Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
On 8/9/2020 at 7:45 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
iiyama-thumb1-732x330.jpg
WWW.KITGURU.NET

iiyama's GB3466WQSU is an absolutely fantastic ultrawide monitor for the price

 

 

Παραθέτω το ποστ αλλά ακούω γνώμες γενικότερα. Εδώ Πολωνία το βρίσκω σε σχετικά καλή τιμή. Θα το προτείνατε για εργασία γραφείου με excel 50%, σερφάρισμα 30%, παιχνίδια  20% (λίγο απ'ολα). Κυρίως το real estate θέλω για να απαλλαγώ από την 24άρα μου και να ανοίγω διάφορα παράθυρα πλάι με πλάι

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Spirosssss said:

Παραθέτω το ποστ αλλά ακούω γνώμες γενικότερα. Εδώ Πολωνία το βρίσκω σε σχετικά καλή τιμή. Θα το προτείνατε για εργασία γραφείου με excel 50%, σερφάρισμα 30%, παιχνίδια  20% (λίγο απ'ολα). Κυρίως το real estate θέλω για να απαλλαγώ από την 24άρα μου και να ανοίγω διάφορα παράθυρα πλάι με πλάι


με μεγάλη επιφύλαξη στο γράφω καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει curved, curved για Excel δεν μοιάζει καλή ιδέα. Ούτε για σερφάρισμα θα έλεγα αλλά εν πάσει περιπτώσει το σερφάρισμα μπορεί να κουτσοβολευτεί. Τα curved (υποτίθεται ότι) βοηθούν σε παιχνίδια/'ισως ταινίες για να σε διευκολύνουν στο να «βυθιστείς» στην εικόνα (immersion), είναι για περιστάσεις που είναι σημαντικότερη του κειμένου/σχεδίου. 

Τώρα τόσο το (αληθές ή υποτιθέμενο) immersion feeling όσο και το ε'υκολο/δ'υσκολο στο διάβασμα έχουν αρκετή δόση υποκειμενικότητας, εν τέλει μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις με σιγουριά αν θα σε ενοχλεί ή όχι. Αν πετύχεις σε κάνα μαγαζί/αλυσίδα ή σε κάνα γραφείο/σπίτι 34άρι curved, δοκίμάσε το με κάποιο λογιστικό φύλλο να ελέγξεις μόνος σου. Οποιαδήποτε μάρκα, δεν σε νοιάζει για τον έλεγχο να είναι το μοντέλο που σε ενδιαφέρει, απλώς να δεις αν η διάσταση κι η κούρμπα σε εξυπηρετούν.

Σημείωσε ότι -ατυχώς για όσους προτιμούν flat- σε 34άρια βγαίνουν πολλά μοντέλα σε curved.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

PCMONITORS.INFO

The Dell Alienware AW3821DW features a 37.5" 3840 x 1600 UltraWide panel with...

1.900 usd; Thanks, δεν θα πάρω. Ωραία specs, μ' ενοχλεί αισθητικά το άσπρο στο πίσω μέρος (προτιμώ το space grey ή το total black), αλλά η τιμή είναι αδιανόητα υψηλή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
PCMONITORS.INFO

The Dell Alienware AW3821DW features a 37.5" 3840 x 1600 UltraWide panel with...

1.900 usd; Thanks, δεν θα πάρω. Ωραία specs, μ' ενοχλεί αισθητικά το άσπρο στο πίσω μέρος (προτιμώ το space grey ή το total black), αλλά η τιμή είναι αδιανόητα υψηλή.

 

Τι περιμενες; Τοσο εχει και το lg.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι περιμενες; Τοσο εχει και το lg.

Ποιο lg; Νόμιζα ότι είχε πέσει η τιμή του, καθώς κυκλοφορεί εδώ και κάποιο διάστημα. 

Απαράδεκτες οι τιμές των uw, λες και πουλάνε χρυσάφι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ποιο lg; Νόμιζα ότι είχε πέσει η τιμή του, καθώς κυκλοφορεί εδώ και κάποιο διάστημα. 

Απαράδεκτες οι τιμές των uw, λες και πουλάνε χρυσάφι.

Το GL950G.

Ειναι η ιδια οθονη με αλλο brand. Στο launch ειχε 1900 ευρω, τωρα το εχει 1500.

Και αυτα τα λεφτα για ips πανελ.

Για ενα μετρο συγκρισης, ο κοτσοβολος εχει την panasonic gz950 65” στα 1500 και την 55 στα 1000. Ετσι για να καταλαβουμε τι μας πουλανε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3434wqcfeature.jpg?fit=1280%2C720&ssl=1
WWW.FUNKYKIT.COM

Level up your gaming experience with the G34WQC 34" 21:9 FreeSync...

Εντάξει, η παρουσίαση δεν φτάνει στα επίπεδα του tftcentral, αλλά η οθόνη είναι μια χαρά και σε καλή τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

350 cd/m² Peak Brightness in HDR Mode - What????!!!!

(δεν ειναι ''τοσο'' κακο το 350, απλα ειναι τραγικο που αναφερεται οτι το πιανει σε HDR mode.)

 

Για τα λεφτα της ειναι αριστη. Ομως να δουμε ποσο θα κανει στην Ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

350 cd/m² Peak Brightness in HDR Mode - What????!!!!

(δεν ειναι ''τοσο'' κακο το 350, απλα ειναι τραγικο που αναφερεται οτι το πιανει σε HDR mode.)

 

Για τα λεφτα της ειναι αριστη. Ομως να δουμε ποσο θα κανει στην Ευρωπη.

