Jump to content



Δράπανα-Δραπανοκατσάβιδα ηλεκτρικά


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα δράπανο για ερασιτεχνική χρήση. Βίδωμα-ξεβίδωμα και τρύπημα σε ξύλο και σίδερο μέχρι 5χιλ. Όχι μπετόν, ούτε ατσάλι.

Επειδή δεν μου αρέσει το άγχος της μπαταρίας σκέφτομαι το ηλεκτρικό (με καλώδιο δηλαδή). Με ενδιαφέρει η αντοχή στο χρόνο, αν βγάλει 10-15 χρόνια είμαι ευχαριστημένος :p

1. Να πάρω μόνο το μηχάνημα ή σετ με εξαρτήματα?

2. Με ~100€ μπορώ να πάρω κάτι αξιοπρεπές?

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε να πρωτοπορήσω με μία πρόταση μέχρι να έρθουν και άλλες από τους υπόλοιπους.

Σε ηλεκτρικό θα κοίταγα την  μάρκα Kress. Εχω πάρει το Kress 500BS  δώρο στον αδερφό μου το 2012. 

Αλουμινάς είναι και δε προσέχει καθόλου τα εργαλεία του (το κατάλαβα όταν του δάνεισα ένα δικό μου και μου το επέστρεψε αγνώριστο :p )  και ναι ζει ακόμα.

 

To ήθελε με το έτσι θέλω μιας και είχε άλλο ένα που μετά από αρκετά χρόνια "έπεσε τυχαία" από τον τρίτο όροφο :p και τον είχε βολέψει αρκετά

 

Οπότε πέρα από τα κλασικά bosch (βγάζει και το eshop κάθε τόσο σε crazy sundays), makita κλπ δες και την Kress. Το 800αρι βλέπω ότι παίζει κάπου στα 90 τώρα.

 

Οι απαιτήσεις που έχεις είναι μικρές πάντως οπότε ότι και να πάρεις θα σε καλύψει απόλυτα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αξιοπιστία.. Μεταλλικό τσοκ νομίζω είναι απαραίτητο? Θέλω κάτι που αν πέσει καταλάθος από τα δύο μέτρα να μην σκορπίσει. Έχω συνηθίσει με ένα παλιό AEG δεκαετίας (τέρας που ζυγίζει 3 κιλά αλλά τρυπάει τα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστα είναι πέρα από κάθε αμφιβολία τα Kress απλά δεν ειναι πολύ γνωστά στην Ελλάδα.

Για το μεταλλικό τσοκ τώρα τι να σου πω; Καλό είναι να έχει αλλά όχι απαραίτητο γι αυτά που λες ότι θες να κάνεις και τη χρήση που κοιτάς.

Θες κάτι μαζεμένο, ελαφρύ και όχι 3κιλά LOL να κάνει τα βασικά έκτός από τοίχους από ότι λες

 

To 500άρακι επιμένω ότι αν το βρεις είναι τρελή αγορά. Το βρήκα στο γερμανικο αμαζον αλλά ακριβά. Για τόσα δε θα το έπαιρνα.

 

Τώρα αν θες κάτι από πιο γνωστή μάρκα εδώ στην Ελλάδα 

Μία πρόταση είναι αυτή

https://www.skroutz.gr/s/7983714/Bosch-GSB-13-RE-Με-Εξαρτήματα-και-Πλαστική-Θήκη-Professional-0601217103.html (ειναι και κρουστικο ΑΝ σου χρειαστεί κ το βγάζει και το eshop κάπου στα ~70 αν θυμαμαι καλα κάθε τόσο)

 

edit:

ΥΓ το AEG το έχεις ακόμα; Αν ναι εγώ θα σκεφτόμουν ένα μπαταρίας

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 στο Kress! 

Δεν έχω δράπανο Kress  αλλά ένα σεγάκι και ένα γωνιακό  τροχό 125mm 13 χρόνια και είναι σκυλιά ! 

Ιδίως ο τροχός έχει κόψει - τρίψει ατελείωτα σίδηρα! 

Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα με μπαταρία Λιθιου... 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Δε με νοιάζει το όνομα καθόλου :) Βασικά αφού προτάθηκε για αξιοπιστία είναι πρώτο στη λίστα το kress 800.

 

Εάν πάω σε μπαταρίας (λιθίου προφανώς) δεν πρέπει να πάω και σε μεγαλύτερο μπάτζετ για το ίδιο αποτέλεσμα? Επίσης με απασχολεί λίγο η δύναμη που βγάζουν. Μπορούν να τρυπήσουν τούβλο/ξύλο/σίδερο ΓΡΗΓΟΡΑ ή θα γελάω?

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα τρυπάει και τι είναι ένα θέμα που έχει δυο κύριους συντελεστές:

1. Η ισχύς του δραπάνου.

2. Τι μέσο διάτρησης χρησιμοποιείς.

Και αν στο πρώτο είναι εύκολα τα πράγματα, εφόσον μείνεις σε μια συγκεκριμένη τεχνολογία (ας πούμε μιλάμε μόνο για κρουστικό και όχι και για πνευματικό), στο δεύτερο δεν είναι και τόσο προφανές.

Σημασία έχει η διάμετρος της τρύπας, όσο μεγαλύτερη , τόσο περισσότερη ισχύ χρειάζεσαι.

Επίσης η ποιότητα του τρυπανιού μετράει πολύ ιδιαίτερα στο τρύπημα σκληρών κομματιών (σίδερο ας πούμε)

Κρίσιμο είναι και το τρόχισμα του τρυπανιού καθώς και η μέθοδος που χρησιμοποιείς (ας πούμε μια δεκατριάρα τρύπα θα ανοιχτεί τρεις φορές πιο γρήγορα αν κάνεις μια οδηγό των 3- 4 mm)

Συνεπώς, και εφόσον δεν έχεις πέσει δραματικά έξω στο τι πρόκειται να κάνεις και στις απαιτήσεις που έχεις, το τελευταίο πράγμα που θα σε απασχολήσει στην δουλειά είναι το δράπανο το ίδιο, καθώς υπάρχουν πολλά άλλα που παίζουν ρόλο και είναι κοινά σε όλα τα δράπανα! :)

Παρεμπιπτόντως, το Kress που λέει η Αγάπη, είναι μεν ψιλοάγνωστο στο ευρύ κοινό , αλλά είναι ποιοτικά εργαλεία και πολύ τίμια και αυτό όχι μόνο για τα λεφτά τους, αλλά και για καλύτερα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gero συμφωνώ σε αυτά. Λοιπόν επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μπαταρίας.. Ανάμεσα στο kress 800 που είναι στα 90 και σε ένα μπαταρίας στα ίδια λεφτά, τί θα επιλέγατε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ΥΓ το AEG το έχεις ακόμα; Αν ναι εγώ θα σκεφτόμουν ένα μπαταρίας

Επαναλαμβάνω το απο πάνω για να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Αν έχεις το AEG ακόμα τότε δεν λέει να πάρεις δεύτερο ηλεκτρικό. Ποιο το νόημα;

 

Για τα μπαταρίας. Τα παλιά τα χρόνια (που λέει και το ξαδερφάκι μου εννοώντας πριν μία εβδομάδα :p ) τα μπαταρίας δεν είχαν αυτό που λέμε ψυχή

Τουλάχιστον όχι τα φθηνά

 

Τώρα με ένα 12αρακι κάνεις τα πάντα σχεδόν. 

Το έχω ξαναπεί. Εχω 18άρια κατα κύριο λόγο από εργαλεία μπαταρίας. Ο λόγος που πήγα στην 18αρα σειρά ήταν η δύναμη για ΟΠΟΤΕ μου χρειαστεί.

Δοκίμασα όμως 12αρι, τα οποία τα είχα πριν δοκιμάσω για αδύναμα και καχεκτικά και έπαθα πλάκα με το πόση δύναμη έχουν.

