaptivesync της nvidia ή το enhancedsync της AMD. Και να έχεις tearing μόνο στα framedrops. Προσωπικά το mouse lag που λένε όλοι οτι προκαλεί το vsync δεν το έχω νιώσει ποτέ και δεν με έχει ενοχλήσει... οπότε και vsync εμένα μου φαίνετια μια χαρά. 
Με λίγα λόγια σε ενδιαφέρει το εξής, αν το σύστημα σου είναι κτήνος και πιάνει με ευκολία 60fps, δεν θα έχεις tearing βάζοντας το κάποια software sync τεχνολογία (βλέπε vsync, adaptivesync (Nvidia), enhancedsync (Amd) ) αν το σύστημα σου δεν είναι τόσο δυνατό και πέφτεις από τα 60, τότε αν έχεις Freesync ή Gsync, στο εύρος που υποστηρίζει η οθόνη σου π.χ. 40-75, τότε μέχρι και τα 40 αν πέσεις πάλι δεν θα έχεις tearing. Γιατί θα υπάρχει πάντα συγχρονισμός των Hz της οθόνης με τα FPS της GPU

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσω το vsync,κλειδωμένα 60fps/60hz δεν θα έχω έτσι κι αλλιως;

Η διαφορά δηλαδή με το adaptive/enchanced  sync είναι ότι (μπορει) και να μην πέσω στα 30 (60/2), δηλαδή κερδίζω 10fps παραπανω, ανάλογα, βέβαια, και με το εύρος των hz  της οθόνης;

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως με το σύστημα της υπογραφής μου και με μία 1080Ti να πέφτω κάτω από 60fps σε 3440χ1440. Δεν είμαι και ULTRA graphics junkie γιατί τυχαίνει να  γνωρίζω τους UBISOFT devs προσωπικά και οι ίδιοι μου λένε πως αν φορτώσεις το παιχνίδι στα ultra δεν θα τρέχει ομαλά λόγο υλοποίησης. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SirDiman said:

Δεν ξερω αν θεωρειται Offtopic αλλα με μια οθόνη 144 hz οταν σε παιχνίδι δεν πιάνω πανω απο 100fps , τι γινεται ?  εχει καποιο νοημα μια τέτοια οθόνη?

Δεν θελω να εχω mouse lag

Δεν μπορώ να σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία μιας και δεν έχω νιώσει ποτέ αυτό το mouse lag που λένε, αλλά λογικά αν αποφύγεις το vsync και ενεργοποιήσεις το AdaptiveSync στις Nvidia ή το EnhancedSync στις AMD τότε θα είσαι κομπλέ. Και υποθέτω πως το μόνιτορ σου δεν δουλεύει μόνο στα 144hz, αυτό θα είναι το μέγιστο του. Αν λοιπόν δεν πιάνεις πάνω από 100, σε αυτό το game βάλτο να δουλέψει  το μόνιτορ στα 60 η στα 75 ή δεν ξέρω πόσα steps έχει ενδιάμεσα ή αν δουλεύει μεταβλητά από τα 40-144hz.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αν ενεργοποιήσω το vsync,κλειδωμένα 60fps/60hz δεν θα έχω έτσι κι αλλιως;

Η διαφορά δηλαδή με το adaptive/enchanced  sync είναι ότι (μπορει) και να μην πέσω στα 30 (60/2), δηλαδή κερδίζω 10fps παραπανω, ανάλογα, βέβαια, και με το εύρος των hz  της οθόνης;

Ναι ακριβώς, τo vsync αν δεν μπορεί να δείξει 60fps θα πέσει στα 30 και το μονιτορ θα σου δείξει 2 φορές το κάθε frame (ώστε να γίνουν 60) αν δεν έχει ούτε 30, θα πέσει στα 20 και θα σου δείξει από 3 φορές το καθένα). Οπότε με adaptive και enhanced κερδίζεις να πέσεις στα 31-59 (με φυσικά πιθανό tearing ) αλλά θα έχεις πιο γρήγορο repsonse από ότι να ήσουν στα 30fps.

