Jump to content


Ηλεκτροσυγκόλληση - τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Όπως μερικοί παρακολουθείτε στο παρακάτω thread τυραννιόμουν με την κατασκευή ενός μεγάλου πάγκου εργασίας.

 

Σήμερα ξεκίνησα και τον δεύτερο πάγκο μικρότερο σε διαστάσεις (1,50 μέτρου έναντι 2,40 του πρώτου), και ήθελα να συζητήσουμε μέσα από εικόνες κάποια λάθη που κάνω. Εν αρχή τοποθετήθηκαν τα σίδερα για το τελάρο, μετρήθηκαν παράλληλα/διαγώνια και τσιμπήθηκαν για να σταθεροποιηθούν.

100_4171.jpg

 

Ξανά τα κενά είναι μεγάλα, αφού τα σίδερα είναι και εδώ δυστυχώς στραβοκομμένα.

100_4172.jpg  100_4173.jpg

 

Αποφάσισα δοκιμαστικά να κολλήσω με τη μέθοδο "τσίμπημα ώσπου να γεμίσει".:p Από την προηγούμενο φορά δουλεύει σαφώς καλύτερα. So far so good.

100_4181.jpg 100_4182.jpg 100_4185.jpg

 

Σημειωτέον ότι δείχνω άτριφτες κολλήσεις για να δείξω τα λάθη μου. Εδώ επέμενα λίγο παραπάνω σε ένα σημείο και έλιωσα την ακμή δημιουργώντας μεγαλύτερο κενό.

100_4186.jpg 100_4190.jpg

 

Η έκπληξη ήρθε όταν τούμπαρα το τελάρο και αποφάσισα να κολλήσω γαζί, γιατί την προηγούμενο φορά τα είχα κάνει π@υτάνα. Απροσδόκητα καλό το αποτέλεσμα, σε σημείο που δεν χρειάστηκα ματσακόνι. Νομίζω πλέον βρήκα τον σωστό ρυθμό. 

1.

100_4191.jpg 100_4193.jpg 100_4194.jpg

2.

100_4196.jpg 100_4197.jpg 100_4201.jpg

 

3.

100_4202.jpg 100_4204.jpg

4.

100_4205.jpg 100_4207.jpg 100_4208.jpg

 

Στη συνέχεια προχώρησα στο μεσαίο τμήμα. Αν και εδώ έχω πάλι μεγάλο κενό δεν έχω θέμα στο γέμισμα.

100_4209.jpg 100_4211.jpg

 

Δύο φωτό κατά τη διαδικασία του γεμίσματος.

100_4212.jpg 100_4213.jpg

 

Εκεί που κάτι παθαίνω είναι στα κάθετα κομμάτια που εφάπτονται πλήρως.:slap:  Μάλλον έχω μάθει καλύτερα στα κενά.:p

Δεν μπορώ να βρω πάντα τη σωστή γωνία όπου το ηλεκτρόδιο να πιάνει και τα δύο σίδερα, έτσι το γαζί πιάνει μονόπαντα τις περισσότερες φορές. (κόκκινη γραμμή στις εικόνες)

100_4217.jpg 100_4218.jpg100_4220.jpg

 

Η άλλη πλευρά της δοκού.

100_4225.jpg 100_4227.jpg 100_4229.jpg

 

Τα παραπάνω είναι μικρά λάθη, αλλά αλλού μου βγαίνουν πολύ χάλια και καταντά εκνευριστικό. Συν τις άλλοις είναι δύσκολο να καθαρίσεις την κόλληση και χρησιμοποιώ κατσαβίδι στη σχισμή και σου βγαίνει ο καρπός απ' την πίεση. Τέλος το γέμισμα από πάνω την καταντά στο τέλος χάλια.

100_4234.jpg

 

Εδώ πέρασμα που κόλλησε σε τρία σημεία μόνο ουσιαστικά.

100_4239.jpg

 

Άλλα.

100_4240.jpg 100_4242.jpg100_4244.jpg

 

Υπάρχει κάποιο κολπάκι; Τι χάνω; Μήπως να το προχωράω ευθεία το ηλεκτρόδιο και όχι κυκλικά γιατί ξεφεύγω της γραμμής; 

Μήπως θέλει κυκλικά και πιο αργά για να αφήνει περισσότερο υλικό το ηλεκτρόδιο;

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια χαρά τα πας :)

Το σημαντικότερο όλων είναι τα αμπέρ στην ηλεκτροκολληση για να πηγαινουν καλά και τα επόμενα βήματα !

