Jump to content



Αγορά (αλλαγή) Τροφοδοτικού


Recommended Posts

Γεια σας  επειδη πριν μερικες μερες  μου παρουσιασε  ενα  προβλημα  το  τροφοδοτικο  μου το  οποιο το ειχα  σχεδον  5  χροννια  ..και επειδη το  πηγα σε εναν  ηλεκτρονικο και  μου  ειπε οτι  χαλασε επειδη  οι πυκνωτες  τα  φτυσανε και επισης   μου εκανε  ενα  τρομακτικο  θορυβο  ,,πηρα  την αποφαση να  αγορασω ενα  καινουργιο το  θεμα  εινε οτι  θελώ να  αγορασω ενα παρα  πολυ καλό  τροφοδοτικο το  οποιο να εινε αξιοπιστο και καλο.. θελώ να  αγορασω ,ενα  τροφοδοτικο απο  1300 εως  και  1600   το  θελω να το εχω  και  για μελλοντικη  χρηση. στην περιπτωση  που  αγορασω καπια  στιγμη εναν νεο  επεξεργαστη πχ 8 πυρυνες  και στην περιπτωση  και 2  καρτες  γραφικων,, στο μελλον για  sli και  crossfire/ . θελω να παρω κατι  μελλοντικο..  περα  απο αυτο θελω να  μου προτεινετε μαγαζια τα  οποια δεχοντε  τα λεφτα με δοσεις,  μπορω να διαθεσω μεχρι και  400  ευρω δεν εχω  κανενα  απολυτος προβλημα απλα θελω να  μου προτεινετε  καπια τροφοδοτικα τα  οποια να εινε  παρα  πολυ καλα και  φυσικα να εινε  αξιοπιστα ....δεν  γνωριζω  πια εινε τα καλυτερα  απο μαρκες εννοω. και ποιοτικα σε θεμα κατασκευης και  υλικων . απλα  μου ετυχε  αυτο το προβλημα με το  τροφοδοτικο  μου  πριν 2  ημερες....

 

θελω να παρω ενα παρα  πολυ καλο..((.

  • Ποιότητα των πυκνωτών
  • Πιστοποίηση 80Plus
  • Modular ή semi-modular καλώδια))  απο τα 2  πιο να επιλεξω??

δεν εχω θεμα με τα λεφτα  απλα  θελω να το αγορασω με δοσεις και  φυσικα μεσω τραπεζης..

 

Περα  απο αυτο το συστημα  που εχω  αυτη  την στιγμη εινε ενας 4770 k στα  4,5  overcloking..  μια καρτα  γραφικων  780  ,,  μια  16  γιγα μνημη ,, 4  σκληροι δισκοι των 4  τΒ  ,, μια οθονη 29 ιντσων.. ενας ssd  diskos ,,μια καρτα  ηχου  που εχω.. απλα  θελω να  αγορασω ενα παρα  πολυ καλο  γιατι  σε 2  χροννια  και  νωριτερα  θα κανω αναβαθμιση σε   6  πυρηνες  και σε ανωτερες  μνημες και οθονη και καρτα  γραφικων  και θελω να παρω ενα  τροφοτικο μεχρι  1600 waTT  οπως σας  προανεφερα  εχω λεφτα μπορω να διαθεσω  απλα  θελω να  μου  προτεινετε  τροφοτικα  ποιοτικα  σε  θεμα 

  • Ποιότητα των πυκνωτών
  • Πιστοποίηση 80Plus
  • Modular ή semi-modular καλώδια και  αξιοπιστιας και ποιοτητας..
Link to comment
Share on other sites

Στα 5 πρωτα υπάρχουν 1,6kw αν το βρεεις Ελλάδα πας εδώ https://geizhals.eu/?cat=gehps&xf=818_Super+Flower

αλλιώς

 

Link to comment
Share on other sites

1600w ειναι υπερβολικα πολλα για αυτα που τα θες. Ακομα και τα 1300.

Κοιτα καλυτερα γυρω στα 1000.

Με 1000Watt Platinum καλυπτω αυτη τη στιγμη 8Πυρινο AMD και 3 Καρτες γραφικων. Και ειναι δροσεροτατο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις 2-3 καρτες γραφικων, δεν εχει νοημα να παρεις πανω απο 650W. Κ 650 που γραφω πολλα ειναι, απλα λεω μηπως τυχει κ αγορασεις καμια Pro Duo ή αλλη διπλη.

 

Με οτι επεξεργαστη και 2 καρτες γραφικων των 250-300W, ενα τροφοδοτικο των 1000W επαρκει. Ανετα κιολας. Απλα προσεχεις να ειναι καλο. Δλδ Tier 1.

