Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

Μέτριο-κακό hdr, δεν έχει 1ms response time, gsync ultimate (δεν ξεκαθαρίζει αν υποστηρίζει amd κάρτες), καλούτσικη τιμή, απαιτεί πολύ δυνατή κάρτα για να οδηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

gigabyte g34wqc , samsung VA 144Ηz 

 

Gsyng λειτουργεί τουλάχιστον πάνω από τα 60fps 

 

Το bleed σε μαυρα σε σχέση με το IPS lg 34uc79g-b φαίνεται λιγότερο 

 

Τα μαύρα ναι είναι πιο μάυρα σε σχέση με το PS lg 34uc79g-b

 

Ναι είναι πιο έντονα τα χρώματα με καλύτερη αντίθεση 

 

Καλό input lag , πιο αργή από την την IPS lg 34uc79g-b , δεν θα έλεγα ενοχλητικά αλλά ναι είναι πιο αργή. 

 

Σε gaming μέχρι στιγμής βρίσκω πιο ξεκούραστη την IPS lg 34uc79g-b, αλλά μπορεί να είναι και θέμα ρυθμίσεων. 

 

δεν έχει καμμένα ή dimmed pixels 

 

To πρόβλημα μου φαίνεται παρακάτω "dirt screen effect" ?  - είναι φυσιολογικό σε αυτά τα panels, πάει πίσω ?

 

 

IMG_20210518_234428.thumb.jpg.e63edce830f47cf02255274733e977ef.jpg

 

 

 

IMG_20210518_234241.thumb.jpg.e8fd60c63e3d9834591fd1a4cc5ff05c.jpg

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GFFermari said:

Δεν έχεις ghosting σε σκοτεινά παιχνίδια;

Στο metro exodus ήθελα να ρίξω παντόφλα στη δίκη μου.

την είχες και την πήγες πίσω ? 

 

χθες παρέλαβα , δεν πρόλαβα να έχω ολοκληρωμένη άποψη από ghosting. Αλλά ναι είναι σίγουρα πιο αργή από την IPS lg 34uc79g-b.

Επίσης στο Mass Effect - Andromeda με το  έστω ψευτο HDR10 φαίνεται πολύ πιο ωραίο.   

 

Βάζω το exodus τώρα 

 

αυτό που δεν μπορώ να συνιθίσω είναι η μαυρίλα πάνω στην μέση, με τις IPS είχαμε ασπριλες στα μαύρα, με τα VA θα έχουμε μαυρίλες στα άσπρα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά η δίκη μου έχει παρόμοιο πάνελ.

Δεν έχω μαυρίλα στη μέση, το light bleeding είναι μηδαμινό κ τα χρώματα εξαιρετικά (με values από HU).

Όμως σε σκοτεινά παιχνίδια είναι εμετική. Όχι πολύ σκοτεινά, γιατί εκεί τα πάει καλά. Σε αυτά που παίζει πολύ γκρι. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, GFFermari said:

Όχι, απλά η δίκη μου έχει παρόμοιο πάνελ.

Δεν έχω μαυρίλα στη μέση, το light bleeding είναι μηδαμινό κ τα χρώματα εξαιρετικά (με values από HU).

Όμως σε σκοτεινά παιχνίδια είναι εμετική. Όχι πολύ σκοτεινά, γιατί εκεί τα πάει καλά. Σε αυτά που παίζει πολύ γκρι. 

Παρόμοιες εντυπώσεις έχω και εγώ μέχρι τώρα,  (εκτός από την μαυρίλα στην μέση πάνω) 

 

έβαλα το exodus που λες, δεν έχει ghosting, τλχ δεν είναι ενοχλητικό,

έγω "στα πολύ γκρι" smearing βλέπω  για παντόφλες,  στα πυκνά μαυρα κλαδιά με γκρι σκοτεινό background που λες.   

και στο IPS lg 34uc79g-b το έβλεπα άλλα ήταν σαφώς λιγότερο.  Στην συγκεκριμένη μηχανή φάινεται περισσότερο από άλλες. 

 

πάντως τα 34" UW 2560x1080 + ΑΑ όπου υπάρχει  VS   3440x1440 χωρίς ΑΑ και κανά 25%  - 30% hit fps με + 20C temp και θόρυβο από fans gpu δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει 

 

εξακολουθώ να ζαλίζομαι με το VA σε σχέση με το IPS της LG ....  

δεν το βλέπω να τα βρίσκω με VA ... 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση? Οι ultrawide τύπου 34/38/49 ιντσες σε ποιους χρήστες απευθυνονται? Gamers? Professionals?

 

Νομιζω ανηκω στη 2η κατηγορια (professionals) και κατεληξα με μια Dell Alienware 34'' και η οθονη απλα δεν κανει για δουλεια. Ολα ειναι τοσο μικροσκοπικα. Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω. Coding? Αδυνατο με τοσο μικρη γραμματοσειρα. Chatting σε whatsapp με συναδελφους? Μια απ τα ιδια. Για διαβασμα pdf καλη ειναι, ισως και για gaming (ασχετα που εγω δεν παιζω) αλλα νομιζω μεχρι εκει. Εσεις τι λετε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος panosven έγραψε:

Μια ερώτηση? Οι ultrawide τύπου 34/38/49 ιντσες σε ποιους χρήστες απευθυνονται? Gamers? Professionals?

