Jump to content


Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

https://www.techpowerup.com/250823/acer-releases-predator-xr343ckp-monitor-34-ips-3440-x-1440-freesync-1-ms

Α, το tft πάει ολοένα και πιο πίσω την παρουσίαση της benq ex3501r. Τώρα πιάσαμε τα τέλη Δεκέμβρη/αρχές Γενάρη....

Link to comment
Share on other sites

http://www.tftcentral.co.uk/blog/lg-38gl950g-with-37-5-ultrawide-panel-144hz-and-g-sync/

Αν και είναι νωρίς ακόμα, ενδιαφέρουσα οθόνη. Βέβαια, δεν θέλω να φανταστώ το κόστος αυτής, ειδικά του gsync μοντέλου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ακομα να παρεις οθονη? Τελειωνε παρε και παρε το bfv...

Προσπαθώ, αλλά δεν μου κάθεται. 

Έχω απελπιστεί πια. 

Το v θα το πάρω μετά από αρκετό καιρό. Αν το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://pcmonitors.info/lg/lg-38gl950g-curved-3840-x-1600-175hz-nano-ips-g-sync-model/

Αυτοί μας δουλεύουν. Σε τέτοια ανάλυση, ποια κάρτα θα μπορεί να ''τρέξει'' με 144-175 fps;

Καλά, για το κόστος δεν το συζητάμε. 3840x1600@175hz(oc)+gsync=3.500 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερο το οτι προσπαθουν να σου πλασαρουν τα περισσοτερα hz και μια ψιλο μεγαλη αναλυση ως κατι premium.

Απο την αλλη δεν του κατηγορω, βρισκουν και τα κανουν.

Ζουμε σε εναν κοσμο που μετα απο 20 χρονια εξελιξης στην βιομηχανια του gaming το πιο δημοφιλες παιχνιδι ειναι το fortnite (αν ειναι δυνατον) και οχι απλα το παιζουν αλλα δινουν και 10 mil για να βλεπουν εναν τυπου που απλα το παιζει. Τοσα εβγαλε ο ninja το 2018.

Ειναι ξεκαθαρο οτι ειμαστε μεγαλοι μαλακες και οι εταιριες εκμεταλευονται ακριβως αυτο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fatalara έγραψε:

Ειναι φοβερο το οτι προσπαθουν να σου πλασαρουν τα περισσοτερα hz και μια ψιλο μεγαλη αναλυση ως κατι premium.

Απο την αλλη δεν του κατηγορω, βρισκουν και τα κανουν.

Ζουμε σε εναν κοσμο που μετα απο 20 χρονια εξελιξης στην βιομηχανια του gaming το πιο δημοφιλες παιχνιδι ειναι το fortnite (αν ειναι δυνατον) και οχι απλα το παιζουν αλλα δινουν και 10 mil για να βλεπουν εναν τυπου που απλα το παιζει. Τοσα εβγαλε ο ninja το 2018.

Ειναι ξεκαθαρο οτι ειμαστε μεγαλοι μαλακες και οι εταιριες εκμεταλευονται ακριβως αυτο.

Έχω απογοητευτεί με την αγορά των ultrawide monitors. 

Πανάκριβα, με παρωχημένες ή gimmick, στην καλύτερη των περιπτώσεων, τεχνολογίες, ένα σωρό προβλήματα και ανούσια specs.

Ουσιαστικά, οι επιλογές μου πλέον είναι 2: alienware ή lg38uc99 (αυτό θα έπαιρνα αν μπορούσε να το σηκώσει η 2080).

Asus+aoc μένουν έξω, λόγω κάκιστου support.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Asus+aoc μένουν έξω, λόγω κάκιστου support.

:T:

για asus δεν ξέρω, για AOC ισχύει.

Μέσω mail ή της φόρμας στο support που έχουν εδώ και 2 μήνες κάποιο σημάδι ζωής,

τίποτα → γραμμένο στα @@ τους

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

:T:

για asus δεν ξέρω, για AOC ισχύει.

Μέσω mail ή της φόρμας στο support που έχουν εδώ και 2 μήνες κάποιο σημάδι ζωής,

τίποτα → γραμμένο στα @@ τους

Για την asus δεν το περίμενα. Αλλά έχω υπόψη μου την άσχημη εμπειρία ενός συμφορουμίτη (δεν αναφέρω το όνομά του για ευνόητους λόγους) και λέω να μείνω μακριά. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DEADLAZARUS said:

Έχω απογοητευτεί με την αγορά των ultrawide monitors. 

