Jump to content


[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

1 hour ago, Nick74 said:

Βλέπω Vega 64 και Vega 56 στην αγορά και σε σχετικά ψιλοκανονικες τιμές ?
Τι έγινε ρε παιδια? Βγάλαν νέες κάρτες η εγώ τηλεμεταφερθηκα σε παράλληλο σύμπαν που δεν υπάρχουν miners? ?
Μήπως σταμάτησαν να παράγονται τα χαζονομισματα? Τι επεισόδιο μου έφυγε?





Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

λογικά λες για εξωτερικό ελλάδα δεν έχουμε ακόμα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick74 said:

Βλέπω Vega 64 και Vega 56 στην αγορά και σε σχετικά ψιλοκανονικες τιμές ?
Τι έγινε ρε παιδια? Βγάλαν νέες κάρτες η εγώ τηλεμεταφερθηκα σε παράλληλο σύμπαν που δεν υπάρχουν miners? ?
Μήπως σταμάτησαν να παράγονται τα χαζονομισματα? Τι επεισόδιο μου έφυγε?





Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Είναι λιγότερο συμφέρουσες και πιο περιοριστικές ως πρός τα νομίσματα που... σκάβουν με καλές επιδόσεις/κατανάλωση, οπότε και ο περισσότερος κόσμος έχει επικεντρωθεί στις nVIDIA ( 1070, 1070 Ti, 1080 Ti )

Link to comment
Share on other sites

 
 
λογικά λες για εξωτερικό ελλάδα δεν έχουμε ακόμα
Κι όμως... Για τσεκαρε...
Πριν κάνα δυο μήνες δεν υπήρχαν πουθενά στον πλανητη

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν αρχίζουν απο 490 οι 1070ti  που να δίνεις  2 -2.5 - 3 κατοστάρικα παραπάνω για 56 και 64. 

Υποτίθεται μας έλεγαν με freesynq + vega έδινες λιγότερα λεφτά από nvidia + Gsync.... Ουτε σε φωτογραφία ακόμα και τώρα.   

καλα για τα 399 και 499 αστο. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

7nm are coming

Spoiler

 

COMPUTEX%202018%20-%20Lisa%20and%20David

 

Vega_7nm_575px.jpg

 

COMPUTEX%202018%20-%20Lisa%20and%20David

 

COMPUTEX%202018%20-%20Lisa%20and%20David

 

COMPUTEX%202018%20-%20Lisa%20and%20David

 

 

 

 

 

(7nm)336mm²  Vega 2st < (14nm) 484 mm² Vega 1st < Fury (28nm) 596 mm²

 

ethq56P.jpg

βάλτε εκεί ένα quand channel να γίνει χαμός ?

https://www.anandtech.com/show/12910/amd-demos-7nm-vega-radeon-instinct-shipping-2018

https://videocardz.com/76487/amds-7nm-vega-is-much-smaller-than-14nm-vega

image.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι η Lisa η φίλη μας είπε ότι τα 7nm θα έρθουν αρχές του 2019 και στις gaming cards.

Από ότι κατάλαβα όμως μιλάμε για το Navi στις gaming cards στα 7nm και όχι για το Vega.

Άρα AMD GPU performance 2019 (Navi 7nm) ~ Pascal 2016 16nm GTX 1080 αλλά στην μισή τιμή και με TDP 150W.

Καλά τα λέω ή μου λείπει κάτι στο roadmap των AMD GPU ;

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 8:54 ΜΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Διαβάζω ότι η Lisa η φίλη μας είπε ότι τα 7nm θα έρθουν αρχές του 2019 και στις gaming cards.

Από ότι κατάλαβα όμως μιλάμε για το Navi στις gaming cards στα 7nm και όχι για το Vega.

Άρα AMD GPU performance 2019 (Navi 7nm) ~ Pascal 2016 16nm GTX 1080 αλλά στην μισή τιμή και με TDP 150W.

Καλά τα λέω ή μου λείπει κάτι στο roadmap των AMD GPU ;

 

 

Το NAVI δεν έχουν πει πως θα είναι MCM ?

Αν ναι, τι μας ενδιαφέρει το τι θα φέρει το κάθε chip από πλευράς ισχύος ?

Και ο ZEN με 8C/16T και 45WATT TDP στα 3Ghz είναι, αλλά από αυτόν θα βγει και ο Threadripper 2950X με 32cores/16 threads και 250watt TDP ....

