Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με τις vega μόνο τέτοια έχουμε μέχρι τώρα. Από custom τίποτα.

Ντροπη εχουμε και lc που ειναι μακραν η καλύτερη και πιο γρήγορη 

 

Custom θα βγουν μονο οι navi :hehe:

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Ναι 4Κ 60αρα εχει. Την απλη τη sapphire πηρε. (μιλαω αντ' αυτου :P)

είναι ωραίο να έχεις αντιπρόσωπο :p

 

Βασικά περιμένω να δω τι εστί το RYZEN 2 και τότε θα αποφασίσω μεταξύ intel 8th gen και Ryzen 2 (και να ξεχρεώσω την κάρτα :P)

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να τίθεται θέμα επιλογής, αν ανεβάσουν όντως τα ρολόγια στους Ryzen II τότε δε βλέπω την Intel να πουλάει για πολύ την 8th γενιά. Ή θα ρίξει τιμές για να μαζέψει τη χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που κυκλοφορησε και το 1070Τι. Aντε γεια Vega

Αντε μηπως βαλει μυαλο η AMD γιατι στον τομεα των γραφικων καρτων δεν τα παει καλα

 

 

3244424234.png

LOL.png

Έγινε επεξεργασία από Vasot
  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει ότι είμαστε στο RX VEGA Thread; Θα με τρελάνετε εντελώς;

 

Συνεχίστε on-topic. 

Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν. Εκτός από on-topic, θα ήθελα να μην το γυρίσετε σε VS για ακόμη μία φορά. 

Ευχαριστώ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που τα βρίσκετε τα παραπανω site.

Αλλα σε αρκετα γνωστα οπως π.χ guru3d κτλ.η air 64 μπιφτεκωνει στους περισσότερους τιτλους την 1080.

Καλα η lc 64 ρίχνει σε οποια customia 1080.

Και τωρα που επεσε και η τιμουλα της...με μια freesync οθονουλα ειναι λουκουμι

Εδω σκεφτομαι να την ξαναπαρω πισω αυτη που πούλησα παρα την 1070ti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πάντως με έχει εκπλήσει ευχαριστα η 64άρα...όταν είδα το blower λέω (με εμπειρία από την R9 290) λέω μάλλον πάμε για aftermarket ψύχτρα λόγο θορύβου. όχι όμως το fan είναι αθόρυβο και το ακούς μόνο όταν έχει Load...

 

το fallout 4 δοκίμασα προς το παρών και στο 4K ultra τα πάντα όλα, έχω μόνιμα ~45 και πάνω fps και όλα πάνε νερό... απλά βλέπω κάποιους να λένε για undervoltling Και overclocking αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω κάτι καλύτερο από τα default values...δεν ασχολήθηκα και πολύ μην κάνω καμια μ@@#$

 

αν υπάρχει κάποιο καλό Guide για το undervolting κλπ ας μου το πασάρει κάποιος μπας και φτιάξω τίποτα...

 

υγ. είναι πολυ ωραίο το κόκκινο radeon μέσα στο κουτί...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, azazil1190 said:

Δεν ξερω που τα βρίσκετε τα παραπανω site.

Αλλα σε αρκετα γνωστα οπως π.χ guru3d κτλ.η air 64 μπιφτεκωνει στους περισσότερους τιτλους την 1080.

Καλα η lc 64 ρίχνει σε οποια customia 1080.

Και τωρα που επεσε και η τιμουλα της...με μια freesync οθονουλα ειναι λουκουμι

Εδω σκεφτομαι να την ξαναπαρω πισω αυτη που πούλησα παρα την 1070ti.

Τουλαχιστον εσυ τα βλεπεις αυτα και εισαι αντικειμενικος...αλλοι δεν τα βλεπουν...μαλλον, βλεπουν αυτο που θελουν αυτοι να δουν..:rolleyes:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tavliban έγραψε:

πάντως με έχει εκπλήσει ευχαριστα η 64άρα...όταν είδα το blower λέω (με εμπειρία από την R9 290) λέω μάλλον πάμε για aftermarket ψύχτρα λόγο θορύβου. όχι όμως το fan είναι αθόρυβο και το ακούς μόνο όταν έχει Load...

