Jump to content


Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
PCMONITORS.INFO

The Samsung C34G55T of the Odyssey G5 series features a 34" UltraWide VA panel with 165Hz refresh rate and...

 

και χτες σκεφτομουν πως και δεν εχουν βγαλει 34 και εχουν παει κατευθειαν στα 49.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα και μπορώ να πω ότι οι πρώτες εντηπώσεις είναι αρκετά καλές. Πολύ ευχάριστη σε gaming έχει κάποια features που κάνουν την ζωή μου κάπως πιο άνετη (night vision που κάνει τα σκοτεινά σημεία ποιο φωτεινά γιατί έχουμε και μια ηλικία ? κτλ.)

 

Είναι η πρώτη οθόνη που έχω με πάνω από 60hz και μπορώ να πω ότι βλέπω τεράστια διαφορά ακόμα και στο browsing (έχω και μια 60hz από δίπλα και κάνω την σύγκριση).

 

Αρνητικά:

  • το freesync δεν φένεται καθόλου καλά αν δεν το game δεν είναι optimized και κάνει flicker (αλλά το anti-blur δουλεύει τέλεια, και έτσι και αλλιώς δεν γίνεται να είναι και τα δυο ενεργά)
  • η φωτινώτητα δεν μπορεί να ρυθμιστεί αν είναι ενεργό το anti-blur
  • η κάμερα που έχει πάνω είναι πολύ μέτριας ποιότητας και δεν έχει κάποιο hardware off ή led όταν δουλεύει (την έκανα disable απο το device manager)

 

Όλα τα άλλα μέχρι στιγμής είναι κορυφέα, και έχει πολλές μικρές πινελιές που φαίνεται ότι κάποιος σκέφτηκε όταν σχεδίαζε το μοντέλο.

 

Μιας και ο κανόνας είναι picks or it didn't happen έβαλα και δυο φωτογραφίες, πριν και μετά (btw. άλλαξα και πληκτρολόγιο και το καινούργιο ποντίκι είναι on-the-way) 

 

before.jpg

after.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

το freesync για να δουλέψει πρέπει να είσαι -1fps από τα hz του monitor σου δηλαδή αν είσαι 144 πρέπει να το κλειδώσεις στα 143 για να δουλέψει

πας στους drivers και στο Radeon chill βάζεις και στα min fps και max fps , 143FPS  και είσαι έτοιμος\

εννοείτε και το freesync ενεργοποίηση

 

δοκίμασε το και αναμένω ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ARMAGEDDON said:

το freesync για να δουλέψει πρέπει να είσαι -1fps από τα hz του monitor σου δηλαδή αν είσαι 144 πρέπει να το κλειδώσεις στα 143 για να δουλέψει

πας στους drivers και στο Radeon chill βάζεις και στα min fps και max fps , 143FPS  και είσαι έτοιμος\

εννοείτε και το freesync ενεργοποίηση

 

δοκίμασε το και αναμένω ....

Δεν καταλαβαίνω ποιά ακριβώ είναι η λογική τότε του freesync, νόμιζα η ιδέα ήταν να συγχρονίσει η οθόνη με την κάρτα γραφικών.. π.χ. αν έχω μόνο 70fps να πάει και η οθόνη στα 70hz. Αν βγάζω ήδη 144, γιατί να βάλω freesync αφού το vsync κάνει το ίδιο?

 

Στο game που παίζω τώρα (Space Engineers) έχω 70-120fps με τα mods και τις ρυθμίσεις που έχω στην ανάλυσή μου, και περίμενα να μπορεί να συγχρονίσει με την οθόνη. Είμαι κάπου λάθος? ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες είναι το θέμα τεχνικό

Δηλαδή έχουμε συχνότητα και καρέ το περιβόητο frame , αλλά η συχνότητα μπορεί να μην είναι 60hz να είναι 59,94hz κλπ όταν λέμε 1 καρε είναι ένα καρέ και όχι 0.98 καρέ 

Συνεχίζω αυτό μας ακολουθεί και στο freesync όταν έχουμε ένα μόνιτορ 144hz δεν πάει να πει ότι κλειδώνει ακριβώς στην ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ του κλειδώνει 143,9hz οπότε εμείς τι κάνουμε λέμε στην καρτα κοριτσάρα μου για να παίξω με το freesync σωστά μην μου παράγεις παραπάνω από 143 FRAMES  οπότε πλέον τεχνικά είμαστε μέσα στο freesync και μπορεί να συχρονιστει το μόνιτορ με την κάρτα γραφικών .

