Jump to content



Δοκιμη στοιχείων από παλιές μπαταρίες laptop


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Σκαλιζα τα συρταρια μου και βρηκα μπαταριες απο κάποια παλια laptop, οι οποίες υπήρχαν χρόνια μέσα εκεί. Μιας και έχω στα σκαριά κάποια project που μάλλον θα μου χρειαστούν μπαταρίες, τις άνοιξα για να πάρω τα στοιχεία τους.

Ανακάλυψα λοιπόν μια 6άδα από τις πράσινες και τις γαλάζιες της φωτοφραφίας, και 8 απο τις ροζ.

IMG_20171010_204724.thumb.jpg.d2c8c67c3552343f1088107e630928b4.jpg

 

Περισσότερα στοιχείαυπάρχουν εδώ για την πράσινη, τη ροζ και τη γαλάζια.

 

Υπάρχει κάποιος φίλος στην Αθήνα (ή την Καλαμάτα) με τις γνώσεις και τον εξοπλισμό, πρόθυμος να με βοηθήσει να δω σε τί κατάσταση βρίσκονται, και πώς μπορώ να τις αξιοποιήσω?

 

Ευχαριστώ εκω των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, στην θέση σου θα αγόραζα ένα φορτιστή σαν αυτόν.

 

iMAXB6-720x480-720x480.thumb.jpg.472e73c16c94d0d25c56d84e7d3d7ffb.jpg

 

Φορτίζεις-ξεφορτίζεις τις μπαταρίες σου

και μπορείς να βλέπεις την χωρητικότητα τους σε τι κατάσταση είναι.

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα θελει πολλες ωρες κάποιος να στις τσεκαρει. Δεν ειναι υποθεση ουτε μιας ωρας αλλα ουτε δυο :)

Θα παρει πανω απο μερα για να καταλαβεις συνεχομενων δοκιμων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Ok, συμφωνω, αλλα αν μη δω πρωτα αν σωζονται οι μπααριες, ή αν ειναι μονο για ανακυκλωση; :p

 

Eνας φορτιστής πάντα χρειάζεται.

Αλλη φορά δεν θα δουλέψεις μπαταρίες? :) 

 

Αν είσαι κοντά στην Δράμα κάνω τις μετρήσεις των μπαταριών :) 

Link to comment
Share on other sites

 
Eνας φορτιστής πάντα χρειάζεται.
Αλλη φορά δεν θα δουλέψεις μπαταρίες? [emoji4] 
 
Αν είσαι κοντά στην Δράμα κάνω τις μετρήσεις των μπαταριών [emoji4] 
Ε, πρώτη φορά ασχολούμαι με το άθλημα, δεν ξέρω αν θα με ξαναβγάλει ο δρόμος! [emoji39]
Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά πέφτεις λίγο μακριά από Αμπελόκηπους! [emoji39][emoji39][emoji39]
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλησπερα σε ολους!

Σκαλιζα τα συρταρια μου και βρηκα μπαταριες απο κάποια παλια laptop, οι οποίες υπήρχαν χρόνια μέσα εκεί. Μιας και έχω στα σκαριά κάποια project που μάλλον θα μου χρειαστούν μπαταρίες, τις άνοιξα για να πάρω τα στοιχεία τους.

Ανακάλυψα λοιπόν μια 6άδα από τις πράσινες και τις γαλάζιες της φωτοφραφίας, και 8 απο τις ροζ.

IMG_20171010_204724.thumb.jpg.d2c8c67c3552343f1088107e630928b4.jpg

 

Περισσότερα στοιχείαυπάρχουν εδώ για την πράσινη, τη ροζ και τη γαλάζια.

 

Υπάρχει κάποιος φίλος στην Αθήνα (ή την Καλαμάτα) με τις γνώσεις και τον εξοπλισμό, πρόθυμος να με βοηθήσει να δω σε τί κατάσταση βρίσκονται, και πώς μπορώ να τις αξιοποιήσω?

 

Ευχαριστώ εκω των προτέρων!

Καλησπέρα!

Έχεις τρόπο να τις φορτίσεις;

αν ναι,   φόρτισε τις,    μέτρα μετά το τέλος της φόρτισης βολτάζ σε κάθε μπαταρία και γράψε το επάνω της !