 

Νομιζω ανηκω στη 2η κατηγορια (professionals) και κατεληξα με μια Dell Alienware 34'' και η οθονη απλα δεν κανει για δουλεια. Ολα ειναι τοσο μικροσκοπικα. Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω. Coding? Αδυνατο με τοσο μικρη γραμματοσειρα. Chatting σε whatsapp με συναδελφους? Μια απ τα ιδια. Για διαβασμα pdf καλη ειναι, ισως και για gaming (ασχετα που εγω δεν παιζω) αλλα νομιζω μεχρι εκει. Εσεις τι λετε? 

 

Απευθύνονται σε όλους, αρκεί να ξέρεις τι να περιμένεις.

Ειδικά για εσένα με το μέγεθος απεικόνισης, η απλή λύση είναι να αλλάξεις το scaling. Πχ αν έχεις Windows, αντί για 100% δοκίμασε 125% (επειδή το έχει έτοιμο) και μπορείς να το ρίξεις και σε κάποιο ενδιάμεσο νούμερο εάν σου παραείναι μεγάλο. Έτσι αλλάζεις το μέγεθος των αντικειμένων, χωρίς να έχεις την θολούρα που θα έβλεπες εάν δεν χρησιμοποιούσες την native ανάλυση της οθόνης.

 

Η ultrawide δινει περισσότερο χώρο εργασίας, είτε εικονικό (pixels) είτε πραγματικό (μέγεθος). Προφανώς αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα - εάν θέλεις μεγάλη ανάλυση τα πράγματα φαίνονται μικρά, εάν θέλεις μεγάλο μέγεθος δεν αξιοποιείς πλήρως την ανάλυσή της.

 

Σε κάποιον gamer που παίζει FPS ή racing είναι πολύ καλή επιλογή γιατί δίνει ευρύ πεδίο χωρίς ενδιάμεσες ραφές από την ένωση πολλών οθονών.

Σε έναν προγραμματιστή μπορεί να είναι βολική για να έχει ορατά πολλά παράθυρα, χωρίς να απαιτεί τον παραπάνω χώρο, καλώδια, κλπ δεύτερης οθόνης.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Απευθύνονται σε όλους, αρκεί να ξέρεις τι να περιμένεις.

Ειδικά για εσένα με το μέγεθος απεικόνισης, η απλή λύση είναι να αλλάξεις το scaling. Πχ αν έχεις Windows, αντί για 100% δοκίμασε 125% (επειδή το έχει έτοιμο) και μπορείς να το ρίξεις και σε κάποιο ενδιάμεσο νούμερο εάν σου παραείναι μεγάλο. Έτσι αλλάζεις το μέγεθος των αντικειμένων, χωρίς να έχεις την θολούρα που θα έβλεπες εάν δεν χρησιμοποιούσες την native ανάλυση της οθόνης.

 

Η ultrawide δινει περισσότερο χώρο εργασίας, είτε εικονικό (pixels) είτε πραγματικό (μέγεθος). Προφανώς αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα - εάν θέλεις μεγάλη ανάλυση τα πράγματα φαίνονται μικρά, εάν θέλεις μεγάλο μέγεθος δεν αξιοποιείς πλήρως την ανάλυσή της.

 

Σε κάποιον gamer που παίζει FPS ή racing είναι πολύ καλή επιλογή γιατί δίνει ευρύ πεδίο χωρίς ενδιάμεσες ραφές από την ένωση πολλών οθονών.

Σε έναν προγραμματιστή μπορεί να είναι βολική για να έχει ορατά πολλά παράθυρα, χωρίς να απαιτεί τον παραπάνω χώρο, καλώδια, κλπ δεύτερης οθόνης.

 

To scaling δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ΔΕΝ αλλοιωνει την ευκρινεια της εικονας. Δοκιμαζοντας το και στο 125% δεν θα ελεγα οτι τα πραγματα ηταν ιδανικα. Στα υπολοιπα νομιζω με καλυψες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panosven έγραψε:

To scaling δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ΔΕΝ αλλοιωνει την ευκρινεια της εικονας. Δοκιμαζοντας το και στο 125% δεν θα ελεγα οτι τα πραγματα ηταν ιδανικα. Στα υπολοιπα νομιζω με καλυψες.

Δεν αλλοιωνει την ευκρινεια της υπολοιπης εικονας. Οχι του αντικειμενου που εγινε το scale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 5/19/2021 at 10:41 AM, GFFermari said:

Όχι, απλά η δίκη μου έχει παρόμοιο πάνελ.

Δεν έχω μαυρίλα στη μέση, το light bleeding είναι μηδαμινό κ τα χρώματα εξαιρετικά (με values από HU).

