Jump to content


Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

6 minutes ago, zyx said:

https://www.amazon.com/dp/B0798Q8KG4?tag=price145310f-20&ascsubtag=wtbs_5c75151381b3d10a91c59a80

αρα με τα +200 ερχεται σπιτι μας χωρις εξτρα τελωνεια?

Ναι το αμαζον προπληρωνεις τελωνεια κτλ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι απαραδεκτα contrast ratio και hdr ειναι αυτα για nano ips?Τεχνολογια micro led δεν ειναι η καμια σχεση με το αντιστοιχο της samsung?

Επαθα πλακα τωρα και νομιζα θα ταν το holy grail τα micro led lcd.

 

EDIT τωρα ειδα καμια σχεση το nano ips με samsung micro led http://www.tftcentral.co.uk/blog/3-display-technologies-you-should-know-about-nano-ips-quantum-dot-and-fald/ 

Tο wide color gamut βοηθαει ιδιαιτερα μονο. Σε αναμονη λοιπον ...

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το φορουμ και το συγκεκριμένο thread καιρό τώρα οπότε γράφτηκα και επίσημα για να τα λέμε. Ένα ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που γράφουν τις απόψεις τους τόσο καιρό και με βοήθησαν έμμεσα στo να επιλέξω το monitor μου.

 

Έφερα από Γερμανία την LG 34GK950F, με πολύ τύχη θα έλεγα γιατί υπάρχει τεράστια έλλειψη σε όλη την Ευρώπη. Ευτυχώς ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα, το backlight bleed της είναι ελάχιστο και γενικά είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής από την αγορά. Θα επανέλθω αργότερα με εντυπώσεις για να περάσει λίγο διάστημα χρήσης και να έχω μια καλύτερη άποψη. Αν έχετε κάποια απορία για το συγκεκριμένο μοντέλο ευχαρίστως να σας την λύσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα στο TFTcental η LG 34GK950F οντως ειναι παρα πολυ καλη.Εχω μια Asus Rog 34'' απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το μονο που θα ηθελα ειναι λιγα Hz παραπανω (το δικο μου φτανει μεχρι 100 Hz Oc)

Έγινε επεξεργασία από stefpats
Link to comment
Share on other sites

Την Asus 34΄΄ την είχα και εγώ στα υπόψην μου μαζί με την Alienware είναι όντως καλές οθόνες, δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα αν φτάνουν 144hz.  Σε περίπτωση που δεν κατάφερνα να βρω την 34GK950F κάποια από αυτές τις 2 θα αγόραζα. Προτίμησα την LG λόγω του ότι είναι πιο καινούργιο πανελ και από εντυπώσεις που είχαν στο εξωτερικό όσοι τις αγόρασαν ανέφεραν ότι δεν πάσχει τόσο από backlight bleed όσο προηγούμενα πανελ. Προσπάθησα να αποφύγω όσο γίνεται την λοταρία που δυστυχώς έχουν τα IPS για να μην στέλνω πάλι πίσω Γερμανία την οθόνη σε τέτοια περίπτωση.

Έγινε επεξεργασία από ErebusX
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ βγάζει απ´ οτι βλέπω κι ένα ίδιο σχεδόν μοντέλο το οποίο έχει gsync και κάποιες μικροδιαφορές στα χαρακτηριστικά.Αφου όμως πλέον υποστηρίζονται και οι freesync από την nvidia νομίζω ότι το δικό σου μοντέλο είναι καλύτερη επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από stefpats
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα με ξενερωσε λιγο το hdr τις lg γιαυτο μαλλον θα κανω πισω αν αλλαξω οθονη ηθελα να εχω την δυνατοτητα του hdr και σαν bonus καποιο sync γιατι στην δικια μου μονο με amd μπορω να κανω sync που και αυτο δυσκολο θα ειναι γιατι εχει μικρο ευρως. η αληθεια ειναι οτι με τετοια εκτωση 880 ελλαδα δυσκολα θα βρεις τετοια οθονη αλλα

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ErebusX έγραψε:

 Προτίμησα την LG λόγω του ότι είναι πιο καινούργιο πανελ και από εντυπώσεις που είχαν στο εξωτερικό όσοι τις αγόρασαν ανέφεραν ότι δεν πάσχει τόσο από backlight bleed όσο προηγούμενα πανελ. Προσπάθησα να αποφύγω όσο γίνεται την λοταρία που δυστυχώς έχουν τα IPS για να μην στέλνω πάλι πίσω Γερμανία την οθόνη σε τέτοια περίπτωση.

