Jump to content


Αγορά τιμονιέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Μιας και όσο περνάει ο καιρός πλησιάζω πιο πολύ σε αγορά τιμονιέρας μιας και θα ξεκινήσω assetto corsa και grid2(που ούτως η αλλως πάιζω σε playstation:/ (για το drift κομμάτι) θα ήθελα την βοήθεια σας ωστε να επιλέξω ενα σωστό setup για τιμονιέρα-pedal-"ταχύτητες"...
Budget θα πώ ταβάνι 500 αλλα εαν εχει πραγματικα νόημα θα βάλω ταβάνι 600 για κάτι που αξίζει αυτα τα έξτρα 100euro αλλα εκει τελειώνω ,δεν βάζω πιο βαθα το χέρι στην τσέπη.
Επίσης επειδη με όσα βλέπω απο fanatec μιλάμε για κάτι εξωφρενικά ποσά(οποιος δεν εινα ιχρόνια στον χώρο και δεν ασχολείτε πάρα πολύ κάτι 1000-2000build του φαίνονται ΤΡΕΛΑ(καλή ώρα)) θα ήθελα επίσης να μάθω εαν αυτη η κατηγοριά χρημάτων που ζητάω έχει "νόημα" μιας και υπάρχουν θεωρίες οτι αν είανι αν δωσει 800-1200 πάρε αυτό η αυτό αλλιως για πιο λίγα δεν αξίζει να δώσει πχ 500-600 καλύτερα δώσε 250-350 και πάρε κάτι πιο απλό θα ήθελα να ακούσω και αυτό το σενάρι.
Για ότι extra πληροφορία θέλετε ωστε να μου πείτε το ιδανικό setup για το ανάλογο budget comment below.:D:D
Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδανικός συνδιασμός είναι τα Thrustmaster T300RS Alcadara + Thrustmaster T3PA PRO + Thrustmaster TH8A.

 

Τα βλέπω στην Ελλάδα σύνολο στα 700€ περίπου.

Αν ψαχτείς από εξωτερικό με bundle ίσως τα βρεις στο budget που θες.

Κάνω tag τον @wargasm που έχει κάτι ανάλογο να σου πει.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το playseat είναι πεταμένα λεφτά...το κυριότερο της πρόβλημα είναι πως το φρένο είναι ακριβώς πίσω από τον κάθετο άξονα της κατασκευής και επίσης από ποιότητα κατασκευής ειναι μεσαίας κατηγορίας....μπορείς να δεις μια TS-PC για τιμονιέρα η και μια T300.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Τ300 Alcantara έχει ήδη τα πετάλια Τ3ΡΑ. Η μόνη τους διαφορά με τα PRO είναι ότι τα τελευταία μπορούν να τοποθετηθούν Inverted άρα δεν τα χρειάζεσαι, μόνο το TH8 shifter χρειάζεσαι επιπλέον, σύνολο κόστους τιμονιέρα και shifter γύρω στα €500. H G29 αξίζει μόνο αν την βρεις σε προσφορά γύρω στα €200.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ πάρα πολύ  για τις απαντήσεις σας τώρα θα δώσω ακόμα μερικά στοιχεία.
1.Καρέκλα δεν μπορώ να πάρω αυτη και δώρο να μου την κάνεις γιατι δεν υπα΄ρχει τέτοιος χώρος ουτε με παίρνει να είναι σητν μέση του σαλονιού όλη μέρα κάθε μέρα.Η θα πάρω αυτή...s-l300.jpg αλλιώς θα προσαρμόσω τιμονιέρες κλπ στο τραπέζι που εχω στο σαλόνι θα κάνω μερικές βάσεις ωστεν α μπαίνουν βγαίνουν και να είναι στα σωστά σημεία οδήγησης...


2.Οσο για την επιλογή του @liakjim όπως λέει και ο @gchristod πετάλ υπάρχουν και επίσης εαν είναι να δώσω 170για ταχύτητες θα έλεγα οτι θα προτιμούσα να έκανα την δουλειά μου με καλύτερη τιμονιέρα και να αλλαζα απο τα (F1 pads) που έχουν πάνω στο τιμόνι...Οχι για να γλιτώσω λεφτά κα ινα πάρω την T300 σκέτη αλλα για να πάρω πχ μια τιμονιέρα+pedal 500euro ωστε να έχω εκεί καλύτερη ποιότητα..Η γνώμη σας για να αλλάζω ταχύτητες απο το τιμόνι.??