Τα άλλα ερχονται μόνα τους με τον καιρό ...

Τι ηλεκτροκολληση - ηλεκτρόδια δουλεύεις και σε πόσα αμπερ έκανες τις κολλήσεις στις φωτογραφίες;

Από το ύψος στις κάθετες κολλήσεις σα να φαίνεται ότι πήγαινε γρήγορα το ηλεκτρόδιο

(ίσως να θέλει και λίγα αμπερ παραπάνω επειδη η κόλληση είναι στενή και ψηλή - δεν γίνεται σωστή εισχώρηση στο μεταλλο) !

Η πάστα μετά την κόλληση φεύγει ευκολα ή δύσκολα;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2017 at 12:39 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ήταν αλλα δεν κινδύνεψε να βρεθεί ανάσκελα. Στο κάτω μέρος της πλάτης εντοπίζεται το πρόβλημα.

Το μέταλλο το πιάνει μαγνήτης άρα κράμα σιδήρου είναι.

Το κακό για να το φτιάξω εγώ είναι ότι έχει πάχος μόλις....

 

20171104_123518.jpg

 

και δεν το τολμάω. Αν ήταν κάνα ρετάλι ίσως να τολμούσα αλλά στην καρέκλα έχω μία ευκαιρία και τέτοιες κολλήσεις δεν εχω κάνει.

 

 

Ιδανικά κόλλημα με αργκόν.

Διαφορετικά βάζεις μέσα ενα σωληνάκι/μασιφ σφηνωτό και εφόσον έχεις κάνει φρέζα στο σπασμένο κομμάτι κολλάς άφοβα. . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss

Μιας και το θέμα των κολλήσεων είναι το ευκολο και φυσικά έρχεται σε δευτερη μοίρα. . .

Πριν ξεκινήσεις πρέπει πρώτα απ όλα να αλφαδιάσεις τον πάγκο σου.Όσο πιο ίσιος τόσο το καλύτερο.

Εφόσον μοντάρισες το πλαίσιο και το γώνιασες πριν αρχίσεις να το κολλάς πρεπει να βάλεις τουλάχιστον στις 3

γωνιές λαμάκια από την πάνω μεριά για να σου κρατήσουν το γώνιασμα,ή να το πιάσεις με σφιχτήρες στον πάγκο(αρκει ο πάγκος

να μην μπορεί να κουνηθεί).

Επόμενη κίνηση είναι να μπει το μεσαίο κομμάτι στην θέση του.

Εφόσον τοποθετηθεί και αυτό τότε ξεκινάς να κολλάς.Κατα προτίμηση πρώτα τα όρθια και μετά τα πάνω. . .

 

Στις κολλήσεις που σου έχει πιάσει μονόματα σίγουρα οφείλεται σε γρήγορο τράβηγμα,αλλά και σε λάθος κίνηση του χεριού όπως ήδη ειπωθηκε.

Στις συγκεκριμένες απ οτι φαίνεται και στις φώτο είχες και πολύ χαμηλά αμπερ και δεν έχει πιάσει η κόλληση. . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2017 at 6:51 ΜΜ, το μέλος rastafari έγραψε:

@Lakisss

Μιας και το θέμα των κολλήσεων είναι το ευκολο και φυσικά έρχεται σε δευτερη μοίρα. . .

Πριν ξεκινήσεις πρέπει πρώτα απ όλα να αλφαδιάσεις τον πάγκο σου.Όσο πιο ίσιος τόσο το καλύτερο.

Εφόσον μοντάρισες το πλαίσιο και το γώνιασες πριν αρχίσεις να το κολλάς πρεπει να βάλεις τουλάχιστον στις 3

γωνιές λαμάκια από την πάνω μεριά για να σου κρατήσουν το γώνιασμα,ή να το πιάσεις με σφιχτήρες στον πάγκο(αρκει ο πάγκος

να μην μπορεί να κουνηθεί).

Επόμενη κίνηση είναι να μπει το μεσαίο κομμάτι στην θέση του.

