Jump to content


[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

πριν 36 λεπτά, το μέλος Aias έγραψε:

650 ευρω lower price για την Vega 64 reference οταν με 500-550 ευρω βρησκεις 1080...  μαλλον κατι κανουν λαθος εκει περα στην ΑΜD

Μεταχειρισμένη εννοείς φαντάζομαι... Γιατί με αυτή  την τιμή,  καινούρια όμως,  αγοράζω και αύριο μια και είμαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών και σε αναμονή των εξελίξεων για να καταλήξω κάπου. 

Έγινε επεξεργασία από istrios
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, istrios said:

Μεταχειρισμένη εννοείς φαντάζομαι... Γιατί με αυτή  την τιμή,  καινούρια όμως,  αγοράζω και αύριο μια και είμαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών και σε αναμονή των εξελίξεων για να καταλήξω κάπου. 

 

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B01J66BMXC/ref=sr_1_2_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1502899538&sr=1-2&keywords=gtx+1080&condition=new

Link to comment
Share on other sites

Οποιες θελει κορυφαιες επιδοσεις παει 1080 ti , ειχα μια P6000 Quadro για το pc της εκπαιδευσης , αλλα βλεπω με το 1/5 των χρηματων κανεις το ιδιο την δουλεια σου σε workostasio pc ηθελα να παω σε vega 64 αλλα δεν εβρισκα αμεσα.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος istrios έγραψε:

Μεταχειρισμένη εννοείς φαντάζομαι... Γιατί με αυτή  την τιμή,  καινούρια όμως,  αγοράζω και αύριο μια και είμαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών και σε αναμονή των εξελίξεων για να καταλήξω κάπου. 

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-6181-KR

 

Εγγύηση.

Το πρωι ειχε διαθέσιμη αλλα με την amd να κανει τα κολπα της βλεπουν οτι οσοι περιμεναν ξενερωσαν και άρχισαν να αγοραζουν 1080

Link to comment
Share on other sites

Αναμένονται οι μαγικοί οδηγοί που θα δώσουν το έξτρα 2% που χρειάζεται για να γίνει και μαμώ τις κάρτες... :D

 

Εντάξει, τώρα βάλανε την Vega 64 στην τιμή της 1080 Ti.

Ναρκωτικά κάνουνε εκεί στο graphics department σίγουρα, δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να θιξω τους amd fans αλλα παντα οι καρτες της ηταν πιο φθηνες (οπως και οι επεξεργαστες της απο τους αντιστοιχους της intel) για να τραβηξουν το κοινο.Ποιος ο λογος να παρω μια καρτα που αγκωμαχαει να φτασει την 1080,βγηκε 1 χρονο μετα (περιπου) ,εχει τα οποια γνωστα και αγνωστα προβληματα που ολοι μας ξερουμε εχοντας δοκιμασει και καρτες AMD (ATI) και Νvidia και καποτε ειχαμε το δελεαρ της τιμης (λέγαμε ε εχει 100-150 ευρω πιο φθηνα δεν βαριεσαι να γλιτωσω κατι ) και τωρα την πληρωνουμε και πιο ακριβα? Και αυτα τα λεει καποιος που εχει μονιτορ με freesync και περιμενε πως και πως να αλλαξει την 1070 με Vega αλλα μαλλον θα παω σε 1080 :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να αγοράσει κανένας ...

εγώ περιμένω να δω τα δύο games wolfestain και far cry όπου χρησιμοποιούν πολλές θεωρίες : gpuopen , fp16 , rapidmathpack μπλα μπλα μπλα μπλα !

 

και τον Μάρτιιο θα βγει ο Volta ....

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

εγώ περιμένω να δω τα δύο games wolfestain και far cry όπου χρησιμοποιούν πολλές θεωρίες : gpuopen , fp16 , rapidmathpack μπλα μπλα μπλα μπλα !

