Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

 

Αν την βγάλουν από τα φορητά και της κόψουν και το desktop είναι πλήγμα. 

Δεν νομίζω πως τους ενδιαφέρει αν θα συνεχίσει η Nvidia να βγάζει προιόντα. Την συγκεκριμένη αγορά θέλουν για την πάρτη τους .

Εγώ δεν είπα πως θα κλείσει η Nvidia, ούτε θα έχει πρόβλημα. Αυτό που θα πάθει θα είναι ότι έπαθε με τα chip μητρικών .

 

Με σωστή τιμολογηση στα APU με HBM επάνω, πολύ εύκολα βγάζεις εκτός την Nvidia από αυτό το κομμάτι. 

Εκ των πραγμάτων τα APU θα έχουν κατ αντιστοιχία επιδόσεων χαμηλότερο κόστος, χαμηλότερη κατανάλωση, καλύτερη επικοινωνία cpu/gpu. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Στα chipset την έπαθε γιατί πολύ απλά ήταν μετριότατα και με θέματα που δεν επιλύθηκαν τελικώς ποτέ.
Αν ήταν αντίστοιχα των Intel θα είχαμε ακόμα nVIDIA chipsets σε μητρικές.

 

Στα laptop που λες, ξεχνάς και την αγορά των gaming laptops με GTX 1070, 1080, 1080 Ti που εκεί δεν υπάρχει ανταγωνισμός ούτε για αστείο.
Μπορεί στα χαμηλά το APU να τους βγάλει εκτός, αλλά... ήταν ήδη εκτός εδώ και καιρό εκεί, και δεν έτρεξε μισός ιδρώτας.

Να δούμε τι θα γίνει και με τα Vega APU, γιατί όλο Ryzen mobile με Vega APU ακούμε αλλά δεν τα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, giorgos2187 said:

1) Η ιντελα εφαγε την μπατσα απο την amd στα cpu, εντος μηνων ανακοινωνει συνεργασια με αυτην λοιπον, προσλαμβανει και ενα πρωην στελεχος της και δειτε πως ως δια μαγειας οι amd fans θα σταματησουν το δουλεμα και την κατακραυγη. Θα φτιαξουν κι ενα δυνατο cpu-gpu τσιπακι και σε μερικους μηνες ολοι αυτοι που σημερα κραζουν το "5% απο γενια σε γενια εδω και 10 χρονια" στο τελος θα την επευφημουν κιολας πλαι πλαι με την amd. 

 

2) Βγαζει την παραπανω ακρως επιθετικη προς την nvidia ανακοινωση οποτε μεσω σποντας οι πρωην εχθροι ερχονται ακομα πιο μαζικα στο πλαι της γιατι τωρα υπαρχει συμμαχια ως προς τον αλλον τους εχθρο.

 

Κοιτα τι σου κανει το ρημαδο μαρκετινγκ ε; Διαφαινονται μαχες σκληρες...

 

2 hours ago, adpanos said:

 

Παίζει η RTG με την Intel να έχουν συνεννοηθεί για από κοινού ανάπτυξη νέων προιόντων με πατέντες AMD και φράγκα Intel που θα μπαίνουν και στα δυο στρατόπεδα. 

Το πράγμα έχει γίνει πολύ ρευστό τελευταία, έχει γίνει τούμπα όλη η αγορά και μάλλον θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. 

 

Εμένα μου φαίνεται παράξενο που η Intel βάζει AMD γραφικά και μια ημέρα πετά παίρνει τον Raja στο κομμάτι των γραφικών. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ... και δεν νομίζω να το άφηνε η ΑΜΔ έτσι να γίνει.

 

Η Qualcomm μπήκε στα server και στα 10nm

https://www.qualcomm.com/news/onq/2017/11/08/qualcomm-centriq-2400-worlds-first-10nm-server-processor

 

τα ARM σε windows φορητά.

https://www.theverge.com/2017/10/18/16495010/microsoft-windows-10-arm-laptops-battery-life

 

Αν δεν τρέξει η Intel να καλύψει τον τομέα των SOC , είτε μόνη της είτε παρέα με τον εταίρο της X86 , θα έχει άσχημο μέλλον.

 

Παίζει όλη αυτή η αλλαγή να έγινε για να μπουν  RADEON μέσα σε ΜΟΝΟΛΙΘΙΚΟ Chip της intel.