Επανέλαβε μετά από 2~3 μέρες την μέτρηση σε κάθε μπαταρία και εάν έχει πέσει 4 βολτ και κάτω είναι καπούτ!

Χοντρικά κι εμπειρικά είναι ένας τρόπος για να διαπιστώσεις την κατάσταση των στοιχείων σου ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dfa19mj said:

Καλησπέρα!

Έχεις τρόπο να τις φορτίσεις;

 

Καλησπερα! Δεν εχω βρει ακομα τροπο να τις φορτισω, οχι...

 

9 minutes ago, dfa19mj said:

...εάν έχει πέσει 4 βολτ και κάτω είναι καπούτ!

 

 

4V και κατω? Μα αν δεν απατωμαι ειναι 3,7V η καθεμια...:erm:

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλησπερα! Δεν εχω βρει ακομα τροπο να τις φορτισω, οχι...

 

4V και κατω? Μα αν δεν απατωμαι ειναι 3,7V η καθεμια...:erm:

 

Αν δεν θέλεις να πάρεις φορτιστή της προκοπής (για 2 στοιχεία 15~20 ευρώ από Ελλάδα)

Παίρνεις ένα  έτοιμο κύκλωμα με το icTP4056 (περιπου 2 ευρώ; από Ελλάδα) και φορτίζεις μια - μια από φορτιστή κινητού...

tp.thumb.jpg.4f88365bbb9580eeb56cfbd26174795a.jpg

 

Αν θες ποιο ''επαγγελματική δουλειά'' βάζεις και μια ''θήκη''  για 18650 και κάνεις την δουλειά σου...

18650case.thumb.jpg.7ed6dab3b94e84cfdefbd3c1cb1d2b8d.jpg

 

3,7 volt είναι η ονομαστική τάση της μπαταρίας σου!

η πραγματική είναι 4,2 volt !!!

Δηλαδή σε μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία λιθίου θα μετράς με το πολύμετρο 4,1~4,2 volt !

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 12:16 ΠΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο ρυθμός αυτοεκφόρτισης της μπαταρίας λιθίου σχετίζεται τόσο ευθέως με το φορτίο της;;;

Καλημέρα! 

Τι εννοείς  φορτίο; 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, dfa19mj said:

Καλημέρα! 

Τι εννοείς  φορτίο; 

 

On 10/11/2017 at 5:31 PM, dfa19mj said:

φόρτισε τις,    μέτρα μετά το τέλος της φόρτισης βολτάζ σε κάθε μπαταρία και γράψε το επάνω της !

Επανέλαβε μετά από 2~3 μέρες την μέτρηση σε κάθε μπαταρία και εάν έχει πέσει 4 βολτ και κάτω είναι καπούτ!

Χοντρικά κι εμπειρικά είναι ένας τρόπος για να διαπιστώσεις την κατάσταση των στοιχείων σου 

 

 

Όταν εγώ αναρωτιέμαι πόσο καλή είναι μία επαναφορτιζόμενη τότε σκέφτομαι κυρίως τι χωρητικότητα έχει (1000 mAh?, 2500mAh?). Το ό,τι οι επαναφορτιζόμενες αποφορτίζονται όσο δε χρησιμοποιούνται είναι γνωστό και ισχύει για όλες, φυσικά δεν έχουν όλες τον ίδιο ρυθμό αυτοεκφόρτισης.

Αυτό που περιγράφει το προηγούμενό σου μήνυμα είναι η αυτοεκφόρτιση της μπαταρίας λιθίου.

Για αυτό αναρωτιέμαι, πώς μπορείς να καταλάβεις το φορτίο που δύναται να κουβαλήσει η μπαταρία από το ρυθμό αυτοεκφόρτισής της.

Δε λέω ότι η αυτοεκφόρτιση δεν είναι πρόβλημα, αλλά πχ η μπαταρία του φορητού μου δε με πολυκαίει αν έχει υψηλό τέτοιο ρυθμό, αρκεί να έχει υψηλή χωρητικότητα (mAh), η μπαταρία της φωτογραφικής από την άλλη ναι...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όταν εγώ αναρωτιέμαι πόσο καλή είναι μία επαναφορτιζόμενη τότε σκέφτομαι κυρίως τι χωρητικότητα έχει (1000 mAh?, 2500mAh?).

