Jump to content



Ηλεκτροσυγκόλληση - τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

  • 11 months later...

 Δοκιμαζω σε κομμάτια με κοιλοδοκο 2mm με 2.5mm2 ηλεκτροδιο αλλα δε μπορω να τα καταφερω. Παροτι ξεκιναω πανευκολα το τοξο πλεον και φαινεται να γινεται καποια παστα μολις κρυωσει με ενα ελαφρυ χτυπημα ξεκολαει. Δε ξερω αν φταιει που δεν εβγαλα το γαλβανι αλλα ειχα δει επαγγελματίες να κολανε κατευθείαν με ιδιο ηλεκτροδιο. Ακομα και απλη πονταρισια δε καθεται. Δοκιμασα να επιμεινω και εκανε τρυπα. Δοκιμασα με 60-80Α . Στη φωτο το περασα απο πανω παλι

IMG20210525145548.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθησει να τροχισεις ελαφρα για να φυγει το γαλβανι...

Επισης θα σε βοηθησει να βαλεις τα σιδερα το ενα διπλα στο αλλο για να ειναι "πλακα" τα  κολληματα που θα σου ειναι πιο ευκολο...

Πριν ξαναπερασεις πανω απο ενα κολλημα θα καθαριζεις την παστα με ματσακονι ή καλεμι...(προσοχη στα ματια  σου)

Ιδανικα θα ηταν να δοκιμασεις με μαυρα  λαμακια μασιφ...


Τα αμπερ ειναι σχετικα καθως εξαρτωνται απο την μηχανη,το μηκος των καλωδιων σου,την ταχυτητα του χεριου σου,την θεση συγκολησης και πολλα πολλα αλλα...

 

Μασκα αυτοματη ελπιζω να εχεις??!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rastafari said:

Θα σε βοηθησει να τροχισεις ελαφρα για να φυγει το γαλβανι...

Επισης θα σε βοηθησει να βαλεις τα σιδερα το ενα διπλα στο αλλο για να ειναι "πλακα" τα  κολληματα που θα σου ειναι πιο ευκολο...

Πριν ξαναπερασεις πανω απο ενα κολλημα θα καθαριζεις την παστα με ματσακονι ή καλεμι...(προσοχη στα ματια  σου)

Ιδανικα θα ηταν να δοκιμασεις με μαυρα  λαμακια μασιφ...


Τα αμπερ ειναι σχετικα καθως εξαρτωνται απο την μηχανη,το μηκος των καλωδιων σου,την ταχυτητα του χεριου σου,την θεση συγκολησης και πολλα πολλα αλλα...

 

Μασκα αυτοματη ελπιζω να εχεις??!!!

Εχω γραψει πως εχω αυτοματη που δεν εβγαλα καθολου αλλα παρολα αυτα με ποναγαν τα ματια μου. Οχι κατι τραγικο αλλα για 1 μερα με ενοχλούσε το φως και ειχα σαν κουραση.  Σκέφτομαι να παρω καμια αλλη καλύτερη μαζι με γυαλια. 3m κλειστα με uv. Στη φωτο ειναι ξεκολημενα. Αυτο που θελω να κολησω ειναι γαλβανιζε για αυτό κανω προπονηση σε αυτο το υλικο. Θα δοκιμασω ξανα αφου αφαιρεθεί το γαλβανι

 

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε το delay της μασκας σου και την διαβαθμιση σκιασης σε min και mac αντιστοιχα και φροντισε να εχεις πολυ φως εκει που κολλας...

Το γαλβανιζε θα σε παιδεψει εξαιρετικα για να μαθεις να κολλας :(

Αν επιτρεπεται τι σκεφτεσαι να κατασκευασεις??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rastafari said:

Ρυθμισε το delay της μασκας σου και την διαβαθμιση σκιασης σε min και mac αντιστοιχα και φροντισε να εχεις πολυ φως εκει που κολλας...

Το γαλβανιζε θα σε παιδεψει εξαιρετικα για να μαθεις να κολλας :(

Αν επιτρεπεται τι σκεφτεσαι να κατασκευασεις??