 

4 minutes ago, env0y said:

Δεν νομίζω πως με το σύστημα της υπογραφής μου και με μία 1080Ti να πέφτω κάτω από 60fps σε 3440χ1440. Δεν είμαι και ULTRA graphics junkie γιατί τυχαίνει να  γνωρίζω τους UBISOFT devs προσωπικά και οι ίδιοι μου λένε πως αν φορτώσεις το παιχνίδι στα ultra δεν θα τρέχει ομαλά λόγο υλοποίησης. 

Ε σίγουρα θα είσαι μια χαρα με 1080ti εννοείται. Ναι πολλές ρυθμίσεις στα Ultra εάινι εντελώς τρολ, δηλαδή σου ρίχνουν τσαμπα τα fps σε πολλά games, δηλαδή η διαφορά οπτικά με το κόστος που σου ρίχνουν δεν αξίζει (με οπτικό κριτήριο όπως είπα). Αν έχεις την τρέλα όπως εγώ, τα δοκιμάζεις ένα ένα τι αλλάζει στο ultra και το βγάζεις. Στο Witcher 3 ας πούμε μου έβαζε μια μλκία foliage view και απλά φαινόντουσαν πιο πολλά δέντρα από μακρυά... που ξερω γω ήταν εντελώς κλαιν, και με έριχνε από τα 50 στα 40fps.... δεν άξιζε προφανώς και αυτό το έβαλα high αντί για Ultra και όλα τα άλλα τα είχα Ultra (textures, shadows κλπ.)

4 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μάλλον ρωτάει αν θα έχει stuttering , όταν πέφτει κάτω από τα hz της οθόνης.

Το stuttering είναι άλλο, συνήθως είναι είτε απο HD read/write θέμα ή και από ram/cpu. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι αν πέσεις κάτω από τα hz της οθόνης,θα έχεις stuttering. Δηλαδή, είτε με vsync on και 60/2=30 fps είτε με adaptive /enchanced  όπου, αναλόγως το hz range της οθόνης (ας πούμε 40-75) θα πέφτεις στα 40 και όχι στα 30, θα έχεις stuttering.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Είχα την εντύπωση ότι αν πέσεις κάτω από τα hz της οθόνης,θα έχεις stuttering. Δηλαδή, είτε με vsync on και 60/2=30 fps είτε με adaptive /enchanced  όπου, αναλόγως το hz range της οθόνης (ας πούμε 40-75) θα πέφτεις στα 40 και όχι στα 30, θα έχεις stuttering.

Stuttering συνήθως λέμε για ακραίες καταστάσεις που είναι σα να freezeάρεις για λίγο όταν αλλάζεις π.χ. γρήγορα την κάμερα και κολλάει για μισό δευτερόλεπτο. Τώρα σίγουρα αν από τα 60 πέσεις στα 40, θα νιώσεις μία πιο αργή ανανέωση στα frames και σίγουρα θα σε ενοχλήσει λίγο οπτικά αλλά νομίζω δεν λέγεται stuttering αυτό. 
Δεν το γνωρίζω όμως, μπορεί να έχεις δίκιο, να παίρνει π.χ. χρόνο αυτή η αλλάγη και να υπάρχει μικρό lag αλλά από προσωπική εμπειρία δεν το έχω νιώσει αυτό με τα adaptive/enhanced.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε σχετικό νήμα στις οθόνες για τις  sync τεχνολογίες.  Αν θυμάμαι καλά, είχαμε καταλήξει στο ότι tearing  έχεις όταν τα fps της κάρτας  ξεπερνούν τα hz της οθόνης. Αυτό λύνεται είτε με vsync on (με μειονέκτημα  το input lag) ή  με ενεργοποίηση sync τεχνολογίας ή με αγορά οθόνης 144hz, οπότε δεν σε νοιάζει το tearing γιατί δεν θα το παρατηρήσεις και γιατί η κάρτα είναι απίθανο να ξεπεράσει τα 144 fps. 

Stuttering  έχεις όταν τα fps της κάρτας είναι πιο κάτω από τα hz της οθόνης και αυτό λύνεται με vsync on, υπό την προϋπόθεση ότι κρατάς το 60αρι σταθερό ή με sync τεχνολογία.  Αν πας σε adaptive/enchanced δεν το γλιτώνεις το stuttering. Με επιφύλαξη τα γράφω όλα αυτά, γιατί μπορεί και να είμαι λάθος. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.