Να φανταστώ μιλάς για την πραγματική της χωρητικότητα, και όχι την ονομαστική της, ε; Γιατί την τελευταία τη βρίσκεις ευκολα από τις τεχνικές προδιαγραφές της.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2017 at 12:16 AM, schumifer said:

Ο ρυθμός αυτοεκφόρτισης της μπαταρίας λιθίου σχετίζεται τόσο ευθέως με το φορτίο της;;;

Η αδυναμία διατήρησης τάσης μετά από φόρτιση είναι μία ένδειξη της κατάστασης της μπαταρίας. Προφανώς το καλύτερο είναι να μπορείς να μετρήσεις τάση όταν οδηγεί πραγματικό φορτίο, αλλά χρειάζεται περισσότερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Όταν εγώ αναρωτιέμαι πόσο καλή είναι μία επαναφορτιζόμενη τότε σκέφτομαι κυρίως τι χωρητικότητα έχει (1000 mAh?, 2500mAh?). Το ό,τι οι επαναφορτιζόμενες αποφορτίζονται όσο δε χρησιμοποιούνται είναι γνωστό και ισχύει για όλες, φυσικά δεν έχουν όλες τον ίδιο ρυθμό αυτοεκφόρτισης.

Αυτό που περιγράφει το προηγούμενό σου μήνυμα είναι η αυτοεκφόρτιση της μπαταρίας λιθίου.

Για αυτό αναρωτιέμαι, πώς μπορείς να καταλάβεις το φορτίο που δύναται να κουβαλήσει η μπαταρία από το ρυθμό αυτοεκφόρτισής της.

Δε λέω ότι η αυτοεκφόρτιση δεν είναι πρόβλημα, αλλά πχ η μπαταρία του φορητού μου δε με πολυκαίει αν έχει υψηλό τέτοιο ρυθμό, αρκεί να έχει υψηλή χωρητικότητα (mAh), η μπαταρία της φωτογραφικής από την άλλη ναι...

 

Καλησπέρα !

Ναι έχει άμεση σχέση ο ρυθμός αυτο-εκφόρτισης μιας μπαταρίας λιθίου με την χωρητικότητα της!!!

 

μιας και βρήκα λίγο χρόνο τώρα να πω τι κάνω όταν θέλω να εξετάσω μια  λιθιο-μπαταρία...

 

εφτιαξα ένα φορτίο με το οποίο μπορώ να μετρήσω την χωρητικότητα μιας μπαταρίας (ρεύμα Χ ώρες = χωρητικότητα)

[ πληροφορίες εδώ : www.youtube.com/watch?v=8uBcywBUTkw ]

 

IMG_20171015_204551_r.thumb.jpg.4b259c4acd1cda2b34969f27832bde61.jpgIMG_20171015_204611_r.thumb.jpg.4899a58a6c107beb1c6bdd43263568fa.jpgIMG_20171015_203607_r.thumb.jpg.1110892702ff38adcb507e7044edac25.jpgIMG_20171015_203657_r.thumb.jpg.b0e153af7184c690f12caee359101c29.jpg

χρειάζεται 5volt για να δουλέψει το κύκλωμα τα οποία τα δίνω από Power-bank

ώστε να το παίρνω μαζί μου σε άλλα δωμάτια για να παρακολουθώ την πτώση της τάσεως... 

 

 

IMG_20171015_204358_r.thumb.jpg.1449528d2140937fbfb55f5045df07a7.jpg

Πάνω αριστερα διακόπτης ON-OFF για να βάζω σε ενέργεια το φορτίο 

Πάνω δεξιά από τον διακόπτη ποτενσιομετρο 500Κ για να ρυθμίζω πόσο ρεύμα θέλω να τραβαει από την μπαταρία  (από 0ma ως 1300ma)

Κάτω αριστερα Αμπερόμετρο 2Α - δεξιά βολτόμετρο 5 volt 

Όταν βάλω μια 18650 στην θήκη λειτουργεί απλά σαν βολτόμετρο (με κλειστό διακόπτη) εδώ δείχνει 4,2volt περιπου η μπαταρία που έχω βάλει....