Παροτι εχει κανονικη τιμη η μασκα 60€ δεν εχει ρυθμισεις περα απο τα DIN εως 13 και grinding mode. Κολλάω σε εξωτερικο χωρο εχω 500τμ χωρο.Θελω να κολησω μια μικρη επεκταση (κοιλοδοκο) για μπει η ραγα του μοτερ στο γαλβανιζε δοκο αρχικα (40 cm).

Περα απο αυτο θελω να κανω μικρες κατσκευες καμια απλη πορτα , βαση για deck, τραπεζακι κτλ.

Αν βγαλω το γαλβανι δε θα ειναι πιο ευκολο;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε κανένα βιντεάκι του Σπύρου εδώ https://www.youtube.com/watch?v=i_5riL1i9AE

Και γενικά ότι μπορείς να βρεις στο ευρετήριο https://www.youtube.com/c/spyrosk/videos

Έχει και για μάσκες εδώ https://www.youtube.com/watch?v=c8c8JnHr6sg

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, osa said:

Ρίξε μια ματιά και σε κανένα βιντεάκι του Σπύρου εδώ https://www.youtube.com/watch?v=i_5riL1i9AE

Και γενικά ότι μπορείς να βρεις στο ευρετήριο https://www.youtube.com/c/spyrosk/videos

 

Τον εχω δει αν και δε τα ειχα μελετήσει σε βαθος. Βεβαια το κανει να φαίνεται πανευκολο ενω δεν ειναι για εναν ασχετο οπως εγω. 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Αν βγαλω το γαλβανι δε θα ειναι πιο ευκολο;


Θα ειναι πιο ευκολο και θα εχεις και λιγοτερες αναθυμιασεις...

Παρολα αυτα θελει υπομονη,εξασκηση και κλαμμα.... πραγμα που δεν θα στο δωσουν τα βιντεακια :(

Δοκιμασε να ανεβασεις το ρευμα σου και να πας με πονταρισιες κινοντας παντα το ηλεκτροδιο προς τα δυο μεταλλα...

Ποσο θα το κρατας θα το καταλαβεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, rastafari said:


Θα ειναι πιο ευκολο και θα εχεις και λιγοτερες αναθυμιασεις...

Παρολα αυτα θελει υπομονη,εξασκηση και κλαμμα.... πραγμα που δεν θα στο δωσουν τα βιντεακια :(

Δοκιμασε να ανεβασεις το ρευμα σου και να πας με πονταρισιες κινοντας παντα το ηλεκτροδιο προς τα δυο μεταλλα...

Ποσο θα το κρατας θα το καταλαβεις...

Θα το προσπαθήσω με πονταρισιες να μη χαλαω μεταλο. Πάντως έχω δει παπουδες να κολανε με κλειστα ματια γαζι και εγω ουτε με μασκα εστω λιγο να κολησει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Θα το προσπαθήσω με πονταρισιες να μη χαλαω μεταλο. Πάντως έχω δει παπουδες να κολανε με κλειστα ματια γαζι και εγω ουτε με μασκα εστω λιγο να κολησει.

Το σωστο ειναι  να ξεκινας με ποντες στην αρχη....το γαλβανι θελει καθαρισμα η ειδικα ηλεκτροδια γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Stelios13 said:

Το σωστο ειναι  να ξεκινας με ποντες στην αρχη....το γαλβανι θελει καθαρισμα η ειδικα ηλεκτροδια γι αυτο...

Θα δοκιμασω με ποντες. Απλα επηρεαστηκα απο επαγγελματίες που ειδα να κολανε γαλβανιζε χωρις καθαρισμα με 6013

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι σε παρομοια φαση κι εγω, και τωρα μαθαινω σιγα σιγα, μην νομιζεις οτι ειδαμε καμια 10αρια βιντεο και οτι ολα γινονται μετα κατευθειαν..

Κι εγω καθε φορα που κανω εξασκηση , απογοητευομαι, αλλα θα ερθει σιγα σιγα.. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ βασικό να αφαιρέσεις το γαλβάνι στα σημεία που θα κολλήσεις.

