Jump to content



Πρόβλημα με forthnet-nova, πιθανή αλλαγή παρόχου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά. Πρώτο θέμα στην ομάδα. Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον πάροχό μου, forthnet-nova. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Συνδρομητής της forthnet από το 2008. Τα τελευταία 2 χρόνια, όμως, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το internet. Συγκεκριμένα το internet πολλές φορές είναι αργό(κάποιες φορές φαίνεται σαν disconnect ενώ δεν είναι), αλλά και κάθε φορά που μπορεί να έχουμε μια μικρή διακοπή ρεύματος ή κακοκαιρία, το internet πέφτει και πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για να μας το φτιάξουν(περιττό να πω ότι η εξυπηρέτηση πελατών είναι άθλια). Αρκετές φορές είχε έρθει τεχνικός στην οικία μου , χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα. Τον Ιανουάριο του 2017 με παίρνουν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου με έκπτωση παγίου(στα 22€) για 2 χρόνια και δέχτηκα. Όμως, τα προβλήματα συνέχιζαν. Τις προάλλες μας έκαναν μια προσφορά από cosmote, πολύ καλύτερη, αλλά όμως έχουμε συμβόλαιο και δεν γίνεται να φύγουμε χωρίς πρόστιμο(το οποίο είναι 126€). Και το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να φύγω από την nova, χωρίς να πληρώσω το penalty, μονάχα τον τελευταίο λογαριασμό, λόγω αυτών των προβλημάτων που προανέφερα με το internet; Και πώς μπορώ να το κάνω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

ΥΓ. Τα προβλήματα δεν σταματάνε... Τα έχω ακόμα και αυτές τις μέρες θα με ξαναπάρουν τηλέφωνο από την cosmote για την απόφασή μου και ακόμα δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, στην cosmote μας έκαναν πολύ καλή προσφορά, ενώ στην nova τα χρήματα που δίνουμε δεν τα αξίζουν... Έπειτα στην cosmote, οι γραμμές είναι δικές τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τόση μεγάλη καθυστέρηση σε περίπτωση βλάβης... Και τέλος, εκεί, η προσφορά που μας έγινε ήταν για ένα χρόνο, οπότε εάν έχουμε προβλήματα και εκεί, απλά μπορούμε να φύγουμε νωρίτερα, ενώ στην nova θα πρέπει να περιμένουμε 2 χρόνια. 

Edit: Επειδή ξέχασα να το αναφέρω, όταν συμφώνησα για το νέο πρόγραμμα, δεν μου έστειλαν τους όρους του νέου προγράμματος, μιας και κάναμε νέο συμβόλαιο σε διαφορετικό πρόγραμμα και όχι απλά ανανέωση(αν και ακόμα και ανανέωση να κάναμε, πάλι θα έπρεπε να μας στείλουν τους όρους και μάλλον θα έπρεπε να τους υπογράψουμε)...

Link to comment
Share on other sites

Αμα μένεις αρκετά χιλιόμετρα εκτός κέντρου πόλεως κάνε την. Η forthnet nova μόνο για κέντρο πόλης αξίζει καθως με ολους τα ίδια θα έχεις στο αστικό δικτυο. 

1-

Αρχικά έλεγξε την εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι

2-

Κούνα τους το μαντιλι και φύγε 

 

Και γω πελάτης απο το 2007 ειμαι τα τελευταία χρόνια με ανοιχτό πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο. 

Σεπτέμβριο παω στον ΟΤΕ με Vdsl.

Φτάνει τα 4 @@ mbps της forthnet

 

Όποτε τους χρειάστηκα άσχημη κάκιστη εξυπηρέτηση. 

Δε ξέρουν τι τους γίνεται. 

Καμία αναβάθμιση υπηρεσιών

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Η καλωδίωση του σπιτιού είναι μια χαρά. Άλλωστε, την έχουμε ελέγξει και εμείς με δικό μας τεχνικό και με δικό τους και μας είπαν πως είναι εντάξει και από εμάς δεν υπάρχει πρόβλημα και όλο το έριχναν στον ΟΤΕ(άσε που όταν πήραμε, για μια ακόμα φορά, στην τεχνική υποστήριξη, μας είπαν ότι η γραμμή κλειδώνει στα 11mbps και ότι μπορούμε να το δούμε από το web interface του router, και όταν το είδα έγραφε 7, ενώ η πραγματική ταχύτητα, ζήτημα αν είναι 5-6, δηλαδή μας κοροϊδεύουν στα μούτρα). Απλώς το θέμα είναι αν μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω την ρήτρα. Πάντως, αν όντως γίνεται λόγω προβλημάτων στο internet, λόγω κακής εξυπηρέτησης πελατών και λόγω μη κοινοποίησης των όρων του νέου συμβολαίου γραπτώς, να φύγουμε, τότε φυσικά θα την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια και θα τους κουνάμε το μαντήλι, όπως λες και εσύ.

