Jump to content


Ποιο είναι το μακροβιότερο μέρος του συστήματός σας;


Recommended Posts

Μια που διανύουμε περίοδο κρίσης για πείτε ποιο μέρος του συστήματός σας έχει επιβιώσει περισσότερο; 

 

Αναφέρουμε κομμάτια που δουλεύουμε καθημερινά (όχι κάτι παλιό που είναι στο πατάρι και ξέρουμε ότι λειτουργεί).

 

Ξεκινάω εγώ:

 

Λοιπόν μακράν πρώτο (και απαραίτητο) είναι το πιστό μου ups. Ένα Mustek 1000άρι. Ζει και βασιλεύει από το 2005 συμπληρώνοντας 12 χρόνια στην πρίζα και τροφοδοτώντας ανελλιπώς το εκάστοτε βασικό μου σύστημα. Κάπου στην 6ετία χρειάστηκε αλλαγή στις μπαταρίες του και κάποια στιγμή (δεν θυμάμαι πότε) σταμάτησε να λειτουργεί το ανεμιστήρι του, οπότε χρειάστηκε λύσιμο και κολλητήρι για την αντικατάσταση καθώς τα καλωδιά του είναι κολλημένα στην πλακέτα και όχι με κάποιο βύσμα.

 

Στη δεύτερη θέση έρχεται ο βασικός δίσκος εργασίας μου, ένας WD Caviar Black 640GB, αγορασμένος το 2009!!! (8 χρόνια μην τον ματιάσω!!!)

 

Στην τρίτη θέση η οθόνη μου DELL U2412m, αγορασμένη το 2012, συμπληρώνει 5 χρόνια ξεκούραστης λειτουργίας. Μαζί με αυτήν και το τροφοδοτικό μου, ένα CORSAIR 850 TX v2.

 

Για πείτε και σεις... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας WD 500GB black. κλείνει 9 χρόνια σε 3 μήνες, 100% υγεία, δούλεψε μέχρι και σαν δίσκος συστήματος! Απορώ με την καρδιά του :hehe: 

 

Second, ένας εξωτερικός των 640GB, δουλεύει ως εσωτερικός πλέον, σβήσε-γράψε (στο 2o pc ), συνεχώς. Είναι από το 2010. Το μόνο που νόμιζα ότι είχε χαλάσει ήταν η θήκη του, μέχρι που τελικά το μόνο που έφταιγε και δεν δούλευε, ήταν ότι δεν έκανε καλή επαφή το on/off. Με λίγο spray , όλα κομπλέ...

 

... και πάμε και στο 3ο. 250ρης Seagate πλέον μέσα στη θήκη του άλλου εξωτερικού, πρέπει να είναι 10 ετών ακριβώς. Είχε κάνει μια παύση 1 έτους, και ακόμη δουλεύει κανονικά και με το νόμο, καθημερινά! :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω :p

 

Κλεινω τα 34 σε λιγες μερες :hehe:

 

 

 

 

 

 

Περα απο την πλακα ενας δισκος maxtor που δεν θυμάμαι ακριβως ποσων ετων ειναι αλλα ειναι πανω απο 12 σιγουρα :)

 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγιο Logitech K270. 5 χρόνια σχεδόν.

Δεν ξέρω αν πιάνετε αλλά:

Το 2ο λάπτοπ της γυναίκας. Toshiba Satellite P300 νομίζω. 9 ετών και δουλεύει ακόμα χωρίς να έχει κάνει κιχ. Ούτε πάστα δεν έχω αλλάξει ακόμα.

Θα φορμαριστεί στα κοντά να μπούνε windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Ερμ... Το πιο παλιο ειναι τα Ζ5500 (απο το 2004). Αν εξαιρεσεις τα περιφερειακα το πιο παλιο πραγμα στο pc μου μεσα ειναι ο ενας απο τους δυο 2ΤΒ red που τον εχω κανενα 2.5χρονο. Εχω και εναν 640αρη black WD που καποτε ηταν εσωτερικος στο συστημα μου (καπου 2008-9) αλλα τον εχω κανει εξωτερικο.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

από το main pc το πιο παλιό είναι κάποια sata καλώδια :hehe: και μέχρι πριν κάνα 2μηνο 2,1 ηχεία που είχα φέρει απ'έξω το 2004 ή 5

απ'τα βασικά οι μνήμες κι ένας red 2χρόνια,

ααα κι ένας sandisk extreme pro 240gb 2+ όπου μετακόμισε στο 2ο

 

στο δεύτερο pc που δουλεύει σχεδόν πάντα:

ένας wd black 1tb (2010), ένας Green 2tb (2011)

samsung 23" από το 2004 (μετά και από αλλαγή πυκνωτών) δουλεύει ακόμη

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα της υπογραφής παίζει από το 2009. Αναβαθμίστηκε το κουτί, η μνήμη, και η κάρτα γραφικών, αλλά κατά τ'άλλα ο κορμός είναι ίδιος.

Η παλιά μου οθόνη Samsung Syncmaster 275T αγορασμένη δεύτερο χέρι το 2008 παίζει ακόμα στο pc της γυναίκας μου.

Linksys WRT54G v2 από το 2004, αγορασμένο 2ο χέρι, παίζει ακόμα ως access point με openwrt λειτουργικό.

APC Back UPS RS1000 σε λειτουργεία από το 2002 με 2 αλλαγές μπαταριών.

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

Εδώ με πιάσατε αδιάβαστο. Λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό, το παλαιότερο εξάρτημα του υπολογιστή είναι ο επεξεργαστής i7 4770Κ (2014) και το επόμενο οι μνήμες Kingston HyperX Beast.

 

Πραγματικά απορώ που όλα τα υπόλοιπα είναι μεταγενέστερα!

Link to comment
Share on other sites

ένας WD Caviar SE 320GB από το 2006 τον είχα σε ένα παλιό pc κατεβαστιρι που κάηκε από κεραυνό πριν αρκετά χρονια τότε ήταν σχεδόν καινούριος μονο αυτός επέζησε αλλα κουτσός

Από τότε τον έχω σε κάθε build που έχω φτιάξει σαν προσωρινό download directory σε ότι κατεβάζω από browsers, torrents... γενικά μαζεύει ότι σαβούρα καταβαίνει στο pc πριν το ξεσκαρταρισμα και όταν γεμίζει τον αδειάζω...

 

Το smart έχει κολλήσει στα ίδια  από εκείνη τη μέρα που έγραψε και τα trillion η quadrillion  (έχασα το μέτρημα) start/stop counts

Ο λόγος που τον χρησιμοποιώ ακόμα είναι γιατί είναι σχεδόν αθόρυβος ίσως να βοηθησε και ο κεραυνός σε αυτό..! έχω την απορία να δω μέχρι που θα φτάσει μετράει ήδη κάπου στα 10 χρονια κεραυνοβολημένος και συνεχίζει!

zJkzRE5mR9WU94lZrGKztw.png

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο αντικείμενα έχουν επιβιώσει χρόνια τώρα :

 

1. ZYXEL P-660HW-T1 802.11G ADSL 2+ OVER PSTN 4-PORT GATEWAY , Router . Σκυλί  αγορασμένο 13/09/2008

2. XFX 850W P1-850B-NLG BLACK EDITION MODULAR PSU . Αγορασμένο 05/03/2010

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lian Li PC-A70 κουτί δέκα χρόνων,  ίδια ηλικία έχει και το τροφοδοτικό ένα Seasonic M12D 850W Χριστούγεννα του 2007. 

Αμέσως μετά είναι το κάθισμα γραφείου από το 2009.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.