 

Σε θεωρητικό επίπεδο το freesync > vsync διότι μειώνει το input lag

 

Τώρα παίζοντας το παιχνίδι που λες αν όντως δεν ξεπερνάνε τα FPS την συχνότητα της οθόνης οκ

Υπήρχαν πολλά άτομα που περνάγαμε τα με τα frames τους τα Hz της οθόνης και έλεγαν ότι δεν δουλεύει 

 

 

Εγώ αναφέρομαι στις προϋποθέσεις για να δουλεύει ότι δεν πρέπει να περάσει την μέγιστη συχνότητα max frames -1 τέλος είναι τεχνικό καθαρά

 

Editκαλα τα λες έτσι δουλεύει απλά δεν πρέπει να περάσεις την μέγιστη συχνότητα -1

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Δεν κατάλαβες είναι το θέμα τεχνικό

Δηλαδή έχουμε συχνότητα και καρέ το περιβόητο frame , αλλά η συχνότητα μπορεί να μην είναι 60hz να είναι 59,94hz κλπ όταν λέμε 1 καρε είναι ένα καρέ και όχι 0.98 καρέ 

Συνεχίζω αυτό μας ακολουθεί και στο freesync όταν έχουμε ένα μόνιτορ 144hz δεν πάει να πει ότι κλειδώνει ακριβώς στην ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ του κλειδώνει 143,9hz οπότε εμείς τι κάνουμε λέμε στην καρτα κοριτσάρα μου για να παίξω με το freesync σωστά μην μου παράγεις παραπάνω από 143 FRAMES  οπότε πλέον τεχνικά είμαστε μέσα στο freesync και μπορεί να συχρονιστει το μόνιτορ με την κάρτα γραφικών .

 

Σε θεωρητικό επίπεδο το freesync > vsync διότι μειώνει το input lag

 

Τώρα παίζοντας το παιχνίδι που λες αν όντως δεν ξεπερνάνε τα FPS την συχνότητα της οθόνης οκ

Υπήρχαν πολλά άτομα που περνάγαμε τα με τα frames τους τα Hz της οθόνης και έλεγαν ότι δεν δουλεύει 

 

 

Εγώ αναφέρομαι στις προϋποθέσεις για να δουλεύει ότι δεν πρέπει να περάσει την μέγιστη συχνότητα max frames -1 τέλος είναι τεχνικό καθαρά

 

Editκαλα τα λες έτσι δουλεύει απλά δεν πρέπει να περάσεις την μέγιστη συχνότητα -1

 

 

Μακάρι να είχα τα 144fps ? δυστυχώς έχω max 120 και όσο φορτώνουν τα πράγματα εκεί μέσα έχω μεγάλα drop, και αυτό ήταν και το "παράπονο" ότι το freesync δεν δουλεύει όπως το περίμενα καθώς μόλις το ενεργοποιώ η οθόνη μεν συγχρονίζει αλλά έχω πολύ flicker (υπερβολικό, δεν γίνεται να το αφήσω έτσι). Δοκίμασα 1-2 games ακόμα αλλά ήταν όλα κάπως limited στα γραφικά, δυστυχώς δεν έχω atm κάποιο AAA game installed να το δοκιμάσω, θα δω όμως στις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Drtzekos said:

Μακάρι να είχα τα 144fps ? δυστυχώς έχω max 120 και όσο φορτώνουν τα πράγματα εκεί μέσα έχω μεγάλα drop, και αυτό ήταν και το "παράπονο" ότι το freesync δεν δουλεύει όπως το περίμενα καθώς μόλις το ενεργοποιώ η οθόνη μεν συγχρονίζει αλλά έχω πολύ flicker (υπερβολικό, δεν γίνεται να το αφήσω έτσι). Δοκίμασα 1-2 games ακόμα αλλά ήταν όλα κάπως limited στα γραφικά, δυστυχώς δεν έχω atm κάποιο AAA game installed να το δοκιμάσω, θα δω όμως στις επόμενες ημέρες.