 

Απλώς το μόνο πρόβλημα είναι αν μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω την ρήτρα αποδέσμευσης... Μόνο αυτό... Διαφορετικά, θα είχαμε φύγει πριν από μερικούς μήνες, αφού μας είχαν κάνει, επίσης, μια καλή προσφορά, πάλι από cosmote.

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2017 at 1:33 ΜΜ, το μέλος theo4850 έγραψε:

Καλησπέρα σας παιδιά. Πρώτο θέμα στην ομάδα. Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον πάροχό μου, forthnet-nova. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Συνδρομητής της forthnet από το 2008. Τα τελευταία 2 χρόνια, όμως, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το internet. Συγκεκριμένα το internet πολλές φορές είναι αργό(κάποιες φορές φαίνεται σαν disconnect ενώ δεν είναι), αλλά και κάθε φορά που μπορεί να έχουμε μια μικρή διακοπή ρεύματος ή κακοκαιρία, το internet πέφτει και πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για να μας το φτιάξουν(περιττό να πω ότι η εξυπηρέτηση πελατών είναι άθλια). Αρκετές φορές είχε έρθει τεχνικός στην οικία μου , χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα. Τον Ιανουάριο του 2017 με παίρνουν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου με έκπτωση παγίου(στα 22€) για 2 χρόνια και δέχτηκα. Όμως, τα προβλήματα συνέχιζαν. Τις προάλλες μας έκαναν μια προσφορά από cosmote, πολύ καλύτερη, αλλά όμως έχουμε συμβόλαιο και δεν γίνεται να φύγουμε χωρίς πρόστιμο(το οποίο είναι 126€). Και το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να φύγω από την nova, χωρίς να πληρώσω το penalty, μονάχα τον τελευταίο λογαριασμό, λόγω αυτών των προβλημάτων που προανέφερα με το internet; Και πώς μπορώ να το κάνω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

ΥΓ. Τα προβλήματα δεν σταματάνε... Τα έχω ακόμα και αυτές τις μέρες θα με ξαναπάρουν τηλέφωνο από την cosmote για την απόφασή μου και ακόμα δεν ξέρω...

 

On 5/8/2017 at 2:45 ΜΜ, το μέλος theo4850 έγραψε:

Καταρχάς, στην cosmote μας έκαναν πολύ καλή προσφορά, ενώ στην nova τα χρήματα που δίνουμε δεν τα αξίζουν... Έπειτα στην cosmote, οι γραμμές είναι δικές τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει τόση μεγάλη καθυστέρηση σε περίπτωση βλάβης... Και τέλος, εκεί, η προσφορά που μας έγινε ήταν για ένα χρόνο, οπότε εάν έχουμε προβλήματα και εκεί, απλά μπορούμε να φύγουμε νωρίτερα, ενώ στην nova θα πρέπει να περιμένουμε 2 χρόνια. 

Edit: Επειδή ξέχασα να το αναφέρω, όταν συμφώνησα για το νέο πρόγραμμα, δεν μου έστειλαν τους όρους του νέου προγράμματος, μιας και κάναμε νέο συμβόλαιο σε διαφορετικό πρόγραμμα και όχι απλά ανανέωση(αν και ακόμα και ανανέωση να κάναμε, πάλι θα έπρεπε να μας στείλουν τους όρους και μάλλον θα έπρεπε να τους υπογράψουμε)...

Αρχικά να δηλώσω οτι δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου. Ίσως, αν μπορείς να αποδείξεις οτι δεν λαμβάνεις τις υπηρεσίες που θα έπρεπε και που τις πληρώνεις.

Διαβάζω τα 4 σημεία που έχω μαρκάρει και απορώ. Έχεις 2 χρόνια πρόβλημα, κάνεις νέο διετές πρόγραμμα πριν 7 μήνες και (μόλις) ανακάλυψες οτι δεν αξίζουν τα λεφτά που δίνεις;

Πρώτα θα έπρεπε να σου λύσουν τα προβλήματα και μετά θα έκανες νέο συμβόλαιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

Αρχικά να δηλώσω οτι δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου. Ίσως, αν μπορείς να αποδείξεις οτι δεν λαμβάνεις τις υπηρεσίες που θα έπρεπε και που τις πληρώνεις.