Όμως σε σκοτεινά παιχνίδια είναι εμετική. Όχι πολύ σκοτεινά, γιατί εκεί τα πάει καλά. Σε αυτά που παίζει πολύ γκρι. 

 

Quote

To πρόβλημα μου φαίνεται παρακάτω "dirt screen effect" ?  - είναι φυσιολογικό σε αυτά τα panels, πάει πίσω ?

 

Η gigabyte την δέχτηκε RMA και μου έδωσαν άλλη καινούρια, με πολύ καλύτερο uniformity στο κέντρο και πάνω, αφού τσέκαραν μερικές.

Για να λέμε και τα καλά μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις κατά την εξηπυρέτηση RMA. Θα περίμενα απάντηση του στυλ όλες παρουσιάζουν κάποια μικρά DSE ή bleeding κτλ και να μην κάνουν τίποτα. Αλλά ανταποκρίθηκαν σωστά θα έλεγα, και η καινούρια σε όλα τα επίπεδα bleeding, uniformity, DSE είναι μια χαρά. .. 

 

Αν και την πήρα για την ανάλυση περισσότερο μου έχουν κάνει spoil τα laptop με 3840x2160 και δεν γινόταν να δουλέυω αλλο όταν είμαι σπίτι CAD / PDF με 34 2560x1080 της LG IPS...

 

Επειδή βρήκα λίγο χρόνο να δοκιμάσω την VA g34wqc με την IPS lg 34uc79g-b για το παραπάνω που λέγαμε. 

 

Mε Black Equalizer +1 απο 10default σε 11 ναι μεν δεν έχεις τα default black levels , αλλά και πάλι είναι σαφώς ανώτερα από την IPS που έχω και το smearing πλέον 

έρχεται πολύ κοντά στην IPS μου στo Metro στα  tree foliage με light shades     

 

Quote

Σε αυτά που παίζει πολύ γκρι.

 

έκει έχουν το πρόβλημα οι VA , όχι σε όλες τις μηχανές πάντως, στο Metro ναι. Δηλαδή στην ταχύτητα των μαύρων που σβήνουν σε γκρι.

Είχα πάντα την απορία πως θα τα πήγαινε ένα VA , αλλά δεν βρίσκω και το πλέον σωστό να συγκρίνουμε ένα VA με ένα IPS που το δεύτερο έχει πολύ πιο ανοιχτά shades λόγο των όχι και τόσο επιθετικών black levels των VA. Για αυτό σκέφτηκα και το παραπάνω "τέχνασμα" που έδωσε καλά αποτελέσματα.   

Για λίγο που δοκίμασα Control GTA ACO ακόμα και με default black levels δεν έχει το απογευματινο METRO smearing. Δυστυχώς όμως δεν νομίζω να ξαναβρίσκω χρόνο για δοκιμές σύντομα.  

 

Δέχεται και 10bit απο ncp μάλλον είναι 8bit + FRC 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω και εγώ σας βολεύει το curved η απλά gimick ?

είχα για ένα διάστημα την LG την Ultra wide αλλά είχε πολλά προβλήματα και την έστειλα , τα προβλήματα ήταν λόγο curved

 

ψάχνω να βρω μία flat 34" 3440χ1440 και βλέπω μόνο η iiyama έχει

 

https://www.skroutz.gr/s/23515917/Iiyama-G-Master-GB3461WQSU-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-144Hz.html

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

να ρωτήσω και εγώ σας βολεύει το curved η απλά gimick ?

είχα για ένα διάστημα την LG την Ultra wide αλλά είχε πολλά προβλήματα και την έστειλα , τα προβλήματα ήταν λόγο curved

 

ψάχνω να βρω μία flat 34" 3440χ1440 και βλέπω μόνο η iiyama έχει

 

https://www.skroutz.gr/s/23515917/Iiyama-G-Master-GB3461WQSU-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-144Hz.html

Σε 29άρα (είχα μια LG), όχι. Το θεωρώ gimmick.

Σε 34άρα, ναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι curved, επειδή είναι curved έχουν πρόβλημα στην πρέσα όταν βάζουν τα φίλτρα με αποτέλεσμα να βγαίνουν τα καρναβάλοπρποβληματα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δε μου κανει αισθηση πλεον η καμπυλοτητα. Εχω συνηθισει μαλλον. Οπως κ οι ιντσες μου φαινονται νορμαλ τωρα κ ειμαι στις 35.

Οι οθονες με 1900+μ. ακτινα καμπυλοτητας, δεν επηρεαζουν τοσο σε οτι content, δουλεια κανεις.

 

Η G9 με R1000 ειναι που χρειαζεται προσοχη αν σου ταιριαζει.

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, f117 said:

Τι εννοείς??

https://www.thelab.gr/forums/topic/179749-lg-34uc79g-34-ultrawide-curved-monitor-399e-kotsovolos-έληξε/?do=findComment&comment=2660468

 

αυτό το χάλι δεν θέλω να το ξαναδώ !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.