 

 

IMG_20171015_204500_r.thumb.jpg.100fe00197531813698f697434fdaff4.jpgIMG_20171015_204451_r.thumb.jpg.e1717e20c1640afb6f6676fde3ed117e.jpg

Όταν ανοίξω τον διακόπτη τραβάω όσο ρεύμα θέλω (συνήθως 0,5A ή 1Α) σταθερά,

πολλαπλασιάζω επί τις ώρες που δουλεύει μέχρι να πέσουν τα volt της μπαταρίας μέχρι τα 2,7volt περιπου 

και έχω την χωρητικότητα της!

πχ  0,5Α Χ 3ώρες = 1,5Α χωρητικότητα 

Το κάνω σπάνια  βεβαια πια γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο ...

 

Χοντρικά κι εμπειρικά λοιπόν καταλαβαίνω τις μπαταρίες μου από δυο ενδείξεις!

Ένδειξη Πρώτη : από το πόση πτώση τάσεως κάνει μια μπαταρία με ικανό φορτίο !

Αν βάλω μια μπαταρία και με το 1Α κάνει μισό volt πτώση ή και περισσότερο τότε η μπαταρία έχει ''πέσει'' αρκετά και δεν αξίζει ... 

 

Ένδειξη Δεύτερη : Από τον ρυθμό αυτο-εκφόρτισης της μπαταρίας ! (όπως ρώτησες αλλά το μυαλό μου κάνει διακοπές :o)

Αν φορτίσω σήμερα πλήρως μια μπαταρία 4,2volt και μετά από 3 ήμερες έχει πέσει στα 3,9volt πάλι δεν αξίζει...

 

Αν δούμε στην πάνω αριστερή φώτο μια καλή μπαταρία με 0,5Α κάνει μια μικρή πτώση τάσεως και σχέση με 1Α λίγο παραπάνω και δεν πέφτει κάτω από 4volt....

 

Επαναλαμβάνω χοντρικά είναι ένας τρόπος για να υπολογίσει κανείς σε τι κατάσταση είναι μια μπαταρία λιθιου έτσι...

Ένα στοιχείο ακόμα είναι από το Datasheet της μπαταρίας να δει την εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας κάποιος και να μετρήσει την τωρινή εσωτερική αντίσταση για να βγάλει καποια συμπεράσματα ...

όσο μεγαλώνει η εσωτερική αντίσταση της μειώνεται η χωρητικότητα της όπως και άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά της ...

 

 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

 

εφτιαξα ένα φορτίο με το οποίο μπορώ να μετρήσω την χωρητικότητα μιας μπαταρίας (ρεύμα Χ ώρες = χωρητικότητα)

[ πληροφορίες εδώ : www.youtube.com/watch?v=8uBcywBUTkw ]

 

 

χρειάζεται 5volt για να δουλέψει το κύκλωμα τα οποία τα δίνω από Power-bank

ώστε να το παίρνω μαζί μου σε άλλα δωμάτια για να παρακολουθώ την πτώση της τάσεως... 

 

 

εφτιαξα ένα φορτίο με το οποίο μπορώ να μετρήσω την χωρητικότητα μιας μπαταρίας (ρεύμα Χ ώρες = χωρητικότητα)

 

Μπράβο ... έξυπνη κατασκευή ... 

Εγώ κάνω την ίδια δουλειά, με λάμπες αυτοκινήτου, με διάφορα μεγέθη λάμπας ... 

Αλλά η δική σου, είναι πολύ πιο σωστή ... θα την αντιγράψω.

 

 

 

χρειάζεται 5volt για να δουλέψει το κύκλωμα τα οποία τα δίνω από Power-bank

ώστε να το παίρνω μαζί μου σε άλλα δωμάτια για να παρακολουθώ την πτώση της τάσεως... 

 

Εγώ θα του έβαζα ένα τροφοδοτικάκι ...
Σε όποιο δωμάτιο κ να το πηγαίνεις, μια πρίζα σίγουρα υπάρχει.

