Jump to content


Πρόσβαση από παλιούς browser


Recommended Posts

Προ εξαμήνου στο πατρικό σπίτι έγινε ένα γενικό blackout και μου έκαψε 2-3 υπολογιστές (κυρίως τροφοδοτικά, έχω 4 καμμένα).

Αποτέλεσμα αυτού να καταφέρω να φτιάξω από τα υπολείμματα ένα Athlon XP Barton με Win XP,  SSD 40gb και 1 GB ram για νά χω να σερφάρω.

Το 1 GB ram για τα xp είναι υπεραρκετό για καθημερινή χρήση. Με τα πολλά έβαλα και flash player etc.

 

Το μεγάλο πρόβλημα έιναι ο browser. Δεν υπάρχει καινούριος browser σε non-SSE2 cpu, και οι athlon XP είναι non-sse2!

Πολλά site δεν ανοίγουν καν με παλιούς browser λόγω ασυμφωνίας πιστοποιητικών.

Στο thelab.gr παρατήρησα ότι είναι από τα πιο δύσκολα site.

 

Ο μόνος τρόπος να γράψω αυτές τις γραμμές είναι μέσω του PaleMoon (firefox fork) compiled για non-sse2 cpu από έναν τύπο ο οποίος είχε κάνει αντίστοιχη πατέντα "πρόσφατα" (το 2014). Σε περίπτωση που κάποιος αναστήσει κάποιο Atlhon XP σύστημα, εδώ είναι ο browser για ... thelab.gr :

https://www.romanstefko.com/pale-moon-sse/

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με το συστημα που σε ανεφερα στο barton o/c :p

Bασικα ενω με ανοιξε κανα2 σελιδες (τυχαιο) μετα αλογο.Πιστεψα οτι ηταν θεμα των

XP αλλα οσο θυμομουν ηταν "καθαρη" εκδοση.Τι θυμηθηκες παντως και με γυρισε ποσο πισω ...

Το αλλο βασικο προβλημα μου ηταν οι drivers για την 3com ethernet,Οσο περιεργο και αν ακουγεται

μεχρι να βρω ενα οδηγο της προκοπης ειμουν ενα βημα πριν φαει τον καδο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.