Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

Spoiler

Έκανα ένα γρήγορο on/off στο pc σήμερα το πρωί και η οθόνη άνοιξε και έκλεισε αμέσως.

Δεν είδα και το μήνυμα που έβγαζε λόγω ενεργοποίησης της λειτουργίας power saving, οπότε η νέα ρύθμιση (power saving off) έχει "περαστεί".

Όλα καλά επομένως. Θα το παρακολουθώ το θέμα πάντως.

Η dell αναγνωρίζει το ζήτημα (το έψαξα λίγο στο net), αλλά δεν θεωρεί ότι συνιστά πρόβλημα.

Οι προτεινόμενες λύσεις είναι οι κάτωθι:

1) Πατάς οποιοδήποτε menu button (όχι το power on) και η οθόνη επανέρχεται από το deep sleep.

2) Αποσυνδέεις όλα τα καλώδια της οθόνης, πατάς το power on για λίγα δευτερόλεπτα, περιμένεις για λίγο και συνδέεις εκ νέου τα καλώδια.

3) Συνδυάζεις τις λύσεις 1) και 2).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Battlefield V

Αν και ειναι πολυ πιασαρικη η εικονα του παιχνιδιου σε 21:9, στη πραξη δεν υπαρχει πρακτικο οφελος απο την ευρυγωνια θεαση. Ο ρυθμος του παιχνιδιου ειναι τοσο γρηγορος που ο διαθεσιμος χρονος που υπαρχει, σου δινει τη δυνατοτητα να κοιταξεις μονο γυρω απο το σημειο που σημαδευεις. Οκ, μπορει να αντιλαμβανεσαι εκρηξεις και οτι γινεται παραδιπλα αλλα δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να πεταχτει καποιος στην ακρη της οθονης κ να προλαβεις να γυρισεις, να σημαδεψεις κλπ. Η εμπειρια ειναι καλυτερη αλλα δεν ωφελει αν παιζεις για το kill. Τα 100hz ειναι αρκετα για να δωσουν το smoothness που εγω θελω αλλα πιο σημαντικα ειναι το μεγεθος της οθονης και πιο πολυ η αναλυση.

Για competitive φαση θα συνιστουσα 27'', IPS/VA, 1440p και 165Hz κ πανω. Δλδ μια Asus PG279Q.

Ιδανικα 32-38'' (ισως κ 43''), 4Κ, 144hz.
 

Spoiler


IMG_20190816_204442.thumb.jpg.c4ab461c2e43859775115940a0f061c2.jpg

IMG_20190816_210117.thumb.jpg.bbaacfead3d0d9ad38d9f8af68ac65a3.jpg


 

2. Assassins Creed: Odyssey, Quantum Break, FIFA 19

Εδω η οθονη βγαζει τα λεφτα της. Καθε frame στο πρωτο, ειναι καδρο. Απιστευτα χρωματα κ κινηση ομως το pc δουλευει στη τσιτα. Εχω cpu bottlenecking στο AC:Odyssey και στο BF V (κ με ultra settings παρακαλω) αλλα οχι παντα. Η καρτα πεφτει μεχρι και στο 65% ενω ο επεξεργαστης μενει σταθερος στο 97%.

 

Spoiler


IMG_20190813_205905.thumb.jpg.82661f3abf3d03dc29cbfaf2129a76a5.jpg

IMG_20190816_210814.thumb.jpg.2cddf22273824964ae715626600df538.jpg

IMG_20190816_213710.thumb.jpg.745c6a5a89dd3d7559b8f3c82bb8de40.jpg


 

3. To Unravel 2 ειναι το μονο παιχνιδι που εχω εγκατεστημενο που δεν υποστηριζει 21:9. Γινεται με πειραγμα αλλα δε το δοκιμασα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