 

π.χ. Corsair HXi 1000W, Enermax Platimax 1000W klp. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω  θελω να μου προτεινετε  τροφοδοτικα  απο  1200 μεχρι και  1300  δεν εχω θεμα με τα  λεφτα.. απλα  οπως σας  προανεφερα 

θελω να παρω ενα παρα  πολυ καλο..((.

  • Ποιότητα των πυκνωτών
  • Πιστοποίηση 80Plus
  • Modular ή semi-modular καλώδια))  απο τα 2  πιο να επιλεξω??

δεν εχω θεμα με τα λεφτα  απλα  θελω να το αγορασω με δοσεις και  φυσικα μεσω τραπεζης.. και  θελώ να  μου προτεινετε μαγαζια  που  δεχοντε με δοσεις

 

πια εινε τα καλυτερα  που  μπορειτε να  μου προτεινετε??

Έγινε επεξεργασία από statiplulse
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις θέμα με τα χρήματα, δόσεις και τράπεζα!

άρχισε να παίρνεις τηλ. σε καταστήματα eshop, plaisio κτλ.

σου έβαλαν πάνω τα παιδιά, τα καλύτερα!

 

*λαμποware "πράκτορ 007" detected :p

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, idonthave said:

Στα 5 πρωτα υπάρχουν 1,6kw αν το βρεεις Ελλάδα πας εδώ https://geizhals.eu/?cat=gehps&xf=818_Super+Flower

αλλιώς

 

 

Corsair HXi Series 1200W

CoolerMaster V-series V1200 Platinum

 

απο αυτα τα 2  πιο εινε το καλυτερο??

Link to comment
Share on other sites

αυτο  μπορει να βρεθει απο ελλαδα??

 

γιατι  θεωρεις οτι τα αλλα 2  δεν  αξιζουνε??

 




αλλοι μου λενε οτι δεν εινε καλα ,, αλλοι μου προτεινουνε αλλα τροφοδοτικα..


πως μετα εγω να κανω μια επιλογη>?>?οταν και οι 10 μου προτεινουνε 10 διαφορετικα τροφοτικα??πως  εγω να κανω μια επιλογη??
 

Έγινε επεξεργασία από statiplulse
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος statiplulse έγραψε:

αυτο  μπορει να βρεθει απο ελλαδα??

 

γιατι  θεωρεις οτι τα αλλα 2  δεν  αξιζουνε??

 

Οτιδηποτε και να παρεις δεν αξιζει , οχι γιατι θα ειναι κακα τροφοδοτικα αλλα επειδη δεν εχεις ιδεα για το χρειαζεσαι . 

Παω στοιχημα πως αυτο το 1300-1600W που εγραψες στο πρωτο ποστ , το εκανες μονο και μονο γιατι με ενα επιφανειακο ψαξιμο , διαπιστωσες πως απλα ειναι τα μεγαλυτερα αριθμακια για να επιλεξεις . 

 

Κατσε διαβασε προσεχτικα τι σου γραφουν στα απο πανω ποστ και βγαλε το πορισμα σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PSU COOLERMASTER MASTERWATT 1200 MAKER  η να παρω  το Corsair HXi Series 1200W ?? πιο απο  τα 2  εινε  καλυτερο??

 

απλα δεν  καταλαβαινω  γιατι το PSU COOLERMASTER MASTERWATT 1200 MAKER  κανει τοσο  εννοω  479.90

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος statiplulse έγραψε:

τι εννοεις  ποσα  χροννια??

 

εννοω σαν  τροφοδοτικο δεν εινε  καλο?>?>

Σαν τροφοδοτικό καλό Είναι , δεν είναι καλό σαν φούρνος μικροκυμάτων όμως. 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος statiplulse έγραψε:

για 12  μηνες  ..απλα  θελω να σε ρωτησω σαν  τροφοδοτικο  πως το  βλεπεις??

Με τα μάτια. 

 

Για άλλη μια φορά ρωτας 500 φορές τα ίδια. Και ποσταρεις κατ'εξακολούθηση χωρίς να περιμένεις απάντηση. 

 

Σου πρότειναν τροφοδοτικα , σου είπαν δε χρειάζεσαι καν 1200w και εσύ πήρες ένα με 1500. Εντάξει δικά σου τα χρήματα, αλλά τόσα λεφτά δεν Ήταν ανάγκη να δώσεις Γιατί δε χρειάζεται όλα αυτά το σύστημα. Εκτός και αν πάρεις 4 κάρτες γραφικών 10 δίσκους και καμμία 100Στη ανεμοστηρες, 3 ψυγεία για υδροψυξη και ότι άλλο φανταστείς ! Και όλα αυτά overclocked. 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.