Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα ότι όλοι οι reviewers θα ξανακάνουν τα review γιατί μεχρι τώρα γίνονταν σύγκριση με την 1070 GTX,  το ανέβασμα της τιμής της Vega 56 σε τιμή 1080GTX θέτει άλλες παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Σημςρα δοκιμασα μια vega 64 ενος φιλου αγορασμενη απο overclockers μπορω να πω οτι σε επεξεργασια εικονας και simulator τα παει πολυ καλυτερα απο μια 1080.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση ομως δεν πλσιαζει την 1080 ti .Προσωπικη μου γνωμη στην Amd συνδιασαν μια καρτα για σταθμους εργασιας + games

Βεβαια περιμενουμε και απο τις 2 πλευρες drivers..........

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, def said:

Σε καμια περιπτωση ομως δεν πλσιαζει την 1080 ti .Προσωπικη μου γνωμη στην Amd συνδιασαν μια καρτα για σταθμους εργασιας + games

Βεβαια περιμενουμε και απο τις 2 πλευρες drivers..........

Τίποτα το καινούργιο όμως.

Το ίδιο έχει και η nVIDIA ( η GeForce που έχει αντίστοιχο μοντέλο σε Quadro είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα [ με εξαίρεση κάποιες που μπορεί να έχουν ECC μνήμη ], με ένα hardware mod αλλάζεις το Device ID και εντωπίζεται και λειτουργεί σαν την αντίστοιχη Quadro με την αντίστοιχη αύξηση επιδόσεων στα 3D/CAD/CAM/etc )

 

Τους μαγικούς drivers θα χρειαστεί να τους περιμένετε για πάρα μα πάρα πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

Σίγουρα θα πάρει κάτι μικρά boost αλλά για την Ti θα πάρει Α_ _ Χ _ _ _ Α :D

 

Εφόσον η ίδια AMD μας λέει να κατεβάζουμε τα watt από το AMD Radeon Wattman καταλαβαίνεις.

 

Είναι καλές κάρτες ρε γαμώτο και κρίμα που βγαίνουν τόσο ακριβές μετά από ένα χρόνο. :( 

 

Όταν βλέπεις την προηγούμενη γενιά σε αρκετές περιπτώσεις να είναι καλύτερη σε games από την νέα, κάτι δεν  πάει καλά. 

Το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι οι οδηγοί. 

Γενικά η AMD το έχει αυτό το θέμα, να παρουσιάζει προϊόντα με ελλειπείς οδηγούς η υποστήριξη, την οποία καλύπτει αμέσως μετά κάνοντας τους reviewers να ξαναφέρνουν στο προσκήνιο τα προϊόντα της για νέα δωρεάν διαφήμιση ..... 

 

Πάντως από το φόρουμ εδω, δεν περίμενα και κάποια άλλη αντιμετώπιση για το προϊόν... Μόνιμοι Intel/Nvidiaκιδες που απλά ψαχνουν να πιαστούν από οποιοδήποτε αρνητικό για να κατηγορήσουν ένα AMD προϊόν.

Το έχουμε δει και σε εποχές HD5000 που οι κάρτες έσπερναν σε performane/watt και performance/$$$ τι έλεγαν και πως αντιμετώπιζαν την τότε αγορά. 

 

Θα ακούσουμε πολλά .... Πχ. Πάρτε μεταχειρισμενες gtx1080 , αρκεί να μην πάρετε AMD, όπως πολλοί έλεγαν και για τα Ryzen σε άλλα θέματα .... 

 

Προσωπικά ή Vega δεν με εντυπωσίασε. Η 56αρα μου φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά θα περιμένω να δω customιες και οδηγούς ώστε να έχω πλήρη εικόνα. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ρε @adapanos δηαλδή θεωρείς ότι το thelab.gr είναι φόρουμ εξ ολοκλήρου της Intel/nvidia?????? Μήπως παίρνει και λεφτά για διαφήμιση? 
 

Ο @astrolabos είναι ο Linus και ο @tommybertsen o Jayztwocents που ξέρανε Ελληνικά?????