Αν κ με τον τρόπο που γράφω παρακάτω, δεν θα χρειάζεται "σεργίανι" κ συνεχή παρακολούθηση ... ;)

 

Το κάνω σπάνια  βεβαια πια γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο ...

 

Δεν είναι απαραίτητο να "στέκεσαι από πάνω" του ... 

Θα μπορούσες να βάλεις ένα κύκλωμα ρυθμιζόμενο στα volt, που εσύ θα επιλέγεις στα πόσα volt θα "κόβει" το ρεύμα.

Επίσης, χρειάζεσαι κι ένα ωρόμετρο, που θα κόβεται κ αυτού το ρεύμα, οπότε κι αν λείπεις, 

όταν γυρίσεις θα δεις πόσες ώρες ήταν σε λειτουργία η κατανάλωση κ να υπολογίσεις έτσι τη χωρητικότητα της μπαταρίας σου.

Για το παραπάνω κύκλωμα, έχω κάνει ερώτηση εδώ !

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος nikos52 έγραψε:

 

εφτιαξα ένα φορτίο με το οποίο μπορώ να μετρήσω την χωρητικότητα μιας μπαταρίας (ρεύμα Χ ώρες = χωρητικότητα)

 

Μπράβο ... έξυπνη κατασκευή ... 

Εγώ κάνω την ίδια δουλειά, με λάμπες αυτοκινήτου, με διάφορα μεγέθη λάμπας ... 

Αλλά η δική σου, είναι πολύ πιο σωστή ... θα την αντιγράψω.

Γεια σου Νίκο δεν είναι δικιά μου ιδέα :p αλλά σίγουρα δουλεύει σωστά!

 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος nikos52 έγραψε:

 

χρειάζεται 5volt για να δουλέψει το κύκλωμα τα οποία τα δίνω από Power-bank

ώστε να το παίρνω μαζί μου σε άλλα δωμάτια για να παρακολουθώ την πτώση της τάσεως... 

 

Εγώ θα του έβαζα ένα τροφοδοτικάκι ...
Σε όποιο δωμάτιο κ να το πηγαίνεις, μια πρίζα σίγουρα υπάρχει.

Αν κ με τον τρόπο που γράφω παρακάτω, δεν θα χρειάζεται "σεργίανι" κ συνεχή παρακολούθηση ... ;)

Στην δεύτερη φώτο θα δεις ότι έχω πάνω στο φορτίο κι ένα φορτιστή USB καμιά φορά το δουλεύω κι έτσι...

Το κακό(καλο) είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω 50-60 μπαταρίες και μόνο από τις ενδείξεις μπορώ να καταλάβω την κατάσταση τους γιατί αλλιώς θα έπρεπε να γίνω The discharging Monk  :amen:

 

πριν 7 ώρες, το μέλος nikos52 έγραψε:

Το κάνω σπάνια  βεβαια πια γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο ...

 

Δεν είναι απαραίτητο να "στέκεσαι από πάνω" του ... 

Θα μπορούσες να βάλεις ένα κύκλωμα ρυθμιζόμενο στα volt, που εσύ θα επιλέγεις στα πόσα volt θα "κόβει" το ρεύμα.

Επίσης, χρειάζεσαι κι ένα ωρόμετρο, που θα κόβεται κ αυτού το ρεύμα, οπότε κι αν λείπεις, 

όταν γυρίσεις θα δεις πόσες ώρες ήταν σε λειτουργία η κατανάλωση κ να υπολογίσεις έτσι τη χωρητικότητα της μπαταρίας σου.

Για το παραπάνω κύκλωμα, έχω κάνει ερώτηση εδώ !

 

μπορεί να γίνει ευκολα  κόφτης του βολταζ (για λιθιου) ένα τέτοιο ανάμεσα στην μπαταρία - φορτίο

tp4056.thumb.jpg.88ab2c7d73f3599d4cee8aa6ea1b5426.jpg

 

αυτό με το ρολόι δεν το έχω ψάξει αλλά αφού έχεις τον ΙΜΑΧ Β6 (οπως είπε και κάποιος σοφός) δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπαίνεις σε μπελάδες :p

 

να και ο δικός μου Β6 clone :hehe:

IMG_20171016_075320_r.thumb.jpg.7198f1954b4f48aa487cded437164957.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.