1. Battlefield V

Αν και ειναι πολυ πιασαρικη η εικονα του παιχνιδιου σε 21:9, στη πραξη δεν υπαρχει πρακτικο οφελος απο την ευρυγωνια θεαση. Ο ρυθμος του παιχνιδιου ειναι τοσο γρηγορος που ο διαθεσιμος χρονος που υπαρχει, σου δινει τη δυνατοτητα να κοιταξεις μονο γυρω απο το σημειο που σημαδευεις. Οκ, μπορει να αντιλαμβανεσαι εκρηξεις και οτι γινεται παραδιπλα αλλα δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να πεταχτει καποιος στην ακρη της οθονης κ να προλαβεις να γυρισεις, να σημαδεψεις κλπ. Η εμπειρια ειναι καλυτερη αλλα δεν ωφελει αν παιζεις για το kill. Τα 100hz ειναι αρκετα για να δωσουν το smoothness που εγω θελω αλλα πιο σημαντικα ειναι το μεγεθος της οθονης και πιο πολυ η αναλυση.

Για competitive φαση θα συνιστουσα 27'', IPS/VA, 1440p και 165Hz κ πανω. Δλδ μια Asus PG279Q.

Ιδανικα 32-38'' (ισως κ 43''), 4Κ, 144hz.
 

  Hide contents

 

IMG_20190816_204442.thumb.jpg.c4ab461c2e43859775115940a0f061c2.jpg

IMG_20190816_210117.thumb.jpg.bbaacfead3d0d9ad38d9f8af68ac65a3.jpg

 

 

 

 

2. Assassins Creed: Odyssey, Quantum Break, FIFA 19

Εδω η οθονη βγαζει τα λεφτα της. Καθε frame στο πρωτο, ειναι καδρο. Απιστευτα χρωματα κ κινηση ομως το pc δουλευει στη τσιτα. Εχω cpu bottlenecking στο AC:Odyssey και στο BF V (κ με ultra settings παρακαλω) αλλα οχι παντα. Η καρτα πεφτει μεχρι και στο 65% ενω ο επεξεργαστης μενει σταθερος στο 97%.

 

  Hide contents

 

IMG_20190813_205905.thumb.jpg.82661f3abf3d03dc29cbfaf2129a76a5.jpg

IMG_20190816_210814.thumb.jpg.2cddf22273824964ae715626600df538.jpg

IMG_20190816_213710.thumb.jpg.745c6a5a89dd3d7559b8f3c82bb8de40.jpg

 

 

 

 

3. To Unravel 2 ειναι το μονο παιχνιδι που εχω εγκατεστημενο που δεν υποστηριζει 21:9. Γινεται με πειραγμα αλλα δε το δοκιμασα.

 

 

Εντυπωσιακή η asus.

Να φανταστώ ότι δεν συνάντησες κάποιο/α από τα γνωστά προβλήματα αυτών των οθονών ή δεν σε ενόχλησαν σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπεις σε διαδικασία επιστροφής.

Για το bf: περίμενε κάποιον καιρό, καθώς όσο τη συνηθίζεις την οθόνη τόσο θα βελτιώνεται η περιφερειακή σου όραση.

Και τότε μπορεί να διαπιστώσεις ότι βλέπεις πολλά περισσότερα και αντιδράς πολύ πιο γρήγορα.

Υ.Γ. Πας για αλλαγή cpu;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθε εκανα εναν ελεγχο για καμενα πιξελ κλπ αλλα ηταν οκ. Σε full black mode δεν εχει ορατο bleeding τη μερα. Το βραδυ ολη η οθονη διακρινεται στο σκοταδι προφανως αλλα το μαυρο της ειναι ομοιομορφο. Θεωρω πως ετυχε κ επεσα σε καλο κομματι καθως περιμενα να δω bleeding, τουλαχιστον στις γωνιες.

 

Στο BF το μεγεθος βοηθαει κ βλεπεις τους εχθρους πιο ευκολα αλλα πιο πολυ η αναλυση. Νομιζω πως δε μπορει να παιχτει το game σε 34/35'' και 2560Χ1080. (το χεις δοκιμασει στην Alienware?)