 

 

 

Είμαι σίγουρος οτι θα έχει τόσες non compete ρήτρες στα θέματα του αθέμιτου ανταγωνισμού που δεν πιστεύω να το έχει αφήσει έτσι η AMD.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sosna said:

 

Είμαι σίγουρος οτι θα έχει τόσες non compete ρήτρες στα θέματα του αθέμιτου ανταγωνισμού που δεν πιστεύω να το έχει αφήσει έτσι η AMD.

 

 

Χλωμό. Με την ίδια λογική η Intel θα πρέπει να έχει ένα κάρο non compete ρήτρες στους επεξεργαστές.

 

Ας το πάω λίγο διαφορετικά από τις προηγούμενες θεωρίες συνωμοσίας που έγραψα πιο πίσω, με ένα κάπως πιο απαισιόδοξο σενάριο για την AMD.

 

Ίσως η Intel να σκόπευε κάποια στιγμή να κυνηγήσει το GPU κομμάτι, αναγνωρίζοντας τον κίνδυνο που αποτελεί η Nvidia για το σύνολο της x86 πλατφόρμας. Με την Apple να φτιάχνει δικές της GPUs χωρίς να αγχώνεται για τις μηνύσεις από Imagination μεριά, για τυχόν παραβίαση πατεντών, ίσως θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι η δημιουργία μιας σύγχρονης GPU να μην είναι και τόσο απαγορευτική σε αυτούς που έχουν μπόλικο μαρούλι. Άλλωστε η Nvidia όταν μήνυσε την Samsung, έφαγε τα μούτρα της.

 

Αν λοιπόν η AMD βλέπει ότι η Intel ετοιμάζεται να μπει έτσι και αλλιώς στην αγορά των καρτών γραφικών, ξέρει ότι αυτό θα είναι πρωτίστως επιζήμιο για την ίδια και σε πολύ μικρότερο βαθμό για την Nvidia, διότι αυτή τη στιγμή, η AMD είναι η μικρή εταιρία. Έρχεται λοιπόν και συμμαχεί με την Intel, αναγκαστικά, μιας και έχουν κοινό στόχο την Nvidia, ελπίζοντας με την βοήθεια της Intel οι τεχνολογίες της (AMD) να κερδίσουν σημαντικό μερίδιο αγοράς. Και βέβαια να βγάλει και η ίδια ένα κάποιο επιπλέον σημαντικό ποσό χρημάτων, το οποίο θα πρέπει να ρίξει άμεσα στις κάρτες γραφικών της ώστε να τις κάνει ανταγωνιστικές με αυτές της Nvidia.

 

Αν η AMD έχει φέρει την αγορά καρτών γραφικών στο 50% - 50% με την Nvidia, πριν η Intel αρχίσει να κερδίζει μερίδιο αγοράς, ο χαμένος στο τέλος θα είναι η Nvidia. Αν όμως το ποσοστό παραμείνει κάπου στο 70-30 με την Nvidia να έχει το πάνω χέρι, η AMD θα έχει χοντρό πρόβλημα επιβίωσης ΞΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

βρε όλα παίζονται για τις επόμενες κονσόλες !!!
σε δύο χρόνια τι θα έχουν !
amd ή amd+intel ή nvidia

 

Τώρα αν λέω αν κάνουμε σωστά πράξεις και δεν κοιτάμε τις αρλούμπες που μας ταΐζουν για το μερίδιο αγοράς η amd βγαίνει πρώτη λόγο των κονσολών αλλά όχι δεν μετράνε αυτές είναι αλλού !

όπως βλέπετε το παρακάτω γράφημα είναι πάρα μα πάρα πολύ σωστό εφόσον το έφτιαξε κάποιος για το αφεντικό του για να δείξει πόσο πολύ μαμάει και δέρνει η intel με potato gpu απέναντι στην amd (ξεχνώντας κονσόλες) και απέναντι στην nvidia

 

malakiaaaaaa.thumb.PNG.bc847f42ae6ec28db44aabd0a438a520.PNG

 

Πίσω στη πραγματικότητα η intel potato gpu με amd ότι gpu παράγει είναι ισοδύναμες και η nvidia ποιο κάτω

38% + 38% + 18% + 6% = 100%

Link to comment
Share on other sites

Το παρακαμε Ωρε Rajaδες...