Το freesync μοντέλο που αγόρασες είναι το πρώτο ultrawide@144hz. Πράγματι, το tftcentral αυτό πρότεινε (το gsync αδελφάκι του πάει μέχρι 120 -όχι εγγυημένα- και είναι υποδεέστερο).

Να το ευχαριστηθείς, καλορίζικο.

Αν ψάξεις, πάντως, στο overclock.net (στην ενότητα monitors/dell alienware), θα δεις ότι κάποιο παιδί, που δοκίμασε όλες (μα όλες) τις ultrawide (συμπεριλαμβανομένων των dell+asus), δεν είχε να πει τα καλύτερα λόγια. Οπότε πήγε και πήρε το lg 38uc99. Υπερβολικός, κατά τη γνώμη μου, αλλά διάβαζα τα νήματα εκεί και σκεφτόμουν "δεν θα πάρω ποτέ 34άρα ultrawide στο τέλος".

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zyx said:

βασικα εμενα με ξενερωσε λιγο το hdr τις lg γιαυτο μαλλον θα κανω πισω αν αλλαξω οθονη ηθελα να εχω την δυνατοτητα του hdr


με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην επιλογή οθόνης για υπολογιστή είναι λάθος να περιπλέκουμε τα πράγματα με ένα χαρακτηριστικό που προς το παρόν ούτε σημαντικό είναι ούτε ξεκάθαρο ούτε οι εφαρμογές του σε οθόνη υπολογιστή είναι κατασταλαγμένες. Αν περιμένεις να το εφαρμόσουν πλήρως και ικανοποιητικά μάλλον θα αργήσεις πολύ να βρεις οθόνη. Η δε χρήση του όρου στη διαφήμιση οθονών υπολογιστή (είναι διαφορετικό με τις τηλεοράσεις για αυτό το γράφω και το ξαναγράφω) είναι συχνά παραπλανητική.

Σε κάθε περίπτωση αν σε ενδιαφέρει τόσο το ζήτημα του HDR ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο του tftcentral
Παρομοίως και στον ιστότοπο της eizo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Το freesync μοντέλο που αγόρασες είναι το πρώτο ultrawide@144hz. Πράγματι, το tftcentral αυτό πρότεινε (το gsync αδελφάκι του πάει μέχρι 120 -όχι εγγυημένα- και είναι υποδεέστερο).

Να το ευχαριστηθείς, καλορίζικο.

Αν ψάξεις, πάντως, στο overclock.net (στην ενότητα monitors/dell alienware), θα δεις ότι κάποιο παιδί, που δοκίμασε όλες (μα όλες) τις ultrawide (συμπεριλαμβανομένων των dell+asus), δεν είχε να πει τα καλύτερα λόγια. Οπότε πήγε και πήρε το lg 38uc99. Υπερβολικός, κατά τη γνώμη μου, αλλά διάβαζα τα νήματα εκεί και σκεφτόμουν "δεν θα πάρω ποτέ 34άρα ultrawide στο τέλος".

 

 


Ευχαριστώ πολύ!

 

Γνωρίζω σε ποιον αναφέρεσαι, το ειχα διαβασει και εδω στο φορουμ που ειχαν γινει post τα links. Ο συγκεκριμενος είχε αναφέρει backlight bleed στην κάτω γωνία αριστερά κ έχει εμπειρία αφού εχουν περάσει όλα σχεδον τα ultrawide από τα χερια του όπως σωστά γράφεις. Το GK950 που είχε δοκιμάσει ήταν το G όχι το F, δεν ξέρω βέβαια αν παίζει κάποιο ρόλο. Αρκετοί που κατάφεραν να παρουν στα χέρια τους το F ήταν ευχαριστημένοι από άποψη εικόνας και με ελάχιστο bleed οπότε το ρίσκαρα. Τα F πάντως τα προσέχουν παραπάνω, έρχονται και calibrated με την καρτέλα τους από το εργοστάσιο ενώ τα G όχι. Ίσως και γι'αυτό να βγαίνουν με το σταγονόμετρο.