3. @wargasm να φανταστώ οτι απάντούσες στον @icy20 για την T500rs?Αρα είναι καλύτερη η 300?

4.Κάτι που ΞΕΧΑΣΑ να σας πώ είναι οτι θα ήθελα η τιμονιέρα να παίζει ιδανικά ΚΑΙ ΣΕ PS4 ...Είναι κάτι που φυσικά μπορώ να το καταπιώ αλλα για κανένα arcade game με την παρέα κανένα gran turismo δηλαδή.Δεν είναι βέβαια κάτι το οποιό απαιτώ απο την τιμονιέρα απλα εαν εβρισκα 2 τιμονιέρες ίδιας ποιότητας η μια 500 και η αλλη 550 και η 500ε΄μπαινε και σε ps4 θα έπερνα την 550.


PS:Οσο για αυτό που πρότινε ο @Maximvs η ts-pc με αυτό το τιμόνι τι να την κάνω?:/ F1 κλπ κλπ δεν νομίζω να παίξω καν.
Σας ευχαριστώ όλους!!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Την TH8Α την αγόρασα €115 από amazon, όχι €170 και σε πληροφορώ ότι τα λεφτά της τα αξίζει καθώς είναι φουλ μεταλλική κατασκευή, εναλλάσσει από χτένι σε σειριακό και σε αναλογικό χειρόφρενο αν είσαι ραλάκιας. Η Τ300 είναι συμβατή με PS4 και είναι ό,τι πιο value for money στην αγορά. Μετά πας σε TS(TX)-PC που είναι +50% σε τιμή και δεν αξίζει το price jump ή σε fanatec. Επίσης η Τ300 μπορεί να είναι λίγο πιο αδύναμη από την Τ500 αλλά έχει καλύτερο ffb λόγω brushless motor, full belt αντι hybrid gear/belt  και είναι νεότερο μοντέλο.

Μια πιο οικονομική λύση για shifter είναι το SHH shifter που βγαίνει στο 100ρικο. Λίγο χειρότερο σε αίσθηση στο χτένι αλλά καλύτερο στο σειριακό σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Staxtis said:

Ωραία σας ευχαριστώ πάρα πολύ  για τις απαντήσεις σας τώρα θα δώσω ακόμα μερικά στοιχεία.
1.Καρέκλα δεν μπορώ να πάρω αυτη και δώρο να μου την κάνεις γιατι δεν υπα΄ρχει τέτοιος χώρος ουτε με παίρνει να είναι σητν μέση του σαλονιού όλη μέρα κάθε μέρα.Η θα πάρω αυτή...s-l300.jpg αλλιώς θα προσαρμόσω τιμονιέρες κλπ στο τραπέζι που εχω στο σαλόνι θα κάνω μερικές βάσεις ωστεν α μπαίνουν βγαίνουν και να είναι στα σωστά σημεία οδήγησης...


2.Οσο για την επιλογή του @liakjim όπως λέει και ο @gchristod πετάλ υπάρχουν και επίσης εαν είναι να δώσω 170για ταχύτητες θα έλεγα οτι θα προτιμούσα να έκανα την δουλειά μου με καλύτερη τιμονιέρα και να αλλαζα απο τα (F1 pads) που έχουν πάνω στο τιμόνι...Οχι για να γλιτώσω λεφτά κα ινα πάρω την T300 σκέτη αλλα για να πάρω πχ μια τιμονιέρα+pedal 500euro ωστε να έχω εκεί καλύτερη ποιότητα..Η γνώμη σας για να αλλάζω ταχύτητες απο το τιμόνι.??

3. @wargasm να φανταστώ οτι απάντούσες στον @icy20 για την T500rs?Αρα είναι καλύτερη η 300?