Γιατι μια τηλεοραση ποσο νομιζεις οτι πιανει? Οι καλες αντε να φτασουν 450. Ασε που καμια ταινια δεν βγαζει πανω απο 300, πολυ σπανια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άντε να το δούμε κι αυτό. Πανάκριβο στην αρχή, λογικά θα πέσει η τιμή του κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμπέρασμα: όχι, ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε στα 1.900 dollars. 

Πολύ καλή οθόνη, αλλά η τιμή της είναι εκτός πραγματικότητας γι' αυτά που προσφέρει.

Στα 1.400, κάτι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτήν την στιγμή έχω 2 Dell U2717D σκεύτομαι να κρατήσω την μια και να αλλάξω την μια με κάπια λίγο μεγαλύτερη (την μια την έχω ήδη τάξει σε έναν φίλο).

 

Κοίταξα γενικός για οθόνες με 32, 34(UW) και 38(UW) ίντσες στα 1440p/1600p και (νομίζω) έχω καταλήξει στις 34(UW). 

 

Η χρήση είναι 50/50 gaming/office και το πιο συμαντικό είναι να μην καίω τα μάτια μου (flicker free /reduced blue light / refresh > =120Hz etc.) Γενικός τα έχτρα δεν με χαλάνε, και είναι ευπρόσδεκτα (π.χ. software, ηχεία, usb-c, pbp/pip κτλ.). Freesync είναι απαρέτητο μιας και είμαι με amd κάρτα.

 

Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει, και για αυτό διαβάζω 5 ώρες την ημέρα εδώ και 10 μέρες reviews ? και μιας και αύριο είναι η μαύρη παρασκεύη, το πήρα απόφαση να παραγγήλω μια οθόνη αύριο.

 

Τώρα η λίστα που έχω (ακριβότερη->φθηνότερη):

  • LG 34GN850-B (870€)
    •  
  • Acer Predator X34P (745€)
    • Speakers
  • MSI Optix MPG341CQR (730€)
    • USB-C
  • Acer Nitro XV340CKP (635€)
    • Flat (non-curved)
    • Speakers
  • GigaByte G34WQC (450€ / not in stock) 
    • Speakers
  • Xiaomi Mi Curved Gaming 34" (400€)

 

Μάλλον δεν θα πάω στην xiaomi μιας και είναι νέα στην αγορά, και φαντάζομαι απο software θα έχει λίγο δουλειά ακόμα. Θα έπερνα την GigaByte αλλά δεν είναι πλέον διαθέσημη, μετά η acer nitro είναι flat που ίσως σε αυτό το μέγεθος και την απόσταση που έχω απο την οθόνη (80-90cm) να με κουράζει (ισχυεί αυτο?).

 

Τι προτήνετε εσείς? Υπάρχει κάποια που θα έρεπε να αποφύγω λόγο ποιότητας/προβλημάτων?

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2020 at 7:19 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι μια τηλεοραση ποσο νομιζεις οτι πιανει? Οι καλες αντε να φτασουν 450. Ασε που καμια ταινια δεν βγαζει πανω απο 300, πολυ σπανια.

Πλέον υπάρχουν ακόμα και OLED τηλεοράσεις που πλησιάζουν τα 1000.

Κακά τα ψέματα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για HDR μάλλον θα βρει καλύτερο σε "τηλεόραση" παρά σε "οθόνη".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Πλέον υπάρχουν ακόμα και OLED τηλεοράσεις που πλησιάζουν τα 1000.

Κακά τα ψέματα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για HDR μάλλον θα βρει καλύτερο σε "τηλεόραση" παρά σε "οθόνη".

Στα 3000e.

Ειναι ελλιπης η υποστηριξη ετσι και αλλιως, και οι περισσοτερες ταινιες δεν τα πιανουν κιολλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Drtzekos Από αυτές που έβαλες, είτε την msi είτε την lg.

Η acer είναι gsync (οπότε σε δεσμεύει), είναι παλαιότερο μοντέλο και το refresh rate της είναι 100hz. Ναι, πηγαίνει στα 120hz, αλλά με oc, επομένως ουδείς εγγυάται πως θα πετύχει κάτι τέτοιο.

H lg ξεκινάει από τα 144 και μπορεί να πάει μέχρι τα 160, ενώ είναι gsync compatible.

Review για το gn850 (σκέτο), αλλά τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν και για το gn850-b.

 

Και το μόνιτορ από την msi φαίνεται καλό.

Νομίζω πως όποιο κι αν επιλέξεις, θα σε καλύψει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DEADLAZARUS said:

@Drtzekos Από αυτές που έβαλες, είτε την msi είτε την lg.

Η acer είναι gsync (οπότε σε δεσμεύει), είναι παλαιότερο μοντέλο και το refresh rate της είναι 100hz. Ναι, πηγαίνει στα 120hz, αλλά με oc, επομένως ουδείς εγγυάται πως θα πετύχει κάτι τέτοιο.

H lg ξεκινάει από τα 144 και μπορεί να πάει μέχρι τα 160, ενώ είναι gsync compatible.

Review για το gn850 (σκέτο), αλλά τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν και για το gn850-b.

 

Και το μόνιτορ από την msi φαίνεται καλό.

Νομίζω πως όποιο κι αν επιλέξεις, θα σε καλύψει.

Παρήγγειλα την MSI στα 729 (+6€ μεταφορικά), θα γράψω εντυπώσεις όταν την παραλάβω (2-3 εργάσιμες). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.