 

Και εγώ το ίδιο είχα πάθει με τα 34 ultrawide διάβαζα στα forums και ακρη δεν έβγαζα, όλες κάτι παρουσίαζαν με βάση τα γραφόμενα. Είναι και θέμα τύχης βέβαια, με τα IPS πανελ δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου κάτσει, απλά προσπάθησα να μειώσω όσο γίνεται τις πιθανότητες να παραλάβω ένα monitor με πολύ backlight bleed.

Έγινε επεξεργασία από ErebusX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:


με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην επιλογή οθόνης για υπολογιστή είναι λάθος να περιπλέκουμε τα πράγματα με ένα χαρακτηριστικό που προς το παρόν ούτε σημαντικό είναι ούτε ξεκάθαρο ούτε οι εφαρμογές του σε οθόνη υπολογιστή είναι κατασταλαγμένες. Αν περιμένεις να το εφαρμόσουν πλήρως και ικανοποιητικά μάλλον θα αργήσεις πολύ να βρεις οθόνη. Η δε χρήση του όρου στη διαφήμιση οθονών υπολογιστή (είναι διαφορετικό με τις τηλεοράσεις για αυτό το γράφω και το ξαναγράφω) είναι συχνά παραπλανητική.

Σε κάθε περίπτωση αν σε ενδιαφέρει τόσο το ζήτημα του HDR ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο του tftcentral
Παρομοίως και στον ιστότοπο της eizo

θα τα διαβασω. κοιτα 34αρα εχω οποτε οκ fps δεν παιζω πλην ελαχιστον εξαιρεσεων. πανω απο 60fps δεν καιγομαι τι εννοω τι να τ ακανω τα 60-80 αν με dropari στα 50 και τρωω το lagarizma γενικα μου εχει κατσει καλο 34αρι οποτε για να αλλαξω πρεπει να παρω κατι τις παραπανω και δυσκολα να παω στο 1000+++ οποτε οκ περιμενω απλα το hdr (αν και θα διαβασω αυτο που μου εστειλες) ειναι  κατι + το να δοκιμασω ενα διαφορετικο sync απο το vsync που παιζω παντα ειναι και αυτο κατι ακομα κ ας μην  το δουλεψω ποτε. πιο πολυ μπηκα στην πριζα λογο τιμης που μπορω να το παρω την δεδομενη στιγμη στα 1200 δεν θα το κοιτουσα καν

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις χρόνο να διαβάσεις προσεκτικά και τα δύο που σου έδωσα παραπάνω. Θα καταλάβεις ότι αν αναφερόμαστε σε HDR που μπορεί να έχει ουσιαστική σημασία τότε αργούμε ή ξεφεύγουμε σε χρήματα κι ότι τα περισσότερα που διαφημίζουν HDR, ιδιαιτέρως αν μιλούν για HDR δυνατότητα, στην πραγματικότητα δεν μας αφορούν προς το παρόν.

Αν έχεις ήδη και μάλιστα 34άρα κι είσαι ευχαριστημένος καλά θα κάνεις να κάτσεις στα αυγά σου προς το παρόν. Από του χρόνου και αν...

 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.tftcentral.co.uk/blog/what-we-know-so-far-about-the-asus-rog-swift-pg35vq-and-acer-predator-x35/

Άρθρο του στυλ ''δεν είχαμε τι να γράψουμε, ε, είπαμε να σας θυμήσουμε ότι κάπου, κάπως, κάποτε θα βγουν αυτά τα ρημαδιασμένα τα 35'' από acer+asus''.

 

http://www.tftcentral.co.uk/blog/acer-ei491cr-with-49-ultrawide-va-panel-and-144hz/

Καλή η τιμή του συγκεκριμένου monitor.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.