Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

https://pcmonitors.info/lg/lg-34gk950f-144hz-nano-ips-ultrawide-with-freesync-2/

Αναλυτικότατη παρουσίαση από το pcmonitors.

Η οθόνη προτείνεται και συνιστά μια ελκυστική επιλογή, ειδικά τώρα που η nvidia θα υποστηρίξει τα freesync monitors.

Η τιμή είναι τσουχτερή, αλλά μιλάμε για το πρώτο και μοναδικό ultrawide@144hz monitor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω 2 λόγια για τη dell alienware:

Η οθόνη έχει στιβαρή βάση (εντάξει, δεν είναι η ωραιότερη βάση που έχετε δει, αλλά είναι σταθερή και εμπνέει εμπιστοσύνη) και αποδεκτή gaming σχεδίαση.

Είναι όσο gaming πρέπει δηλαδή. Θα ήθελα πιο επιθετικό curvature, αλλά κι η υφιστάμενη καμπυλότητα αρκεί.

Bleed δεν έχω δει. Glow έχω δει, αλλά φαίνεται μόνο όταν ανοίγω την οθόνη και σε σκοτεινό περιβάλλον. Στο desktop/gaming δεν βλέπω το παραμικρό.

Τώρα, αν κάθεσαι και ψάχνεις με τον φακό, ναι, έχει glow. Αξίζει να γίνεις ψυχαναγκαστικός; Όχι.

Αρχίζω και τη συνηθίζω, μετά το πρώτο σοκ (ανάλυση+απόσταση θέασης+μέγεθος).

Το overclock (120hz) δουλεύει μια χαρά (το είχε ενεργοποιήσει ο Μάριος και το άφησα έτσι). Σε πολλές περιπτώσεις, είχε παρατηρηθεί flickering με την ενεργοποίηση του overclock.

Εδώ, δεν φαίνεται να υφίσταται τέτοιο θέμα.

Ο Μάριος, επίσης, είχε βάλει το icc profile του tft central και βρήκα τα χρώματά της μια χαρά. Ίσως πειραματιστώ κάποια στιγμή, αν και δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο.

Μειονέκτημά της το menu. Νομίζω ότι η lg έχει το καλύτερο menu (ένα κουμπί στο κέντρο και τέλος).

Η dell έχει 6 κουμπάκια (στο σχήμα της mitsubishi), τα οποία το χέρι μου δυσκολεύεται να βρει (κάντε τα πιο μεγάλα, ρε παιδιά). Όταν πατάς κάποιο εξ αυτών, ανοίγει το menu με τις βασικές επιλογές και πρέπει να πατήσεις το επόμενο ή μεθεπόμενο κουμπάκι, για να πας στο submenu που θέλεις. Καθόλου βολικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 11:25 AM, DEADLAZARUS said:

Θέλω μια 1440p@100hz και 3ετή εγγύηση.

Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι αδιαπραγμάτευτα για μένα.

Ε, υπάρχουν 10 οθόνες με τέτοια specs.

Αν απορρίψεις κάποιες από αυτές εξαιτίας διαφόρων προβλημάτων (προβληματικό panel, κάκιστο support κτλ), μένεις με 2 οθόνες.

Εννοείται ότι το κόστος υπερβαίνει τα 800 ευρώ. 

ασχετα οτι καλως κανεις και θες τετοια οθονη αλλα φιλε μου δεν μπορεις να πιασεις ουτε σε high settings αυτα τα frames σε αυτην την αναλυση σε σοβαρα games. και δεν βλεπω κανενα νοημα να πας medium settings για να πας 100frames se single player games.. στην ουσια θα πληρωσεις κατι το οποιο δεν προκειται να δεις για αρκετα χρονια ακομα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

ασχετα οτι καλως κανεις και θες τετοια οθονη αλλα φιλε μου δεν μπορεις να πιασεις ουτε σε high settings αυτα τα frames σε αυτην την αναλυση σε σοβαρα games. και δεν βλεπω κανενα νοημα να πας medium settings για να πας 100frames se single player games.. στην ουσια θα πληρωσεις κατι το οποιο δεν προκειται να δεις για αρκετα χρονια ακομα

Έχω, πλέον, τέτοια οθόνη. Δες ανωτέρω.

Έχεις δίκιο, αλλά έχω αρκετά παλαιότερα παιχνίδια που θέλω να παίξω και δεν θα έχω θέμα.

Κάρτες αλλάζω συχνά εξάλλου.

Αυτή τη στιγμή, παίζω το styx: shards of darkness (εντάξει, δεν είναι και το πιο βαρύ παιχνίδι). Βλέπω παντού 100+ fps.

Μόλις δοκιμάσω και άλλα παιχνίδια (witcher 3/ac origins), θα σου πω.

Υ.Γ. Δεν είμαι ultra settings junkie.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη. δεν ειναι θεμα ultra εγω βαζω settings για να παιζει 60fps οσο πιο σταθερα γινεται αλλα και παλι δεν θα πηγαινα πιο χαμηλα για να ανεβασω frames πανω απο 60 και να χανω σε οπτικο αποτελεσμα. single player παιζουμε δεν παιζουμε online. και δεν νομιζω οτι γρηγορα θα δουμε καρτα για αυτες τις αναλυσης να εχουμε σταθερα 100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος zyx έγραψε:

καλοριζικη. δεν ειναι θεμα ultra εγω βαζω settings για να παιζει 60fps οσο πιο σταθερα γινεται αλλα και παλι δεν θα πηγαινα πιο χαμηλα για να ανεβασω frames πανω απο 60 και να χανω σε οπτικο αποτελεσμα. single player παιζουμε δεν παιζουμε online. και δεν νομιζω οτι γρηγορα θα δουμε καρτα για αυτες τις αναλυσης να εχουμε σταθερα 100

Μα δεν περιμένω παραπάνω από 100fps σε απαιτητικά single player games (ακόμα και σε high settings).

80, όμως, fps κατά μέσο όρο τα περιμένω.

Και, ναι, συμφωνώ. Δεν έχω λόξα να τα βάζω όλα ultra, αλλά δεν θα έπεφτα και σε medium, για να έχω παραπάνω fps.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν πειραζει, εχουμε το DLSS πια :whistling:

Να σου πω την αληθεια σε ολα τα games των τελευταιων 3 χρονων δεν χρειαζεται καν.

Το πρωτο πραγμα που κλεινω ειναι αυτο ειδικα σε αυτες τις αναλυσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω off σε ολα πλην του bf v που δεν κλεινει! (Δεν μπορω να πιστεψω το ποσο μ@λ@κια ειναι αυτο το παιχνιδι σε ολα τα επιπεδα)

Τωρα για τα υπολοιπα παιχνιδια, εξαρταται το παιχνιδι και τις ρυθμισεις του.

Ας πουμε το view distance οπου υπαρχει καλο ειναι να παιξεις μαζι του και να βρεις τη χρυση τομη. Ειναι καποια αλλα που εχουν resolution scale, παιζεις και με αυτο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 31/1/2019 at 11:36 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το tftcentral θα εμπλουτίσει την παρουσίαση της lg 34gk950f (περί τα μέσα Φλεβάρη), καθώς αναμένεται νέο firmware. Για να δούμε...

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_34gk950f.htm

Κατέφθασε το update. Στον πίνακα περιεχομένων αναφέρεται ποιες είναι οι updated ενότητες.

Τιμιότατη πρόταση από την lg. Αλμυρή η τιμή της, αλλά τι να κάνεις......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.