 

Αν ισχύσει αυτό και στις NAVI , προσωπικά θεωρώ πολύ καλό το Chip των 7nm με επιδόσεις VEGA 64 , σαν το δομικό module /chip μιας MCM σχεδίασης.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites



 
 
Το NAVI δεν έχουν πει πως θα είναι MCM ?
Αν ναι, τι μας ενδιαφέρει το τι θα φέρει το κάθε chip από πλευράς ισχύος ?
Και ο ZEN με 8C/16T και 45WATT TDP στα 3Ghz είναι, αλλά από αυτόν θα βγει και ο Threadripper 2950X με 32cores/16 threads και 250watt TDP ....
 
Αν ισχύσει αυτό και στις NAVI , προσωπικά θεωρώ πολύ καλό το Chip των 7nm με επιδόσεις VEGA 64 , σαν το δομικό module /chip μιας MCM σχεδίασης.


Το θέμα δεν είναι τι λέμε εμείς, αλλά τι λέει η AMD.

Και για το high-end κομμάτι στις gaming gpu λέει από ελάχιστα ως τίποτα.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα:

1) Το καλό σενάριο είναι ότι ετοιμάζεται να τον "φορέσει" στην Nvidia like Intel (ας μου επιτραπεί η έκφραση).

Έτσι μέσα στα σκοτάδια, στα μουλωχτά όπως πέρυσι με τον Ryzen τον αξέχαστο Μάρτη του 2017, προφανώς με κάποιο παρόμοιο σύστημα MCM.

2) Το παράτησε το παιχνίδι στις high-end και στοχεύει στο efficiency.

Αισιοδοξώ κι εγώ, όπως και όλοι όσοι έχουν σώας τας φρένας, για το πρώτο σενάριο.
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosD έγραψε:


 

 


Το θέμα δεν είναι τι λέμε εμείς, αλλά τι λέει η AMD.

Και για το high-end κομμάτι στις gaming gpu λέει από ελάχιστα ως τίποτα.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα:

1) Το καλό σενάριο είναι ότι ετοιμάζεται να τον "φορέσει" στην Nvidia like Intel (ας μου επιτραπεί η έκφραση).

Έτσι μέσα στα σκοτάδια, στα μουλωχτά όπως πέρυσι με τον Ryzen τον αξέχαστο Μάρτη του 2017, προφανώς με κάποιο παρόμοιο σύστημα MCM.

2) Το παράτησε το παιχνίδι στις high-end και στοχεύει στο efficiency.

Αισιοδοξώ κι εγώ, όπως και όλοι όσοι έχουν σώας τας φρένας, για το πρώτο σενάριο.

 

 

Δεν λέει τίποτα όντως.

Αλλά θεωρώ πολύ παράξενο το να μην κάνει και τίποτα .

 

NAVI πάντως γνωρίζουμε πως θα υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Φαίνονται άσχημα τα πράγματα για το Navi και την AMD στις high-end gaming GPUs φίλε μου.

 

Παραθέτω τα σχόλια του άρθρου ως έχουν:

 

Hell, AMD is in no shape to compete against NVIDIA's high-end GeForce GTX 1080 Ti let alone a GTX 11 series card. NVIDIA owns 99% of the high-end market right now, numbers that were confirmed to me by AMD during my interview with them at Computex.

This won't change in 2018, nor will it change in 2019.

Vega on 7nm won't compete with GTX 1080 Ti or the next-gen Turing GPU architecture, and neither will Navi.

Vega never found a place in the market and it definitely wasn't a gamers GPU, period.

As it stands, Navi is at least 12-18 months away right now for a Radeon card, and with sources telling TweakTown exclusively that it will be a Radeon RX 500 successor, it looks like NVIDIA has the enthusiast/high-end graphics card market for the next 3-4 years at the very least.


Read more: https://www.tweaktown.com/articles/8643/ps5-powered-navi-2020-amd-making-sony-input/index2.html

Link to comment
Share on other sites

Όλες μας οι συζητήσεις και οι χειρότεροι φόβοι μας για τις AMD gaming GPUs επαληθευονται σε αυτό το άρθρο.

Με λίγα λόγια:

Η AMD δεν έχει τα resources να ανταγωνιστεί ταυτόχρονα Intel και Nvidia.

Η Lisa έκανε την επιλογή να χτυπήσει τις CPU (Intel) και από GPU να στηρίξει τις κονσόλες και τα custom GPU chips (βλέπε Navi για Sony PS5)

Από τις GPU δίνει βάση περισσότερο στο workstation/ AI / Deep Learning κομμάτι πάρα στο gaming.