Φυσικά μιλάω για επώνυμα 12αρια ή αν θες 10.8V 

 

Στα 100ευρώ παίζει το GSR το Bosch Κάθε τόσο σε προσφορές (από έξω παίζει μόνιμα σε αυτές τις τιμές)

Είναι ένα μικρό εργαλείο αλλά κάνει τα πάντα σχεδόν και αν το συνδυάσεις με καλά εξαρτήματα πχ στο μέταλλο να πηγαίνεις με κοβάλτιο και όχι με τίποτα τρυπάνια του κιλου τότε όλα θα πάνε ομαλα. Και όποτε θες να τα βάλεις με ντουβάρια βγάλε το AEG να κάνεις δουλειά

 

Προσωπικά έχω πάρει AEG για 12V αλλά ξεφεύγει σε τιμή σε σχέση με το bosch

 

 

Την δύναμη του ηλεκτρικού θα τη βρεις στα καλά 18αρια+ αλλά σε καμία περίπτωση με ένα κατοστάρικο :) 

ΥΓ εννοείται αν θες περνάς και δοκιμάζεις το 12αρακι που έχω και κρίνεις

Εχω και ότι υλικό θες για να τρυπήσεις και να το τσεκάρεις :) 

ΥΓ2 ρωτάς κ τον @tommybertsen πως του φάνηκε το 12άρι όταν του έφτιαξα κάτι πράγματα στο σπίτι :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Αγάπη. Αν θες γράψε και ποιό μοντέλο gsr εννοείς επειδή δεν τα ξέρω αυτά.

 

Το aeg είναι του πατέρα μου αλλά τη μία είναι εδώ και την άλλη 50 χλμ δίπλα και δε γίνεται δουλειά έτσι.

Τη δοκιμή ας την αφήσουμε για την ώρα αλλά το εκτιμώ όπως και να χει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ΥΓ2 ρωτάς κ τον @tommybertsen πως του φάνηκε το 12άρι όταν του έφτιαξα κάτι πράγματα στο σπίτι :p 

Δεν αξίζει, μη το πάρεις :hehe::p 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Τη δοκιμή ας την αφήσουμε για την ώρα αλλά το εκτιμώ όπως και να χει!

Θα σου πω έλεγα κουβέντα τώρα, αλλά έχε χάρη :p 

Με την εκτίμηση δε θα ξέρεις αν αξίζει ή όχι. Όταν έχεις χρόνο, να το δοκιμάσεις, γιατί είναι καλό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι αλλα δεν το εγραψα επειδη ειμαι απαραδεκτος :p Το πηρα απο το γερμανικο

site που μου ειπες.

Bosch GSR12V-15 με δυο μπαταριες 2Ah-ταχυφορτιστη 3A-σετ μυτες. Mε κουτι l-boxx.

Ειναι σαν ψευτικο παιχνιδι σε σχεση με το AEG (αλλα κανει δουλεια). Μυριζει καινουργιλα σαν λαπτοπ :hehe:

 

20171105_170157.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E εντάξει το 12αρι AEG που σου έδειξα κάνει και περίπου τα διπλά :p  (edit: υπερβάλω μάλλον κάνα 50αρικο πρέπει να ειναι η διαφορά. To έχω κάψει εντελώς το μυαλό :hehe: )

 

Αντε καλορίζικο :T: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Ναι αλλα δεν το εγραψα επειδη ειμαι απαραδεκτος :p Το πηρα απο το γερμανικο

site που μου ειπες.

Bosch GSR12V-15 με δυο μπαταριες 2Ah-ταχυφορτιστη 3A-σετ μυτες. Mε κουτι l-boxx.

Ειναι σαν ψευτικο παιχνιδι σε σχεση με το AEG (αλλα κανει δουλεια). Μυριζει καινουργιλα σαν λαπτοπ :hehe:

 

20171105_170157.jpg

Τιμη περιπου????? θελω να δω αν  εκανα καλα που πηρα το ιδιο με 4αρα μπαταρια αλλα υφασματινη τσαντα κ αααααθλιες μυτες κ τρυπανια απο e-shop στα 140€ ...

 Τα παρελκομενα που εχει το δικο σου παντως ειναι πολυ καλα,μαλλον εβαλαν μυαλο!:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.