Εφόσον τοποθετηθεί και αυτό τότε ξεκινάς να κολλάς.Κατα προτίμηση πρώτα τα όρθια και μετά τα πάνω. . .

 

Στις κολλήσεις που σου έχει πιάσει μονόματα σίγουρα οφείλεται σε γρήγορο τράβηγμα,αλλά και σε λάθος κίνηση του χεριού όπως ήδη ειπωθηκε.

Στις συγκεκριμένες απ οτι φαίνεται και στις φώτο είχες και πολύ χαμηλά αμπερ και δεν έχει πιάσει η κόλληση. . .

 

 

Πάγκο δεν έχω , οπότε η αλφαδιά πάει περίπατο με το καλημέρα. Η δουλειά γίνεται όπως βλέπετε επάνω σε δύο καβαλέτα, σε τσιμέντο που δεν έχει αλφαδιά, αλλά ρύση για τα νερά του κήπου. Θαύματα δεν γίνονται και να είχα πάγκο γιατί έχω και στραβοκομμένα σίδερα. Καλή ιδέα αυτό με τα λαμάκια, δεν το σκέφτηκα να το κάνω.

 

 

On 6/11/2017 at 9:59 ΠΜ, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Καλημέρα μια χαρά τα πας :)

Το σημαντικότερο όλων είναι τα αμπέρ στην ηλεκτροκολληση για να πηγαινουν καλά και τα επόμενα βήματα !

Τα άλλα ερχονται μόνα τους με τον καιρό ...

Τι ηλεκτροκολληση - ηλεκτρόδια δουλεύεις και σε πόσα αμπερ έκανες τις κολλήσεις στις φωτογραφίες;

Από το ύψος στις κάθετες κολλήσεις σα να φαίνεται ότι πήγαινε γρήγορα το ηλεκτρόδιο

(ίσως να θέλει και λίγα αμπερ παραπάνω επειδη η κόλληση είναι στενή και ψηλή - δεν γίνεται σωστή εισχώρηση στο μεταλλο) !

Η πάστα μετά την κόλληση φεύγει εύκολα ή δύσκολα;

Για τα αμπέρ βάζω φωτό, γιατί η βαθμονόμηση δεν είναι ακριβής. Χαμηλότερα που δοκίμασα δύσκολα ξεκινάει το κόλλημα.

100_4248.jpg

 

Τα ηλεκτρόδια. Η πάστα φεύγει πολύ εύκολα.

100_4251.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνεχίζω εδώ μια και είναι το κατάλληλο thread.

H ηλεκτροκοληση που χρησιμοποίηση είναι στη φωτό του προηγούμενου ποστ και επιλέγεις μόνο τα amper.

Πάντως πειραματίστηκα σε ρετάλια μασίφ σιδήρου με χοντρό ηλεκτρόδιο και είδα ότι είναι παιχνιδάκι μπροστά στα κούφια.

Που θα πάει, θα μάθω καλύτερα με την εξάσκηση.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια απορια ασχετου

Οταν η συσκευη ηλεκτροκολλησης στο manual λεει οτι η τσιμπιδα μπαινει στο θετικο + και η γειωση στο αρνητικο -   αλλα το ηλεκτροδιο γραφει την αντιθετη συνδεση,τι ειναι προτιμοτερο να ακολουθησει κανεις?

Μιλαμε για χαλυβα και δυομισαρι ηλεκτροδιο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος smalcastle έγραψε:

Οταν η συσκευη ηλεκτροκολλησης στο manual λεει οτι η τσιμπιδα μπαινει στο θετικο + και η γειωση στο αρνητικο -   αλλα το ηλεκτροδιο γραφει την αντιθετη συνδεση,τι ειναι προτιμοτερο να ακολουθησει κανεις?

 

Νομίζω σε αυτό το βίντεο (ή σε κάποιο άλλο του ίδιου για ηλεκτροκολλήσεις) αναφέρει ότι δεν έχει σημασία.

Για σιγουριά ψάξτο στο βίντεο (ή σε κάποιο από α σχετικά με ηλεκτροκολλήσεις βίντεο του).

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

@smalcastle Εφοσον χρησιμοποιεις κοινο ηλεκτροδιο (6013) η τσιμπιδα παντα στο + . Σε εξαιρετικες περιπτωσεις και ειδικους τυπους ηλεκτροδιων την βαζουμε στο - .