 

τι εννοείς flicker και τι

αλλά και πάλι δεν σε πολυ ενδιαφέρει ...

οι περισσότεροι θα έχουμε κλειστά αυτά τα μερκετίστικα

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

 

τι εννοείς flicker και τι

αλλά και πάλι δεν σε πολυ ενδιαφέρει ...

οι περισσότεροι θα έχουμε κλειστά αυτά τα μερκετίστικα

 

flicker εννοώ το τρεμοπαίξιμο του φωτισμού, και είναι υπερβολικό, δεν είναι "εσθάνομαι ότι τρεμοπαίζει" είναι "αναβοσβήνουν τα φώτα" ? (μόνο όταν το freesync είναι ενεργό, και μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια)

 

Τέλος πάντων, με την οθόνη είμαι ευχαριστιμένος, είναι ξεκούραστη, έχει καλά features και κάνει ότι θα έπρεπε να κάνει. Δεν φένεται να έχει κάπιο πρόβλημα, τα χρώματα είναι οκ, τα pixels είναι οκ, το πάνελ δείχνει οκ (π.χ. δεν φένεται να έχει ορατό black light bleeding κτλ).

 

 

Στο θέμα του ultrawide, δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη για να πω ότι αυτήν πχ είναι καλύτερη και ούτε ξέρω αν αξείζει τα σχεδόν διπλάσια λεφτά από την xiaomi. Θα δείξει τώρα με τον καιρό αν βγάλει κανα κουσούρι ή αν βρω κάποιο πρόβλημα που ίσως να μην έχω δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Μακάρι να είχα τα 144fps ? δυστυχώς έχω max 120 και όσο φορτώνουν τα πράγματα εκεί μέσα έχω μεγάλα drop, και αυτό ήταν και το "παράπονο" ότι το freesync δεν δουλεύει όπως το περίμενα καθώς μόλις το ενεργοποιώ η οθόνη μεν συγχρονίζει αλλά έχω πολύ flicker (υπερβολικό, δεν γίνεται να το αφήσω έτσι). Δοκίμασα 1-2 games ακόμα αλλά ήταν όλα κάπως limited στα γραφικά, δυστυχώς δεν έχω atm κάποιο AAA game installed να το δοκιμάσω, θα δω όμως στις επόμενες ημέρες.

 

Το πλεονέκτημα του VRR είναι ότι ακολουθεί και τα drops. Εξάλλου ακόμη και με vsync μπορεί να δεις tearing, που θεωρητικά με το VRR εξαφανίζεται.

Το flicker εμφανίζεται σε VRR υπό ορισμένες συνθήκες, πχ σε VA panels όταν τα frames είναι χαμηλά. Πιθανόν με λίγο πείραγμα να μπορείς να το ελαττώσεις σε σημείο που να είναι αποδεκτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 12/3/2020 at 4:41 PM, Drtzekos said:

flicker εννοώ το τρεμοπαίξιμο του φωτισμού, και είναι υπερβολικό, δεν είναι "εσθάνομαι ότι τρεμοπαίζει" είναι "αναβοσβήνουν τα φώτα" ? (μόνο όταν το freesync είναι ενεργό, και μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια)

 

Τέλος πάντων, με την οθόνη είμαι ευχαριστιμένος, είναι ξεκούραστη, έχει καλά features και κάνει ότι θα έπρεπε να κάνει. Δεν φένεται να έχει κάπιο πρόβλημα, τα χρώματα είναι οκ, τα pixels είναι οκ, το πάνελ δείχνει οκ (π.χ. δεν φένεται να έχει ορατό black light bleeding κτλ).

 

 

Στο θέμα του ultrawide, δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη για να πω ότι αυτήν πχ είναι καλύτερη και ούτε ξέρω αν αξείζει τα σχεδόν διπλάσια λεφτά από την xiaomi. Θα δείξει τώρα με τον καιρό αν βγάλει κανα κουσούρι ή αν βρω κάποιο πρόβλημα που ίσως να μην έχω δει.