 

το fallout 4 δοκίμασα προς το παρών και στο 4K ultra τα πάντα όλα, έχω μόνιμα ~45 και πάνω fps και όλα πάνε νερό... απλά βλέπω κάποιους να λένε για undervoltling Και overclocking αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω κάτι καλύτερο από τα default values...δεν ασχολήθηκα και πολύ μην κάνω καμια μ@@#$

 

αν υπάρχει κάποιο καλό Guide για το undervolting κλπ ας μου το πασάρει κάποιος μπας και φτιάξω τίποτα...

 

υγ. είναι πολυ ωραίο το κόκκινο radeon μέσα στο κουτί...

Καλοριζικη η καρτα.Αν σου "κραταει" τα ρολογια για πηρυνα μιλαω,αστη ετσι,αν στα ριχνει,δωσε power limit +50% και κοψε ρευμα στα state 6-7,δεν ξερω να σου πω ποσο στην 64αρα,εγω στην 56 κατεβαζω 50 και 100 αντιστοιχα state 6-7.Μανι μανι από αυτό μονο κερδιζω δεκα frames!και ιδιες θερμοκρασίες.

Υ.Γ βαλε και καμια φοτο!

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Τουλαχιστον εσυ τα βλεπεις αυτα και εισαι αντικειμενικος...αλλοι δεν τα βλεπουν...μαλλον, βλεπουν αυτο που θελουν αυτοι να δουν..:rolleyes:

Είμαι αντικειμενικος γιατι ηταν μια κάρτα την οποία ειχα και ξερω τι και τι δεν κάνει.

Σε αποδοση φυσάει και δεν εχουν καμια σχεση τα νουμερα που δειχνουν κάτι "νουμερα" reviewers τουλάχιστον στην αρχη που την ειχαν για πεταμα.

Οτι της ετρεξα το πηγε σφαίρα και με το παραπανω.

Σε αυτο που τα χαλασε το vega ειναι η υψηλή τιμη του.

Τωρα που αρχίζει τιμολογιακα να στρώνει ξαφνικα ανέβασε και επιδόσεις σε νουμερα :hehe: και εαν θα δείτε σε τελευταία review της 1070ti κάθετε στα περισσότερα παιχνίδια σε θεση αναμεσα σε 1080-1080ti.

Πριν τους χαλαγε η τιμη,η καταναλωση και οτι αλλο έβρισκαν.

Σε λιγο καιρο που θα ριχνει με ανεση στα αυτια σε 1080 στα παντα,θα τους χαλάει η 1080.

Οχι δεν θα γινει πιο αργη η 1080 ουτε ειναι αργη απλα το vega ειναι καλυτερο της με το κατάλληλο support  απο amd.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος tavliban έγραψε:

πάντως με έχει εκπλήσει ευχαριστα η 64άρα...όταν είδα το blower λέω (με εμπειρία από την R9 290) λέω μάλλον πάμε για aftermarket ψύχτρα λόγο θορύβου. όχι όμως το fan είναι αθόρυβο και το ακούς μόνο όταν έχει Load...

 

το fallout 4 δοκίμασα προς το παρών και στο 4K ultra τα πάντα όλα, έχω μόνιμα ~45 και πάνω fps και όλα πάνε νερό... απλά βλέπω κάποιους να λένε για undervoltling Και overclocking αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω κάτι καλύτερο από τα default values...δεν ασχολήθηκα και πολύ μην κάνω καμια μ@@#$

 

αν υπάρχει κάποιο καλό Guide για το undervolting κλπ ας μου το πασάρει κάποιος μπας και φτιάξω τίποτα...

 

υγ. είναι πολυ ωραίο το κόκκινο radeon μέσα στο κουτί...

Δοκιμασε σε wattman η overdriventool.

Συστήνω το 2ο πιο σταθερο πιο καλο γενικα.