Διαβάζω τα 4 σημεία που έχω μαρκάρει και απορώ. Έχεις 2 χρόνια πρόβλημα, κάνεις νέο διετές πρόγραμμα πριν 7 μήνες και (μόλις) ανακάλυψες οτι δεν αξίζουν τα λεφτά που δίνεις;

Πρώτα θα έπρεπε να σου λύσουν τα προβλήματα και μετά θα έκανες νέο συμβόλαιο!

Εάν δεν μας έκαναν καλύτερη προσφορά η nova, δεν θα υπογράφαμε νέο συμβόλαιο... Απλά μας ρίξανε την τιμή στα 22€ και με απεριόριστα κινητά και επειδή δεν το πολυψάξαμε, υπογράψαμε...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, όταν έχεις 2 Χρόνια πρόβλημα, δεν υπογράφεις ούτε για πακέτο με 5€ με τον ίδιο πάροχο. 

Πρώτα λυση, μετά υπογραφές.

 

Εγώ είχα 2 χρόνια συμβόλαιο vdsl50. Το ξεκίνησα Νοέμβριο του 2016. Αναγκάστηκα να το διακόψω Απρίλιο του 17. Μαζί με τον τελευταίο λογαριασμό (29€) , πλήρωσα 97€ (αρα κάπου 68€ πέναλτι ). 

Μήπως σε δουλεύουν λέγοντας σου ότι είναι 126€; Δεν ήμουν και πολύ καιρό και εγω, πως κατέβηκε τόσο το πέναλτι σε εμένα; 

 

Επίσης αν με κάποιο τρόπο αποδεικνύεται ότι έχεις χοντρό πρόβλημα ίσως και να μπορείς να το γλιτώσεις, κανείς δε θα στο πει με σιγουριά όμως. 

  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος theo4850 έγραψε:

Εάν δεν μας έκαναν καλύτερη προσφορά η nova, δεν θα υπογράφαμε νέο συμβόλαιο... Απλά μας ρίξανε την τιμή στα 22€ και με απεριόριστα κινητά και επειδή δεν το πολυψάξαμε, υπογράψαμε...

Όπως είπε και ο tommybertsen, όταν έχεις προβλήματα δεν βάζεις νέο συμβόλαιο όσο φθηνό και να είναι! Αν δεν χειροτέρεψαν τα προβλήματα από τον Ιανουάριο (= νέο συμβόλαιο) και μετά (δεν ανέφερες κατι τέτοιο, άρα δεν συμβαίνει) τότε δεν μπορώ να σε καταλάβω. Σαν να βλέπεις άλλο θέμα τα προβλήματα και άλλο θέμα το νέο συμβόλαιο!

Αν με το καλό πας στην cosmote με νέο συμβόλαιο με την προσφορά που σου κάνουν και μετά 2-3 μήνες σου κάνει καλύτερη προσφορά η Vodafone, θα μας λες "δεν αξίζει τα λεφτά η cosmote";

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Όπως είπε και ο tommybertsen, όταν έχεις προβλήματα δεν βάζεις νέο συμβόλαιο όσο φθηνό και να είναι! Αν δεν χειροτέρεψαν τα προβλήματα από τον Ιανουάριο (= νέο συμβόλαιο) και μετά (δεν ανέφερες κατι τέτοιο, άρα δεν συμβαίνει) τότε δεν μπορώ να σε καταλάβω. Σαν να βλέπεις άλλο θέμα τα προβλήματα και άλλο θέμα το νέο συμβόλαιο!