Σαν scout υπαρχει οφελος καθως εχεις χρονο να γυρισεις κ να σημαδεψεις τον οποιοδηποτε βλεπεις στην οθονη. Σαν τσολιας οτιδηποτε αλλο, ο ρυθμος και το close combat δε σου δινει το χρονο για να εκμεταλευτεις το τι γινεται αυτο που μπορει να αντιληφθεις παραδιπλα.

 

Ο επεξεργαστης θελει αλλαγη. Η 1080 που ειχα πριν ηταν οκ κ εδενε με αυτον. Τωρα η 2080 φαινεται οτι τραβαει αρκετα, ειδικα σε μεγαλες αναλυσεις κ υψηλα settings.

Το αναβαλω, οσο μπορω, αλλα θα γινει καποια στιγμη. Σκεφτομαι ακομα για μτχ 8700Κ, με σκοπο να αποφυγω τους 3700Χ/9900Κ που ειναι ακριβοι.

Ποσο cpu usage εχεις σε BF ή αλλα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οταν ηρθε εκανα εναν ελεγχο για καμενα πιξελ κλπ αλλα ηταν οκ. Σε full black mode δεν εχει ορατο bleeding τη μερα. Το βραδυ ολη η οθονη διακρινεται στο σκοταδι προφανως αλλα το μαυρο της ειναι ομοιομορφο. Θεωρω πως ετυχε κ επεσα σε καλο κομματι καθως περιμενα να δω bleeding, τουλαχιστον στις γωνιες.

 

Στο BF το μεγεθος βοηθαει κ βλεπεις τους εχθρους πιο ευκολα αλλα πιο πολυ η αναλυση. Νομιζω πως δε μπορει να παιχτει το game σε 34/35'' και 2560Χ1080. (το χεις δοκιμασει στην Alienware?)

Σαν scout υπαρχει οφελος καθως εχεις χρονο να γυρισεις κ να σημαδεψεις τον οποιοδηποτε βλεπεις στην οθονη. Σαν τσολιας οτιδηποτε αλλο, ο ρυθμος και το close combat δε σου δινει το χρονο για να εκμεταλευτεις το τι γινεται αυτο που μπορει να αντιληφθεις παραδιπλα.

 

Ο επεξεργαστης θελει αλλαγη. Η 1080 που ειχα πριν ηταν οκ κ εδενε με αυτον. Τωρα η 2080 φαινεται οτι τραβαει αρκετα, ειδικα σε μεγαλες αναλυσεις κ υψηλα settings.

Το αναβαλω, οσο μπορω, αλλα θα γινει καποια στιγμη. Σκεφτομαι ακομα για μτχ 8700Κ, με σκοπο να αποφυγω τους 3700Χ/9900Κ που ειναι ακριβοι.

Ποσο cpu usage εχεις σε BF ή αλλα παιχνιδια?

Όχι. 3440x1440 μόνο.

Δεν μπήκα καν στη διαδικασία να σκεφτώ χαμηλότερη ανάλυση.

Θα δω το usage του 8700k στο bf1 και θα σου πω. 

Σε άλλα παιχνίδια.... λοιπόν, σε άλλα παιχνίδια δεν ξέρω, γιατί πρέπει να σταματήσω να παίζω το ρημάδι το bf1 κάποια στιγμή:hehe:...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari

Γύρω στο 40%  κατά μέσο όρο cpu package usage. Είχα και κάποια spikes στο 59%. Εννοείται ότι τα επιμέρους threads μπορεί να είχαν και παραπάνω usage.

Link to comment
Share on other sites

Το BF 1 τρεχει καλυτερα απο το 5. Επαιξα λιγο χθες αλλα εχω απειρo stuttering κ ειναι unplayable. Δε συμβαινει σε ολα τα μαπς. Σιναναι ειναι οκ, Galicia ουτε βημα χωρις λοξυγκα.

