Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

μιας και δεν μπορούσα να πάτω την vega 56 απο αγγλία (overclockers.uk)
και για όσους ψάχνονται απο ελλάδα ίσως αξίζει (ήδη το σκέφτομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος)

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-Vga-Radeon-Rx-Vega-56-Pulse-11276-02-40G.htm#productCharacteristics

 

(δεν έχει τα games που δίνει το overclockers)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Σήμερα παρήγγειλα μια Sapphire Pulse Vega 56.

 

Απορία, μιας και διάβασα λίγο για unterclocking κτλ., "προτείνετε/συνιστάτε" να παίξουμε με τα volts/Hz ή η κάρτα δουλεύει μια χαρά και με τα default?

 

Γενικώς δεν σκοπεύω να κάνω overclock, πάντα δουλεύω στα stock ρολόγια σε ότι αγοράζω στην τελευταία 10ετία (ΕΚΤΟΣ βέβαια αν συνίσταται και είναι "free performance" χωρίς προβλήματα σε stability-temps) 

 

 

PS: Αυτήν την στιγμή έχω μία RX470 Asus Limited OC edition, η οποία χρειάστηκε ένα 5% downclock για να δουλέψει stable, αλλιώς υπερθερμαίνονται τα VRMs και crash-αρει μετά από ένα 2ώρο στο 100% (gaming οχι benchmark)

Link to comment
Share on other sites

Συνίσταται από την άποψη λίγο χαμηλότερων θερμοκρασιών και πιο σταθερών/ανεβασμένων ρολογιών και μάλιστα χωρίς να πειράξεις το power limit.

Θα κερδίσεις και λίγο σε απόδοση, αν σου κάνει διαφορά, πάντα σε σχέση με την ανάλυση και τα παιχνίδια που παίζεις.

Έχω την ίδια κάρτα και έχω και ένα μικρό οδηγό undervolting που πιθανόν να είδες.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ακόμα και με τις δικές μου ρυθμίσεις ή και λίγο πιο συντηρητικές . Δεν αν έχεις Samsung μνήμες στην κάρτα και ανέβασε την μνήμη λίγο καθώς οι Vega αποδίδουνε καλύτερα με όσο πιο γρήγορες HBM.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ταρατατούμ πραγματοποίησα το avatar μετά από κάμποσο καιρό ? (επειδή έχω εμπιστοσύνη στο Navi ? )
415ευρώ του κουτιού με μεταφορικά κλπ, μένει να φύγει κάποια στιγμή η Fury για να γίνει έστω και λίγο απόσβεση


j3r.png

 

Spoiler

 

 

11.thumb.jpg.c52d2660b5ae1e380d441489e39f6dca.jpg\

 

2.thumb.jpg.3206442ff955da543e4ae1eeae1affb7.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με γειές και θα την ευχαριστηθείς γιατί είναι ίσως η καλύτερη υλοποίηση.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι οτι συνήθως προτείνουν 2 ξεχωριστά καλώδια για την τροφοδοσία.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με καλό τροφοδοτικό αλλά έχε το στο νου σου.

Επόμενα βήματα undervolting και ανέβασμα μνημών. ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ταρατατούμ πραγματοποίησα το avatar μετά από κάμποσο καιρό ? (επειδή έχω εμπιστοσύνη στο Navi ? )
415ευρώ του κουτιού με μεταφορικά κλπ, μένει να φύγει κάποια στιγμή η Fury για να γίνει έστω και λίγο απόσβεση


j3r.png

 

  Hide contents

 

 

11.thumb.jpg.c52d2660b5ae1e380d441489e39f6dca.jpg\

 

2.thumb.jpg.3206442ff955da543e4ae1eeae1affb7.jpg

 

 

Αυτή η σκόνη παραπονεμένη θα μείνει στον πάτο του κουτιού ρε :p 

Με γεια :)  