Αν με το καλό πας στην cosmote με νέο συμβόλαιο με την προσφορά που σου κάνουν και μετά 2-3 μήνες σου κάνει καλύτερη προσφορά η Vodafone, θα μας λες "δεν αξίζει τα λεφτά η cosmote";

Καταρχάς, δεν πρόκειται να πω κάτι τέτοιο, εκτός και αν έχουμε και εκεί τα ίδια προβλήματα... Να σε ενημερώσω πως τα προβλήματα παρέμειναν τα ίδια όπως ήταν πριν υπογράψουμε νέο συμβόλαιο και μετά... Αλλά και πάλι, όμως, αν το σκεφτείς, όταν σε μια εταιρεία σου προσφέρουν αρκετά(πέρα από τα προβλήματα που μπορεί να έχεις, απλώς τις υπηρεσίες, και τα λέω γενικά, όχι ειδικά για εσένα), από την στιγμή που η άλλη εταιρεία τα έχει 10€ πάνω και πρέπει να περιμένεις να σου κάνει προσφορά και μετά να αλλάξεις και θα πρέπει να σκεφτείς ότι αν το έχεις αορίστου χρόνου πληρώνεις περισσότερα, σε τέτοιες εποχές, τότε θα τα σκεφτείς όλα... Και φυσικά και το οικονομικό... Δεν μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια, για να δίνουμε παραπάνω λεφτά... Για αυτό θα τα σκεφτείς όλα αυτά... Έχεις δίκιο που λες ότι δεν είναι διαφορετικά πράγματα τα προβλήματα με το νέο συμβόλαιο, αλλά και πάλι, όλα κρίνονται στο οικονομικό και ειδικά αυτές τις εποχές...

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παρόλα αυτά, όταν έχεις 2 Χρόνια πρόβλημα, δεν υπογράφεις ούτε για πακέτο με 5€ με τον ίδιο πάροχο. 

Πρώτα λυση, μετά υπογραφές.

 

Εγώ είχα 2 χρόνια συμβόλαιο vdsl50. Το ξεκίνησα Νοέμβριο του 2016. Αναγκάστηκα να το διακόψω Απρίλιο του 17. Μαζί με τον τελευταίο λογαριασμό (29€) , πλήρωσα 97€ (αρα κάπου 68€ πέναλτι ). 

Μήπως σε δουλεύουν λέγοντας σου ότι είναι 126€; Δεν ήμουν και πολύ καιρό και εγω, πως κατέβηκε τόσο το πέναλτι σε εμένα; 

 

Επίσης αν με κάποιο τρόπο αποδεικνύεται ότι έχεις χοντρό πρόβλημα ίσως και να μπορείς να το γλιτώσεις, κανείς δε θα στο πει με σιγουριά όμως. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Καλεσε την ΕΕΤΤ (21 0615 1000) να το συζητησεις.

Έχεις δίκιο, απλώς δεν το πολυψάξαμε, δεν είχαμε καμιά προσφορά από άλλους και για αυτό είπαμε να το ανανεώσουμε... Δεν νομίζω να κάνουν λάθος, γιατί στο τιμοκατάλογο με τις λοιπές χρεώσεις, γράφει 126€... Οπότε δεν νομίζω... Εκτός και αν γράφουν ψέμματα... Αλλά και πάλι, είχαμε πάρει τηλέφωνο και μας είπαν 126€... Λίγο δύσκολο να είναι όλοι ψεύτες... Τώρα περιμένουμε και την απάντηση της ΕΕΤΤ στην καταγγελία που είχαμε κάνει πάνω στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2017 at 5:48 ΜΜ, το μέλος theo4850 έγραψε:

Απλώς το μόνο πρόβλημα είναι αν μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω την ρήτρα αποδέσμευσης... Μόνο αυτό... Διαφορετικά, θα είχαμε φύγει πριν από μερικούς μήνες, αφού μας είχαν κάνει, επίσης, μια καλή προσφορά, πάλι από cosmote.

Απλα θα τους χρωστας το ποσο αυτο.

Και μετα απο ενα χρονο θα σε παιρνουν για να φυγεις και να πας σε αυτους και θα σου λενε οτι δεν ισχυει αυτη η ρητρα, και ειναι παρανομο κλπ

Ιδια εταιρια, αλλα προσωπα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Απλα θα τους χρωστας το ποσο αυτο.

Και μετα απο ενα χρονο θα σε παιρνουν για να φυγεις και να πας σε αυτους και θα σου λενε οτι δεν ισχυει αυτη η ρητρα, και ειναι παρανομο κλπ