Ευχαριστω

ψαχνοντας λιγο βρηκα καποια πραγματατακια

https://www.quora.com/Which-polarity-straight-or-reverse-gives-better-penetration-in-DC-welding

 

Με λιγα λογια μαλλον η τσιμπιδα στο + δινει μεγαλυτερη θερμοτητα στο ηλεκτροδιο( 2/3) και λιγοτερο στο μεταλλικο αντικειμενο,οποτε καλο ειναι για τα πιο λεπτα σιδερα

  η τσιμπιδα στο - κανει το αντιστροφο δηλαδη η θερμοτητα παει στο κοματι και δινει μεγαλυτερη διεισδυση στο προς συγκολληση μεταλλο οποτε μαλλον για μασιφ με κενα μεταξυ των ενδεικνυται

 

λεμε τωρα ,γιατι πριν μπλεξω με μια  inverter κολλαγα χρονια με μια χαλκου στο+ και ολα μια χαρα

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

 

Νομίζω σε αυτό το βίντεο (ή σε κάποιο άλλο του ίδιου για ηλεκτροκολλήσεις) αναφέρει ότι δεν έχει σημασία.

Για σιγουριά ψάξτο στο βίντεο (ή σε κάποιο από α σχετικά με ηλεκτροκολλήσεις βίντεο του).

Ευχαριστω πολυ

παρακατω γραφω  σχετικα

Έγινε επεξεργασία από smalcastle
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Αυτή (Helix Super Mini 140 FI) την πήρα κι εγώ.

Κόλλησα με 2,5mm Έρλικον Φινκορντ κάγκελα (σωλήνες), πάχος μάλλον 1,5mm, μπορεί και 2mm.

Το ηλεκτρόδιο στο - (μάλλον λάθος, ασχετίδης μη βαράτε :bleh:).

Ντάξει, λίγο (ως πολύ) χάλια οι κολλήσεις μου.

Μάλλον θέλει πολύ εξάσκηση, το συγκεκριμένο ηλεκτρόδιο υποθέτω στο + και δοκιμές σε ρετάλια.

Ίσως και κάποιο πιο ψιλό ηλεκτρόδιο.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση. Είμαι εντελώς άσχετος στο άθλημα και θα ήθελα να μάθω γιατί έχω πολλές κατασκευές να κάνω.
Μετά από αρκετό διάβασμα, οι επιλογές μου είναι οι παρακάτω:
1. Imperia Pro ARC 201 στα 259 από Ελλάδα
https://www.skroutz.gr/s/6046411/Imp...o-ARC-201.html
2. Telwin Tecnica 211/s στα 255 από ebay (Ιταλία), τιμή Ελλάδας 460€
https://www.ebay.com/itm/Saldatrice-...MAAOSw7K1eulqk

Προφανώς δεν έχω σκοπό να κολλήσω ράγες τρένου, ούτε παράξενα υλικά (πχ αλουμίνιο, κλπ). Θέλω να φτιάξω σιδερένια κάγκελα και πόρτες (όχι ανοξείδωτο) και να έχω ένα μηχάνημα που θα μου κάνει τη δουλειά μου χωρίς δυσκολίες και δυσλειτουργίες

Θα εκτιμούσα τις απόψεις/βοήθεια σας πάνω στο θέμα καθώς και καμία άλλη πρόταση μηχανήματος

Θα ήθελα μόνο να τονίσω ότι το budget μου είναι max 250€ (όσο κάνουν και τα παραπάνω)

Τι διαφορές έχουν τα παραπάνω 2 μηχανήματα για να κάνει το ένα 260€ και το άλλο 460€?