Αφού μάθεις να κολλάς σίδερα χωρίς γαλβάνι, μετά προχωράς σε κόλληση γαλβανιζέ, κατά προτίμηση με ηλεκτρόδιο που είναι για γαλβανιζέ, π.χ. Oerlikon ΟVERCORD-S.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, panoss1442169303 said:

Είναι πολύ βασικό να αφαιρέσεις το γαλβάνι στα σημεία που θα κολλήσεις.

Αφού μάθεις να κολλάς σίδερα χωρίς γαλβάνι, μετά προχωράς σε κόλληση γαλβανιζέ, κατά προτίμηση με ηλεκτρόδιο που είναι για γαλβανιζέ, π.χ. Oerlikon ΟVERCORD-S.

Θα δοκιμάσω. Ελπιζω με δισκο με γυαλοχαρτο να αφαιρεθει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Ελπιζω με δισκο με γυαλοχαρτο να αφαιρεθει

 Δεν ξερω αν θα κανει σωστη δουλεια το γυαλοχαρτο αλλα με flap disk/πολυφτερο/κετσε ή οπως το ονομαζει ο καθενας στο χωριο του :p σιγουρα θα κανεις...

Κανεις δουλεια βεβαια και με απλο δισκο τροχισματος αρκει να περνας απαλα και να μην σκαβεις...

 

πριν 7 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

ηλεκτρόδιο που είναι για γαλβανιζέ, π.χ. Oerlikon ΟVERCORD-S.


Δεν διαφωνω αλλα επειδη τα εχω δουλεψει δεν μπορω να πω οτι με διευκολυναν καπου ή οτι ειχα καλυτερο αποτελεσμα σε ουρανο και ανεβατο με παχος σιδηρου τα 2mm :(

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, rastafari said:

 Δεν ξερω αν θα κανει σωστη δουλεια το γυαλοχαρτο αλλα με flap disk/πολυφτερο/κετσε ή οπως το ονομαζει ο καθενας στο χωριο του :p σιγουρα θα κανεις...

Κανεις δουλεια βεβαια και με απλο δισκο τροχισματος αρκει να περνας απαλα και να μην σκαβεις...

 


Δεν διαφωνω αλλα επειδη τα εχω δουλεψει δεν μπορω να πω οτι με διευκολυναν καπου ή οτι ειχα καλυτερο αποτελεσμα σε ουρανο και ανεβατο με παχος σιδηρου τα 2mm :(

Εχω δυο τρεις flap απο κατι καγκελα που ετριβα. Αυτο εννοουσα. Βεβαια μοιαζει πολυ το σιδερο χρωματικα με το γαλβανι

3 minutes ago, panoss1442169303 said:

Εγώ αντιθέτως είδα προκοπή με αυτά! Με τα απλά ηλεκτρόδια δεν κόλλαγε με την καμία το γαλβανιζέ. Με τα ΟVERCORD-S κόλλησε μια χαρά!

Ειδα πως ειναι στην κατηγορία 6013 και αυτα. Ισως οι μάστορες να χρησιμοποιουσαν αυτα

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι (επαναλαμβάνω: ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ) ότι όταν κολλάς γαλβανιζέ βγαίνουνε επικίνδυνα αέρια.

ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ, εννοείται.

Γι αυτό θα είσαι σε ανοιχτό χώρο και θα έχεις και ανεμιστήρα που θα φυσάει πάνω στο σημείο κόλλησης και θα απομακρύνει από εσένα τα αέρια αυτά.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, panoss1442169303 said:

Να θυμάσαι (επαναλαμβάνω: ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ) ότι όταν κολλάς γαλβανιζέ βγαίνουνε επικίνδυνα αέρια.

ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ, εννοείται.

Γι αυτό θα είσαι σε ανοιχτό χώρο και θα έχεις και ανεμιστήρα που θα φυσάει πάνω στο σημείο κόλλησης και θα απομακρύνει από εσένα τα αέρια αυτά.

Για αυτο ισως ειναι καλυτερα να αφαιρω - τουλαχιστον οσο γινεται. Γενικα κανω σε ανοιχτο χωρο και εχει αερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.