Ιδια εταιρια, αλλα προσωπα

Λογικά έτσι θα είναι άμα φύγω... Σήμερα θα με ξαναπάρουν τηλέφωνο να τους πω τι αποφασίσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που συνάπτουν οι εταιρείες τηλεφωνίας με τους καταναλωτές προβλέπεται η καταβολή τέλους αποσύνδεσης, όταν θέλετε να διακόψετε τη σύμβαση πριν την πάροδο του χρόνου αυτού χωρίς υπαιτιότητα της εταιρείας. Πρέπει, επομένως, κατ' αρχήν να εξετάσετε εάν υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση. Εφόσον η αλλαγή της εταιρίας σταθερής τηλεφωνίας γίνεται για λόγους που αφορούν την πρώτη εταιρία (πχ. επαναλαμβανόμενες τεχνικές βλάβες), αλλά παρόλα αυτά η εταιρεία ζητά τέλη αποσύνδεσης έχετε δικαίωμα να αρνηθείτε την καταβολή τους.
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Θέλω να αλλάξω εταιρία σταθερής τηλεφωνίας και μου ζητάνε τέλη αποσύνδεσης. Πρέπει να τα πληρώσω ;

Συνήθως στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που συνάπτουν οι εταιρείες τηλεφωνίας με τους καταναλωτές προβλέπεται η καταβολή τέλους αποσύνδεσης, όταν θέλετε να διακόψετε τη σύμβαση πριν την πάροδο του χρόνου αυτού χωρίς υπαιτιότητα της εταιρείας. Πρέπει, επομένως, κατ' αρχήν να εξετάσετε εάν υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση. Εφόσον η αλλαγή της εταιρίας σταθερής τηλεφωνίας γίνεται για λόγους που αφορούν την πρώτη εταιρία (πχ. επαναλαμβανόμενες τεχνικές βλάβες), αλλά παρόλα αυτά η εταιρεία ζητά τέλη αποσύνδεσης έχετε δικαίωμα να αρνηθείτε την καταβολή τους.
 

Η αλήθεια, τέλος πάντων, είναι ότι ενώ υπάρχουν προβλήματα στο διαδίκτυο, αυτοί τα αρνούνται... Βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, τις τελευταίες μέρες έχουν λίγο βελτιωθεί, αλλά και πάλι υπάρχουν. Όμως πλέον, σχετικά με την προσφορά, δεν έχει πλέον σημασία, αν θα τα πληρώσω ή όχι, γιατί την προσφορά την αρνήθηκα και ενώ αυτοί προσπαθούσαν να μου αλλάξουν γνώμη, εγώ τους είπα ότι δεν θέλω να έχω μπλεξίματα και για αυτό τους είπα όταν τελειώσει το συμβόλαιό μου τότε το ξανασυζητάμε και τελείωσε. Οπότε είμαστε εντάξει... Τώρα να δούμε λοιπόν τι θα γίνουν τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, πριν από λίγη ώρα μας πήραν από την nova και μας είπαν, επιτέλους, ότι αναγνωρίζουν τα προβλήματα και ότι θα έρθει τεχνικός και αν είναι κάποιο πρόβλημα που δεν μπορούν να λύσουν(που μάλλον έτσι είναι), θα μας αφήσουν να φύγουμε από αυτούς χωρίς να πληρώσουμε το penalty. Μετά από λίγη ώρα, μας πήραν τηλέφωνο από την cosmote και μας έδωσαν την ίδια προσφορά για ένα χρόνο που μας είχαν κάνει πριν από μερικές μέρες(απεριόριστα σταθερά αστικά και υπεραστικά+ απεριόριστο internet 24mbps+ 120 λεπτά προς όλους σε 3 κινητά = 23€/μήνα) και μας είπαν πως είναι η προσφορά για ένα μήνα. Άρα, θα δούμε τι θα βγει με την nova και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με είχανε πάρει από Wind για να με πείσουν να αλλάξω από forthnet/nova και μου είπανε ότι αυτή η ρήτρα είναι καθαρά εκφοβισμού και ότι δεν χρειάζεται να τα πληρώσεις. Αλλά αυτό ισχύει μόνο για την ανανέωση μου είπανε. Αν το συμβόλαιο είναι καινούριο του πρώτου χρόνου η 18μηνο/24μηνο, τότε ισχύει το penalty. Ενώ μετά όταν κάνεις ανανέωση τηλεφωνικά, τότε δεν ισχύει το Penalty (δεν διώκεται δηλαδή).
Αλλά και εγώ φοβάμαι να αλλάξω γιατί δεν ξέρω αν θα έχει κάποιου είδους μπλέξιμο ασχέτως αν δεν χρειαστεί να το πληρώσω τελικά.....
Πάντως και εγώ έχω disconnects πλέον και με ενοχλούν, παρόλου που έχω σταθερά πάνω από 10mbps (και ναι, είναι καλά για την περιοχή....)

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.