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 11:17 AM, nikolai80 said:

Καλημέρα σε όλους,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση. Είμαι εντελώς άσχετος στο άθλημα και θα ήθελα να μάθω γιατί έχω πολλές κατασκευές να κάνω.
Μετά από αρκετό διάβασμα, οι επιλογές μου είναι οι παρακάτω:
1. Imperia Pro ARC 201 στα 259 από Ελλάδα
https://www.skroutz.gr/s/6046411/Imp...o-ARC-201.html
2. Telwin Tecnica 211/s στα 255 από ebay (Ιταλία), τιμή Ελλάδας 460€
https://www.ebay.com/itm/Saldatrice-...MAAOSw7K1eulqk

Προφανώς δεν έχω σκοπό να κολλήσω ράγες τρένου, ούτε παράξενα υλικά (πχ αλουμίνιο, κλπ). Θέλω να φτιάξω σιδερένια κάγκελα και πόρτες (όχι ανοξείδωτο) και να έχω ένα μηχάνημα που θα μου κάνει τη δουλειά μου χωρίς δυσκολίες και δυσλειτουργίες

Θα εκτιμούσα τις απόψεις/βοήθεια σας πάνω στο θέμα καθώς και καμία άλλη πρόταση μηχανήματος

Θα ήθελα μόνο να τονίσω ότι το budget μου είναι max 250€ (όσο κάνουν και τα παραπάνω)

Τι διαφορές έχουν τα παραπάνω 2 μηχανήματα για να κάνει το ένα 260€ και το άλλο 460€?

 

Έχω πάρει την telein technica 211 απο εξωτερικό και είναι φοβερό μηχάνημα. Αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, όπως πχ να κολλάς με χοντρά ηλεκτρόδια πολύ παχιά σίδερα, θα σου πρότεινα να πας στα μοντέλα infinity ή force της telwin. Για τις περισσότερες κατασκευές δε θα χρησιμοποιήσεις ποτέ πάνω απο 130 Α,  οπότε πχ αυτή https://www.skroutz.gr/s/15078800/Telwin-Infinity-170.html ή αυτή https://www.skroutz.gr/s/6046727/Telwin-Force-145.html θα σε υπερκαλύψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Έχω πάρει την telein technica 211 απο εξωτερικό και είναι φοβερό μηχάνημα. Αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, όπως πχ να κολλάς με χοντρά ηλεκτρόδια πολύ παχιά σίδερα, θα σου πρότεινα να πας στα μοντέλα infinity ή force της telwin. Για τις περισσότερες κατασκευές δε θα χρησιμοποιήσεις ποτέ πάνω απο 130 Α,  οπότε πχ αυτή https://www.skroutz.gr/s/15078800/Telwin-Infinity-170.html ή αυτή https://www.skroutz.gr/s/6046727/Telwin-Force-145.html θα σε υπερκαλύψουν.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Γενικά, όταν θέλω να αγοράσω ένα εργαλείο, προσπαθώ να αγοράσω το καλύτερο εργαλείο με τα χρήματα που μπορώ να δώσω. Στην προκειμένη περίπτωση, σκόπευα να δώσω 200€ για να αγοράσω μια ηλεκτροκόλληση. Είδα ότι οι πιο γνωστές μάρκες είναι οι Telwin και οι Imperia (τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα). Ψάχνοντας λοιπόν, κατέληξα αρχικά στην Telwin Force και στην Imperia Arc. Μετά όμως είδα την Telwin Tecnica από ebay στα 255 (με μεταφορικά) και μου φάνηκε τρομερή ευκαιρία, αν σκεφτεί κανείς ότι εδώ έχει 460€. Ποιες διαφορές έχει η Tecnica σε σχέση με την Force, την Infinity και την Imperia Pro ARC? Αξίζει να πάω σε αυτήν ή είναι υπερβολή και δεν θα μπορώ να την αξιοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Για δες τιμές απο εξωτερικό για infinity και force. Για να δεις τη διαφορά απο την technica.

Τις διαφορές μεταξύ τους πρέπει να τις ψάξεις στη σελίδα τους, αλλα σε γενικές γραμμές για ερασιτεχνική χρήση θα σε καλύψει 100% και η infinity και η force.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Για δες τιμές απο εξωτερικό για infinity και force. Για να δεις τη διαφορά απο την technica.

Τις διαφορές μεταξύ τους πρέπει να τις ψάξεις στη σελίδα τους, αλλα σε γενικές γραμμές για ερασιτεχνική χρήση θα σε καλύψει 100% και η infinity και η force.

η force έχει 50 ευρώ διαφορά, ποσό που είμαι διατεθειμένος να δώσω αν  πάρω κάτι  καλύτερο. είδα στο site της telwin αλλά δεν μπορώ /ξέρω να καταλάβω τις διαφορές διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.