VEGA 56

ετρεξα τρια τεστακια σε power save-balanced-turbo,το dirt4

 

power save

09-11-2017, 19:08:15 dirt4.exe benchmark completed, 15385 frames rendered in 172.484 s
                     Average framerate :   89.1 FPS
                     Minimum framerate :   69.6 FPS
                     Maximum framerate :  112.4 FPS

1.thumb.gif.d95a778606cac91e6177e92619759be2.gif

 

balanced

09-11-2017, 19:32:16 dirt4.exe benchmark completed, 23439 frames rendered in 235.375 s
                     Average framerate :   99.5 FPS
                     Minimum framerate :   90.1 FPS
                     Maximum framerate :  121.0 FPS

4.thumb.gif.f3551c8b70dccb1ff037671cb62d4a0c.gif

 

turbo

09-11-2017, 19:24:50 dirt4.exe benchmark completed, 29808 frames rendered in 247.062 s
                     Average framerate :  120.6 FPS
                     Minimum framerate :   98.6 FPS
                     Maximum framerate :  137.9 FPS

3.thumb.gif.7f9c92808cdc7445ff3c33a02683f649.gif

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
Μορφοποίηση
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τις προηγουμενες μερες το mindfactory.de ειχε 399€ την powercolor vega56 και 409€ την xfx vega56. Ενω μερικες vega64 στα 499€.

Θα ειχα χτυπησει καναδυο 56αρες αλλα πλεον δε στελνει Ελλαδα σε ιδιωτες :(

Περιμενα μηπως ακολουθησουν και αλλα μαγαζια αλλα δεν...

Πλεον τις εχει ανεβασει λιγο τις τιμες. 

Το θεμα ειναι πως εγινε αυτο? Αναμενεται καμια αισθητη πτωση τιμης απο AMD?

Link to comment
Share on other sites

Εν λόγο ότι έχω απογοητευτεί με τους τελευταίους Drivers τις Nvidia σκέφτομαι να πουλήσω την MSI 1080 GTX HAWK X που έχω και να πάρω την RADEON VEGA 64 (Δεν ξέρω ακόμα πια).

Τι γνώμη έχετε για την VEGA? από ότι διάβασα είναι τρέχει πολύ καλύτερα σε DX12 και έχει σχεδόν ίδια FPS με 1080 GTX. Επίσης βλέπω ότι βγαίνουν πολλές Freesync οθόνες (για μελλοντικό update)

 

ps: με την πώληση τις NVIDIA και αγορά τις AMD κερδίζω περίπου στα 100 euro

ps2: CPU έχω τον Ryzen 1700x 

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι παιζεται στους drivers , οσο θα περναει ο καιρος τοσο θα αυξανονται και τα fps και απο τις 2 εταιριες , στο τελος οι επιδοσεις θα σταματανε σε ενα 10-12% αυξημενες μεχρι το επομενο μοντελο.(μιλαω παντα για ναυαρχιδες των εταιριων ). Δες καρτες quadro καθε ποτε βγαζουν νεους οδηγους , γιατι ο κοδικας οδηγων σε αυτες τις καρτες δεν ειναι ιδιος με τις καρτες για παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cguevara said:

Εν λόγο ότι έχω απογοητευτεί με τους τελευταίους Drivers τις Nvidia σκέφτομαι να πουλήσω την MSI 1080 GTX HAWK X που έχω και να πάρω την RADEON VEGA 64 (Δεν ξέρω ακόμα πια).

Τι γνώμη έχετε για την VEGA? από ότι διάβασα είναι τρέχει πολύ καλύτερα σε DX12 και έχει σχεδόν ίδια FPS με 1080 GTX. Επίσης βλέπω ότι βγαίνουν πολλές Freesync οθόνες (για μελλοντικό update)

 

ps: με την πώληση τις NVIDIA και αγορά τις AMD κερδίζω περίπου στα 100 euro

ps2: CPU έχω τον Ryzen 1700x 

 

https://mustshop.gr/category-1722/hardware/kartes-grafikon/sapp8gb-hbm2-radeon-rx-vega-64.html?sl=el 557eyro για ελλαδα ειναι αρκετα καλη  τιμη (VEGA 64).

 

Περιμενε να δουμε και Black Friday τι θα παιξει.