Και Αυτά θα κάνουν θαύματα και θα δικαιολογήσουν τις τιμές; 

Για το boldαρισμενο μη τα ξαναλέμε.. Περασμένης δεκαετίας ξινά σταφύλια για τα οποία έτρωγε κράξιμο η πράσινη. 

 

Τα υπόλοιπα marketinιστικα κόλπα αν δώσουν κάτι καλώς. Μην περιμένουμε και κάνα θαύμα όμως.

 Αν δοθεί κάτι έξτρα από drivers μελλοντικα, καλοδεχούμενο , αλλά έχει αργήσει ήδη η amd.

 

Όλα αυτά χωρίς να θέλω να θίξω τους φανς της εταιρειας, αλλά βγάζει τα μάτια της η amd όσον αφορά τις gpu και ο ανταγωνισμός που περιμέναμε πάει περίπατο ... Κριμα, πολύ κρίμα. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Οποιες θελει κορυφαιες επιδοσεις παει 1080 ti , ειχα μια P6000 Quadro για το pc της εκπαιδευσης , αλλα βλεπω με το 1/5 των χρηματων κανεις το ιδιο την δουλεια σου σε workostasio pc ηθελα να παω σε vega 64 αλλα δεν εβρισκα αμεσα.

 

Kι εγώ πέρυσι μετά από χρόνια χρήσης Quadro αποφάσισα να πάω σε Firepro λόγω χαμηλότερου κόστους φυσικά. Απογοήτευση...

Κι αν στους CPU η AMD έχει ανέβει λίγο, στις GPU είναι αιώνες πίσω σε σχέση με την Nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Κακούργοι ολοι σας το ματιασατε το vega.

Ντροπη σας!!! :hehe:

 

Το χει καψει το τμημα τιμολόγησης στις gpu εκει στην amd.

 

Eκτος και εαν δεν στοχεύουν μονο στους gamers αλλα πιο πολυ στο mining μιας και ειναι και πολύ της μοδος τελευταία.

Οπως ειδατε σε καποια review δείχνει και τι πουλια πιάνει στο mining 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα τρέξουν οι miners να πάρουν με το κιλό τέτοιες για να πάρουν... 0 αντάλλαγμα αφού δεν φαίνεται η αυξημένη επίδοση παρέα με την αυξημένη κατανάλωση να φέρουν καλύτερη σούμα.

Άσε που με την επερχόμενη αύξηση της δυσκολίας, καθώς και τον υποδιπλασιασμό των block rewards τα κέρδη θα πέσουν ακόμα πιο κάτω, το RoI θα είναι σχεδόν τελείως ασύμφορο για κάρτες των $600+

Link to comment
Share on other sites

μήπως να το ξανασκεφτόσασταν (οι διαχειριστές)

https://www.thelab.gr/forums/topic/176145-vega-coming-soon/?do=findComment&comment=2606694

μιας και στο προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε, τα γενικά που γράφονται εδώ θα μπορούσαν να συνεχιστούν κι εκεί για να διατηρείται

καθαρό το thread μήπως να το ξεκλειδώνατε.

Όπως για παράδειγμα με το amd zen thread και το official ryzen που έχουμε.

Πρόταση μου, αν θέλετε να υπάρχουν και τα 2 threads.

 

Spoiler

 

κάτι ανίστοιχο με το παρακατω

https://www.thelab.gr/forums/topic/175390-amd-zen-thread/?do=findComment&comment=2585185

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ARMAGEDDON said:

έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να αγοράσει κανένας ...

εγώ περιμένω να δω τα δύο games wolfestain και far cry όπου χρησιμοποιούν πολλές θεωρίες : gpuopen , fp16 , rapidmathpack μπλα μπλα μπλα μπλα !

 

και τον Μάρτιιο θα βγει ο Volta ....

 

1) AMD = Περιμένεις μια ζωή! :hehe: 

2) Καλά εδώ θα είμαστε και θα δείς πόσο ζουμάκι θα παίζουν τα παιχνίδια αυτά στην πρασινούλα! 