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ταρατατούμ πραγματοποίησα το avatar μετά από κάμποσο καιρό ? (επειδή έχω εμπιστοσύνη στο Navi ? )
415ευρώ του κουτιού με μεταφορικά κλπ, μένει να φύγει κάποια στιγμή η Fury για να γίνει έστω και λίγο απόσβεση


j3r.png

 

  Hide contents

 

 

11.thumb.jpg.c52d2660b5ae1e380d441489e39f6dca.jpg\

 

2.thumb.jpg.3206442ff955da543e4ae1eeae1affb7.jpg

 

 

Ρε συ Νικόλα, δεν το περίμενα από σένα να πάρεις amd κάρτα. Σε είχα για nvidia fan boy:p.

Καλορίζικη και να την καταευχαριστηθείς.

Όπως έγραψε και ο @Efialtis, είναι η καλύτερη υλοποίηση της rx vega.

Α, join the undervolt club.

Εσύ, ο @Lazy Dog, ο @alexcrx κι εγώ. Μεγαλώνει το team....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efialtis said:

Με γειές και θα την ευχαριστηθείς γιατί είναι ίσως η καλύτερη υλοποίηση.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι οτι συνήθως προτείνουν 2 ξεχωριστά καλώδια για την τροφοδοσία.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με καλό τροφοδοτικό αλλά έχε το στο νου σου.

Επόμενα βήματα undervolting και ανέβασμα μνημών. ?

 

Για τα καλώδια τώρα επειδή είχα Fury X άλλο power hungry beast δεν είχα κάποιο πρόβλημα οπότε πηγαίνοντας σε άλλο power hungry beast υποθέτω ότι δεν θα πάρουν φωτιά ...?

Επίσης το τροφοδοτικό είναι σε single rail κλπ

 

Να σας πω με τι bios να παίξω το full ξεκλειδώνει το power limit (αριστερά διακόπτης) η με το standard νορμάλ bios (δεξιά διακόπτης) ???

Επίσης μία στα γρήγορα να δω με τι τάση πάει μαμά 1630Mhz έγραφε 1.2 , πολύ δεν είναι για μαμά ;

 

@tommybertsen

Η σκόνη είναι καλός μονωτής xD 

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες έπρεπε να γίνει μια αναβάθμιση . Η Fury Χ με υπηρέτησε καλά και είναι πλήρως λειτουργική .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δε καταλαβαινω;
Πως μπορω να καταλαβω απο το gpu-z τι καρτα εχεις παρει; 
την 56 η την 64? και γιατι #$%#$%# δε το γραφουν; η ειμαι γκαβος;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1.2V είναι η standard τάση για όλες τις Vega 56/64. Σαφώς undervolting για να χαίρεται και o @DEADLAZARUS ?.

Αν δεις στο θέμα μου για την Vega 56 Pulse έχω τα ρολόγια σου με 1,05V.

Λογικά όπου είναι τώρα ο διακόπτης είναι το Performance Bios. Μπορείς να δεις το τρέχον power limit μέσω GPUZ και να το ανοίξεις μέσω wattman.

@GoMaR

Από τα TMUs αλλά και από τα default ρολόγια.

Vega 64 256 TMUs

Vega 56 244 TMUs

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...Δε φταιει το gpuz λοιπον.. Να πας σε καποιο μηχανημα και να μη μπορεις να δεις τι καρτα φοραει. Το θεωρω απαραδεκτο αυτο και δε καταλαβαινω τον λογο.. Δηλαδη θα πρεπει να ψαχνω στο ιντερνετ τα specs της καρτας ;  
Υπαρχει πουθενα που να γραφει ποια καρτα εχεις; 
Μου κανει τρομακτικη εντυπωση και το συναντω πρωτη φορα αυτο. Και ολα ξεκινησαν απο το ποστ του Νικου που ηθελα να μαθω τι καρτα πηρε :p

Καλοριζικη btw :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.