Μετά από έναν μήνα+ χρήσης (πάνω από 250 ώρες) μπορώ να πω ξεκάθαρα ότι ήτανε πολύ σωστή επιλογή ?, τεράστια διαφορά στην άνεση στα μάτια σε σχέση με τις U2717D.

 

Τα επιπλέων features και η ευκολία στην αλλαγή προφιλ με keyboard-shortcut κάνουν την ζωή πιο εύκολη και πλέον η οθόνη δεν είναι "ένα setup προφιλ όταν την αγόρασα που δεν το ξανακούμπησα ποτέ". Έχω ένα προφιλ για δουλειά/browsing και 2-3 ακόμα για διαφορετικά games, και έχει επίσης αναγνώρηση πιο application τρέχει για να αλλάζει αυτόματα προφιλ.

 

Το μόνο αρνητικό εξακολουθεί να είναι η μη σωστή λειτουργία του freesync, που το πήρα απόφαση και δεν το δοκιμάζω πλεον καν.

 

Σε σύγκριση με την xiaomi τώρα, που ήταν το δίλημμα μου μέχρι και την τελευταία μέρα, ναι, η MSI ήταν η καλύτερη επιλογή. Μπορεί να έιχανε περίπου 300€ διαφορά, αλλά η MSI έδινε και >150€ software (AC Valhalla + Watch dogs Legion + MS 365 1 year subscription) και είχε και πάρα πολλά έχτρα (webcam, mic...) Γενικός η xiaomi δεν είχε τίποτα συνοδευτικό, ούτε καν κάποιους drivers. 

 

Όχι ότι η xiaomi είναι κακή οθόνη. Την αγόρασαν 2 φίλοι και την δούλεψα λίγο, τον έναν τον βοήθησα εγώ και στην εγκατάσταση/ρύθμιση. Δυο εντυπώσεις μου άφησε, γενικός φένεται πολύ πιο φτηνιάρικη κατασκευή στα υλικά και η αλλαγή των ρυθμίσεων της δεν είναι ότι το πιο εύκολο. Για παράδειγμα η αλλαγή μεταξύ πηγής για την εικόνα μιας και ο φίλος έχει 2 pc, ήθελε αρκετό χρόνο με κάπως δύχρηστα κουμπιά (π.χ. την έσβησα καμιά 10αρια φορές κατά λάθος όσο προσπαθούσα να δώ το μενού της).

 

Στην τελική, εξαρτάτε από το budget του καθενός, η MSI είναι μια πιο premium λύση και η xiaomi είναι vfm.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Approved και όχι recommended. 

Κάποια features λείπουν, χωρίς να είναι deal breaker, ευχάριστη έκπληξη (το γράφω έτσι, γιατί είναι gsync ultimate) η freesync υποστήριξη  (μέσω dp και όχι hdmi).

Καλούτσικη η τιμή του (το αντίστοιχο της lg είναι πιο ακριβό).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 επισκέψεις της G9 στο service της samsung (service one) , η οθόνη επισκευάστηκε. 

 

Συνολικα έλειψε 2 βδομάδες την πρώτη επίσκεψη (αλλαγη πάνελ) και 3 βδομάδες την δευτερη (αλλαγη board)..

 

Δυστυχώς το service και η επικοινωνία ειναι αδύνατη και με το σταγονόμετρο και με εκνευρισε αρκετά.

 

Η samsung δεν εχει δικό της service και τα δινει σε συνεργάτη με αποτέλεσμα να υπάρχουν καθυστερήσεις και ο ενας να πεταει το μπαλάκι στον άλλο.

 

Η οθόνη μου αρέσει πολύ γιαυτο και έκανα υπομονή, αλλά επρεπε να περιμένω και οχι να παρω τη πρωτη φουρνιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Απο διαθεσιμοτητα παντως δεν βλεπω φως. 
Τωρα ειναι οκ η οθονη?

 

Ναι οκ ειναι, με τα γνωστά προβλήματα στο gsync, το οποιο το έχω κλεισει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.