 

Για δες τι κάρτα τρέχει το σύστημά μου και εγώ να δεις πως περίμενα την Vega αλλά τι θα κάνουν οι οδηγοί, θα κατεβάζουν τα ρεύματα και τις θερμοκρασίες??

Άμα είναι να βάλω έναν developer να μου προγραμματίσει τον θερμοσίφωνα. 

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε πει ότι η amd,δεν βγάζει φτηνά προϊόντα,κάτι που επιβαίβεωνεται με τις παρούσες τιμές.Συμφωνω,όμως αν κάποιος έχει υπομονη,μπορεί να βρει προϊόντα πιο vfm,σε σχέση με τον ανταγωνισμό.Οντως αυτό το κάτοσταρι καπέλο κι εμένα με χαλάει,πιστεύω ότι με τον ερχομό των 56,custom,κλπ,θα πέσουν και οι τιμές.

Δυστυχώς τα μονοπώλια αυτά τα αποτελέσματα έχουν,η amd κρατάει την Nvidia πιο χαμηλά σε τιμές,αν δεν έβγαζε κι αυτές τις κάρτες,θα είχε δύο χιλιάρικα η ti,όπως η ιντελ που έφτασε τον 7700 400 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι οδηγοι εξελισονται σε πολιτικες της εκαστοτε εταιριας. Φαινομενικα μπορει να εχουν αυξηση αλλα σε εφαρμογες 3d-cam-sim ειναι καθαρα θεμα χαρακτηριστικων της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Τελικα οι οδηγοι εξελισονται σε πολιτικες της εκαστοτε εταιριας. Φαινομενικα μπορει να εχουν αυξηση αλλα σε εφαρμογες 3d-cam-sim ειναι καθαρα θεμα χαρακτηριστικων της καρτας.

Έχουμε άλλη αύξηση τώρα;πώς να πέσουν οι τιμές;αν αληθεύει;

https://www.techpowerup.com/236193/amd-releases-beta-driver-specifically-geared-for-blockchain-compute

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος env0y έγραψε:

Ρε @adapanos δηαλδή θεωρείς ότι το thelab.gr είναι φόρουμ εξ ολοκλήρου της Intel/nvidia?????? Μήπως παίρνει και λεφτά για διαφήμιση? 
 

Ο @astrolabos είναι ο Linus και ο @tommybertsen o Jayztwocents που ξέρανε Ελληνικά?????

 

Για δες τι κάρτα τρέχει το σύστημά μου και εγώ να δεις πως περίμενα την Vega αλλά τι θα κάνουν οι οδηγοί, θα κατεβάζουν τα ρεύματα και τις θερμοκρασίες??

Άμα είναι να βάλω έναν developer να μου προγραμματίσει τον θερμοσίφωνα. 

Δεν μιλάω για το thelab σαν επίσημο, αλλά για πολλα από τα μέλη.

 

Ότι είναι AMD βρωμάει με δικαιολογίες του ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Γενικά η AMD το έχει αυτό το θέμα, να παρουσιάζει προϊόντα με ελλειπείς οδηγούς η υποστήριξη, την οποία καλύπτει αμέσως μετά κάνοντας τους reviewers να ξαναφέρνουν στο προσκήνιο τα προϊόντα της για νέα δωρεάν διαφήμιση .....

Προσωπικά ή Vega δεν με εντυπωσίασε. Η 56αρα μου φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά θα περιμένω να δω customιες και οδηγούς ώστε να έχω πλήρη εικόνα. 

Αυτό, όμως, είναι και το μεγάλο πρόβλημα. Με την amd, περιμένεις και περιμένεις και ...μάντεψε, περιμένεις λίγο ακόμα. Περιμέναμε μήνες, για να δούμε τελικά περσινές επιδόσεις σε σημερινές (και λίγο πιο τσιμπημένες) τιμές. Ας το προσπεράσουμε. Περιμένουμε, λίγο ακόμη, για custom υλοποιήσεις, ακούγοντας φήμες για mining, για κάρτες που θα δίνονται σε bundles (και, άρα, πιο ακριβές), για τιμές που αφορούσαν μόνο τις αρχικές παρτίδες και όχι την επόμενη φουρνιά, για μαγικούς drivers με λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου. Γενικά, είπαμε, περιμένουμε εκ νέου. Προσωπικά, βαρέθηκα να περιμένω. Αν δε η rx 56, που φαίνεται εξαιρετική επιλογή, έρθει και σε τιμές άνω των 450 Ευρώ, καληνύχτα και καλή τύχη.