Τελικά η Vega δεν θα έρθει στο gaming στα 7nm και η Navi στις πρώτες εκδόσεις θα είναι αδιάφορη στο gaming.

Περιμένουμε η AMD να χτυπήσει το high-end gaming το 2020-2021 με την KUMA αρχιτεκτονική.

Ζήσε Μάη μου, θα ξεχάσουμε ότι η AMD βγάζει και GPU εκτός από CPU.

Εδώ:
https://wccftech.com/exclusive-amd-navi-gpu-roadmap-cost-zen/

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνει πραγματικά η AMD.

 

Τα γυρνάει τώρα και λέει ότι το Navi στις gaming GPUs δεν θα είναι MCM, αλλά κλασικό μονολιθικό chip.

 

Και το συνεχίζει και λέει ότι στο gaming είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις κάρτα με MCM γιατί είναι ακριβώς όπως η υποστήριξη Crossfire και SLI, δηλαδή εξαρτάται πολύ η υποστήριξη του από τους developers (game developers).

 

Όπως ξέρουμε η υποστήριξη Crossfire και SLI έχει πεθάνει στο gaming εδώ και καιρό, οπότε μην περιμένετε MCM στο gaming μας λέει η AMD.

 

Λέει μάλιστα ότι το MCM έχει πολύ νόημα στις Workstation και Professional κάρτες, ακόμα και στο mining όπου μπορεί να παίξει άνετα το multi-GPU, οπότε είναι λογικό στο μέλλον να υπάρχουν διαφορετικές αρχιτεκτονικές για το gaming (monolithic) και διαφορετικές για το professional (MCM)

 

Το θέμα είναι ότι η Intel ανακοίνωσε gaming cards το 2020, πιθανότατα με MCM, λόγω Raja (το ήθελε και στην AMD αυτό και σχεδίασε το gaming Navi με MCM) και η Nvidia ψάχνει και αυτή το MCM στο gaming.

 

Περισσότερα εδώ:

https://wccftech.com/amd-navi-gpus-not-using-mcm-feature-monolithic-die-radeon-rx-gaming-cards/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας το είχα πει, πως MCM πρίν το 2020+ δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει, και όταν θα υπάρξει, πρώτη θα το βγάλει η nVIDIA να είστε σίγουροι.

 

Η AMD δεν είχε πεί ποτέ επισήμως ότι το Navi θα είναι MCM.

Μόνοι σας βγάλατε τέτοια αυθαίρετα συμπεράσματα.

 

Ούτε της Intel θα είναι MCM, δύσκολα μέχρι το 2020 να έχουνε κάνει design δυνατής GPU και να έχουνε φτιάξει και τα αντίστοιχα λογικά κυκλώματα για το MCM.
 

MCM στο gaming γίνεται, αλλά δεν είναι υπόθεση... AMD Infinity Fabric... δηλαδή δεν είναι θέμα ενός διαύλου που θα ενώνει δύο απλές GPU όπως κάποιοι ονειρεύονταν.
Το MCM αλλάζει όλη την αρχιτεκτονική μιας GPU die όπως την ξέρουμε.
Και φυσικά απαιτεί αλλού... ενοποιήσεις και αλλού διαχωρισμούς που θα τους "ενώνει" ένα control chip.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει ο ασκός του Αιόλου και όλοι ασχολούνται τώρα με τις AMD GPU, οπότε βγαίνουν πολλά στην επιφάνεια.

Η Vega ήταν τελικά το μεγάλο θύμα του Navi, δηλαδή της Sony και του PS5 ένα συμβόλαιο που σωστά κατά την γνώμη μου η AMD έπρεπε να τιμήσει κατά προτεραιοτητα.

Δυστυχώς, η έλλειψη resources (δηλαδή χρήμα) είναι εμφανής και δεν μπορεί η AMD να ανοιχτεί ταυτόχρονα σε πολλά μέτωπα, οπότε προφανώς βάζει προτεραιοτητες.

Το "Poor Volta" θα μπορούσε, ίσως, να είναι μια πραγματικότητα αν δεν ήταν το Navi αλλά και ο Ryzen που από ότι φαίνεται τράβηξε και αυτός μηχανικούς από το Vega.

Γενικά το Vega Chip θυσιάστηκε για όλους τους άλλους και βγήκε κατώτερο και αργότερα του αναμενομένου.