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

 

https://www.computerbase.de/2017-11/wolfenstein-2-vega-benchmark/#diagramm-async-compute-1920-1080-anspruchsvolle-testsequenz

 

Νέο patch στο Wolfenstein II με μπόλικο async compute. 

Σιγά σιγά με τους νέους τίτλους η Vega θα ξεφύγει όπως ξέφυγε η 290 από την 780 με ένα 20% επάνω στο σήμερα σε σχέση με το παρελθόν...

4lnghh.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Όλα ήταν συμφωνημένα με Raja, Intel και AMD.

 

Τσιπάκια όπως ο Kabylake-G δεν φτιάχνονται σε μια μέρα, δουλεύανε καιρό πάνω στο project σε συμφωνία οι δύο εταιρείες AMD και Intel.

 

Ο Raja δεν είναι καλός μόνο στο να φτιάχνει GPUs αλλά και είναι και στρατηγικό μυαλό.

Ήταν λοιπόν ο ενδιάμεσος που έδωσε το know-how στην Intel για την ενσωμάτωση της custom-made VEGA στο SKU του Kabylake, πάντα στα πλαίσια του deal AMD-Intel.

 

Για αρχή το deal AMD-Intel φαίνεται να περιλαμβάνει:

 

1) Τσιπάκια γραφικών AMD μέσα στις Intel CPU

2) Μεταγραφή Raja στην Intel

3) Κοινός αντίπαλος η Nvidia ως προτεραιότητα και υπέρβαση της αντιπαλότητας AMD - Intel

 

Αυτό που βλέπουμε είναι η κορυγή του παγόβουνου, που όπως ξέρουμε είναι πολύ μικρή σε σχέση με αυτό που κρύβεται κάτω από το νερό και δεν φαίνεται.

 

Αυτή η συμφωνία φαίνεται να έχει βάθος και στρατηγική για τα επόμενα πολλά χρόνια που μπορεί να οδηγήσει σε συγχωνεύσεις εταιρειών, σπασίματα και εξαγορές.

 

Η συγχώνευση-εξαγορά κολοσσός της Qualcomm - Broadcom κοντά στα 100 δις $ (αν τελικά επιτευχθεί) ανοίγει δρόμους και για άλλες τέτοιες κινήσεις από τους υπόλοιπους παίκτες που αναγκαστικά θα πρέπει να αντιδράσουν.

 

π.χ Θα αγοράσει η Intel όλο το Radeon Group από την AMD και κάποιος άλλος το CPU τμήμα της AMD ;

 

Πάντως για να προσγειωθούμε στα κοντινά γεγονότα, το Navi είναι εξ' ολοκλήρου δουλειά του Raja και είναι ήδη εν πολλοίς έτοιμο, οπότε ο Raja ουσιαστικά έπαιζε και παίζει σε δύο ταμπλό, πάντα σε συμφωνία με Intel και AMD.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Με τους Κινέζους πίσω από την AMD , η AMD δεν πωλείται ... ούτε το RTG. 

Απλά η AMD έχει μπει στο τρυπάκι του "Ελάτε σε εμένα να σας φτιάξω ότι θέλετε" σαν ο κατασκευαστής από πίσω. 

 

Για εμένα έχουν κάνει πατάτα, εκτός και αν έρθουν με δυνατότερο APU από αυτό που δίνουν στην Intel μέσα στο 2018.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά την τροφοδοσία κανένας δεν την παρατήρησε ? πρέπει να είναι καλό στερεοφωνικό !!!

εκτός και αν είναι για τα leds :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

παιδιά την τροφοδοσία κανένας δεν την παρατήρησε ? πρέπει να είναι καλό στερεοφωνικό !!!

εκτός και αν είναι για τα leds :p

Και η 780ti classified ειχε ιδια τροφοδοσια...την παρατηρησε κανεις τοτε? :p

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

λογικά ναι αλλά δεν το θυμόμαστε :p

 

μπορείς να βάλεις και 2 φανάκια (4pin) πάνω στην κάρτα

 

https://overclock3d.net/news/gpu_displays/sapphire_s_custom_rx_vega_64_nitro_gpu_has_been_pictured/1

 

13103832140l.jpg

 

13103832871s.jpg

 

13103833548l.jpg

13103833879l.jpg

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.