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Οντως αυτό το κάτοσταρι καπέλο κι εμένα με χαλάει,πιστεύω ότι με τον ερχομό των 56,custom,κλπ,θα πέσουν και οι τιμές.

Δυστυχώς τα μονοπώλια αυτά τα αποτελέσματα έχουν,η amd κρατάει την Nvidia πιο χαμηλά σε τιμές,αν δεν έβγαζε κι αυτές τις κάρτες,θα είχε δύο χιλιάρικα η ti,όπως η ιντελ που έφτασε τον 7700 400 ευρώ.

1) Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω.

2) Μια χαρά τιμολογεί η nvidia και χωρίς ανταγωνισμό, ε; Άλλες πρακτικές (μη υποστήριξη καρτών, απώλεια αξίας της κορυφαίας κάρτας λόγω κυκλοφορίας της επόμενης κτλ) της είναι, πράγματι, κατακριτέες. Από τιμολόγηση, όμως, τη βρίσκω μια χαρά. Και η ti ήρθε σε εξαιρετική τιμή, χωρίς να υπάρχει ανταγωνισμός από την amd. Όποιος δε παρακολουθεί το χρονοδιάγραμμα κυκλοφορίας των καινούργιων καρτών της, ξέρει τι να περιμένει και προγραμματίζει και τις αγορές του. Κατά τ' άλλα, είπαμε, όποιος θέλει στρώνει πισινό, βγάζει ανταγωνιστικά προϊόντα σε καλές τιμές και προσπαθεί να κερδίσει μερίδιο αγοράς. Αλλιώς, θα έχουμε μονοπώλια και άγιος ο  θεός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπε κανείς να περιμένουμε.

Αν είναι μια χαρά η τιμολόγηση της πράσινης,εμένα μου περισσεύει.

Εγώ για κάρτα πράσινη,κόκκινη,κλπ 700-1000 ευρώ δεν δίνω,όχι γιατί δεν έχω,αλλά τα θεωρώ πεταμένα.

Αυτός που περιμένει κάνει τις πιο συμφέρουσες αγορές.Τελος θα πω ότι και οι μνήμες είναι πανάκριβες αυτή την περίοδο γενικά,το ίδιο ισχύει και στις κάρτες γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koukoubetses έγραψε:

Δεν μας είπε κανείς να περιμένουμε.

Αν είναι μια χαρά η τιμολόγηση της πράσινης,εμένα μου περισσεύει.

Εγώ για κάρτα πράσινη,κόκκινη,κλπ 700-1000 ευρώ δεν δίνω,όχι γιατί δεν έχω,αλλά τα θεωρώ πεταμένα.

1) Πράγματι, αλλά υποχρεωνόμαστε να το κάνουμε μέχρι να βαρεθεί κάποιος και να πάει σε αγορά nvidia (όπως έπραξαν πολλοί εξάλλου). Και, εδώ που τα λέμε, όταν περιμένεις κανένα εξάμηνο να βγουν οι vega, οι οποίες, πάλι, παρουσιάζονται ως unfinished product, ποιος χρειάζεται να σου πει περίμενε; Εσύ το κάνεις, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο. Η αντιμετώπιση της amd απέναντι σε όσους περίμεναν, είναι ενδεικτική του σεβασμού της απέναντι στους καταναλωτές.

2) Δηλαδή, 700-800 Ευρώ για την κορυφαία κάρτα είναι πολλά; Όχι. 500-600 για τη δεύτερη καλύτερη κάρτα είναι πολλά; Όχι. Είναι πολλά τα 400 που έκαναν οι 1070 προ mining; Όχι. Αν σκεφτούμε τα έξοδα μιας οικογένειας και ότι μιλάμε για κάρτες, ναι, είναι πολλά χρήματα. Ακριβό χόμπι το pc. Αλλά για τις επιδόσεις που φέρνουν, όχι δεν είναι πολλά.