4.Κάτι που ΞΕΧΑΣΑ να σας πώ είναι οτι θα ήθελα η τιμονιέρα να παίζει ιδανικά ΚΑΙ ΣΕ PS4 ...Είναι κάτι που φυσικά μπορώ να το καταπιώ αλλα για κανένα arcade game με την παρέα κανένα gran turismo δηλαδή.Δεν είναι βέβαια κάτι το οποιό απαιτώ απο την τιμονιέρα απλα εαν εβρισκα 2 τιμονιέρες ίδιας ποιότητας η μια 500 και η αλλη 550 και η 500ε΄μπαινε και σε ps4 θα έπερνα την 550.


PS:Οσο για αυτό που πρότινε ο @Maximvs η ts-pc με αυτό το τιμόνι τι να την κάνω?:/ F1 κλπ κλπ δεν νομίζω να παίξω καν.
Σας ευχαριστώ όλους!!

 

Παρε μια τιμονιερα που να σε καλυπτει σε ολα αυτα που ειπες και ψαξε για ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ καθισμα μπακετ απο το car.gr.Πουλανε απο 50-80 ευρω και θα ειναι κανονικο καθισμα..Προσθεσε και κανενα 40αρι για τις βασεις ή να φτιαξεις ενα κουτι απο  MDF για να βιδωθει επανω και θα εχεις ενα καθισμα κανονικο με κοστος 120-150 ευρω το οποιο θα μπορει να μπει σε οποιαδηποτε κατασκευη κανεις μετα....απο PVC κατασκευη μεχρι αλουμινενια....

δε θελει κοπο....τροπο θελει!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Staxtis said:

http://www.postadsuk.com/playseat-challenge-gaming-racing-seat-foldable_225350-22.html
Playseta Challenge gmaing και εδώ την έχει και καλή τιμή.Δεν ξέρω με τα μεταφορικά τι παίζει.

Αμα μαθεις πες ισως ενδιαφερομαι

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Maximvs said:

 

Παρε μια τιμονιερα που να σε καλυπτει σε ολα αυτα που ειπες και ψαξε για ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ καθισμα μπακετ απο το car.gr.Πουλανε απο 50-80 ευρω και θα ειναι κανονικο καθισμα..Προσθεσε και κανενα 40αρι για τις βασεις ή να φτιαξεις ενα κουτι απο  MDF για να βιδωθει επανω και θα εχεις ενα καθισμα κανονικο με κοστος 120-150 ευρω το οποιο θα μπορει να μπει σε οποιαδηποτε κατασκευη κανεις μετα....απο PVC κατασκευη μεχρι αλουμινενια....

δε θελει κοπο....τροπο θελει!

Εαν δείς εγγραψα οτι δεν υπάρχει χώρος για αυτό που λες αλλιως αυτό θα είχα κάνει ουτως η αλλος και έχω και ενα κάθισμα Recaro με μηδεν eyro αλλα δεν υπα΄ρχει ο χώρος όπως έγγραψα..Για αυτό κα ιείπα οτι Η θα πάρω αυτό επειδή είναι foldable αλλιως θα τα πατεντάρω στο τραπεζάκι του σαλονιού με σφιχτίρες

3 minutes ago, gchristod said:

Την TH8Α την αγόρασα €115 από amazon, όχι €170 και σε πληροφορώ ότι τα λεφτά της τα αξίζει καθώς είναι φουλ μεταλλική κατασκευή, εναλλάσσει από χτένι σε σειριακό και σε αναλογικό χειρόφρενο αν είσαι ραλάκιας. Η Τ300 είναι συμβατή με PS4 και είναι ό,τι πιο value for money στην αγορά. Μετά πας σε TS(TX)-PC που είναι +50% σε τιμή και δεν αξίζει το price jump ή σε fanatec. Επίσης η Τ300 μπορεί να είναι λίγο πιο αδύναμη από την Τ500 αλλά έχει καλύτερο ffb λόγω brushless motor, full belt αντι hybrid gear/belt  και είναι νεότερο μοντέλο.

Μια πιο οικονομική λύση για shifter είναι το SHH shifter που βγαίνει στο 100ρικο. Λίγο χειρότερο σε αίσθηση στο χτένι αλλά καλύτερο στο σειριακό σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.