 

P6 1650-1670Mhz 

Ρεύμα 1120-1160v

 

Kαι σε:

P7 1700-1720Mhz 

Ρευμα 1180-1200v

 

Μνημη εαν παει ξεκινα με 1000mhz εως 1100 παραπανω εαν παει δεν δίνει κατι καλύτερο,στην περίπτωση μου ηταν χειροτερα.

Ρευμα μνήμης μην πειράξεις δεν κανει τιποτα.

 

Power target +50%

 

Πανω κατω γενικα παιξε με τις παραπανω τιμες που σου ειπα και καπου θα βρεις το σωστο spot για αποδοση,κατανάλωση,θερμοκρασιεςκτλ. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koukoubetses said:

Καλοριζικη η καρτα.Αν σου "κραταει" τα ρολογια για πηρυνα μιλαω,αστη ετσι,αν στα ριχνει,δωσε power limit +50% και κοψε ρευμα στα state 6-7,δεν ξερω να σου πω ποσο στην 64αρα,εγω στην 56 κατεβαζω 50 και 100 αντιστοιχα state 6-7.Μανι μανι από αυτό μονο κερδιζω δεκα frames!και ιδιες θερμοκρασίες.

Υ.Γ βαλε και καμια φοτο!

θα το δοκιμάσω, ακολούθησα κάτι τιμές πάντως από εδώ, έπαιξα μια χαρά για μια ώρα αλλά ξαφνικά με πέταξε έξω...θέλει ψάξιμο η δουλειά

 

off topic : τα xiaomi δεν βγάζουν καλές φωτό, συνεπώς ότι βγήκε τώρα στο attachment

IMG_20171103_175322[956].jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε DX12 σε πολλες περιπτωσεις μεχρι και η 56αρα ριχνει στη 1080. Σε DX11 παει καλυτερα η δευτερη απο την 64αρα.

 

Το μονο κακο ειναι η καταναλωση. Οι επιδοσεις κλπ ειναι μια χαρα.

Η καταναλωση ειναι μειον οχι γιατι επηρεαζει πουθενα, αλλωστε και εμεις οι κατοχοι των 1080 δεν εχουμε τροφοδοτικα 300w - 500 και πανω παιζουμε, αλλά γιατι χτυπαει ασχημα στο μαρκετινγκ, γιατι δε μπορει να μπει σε extreme SFF υπολογιστες και το χειροτερο, δε μπορει να μπει σε λαπτοπ συνδυασμενη με τον 1700.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tavliban said:

θα το δοκιμάσω, ακολούθησα κάτι τιμές πάντως από εδώ, έπαιξα μια χαρά για μια ώρα αλλά ξαφνικά με πέταξε έξω...θέλει ψάξιμο η δουλειά

 

off topic : τα xiaomi δεν βγάζουν καλές φωτό, συνεπώς ότι βγήκε τώρα στο attachment

IMG_20171103_175322[956].jpg

Πάρε μια και τον πατέρα μαμά της κάρτα σου :p επίσης μια χαρά είναι τα Xiaomi στο μαύρο :p με λίγο φίλτρο και contrast βουαλά ! ότι πρέπει για wallpaper :p

IMG_20171103_191723.thumb.jpg.1d98edcfb2bf8ce4cb1bdf74cacc1967.jpg

 

ΥΓ καλορίζικη λέτε να χτυπήσω μία με τον άγιο Βασίλη και εγώ ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω την 64 εντυπωσιακη ομως βρε παιδια δυο πραγματα εχω να αναφερω

 

πρωτον με ταλαιπωρησε ο driver τι ενοω ενω κατεβασα των driver στην επιλογη express ή custom δεν μου προχωραγε οσο και να προσπαθησα... τελικα εβαλα  AMD Radeon Software Crimson Relive Edition Radeon RX Vega Series Driver for Windows® 7 64  και επιτελους ολοκληρωθηκε!

 

το αλλο που εχω να πω ειναι οτι λογω μεγεθους ειναι πολυ δυσκολο να ξεκουμπωσεις την καρτα σε mb asus X99-A/USB 3.1. 

  •  
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.