Jump to content


Κριτήρια επιλογής NAS


Recommended Posts

Καλησπέρα στους χρήστες του forum!

 

Παιδιά μια βοήθεια. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα NAS να χρησιμοποιήσω στο δίκτυο μου. Ο λόγος είναι πρώτα και κύρια για streaming ταινιών και σειρών μέσω PLEX. Οι ταινίες θα είναι είτε 1080p και όσο προχωράει ο καιρός σίγουρα θα θέλω να υποστηρίζει και 4K καθώς και βασική αποθήκευση αρχείων (φωτογραφίες / μουσική). Κατά κύριο λόγο όμως με ενδιαφέρει συμβατότητα και απροβλημάτιστη λειτουργεία με PLEX και 1080p/4Κ περιεχόμενο. 

 

Ένας ΙΤ από την δουλειά μου πρότεινε αυτό: http://www.skroutz.gr/s/9925582/QNap-TS-251A-2G.html#specs

Γνώμη σας? Κάτι εναλλακτικό κατά την προσωπική σας προτίμηση?

 

Τα λεφτά δεν αποτελούν ιδιαίτερο ζήτημα - προφανώς δε θέλω να πάω σε λύση για εταιρεία και να δώσω 2.500 ή κάτι παρόμοιο αλλά το ποσό είναι σχετικά flexible για να καλύψω τις ανάγκες μου, δε θα τα χαλάσουμε στο 50ρικο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων,

Γιώργος.

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Ο plex server κυρίως θα τραβάει ζόρι όταν πρέπει να κάνει transcoding live κάποιο αρχείο, προκειμένου να παίξει σωστά σε κάποιο  client που δεν υποστηρίζει κάποιο από τα attributes του αρχείου (resolution, video/audio codec, bitrate, υπότιτλοι).

Άρα πρώτα πρέπει να δεις σε τι clients θα κάνεις streaming. Αν π.χ. έχεις κυρίως λάπτοπ, intel nuc HTPC, nvidia shield, που παίζουν direct stream σχεδόν τα πάντα τότε μπορείς να πάρεις ένα σχετικά αδύναμο nas.

 

Δεν ξέρω κάποιο να σου προτείνω, εγώ ακόμα στο desktop έχω τον server, αλλά  δες αυτό το link για να πάρεις μια ιδέα.

Πάντως nas που να σηκώνει transcode 4Κ on the fly, δεν ξέρω αν υπάρχει. Ίσως τα WD my cloud pro, που είναι hardware accelerated, αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο client θα είναι κατά 99.9% οι δύο smart tv που έχω στο σπίτι. Και οι δύο Samsung με Tizen (δυστυχώς) επάνω. Υποστηρίζουν PLEX με ένα native app της κακιάς ώρας απλά δε θέλω να έχω το pc σαν server δε βολεύει η αρχιτεκτονική του σπιτιού και για λόγους οικονομίας επίσης. Η μία τηλεόραση είναι 4Κ η άλλη FHD. 

 

Ευχαριστώ! ? 

Link to comment
Share on other sites

@mr_element

Πρέπει πρωτού κάνεις κάποια αγορά να δεις πόσο συχνά θα θέλουν transcoding οι SmartTV. Δοκίμασε με ένα λάπτοπ (αν δεν γίνεται να συνδεθούν με το desktop), και διάφορα αρχεία 1080p/4K αν τα παίζουν direct play.

Δες και με τους υπότιτλους τι γίνεται, πρέπει να υπάρχει επιλογή 'burn image formats only' στον plex app της SmartTV για να αποφεύγει το transcoding.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς πρώτα από όλα διαβάζοντας τα δύο παρακάτω review.

 

 

Kαι τα δύο μηχανήματα υποστηρίζουν hardware acceleration στο transcoding, αλλά για μένα καλό θα ήταν να μη μπλέξεις. Σε τελική ανάλυση είναι κρίμα να έχεις 4Κ τηλεόραση, να έχεις αρχεία 4Κ της τάξης των πολλών gigabyte και να υποβιβάζεις με αυτό τον τρόπο την ποιότητά τους. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι συνήθως το streaming μέσω wifi έχει τα ζητήματά του.