Πάλι καλά που είναι το ταχύτερο Chip (και από τα πιο efficient) στο mining και ξεπούλησε σαν τρελό - είναι πολύ πιο γρήγορο στο Ethereum από την 1080 Ti.

Τα υπόλοιπα εδω:
https://www.extremetech.com/gaming/271483-report-amd-built-navi-for-sony-ps5-delayed-vega-to-do-it

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosD said:

Έχει ανοίξει ο ασκός του Αιόλου και όλοι ασχολούνται τώρα με τις AMD GPU, οπότε βγαίνουν πολλά στην επιφάνεια.

Η Vega ήταν τελικά το μεγάλο θύμα του Navi, δηλαδή της Sony και του PS5 ένα συμβόλαιο που σωστά κατά την γνώμη μου η AMD έπρεπε να τιμήσει κατά προτεραιοτητα.

Δυστυχώς, η έλλειψη resources (δηλαδή χρήμα) είναι εμφανής και δεν μπορεί η AMD να ανοιχτεί ταυτόχρονα σε πολλά μέτωπα, οπότε προφανώς βάζει προτεραιοτητες.

Το "Poor Volta" θα μπορούσε, ίσως, να είναι μια πραγματικότητα αν δεν ήταν το Navi αλλά και ο Ryzen που από ότι φαίνεται τράβηξε και αυτός μηχανικούς από το Vega.

Γενικά το Vega Chip θυσιάστηκε για όλους τους άλλους και βγήκε κατώτερο και αργότερα του αναμενομένου.

Πάλι καλά που είναι το ταχύτερο Chip (και από τα πιο efficient) στο mining και ξεπούλησε σαν τρελό - είναι πολύ πιο γρήγορο στο Ethereum από την 1080 Ti.

Τα υπόλοιπα εδω:
https://www.extremetech.com/gaming/271483-report-amd-built-navi-for-sony-ps5-delayed-vega-to-do-it
 

 

Αρχικά η Vega ξεπεράστηκε και στο Ethereum χάρη στο memory timings mod που βγήκε για τις GDDR5X που πλέον η 1080 Ti overclocked πιάνει 53MH/s από τα 37MH/s που έπιανε δίχως το mod.

Either way, δεν έχει σημασία ( παρεπιπτόντως δεν ξεπούλησαν οι Vega στο minimg μέχρι τώρα, οι RX470/RX480/RX570/RX580 ξεπουλούσαν ).
Στο δια ταύτα και οι... reference Vega πούλησαν καλά για διάφορους λόγους και σε διάφορα segments ( πήγανε αρκετές σε av processing workstations κυρίως ).
Βεβαίως η μεγάλη πατάτα με τους 20 μήνες για να βγούν οι custom Vega 56/64 είναι ΤΡΑΓΩΔΙΑ που ΔΕΝ πρέπει να επαναληφθεί.

 

2 hours ago, yanni said:

MCM εγώ περιμένω σε compute τερατάκια, όχι σε gaming.

 

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος.

Τα computational apps βλέπουνε την κάθε κάρτα κανονικά και δεν υπάρχει θέμα scaling ούτε ανάγκη για λύση MCM/SLI/CF.

Link to comment
Share on other sites

Το mod που αναφέρεις είναι του τελευταίου 1,5 μήνα.

Οι Vega ήταν από την αρχή που βγήκαν οι ταχύτερες κάρτες στο Ethereum με μεγάλη διαφορά και ΞΕΠΟΎΛΗΣΑΝ λόγω του mining μέχρι τελευταίου κομματιού.

Πουλούσαν και πουλάνε σαν τρελές, όπως και οι Polaris που είναι ακόμα όλες αυτές πολύ φουσκωμένες στην τιμή λόγω mining.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεπουλάνε είναι λίγο αιωρούμενο.
Άλλη ποσότητα είχε στο launch η GTX 1080 Ti και άλλο η Vega.

 

Κατά τα λοιπά, τα περισσότερα mining farms πλέον είναι με nVIDIA.

Οι λόγοι διάφοροι, από την καλύτερη επίδοση/κατανάλωση στο 80% των αλγορίθμων, το ότι τα νομίσματα που ήταν top οι AMD έχουν "μολυνθεί" με πολύ δυνατά ASICs & FPGAs που κάνουν ασύμφορη την αγορά και χρήση GPU, και στο ότι τα πιο profitable non-ASIC/FPGA coins είναι σε αλγορίθμους που είναι καλύτερες οι nVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.