3) Μαζί σου. Αλλά κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1) Πράγματι, αλλά υποχρεωνόμαστε να το κάνουμε μέχρι να βαρεθεί κάποιος και να πάει σε αγορά nvidia (όπως έπραξαν πολλοί εξάλλου). Και, εδώ που τα λέμε, όταν περιμένεις κανένα εξάμηνο να βγουν οι vega, οι οποίες, πάλι, παρουσιάζονται ως unfinished product, ποιος χρειάζεται να σου πει περίμενε; Εσύ το κάνεις, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο. Η αντιμετώπιση της amd απέναντι σε όσους περίμεναν, είναι ενδεικτική του σεβασμού της απέναντι στους καταναλωτές.

2) Δηλαδή, 700-800 Ευρώ για την κορυφαία κάρτα είναι πολλά; Όχι. 500-600 για τη δεύτερη καλύτερη κάρτα είναι πολλά; Όχι. Είναι πολλά τα 400 που έκαναν οι 1070 προ mining; Όχι. Αν σκεφτούμε τα έξοδα μιας οικογένειας και ότι μιλάμε για κάρτες, ναι, είναι πολλά χρήματα. Ακριβό χόμπι το pc. Αλλά για τις επιδόσεις που φέρνουν, όχι δεν είναι πολλά.

3) Μαζί σου. Αλλά κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν μπορούμε να κάνουμε.

Όχι Nvidia,γιατί 800+800 μόνιτορ,γιατί μη μου πεις ότι θα πάρεις ti και θα παίζεις full HD?ενώ με την amd ξεκινάς από 400 για μόνιτορ ips,2560*1440+οποία Vega.

Όπως είπες και εσύ κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν κάνουμε,ο καθένας επιλέγει.

Έγινε επεξεργασία από koukoubetses
Link to comment
Share on other sites

Διαχρονικά τις περιόδους που αγοράζω βόλεψε nvidia/intel, αλλά έχω πετύχει όλους τους συνδυασμούς. Κατά καιρούς είχα intel/amd, amd/amd, amd/nvidia. 

 

Όταν πέρσι έψαχνα κάρτα δεν υπήρχε αντίστοιχη της 1070. Να περίμενα μήπως; 

 

Τώρα λέω αυτό που βλέπω. Με τα τωρινά δεδομένα οι κάρτες είναι ασύμφορες. Μεθαύριο μπορεί οι καστομ υλοποιήσεις να είναι μια χαρά και βελτιωμένες.

Άντε η rx56 είναι οκ για κάποιον που παίζει με freesync. 

 

Είμαι nvidioπληκτος; 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα αρκετά και πήγα να κάνω προσωπική αναγνώριση της κατάστασης, 

 

Έτρεξα τα bench και παρατήρησα θερμοκρασίες στην Vega 64 και τα πράγματα είναι δεν τα είδα και πολύ καλά. Στο mining δίνει πόνο όμως.

 

Παρεμπιπτώντος μπορεί να ανέβασε θερμοκρασίες <75 αλλά ήταν ήσυχη.

 

Vega 64
DSC_0694.thumb.JPG.abfe3299a225099704f439556d47fc7a.JPG

 

Τελικά αν και με Freesync οθόνη κατέληξα εδώ
DSC_0697.thumb.JPG.fd8373b5970a8a0d44e9974bf946fdd1.JPG

 

 

'Οσο για stock, υπάρχει και πολύ πράγμα, απλά έχουν πάρει γραμμή όλοι ότι οι τιμές θα ανέβουν 100 ευρώ πάνω και κρατάνε για κέρδος.

 

Ιδού:

1070GTX
DSC_0695.thumb.JPG.d9493abe273fa44da6e5e2046e1c7dfc.JPG

 

580RX
DSC_0696.thumb.JPG.03ea0b161b3ae27dd4ede2444fce945c.JPG

 

@billpeppas Μπορεί να γίνεσαι τοξικός αλλά πέφτεις πάντα μέσα ρε τσάκαλε ;)

 

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.