Πανάκριβα, με παρωχημένες ή gimmick, στην καλύτερη των περιπτώσεων, τεχνολογίες, ένα σωρό προβλήματα και ανούσια specs.

Ουσιαστικά, οι επιλογές μου πλέον είναι 2: alienware ή lg38uc99 (αυτό θα έπαιρνα αν μπορούσε να το σηκώσει η 2080).

Asus+aoc μένουν έξω, λόγω κάκιστου support.

Νομίζω κακώς ασχολείσαι τόσο πολύ με τα spec, εγώ όταν πήρα την δικιά μου οι επιλογές ήταν λίγες και? Η Asus τότε με την lg που πήρα είχαν καμία 500 600 ευρώ διαφορά. Τεσπα κοιτά να βρεις μια με “normal” τιμή άσε τα spec που να έχει τα λιγότερα προβλήματα και θα σε ανταμείψει αυτό που θα βλέπεις. Και μην πας πάνω από 3440χ1440 αν κάποιο παιχνίδι δεν υποστηρίζει αυτήν την ανάλυση παιδεύεσαι να βρεις λύση στα 3440 ποσό αν πας σε μια πιο περίεργη ανάλυση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

Νομίζω κακώς ασχολείσαι τόσο πολύ με τα spec, εγώ όταν πήρα την δικιά μου οι επιλογές ήταν λίγες και? Η Asus τότε με την lg που πήρα είχαν καμία 500 600 ευρώ διαφορά. Τεσπα κοιτά να βρεις μια με “normal” τιμή άσε τα spec που να έχει τα λιγότερα προβλήματα και θα σε ανταμείψει αυτό που θα βλέπεις. Και μην πας πάνω από 3440χ1440 αν κάποιο παιχνίδι δεν υποστηρίζει αυτήν την ανάλυση παιδεύεσαι να βρεις λύση στα 3440 ποσό αν πας σε μια πιο περίεργη ανάλυση 

Θέλω μια 1440p@100hz και 3ετή εγγύηση.

Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι αδιαπραγμάτευτα για μένα.

Ε, υπάρχουν 10 οθόνες με τέτοια specs.

Αν απορρίψεις κάποιες από αυτές εξαιτίας διαφόρων προβλημάτων (προβληματικό panel, κάκιστο support κτλ), μένεις με 2 οθόνες.

Εννοείται ότι το κόστος υπερβαίνει τα 800 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια 1440p@100hz και 3ετή εγγύηση.
Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι αδιαπραγμάτευτα για μένα.
Ε, υπάρχουν 10 οθόνες με τέτοια specs.
Αν απορρίψεις κάποιες από αυτές εξαιτίας διαφόρων προβλημάτων (προβληματικό panel, κάκιστο support κτλ), μένεις με 2 οθόνες.
Εννοείται ότι το κόστος υπερβαίνει τα 800 ευρώ. 
Αν θες 100 hz πάω πάσο

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://pcmonitors.info/viewsonic/viewsonic-xg350r-c-with-100hz-curved-3440-x-1440-panel/

Ωραίο φαίνεται και σε καλή τιμή.

 

https://wccftech.com/samsung-crg9-49-ultrawide-gaming-monitor/

Samsung-CRG9-Gaming-Monitor-3-1030x687.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Μπα..... Πολύ μεγάλο.

In other news: https://www.dsogaming.com/news/nvidia-will-enable-g-sync-to-specific-freesync-pc-monitors-first-compatible-models-announced/

 

Επιτέλους. Το κατάλαβαν στην πράσινη ότι δεν γίνεται να κρατάνε κλειδωμένο το gsync και κάνουν τα πρώτα δειλά βήματα προς την απελευθέρωσή του.

Η συνέχεια (πόσο καλό θα είναι το implementation) αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Quote

UPDATE:

NVIDIA will also give an option to everyone that owns a FreeSync monitor to enable VRR. However, you will need a GeForce RTX 20-series or a GTX 10-series in order to enable VRR.

“G-SYNC Compatible tests will identify monitors that deliver a baseline VRR experience on GeForce RTX 20-series and GeForce GTX 10-series graphics cards, and activate their VRR features automatically.

Support for G-SYNC Compatible monitors will begin Jan. 15 with the launch of our first 2019 Game Ready driver. Already, 12 monitors have been validated as G-SYNC Compatible (from the 400 we have tested so far). We’ll continue to test monitors and update our support list. For gamers who have monitors that we have not yet tested, or that have failed validation, we’ll give you an option to manually enable VRR, too.”

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.