Αν δεν αλλάξει αρχιτεκτονική η AMD τελείωσε στο θέμα GPUs. Όχι στα 7nm να τις φτιάξει ακόμα και στο 1nm θα θέλει την μισή ΔΕΗ για να bootάρει το σύστημα! :p 

3) Αμα βγεί...

Spoiler

ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! :sarcastic: 

 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

μήπως να το ξανασκεφτόσασταν (οι διαχειριστές)

https://www.thelab.gr/forums/topic/176145-vega-coming-soon/?do=findComment&comment=2606694

μιας και στο προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε, τα γενικά που γράφονται εδώ θα μπορούσαν να συνεχιστούν κι εκεί για να διατηρείται

καθαρό το thread μήπως να το ξεκλειδώνατε.

Όπως για παράδειγμα με το amd zen thread και το official ryzen που έχουμε.

Πρόταση μου, αν θέλετε να υπάρχουν και τα 2 threads.

 

  Hide contents

 

κάτι ανίστοιχο με το παρακατω

https://www.thelab.gr/forums/topic/175390-amd-zen-thread/?do=findComment&comment=2585185

 

 

 

Δε χρειάζονται 2 θέματα για το ίδιο πράγμα. Εκείνο ηταν θέμα για φήμες κλπ, εκλεισε τον κύκλο του και δεν υπάρχει λόγος να ξανανοίξει.

 

Εδώ είναι Όπως ο ιδιος έβαλες στον τίτλο "αποριες, προβλήματα" και γενικότερη συζήτηση για το Vega που πλέον βγήκε. 

Vega came thread δηλαδή :p

 

Άρα πλέον η συζήτηση γίνεται με βάση τα όσα βλέπουμε από το φρεσκοκυκλοφορημενο πλέον Vega. 

 

Επαναλαμβανω, ειμαι ακόμα από κινητό και δεν είναι εύκολο να συμμαζεψω κατι, αλλά δε βλέπω κάτι εκτός θέματος πέρα από 1-2 μηνύματα με τα οποία ήμουν ελαστικος. 

Μη το ξεχειλωσουμε όμως. 

 

Τα δικά μας μηνύματα είναι off-topic δε χρειάζονται αλλά διευκρινιστικά μηνύματα νομίζω..

 

Κρατήστε το θέμα Όσο πιο καθαρό γίνεται και η συζήτηση να είναι γύρω από το vega. 

 

Thanx ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν απευθύνεσαι σε μενα, τι σημασία έχει ότι περιμένουμε custom υλοποιήσεις;

Το Vega κυκλοφόρησε η όχι;

 

Δεν είναι coming soon πλέον , οπότε δε βλέπω το λόγο να μην υπάρχει "official" thread. 

Υπάρχουν official μετρήσεις και για τις Vega 56. 

 

Και δε θα υπάρξει αλλο. Μπορεί να ενημερωθεί με τις custom υλοποιήσεις το πρώτο ποστ, όταν αυτές βγουν στην αφορά ή γίνουν τα πρώτα review. 

 

Αν μπορέσω να σπάσει σε Vega 56 Και Vega 64 , αργότερα, καλώς. Αλλά θα είναι δύσκολο. Είναι 2 κάρτες μόνο και είναι μαζεμένες σε 1 θέμα όμορφα κι ωραία. 

Αν θέλετε ξεχωριστό Vega FE Κανένα θέμα. Αλλά δε βλέπω να προχωράει. 

 

ΥΓ αν κάποια στιγμή θέλει κάποιος να κάνει ξεχωριστό θέμα για benchmarks κλπ και ειδικότερες αποριες (κάτοχοι Vega 56 ή 64 Και όχι μόνο ), είναι εύκολο να γίνει :)

Σαν γενικότερο θα μπορούσε να είναι αυτό στη θέση του coming soon ;)

 

Στο θέμα μας τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.