Στο 5 εχω 90% (up to 100%) usage σχεδον παντα. Κανει καποιες βουτιες στο 70 αραια κ που.

 

Στο AC Odyssey εχω 97% παντου κ παντα. Πρεπει να υπαρχουν ενα δυο σημεια σε ολο το μαπ που η χρηση θα πεσει κατω απο αυτο. Η καρτα δυσκολα ανεβαινει πανω απο 80-90% εκτος αν γεμισει η οθονη απο καποιο γεγονος.

 

**ο 4770Κ τρεχει στα 4,4Ghz. Δε κραταει τα 4,5Ghz μπετον αρμε. Μπορει να παιξει για μερες αλλα εχω μπλε οθονες σε ανυποπτο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει πολλη σημασια το cpu usage αν τα fps ειναι ικανοποιητικα. Πιο πολυ το ψυχολογικο ειναι, που βλεπω τη καρτα να καθεται στο 60-70%.

 

BF 5: 90-95fps AVG σε High και ΑΑ off - βουτιες στα 70 και peaks στα 110-115. Η εικονα ειναι ικανοποιητικη, δεν εχω stutters, etc.

BF 1: 110fps σε Ultra. Σπανιες βουτιες στα 90 και peaks 120/144 λογω fps cap. Εντονο stuttering σε καποια μαπς, σε σημειο να μην παιζεται.

AC Origins: 60fps. Γενικα δεν υπαρχει μεγαλη αυξομειωση εδω. 55 fps οταν εχει φασαρια, 65-70 οταν ειμαι σε μικρο χωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/258460/alienware-announces-the-aw3420dw-monitor-34-4k-nano-color-ips-120-hz-g-sync

 

https://www.tftcentral.co.uk/blog/dell-alienware-aw3420dw-ultrawide-gaming-screen-with-g-sync-and-120hz/

 

1.500 usd, ενώ οι διαφορές με το 3418dw είναι ελάχιστες. Μάλιστα.

100hz με δυνατότητα oc στα 120 στο ένα, 144hz, τα οποία κατέβασαν στα 120, στην άλλη, ώστε να βοηθήσουν το gsync module.

Το πίσω μέρος έχει άσπρο χρώμα και η σχεδίαση των ποδιών άλλαξε (ωραία φαίνονται).

Περισσότερες πληροφορίες προσεχώς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειχε ποτε 144hz ουτε με oc η dell.

Το gsync module τι προβλημα εχει στα 144hz?

Φοράει το πάνελ της lg ultrawide. Της καινούργιας. 

Το freesync μοντέλο της lg είναι το πρώτο native 1440p ultrawide@144hz.

Το gsync είχε κάποιο θέμα και κατέβασαν το refresh rate στα 120 hz, ώστε να δουλέψει το gsync module.

Αυτό, μάλλον, έχει συμβεί και στη dell.

 

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_34gk950f.htm

 

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_34gk950g.htm

Για σχετικές πληροφορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα που βλεπω με τιμες και τεχνολογιες με το σταγονομετρο θα αρχισω να προτεινω κανα Valve Index σε παιδια που με ρωτανε,στα ιδια λεφτα μιλαμε για τοση ξεφτιλα για gaming οθονες.Και το λεω εγω που αντιμετωπιζω ακομα το VR πολυ "συντηρητικα" λογω των προβληματων του.

Τα μονο VFM σε οθονες ειναι σε μικρες inches πλεον για casual pc.

Επισης στα λεφτα που ζητανε τα καλα μοντελα (ROG PG35VQ,ACER X35 ακομα και το AoC 35UCG3) αγοραζεις τηλεορασαρα "gaming" OLED 55αρα+27αρι καλο monitor με τα ιδια. Ειναι γελοιοι στο "gaming" industry.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.