 

Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι η QNAP κατήργησε το official Kodi στα NAS της οπότε πας σε 3rd party λύσεις.

 

Τέλος, το Plex δεν είναι μονόδρομος. Εγκαθιστώντας έναν DLNA server στο ΝΑS όπως το Serviio μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλη τη συλλογή σου από τις τηλεοράσεις σου (το κάνει η 40C650 του 2009 που έχω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To qnap και ο hp micro ειναι πολυ καλες λυσεις.

Αν δεν υπαρχει "σκληρο" οριο στο budget και αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το στησιμο τοτε μπορεις να φτιαξεις εναν δικο σου σερβερ τοσο σε επιπεδο λειτουργικου συστηματος οσο και hardware. Μια λυση με i3 θα ηταν ιδανικη.

 

Ψιλοδιαφωνω στο dlna καθως το θεωρω τελειως ξεπερασμενο, ειδικα οταν υπαρχει  διαθεση να βαλεις plex. To dlna κανει δουλεια, αν δεν υπαρχει αλλη λυση, αλλα οι ευκολιες και το user interface του plex, τοσο σε επιπεδο σερβερ οσο και client (smart tv, mobile, android tv, windows) ειναι ετη φωτος μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος avpap έγραψε:

Ψιλοδιαφωνω στο dlna καθως το θεωρω τελειως ξεπερασμενο, ειδικα οταν υπαρχει  διαθεση να βαλεις plex. To dlna κανει δουλεια, αν δεν υπαρχει αλλη λυση, αλλα οι ευκολιες και το user interface του plex, τοσο σε επιπεδο σερβερ οσο και client (smart tv, mobile, android tv, windows) ειναι ετη φωτος μπροστα.

Σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ, αλλά από την άλλη δεν έχω εμπιστοσύνη στους κατασκευαστές τηλεοράσεων και NAS ότι μία μέρα δε θα αποφασίσουν να κόψουν την υποστήριξη για τα app τους (στηn τηλεόρασή μου συνέβει κάπου 2-3 χρόνια μετά που την αγόρασα, ενώ και στην περίπτωση του NAS το Kodi έπαψε να υποστηρίζεται μετά από μερικούς μήνες). Ενώ το DLNA θα είναι εκεί για πάντα.

 

Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ ούτε DLNA ούτε PLEX αλλά ένα fanless Shuttle στο οποίο έχω Kodi με Libreelec και είναι ο ορισμός του set it and forget it.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ, αλλά από την άλλη δεν έχω εμπιστοσύνη στους κατασκευαστές τηλεοράσεων και NAS ότι μία μέρα δε θα αποφασίσουν να κόψουν την υποστήριξη για τα app τους (στηn τηλεόρασή μου συνέβει κάπου 2-3 χρόνια μετά που την αγόρασα, ενώ και στην περίπτωση του NAS το Kodi έπαψε να υποστηρίζεται μετά από μερικούς μήνες). Ενώ το DLNA θα είναι εκεί για πάντα.

 

Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ ούτε DLNA ούτε PLEX αλλά ένα fanless Shuttle στο οποίο έχω Kodi με Libreelec και είναι ο ορισμός του set it and forget it.

 

Συμφωνω απολυτα!

Απλα αν/οταν κοπει η υποστηριξη προς το app ειναι ευκολη και με λιγα εξοδα η αγορα ενος media player που υποστηριζει Plex. Η τηλεοραση μου εχει plex, αλλα το χρησιμοποιησα μονο μια φορα, ειπα "α ωραια.. παιζει" και απο τοτε δεν το ξανα ανοιξα. 

Γενικα, θεωρω οτι, αργα ή γρηγορα, η αγορα media player (ή ακομα και htpc οπως εχεις εσυ) ειναι μονοδρομος, καθως τα cpu που υπαρχουν πανω (στις πιο πολλες) τηλεορασεις ειναι σχετικα αδυναμα και οτι τα κουτακια αυτα δινουν και αλλες δυνατοτητες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.