το ts-pc εχει και αλλο τιμόνι η μόνο αυτο που βλέπω?Γιατι δεν μου κάνει εαν είναι έτσι...
100euro δεν έχω πρόβλημα να δώσω αν δώ οτι αξίζει αλλα έτσι όπως το καταλβαίνω μπορώ να πάρω "σημερα" τιμονιέρα pedal και όταν θέλω να πα΄ρω ταχύτητες .
Αρα να πούμε οτι το Budget που έβαλα τελικά είναι 500 με ΥΠΕΡΤΑΒΑΝΙ τα 600 για τιμονιέρα pedal,τίποτα αλλο.

Επισης ετσι οπως τα λές μου φαίνεται μονόδρομος η Τ300 γιατι fanatec με 500euro δεν νομίζω να μπορώ να πάρω κάτι αξιόλο που να "νικάει" κα ιτην Τ300.Σωστα?

2 minutes ago, icy20 said:

Αμα μαθεις πες ισως ενδιαφερομαι

Sure thing:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

το ts-pc εχει και αλλο τιμόνι η μόνο αυτο που βλέπω?Γιατι δεν μου κάνει εαν είναι έτσι...

Το TS-PC έχει μόνο αυτό το τιμόνι αλλά μετά μπορείς να αγοράσεις έξτρα όποιο άλλο θες της Thrustmaster και να του βάλεις, αλλά τότε μιλάμε για επιπλέον χρήματα. 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

100euro δεν έχω πρόβλημα να δώσω αν δώ οτι αξίζει αλλα έτσι όπως το καταλβαίνω μπορώ να πάρω "σημερα" τιμονιέρα pedal και όταν θέλω να πα΄ρω ταχύτητες .

Εγώ έτσι έκανα, πρώτα πήρα το τιμόνι (TX Leather edtion) και μετά από μερικούς μήνες το shifter.

πριν 6 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Επισης ετσι οπως τα λές μου φαίνεται μονόδρομος η Τ300 γιατι fanatec με 500euro δεν νομίζω να μπορώ να πάρω κάτι αξιόλο που να "νικάει" κα ιτην Τ300.Σωστα?

Κουμάντο στην τσέπη σου εσύ κάνεις, άμα γουστάρεις fanatec και έχεις να τα σκάσεις πας εκεί. Όπως ήδη είπα η Τ300 είναι το best bang for buck. Από εκεί και πέρα είναι και η προσωπική προτίμηση, με τα λόγια του μεγάλου ποιητή και φιλόσοφου Γιάννη Βούρου, "εσύ αποφασίζεις" :p 

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gchristod said:

Το TS-PC έχει μόνο αυτό το τιμόνι αλλά μετά μπορείς να αγοράσεις έξτρα όποιο άλλο θες της Thrustmaster και να του βάλεις, αλλά τότε μιλάμε για επιπλέον χρήματα. 

Εγώ έτσι έκανα, πρώτα πήρα το τιμόνι (TX Leather edtion) και μετά από μερικούς μήνες το shifter.

Κουμάντο στην τσέπη σου εσύ κάνεις, άμα γουστάρεις fanatec και έχεις να τα σκάσεις πας εκεί. Όπως ήδη είπα η Τ300 είναι το best bang for buck.

Να δώσω δηλαδή + 50% για την TS-pc απο οτι την T300 και μετά να δώσω και extra για το τιμόνι(οχι με΄τα αλλα αμέσως γιατι με αυτο το τιμόνι δεν παίζω λεπτό:D)

Οχι δεν το είπα για το αν κάνει κάποιος αλλος κουμάντο απλά ήθελα να σιγουρέψω οτι δεν υπάρχει τιμονιέρα +pedal της fanatec στα 500-600euro που να "νικάνε" την T300...Εκανα αυτη την απρτήρηση κα περίμενα να ακούσω ενα ναι όντως πρέπει να πάσς στα 800 η ενα οχι...Μπορείς να πάρεις αυτην με αυτα τα λεφ΄τα:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό αλλά έχει μόνο δύο πεντάλ και εννοείται χωρίς σίφτερ:

https://www.fanatec.com/eu-en/bundle/product/csl-elite-ps4-starter-kit-for-pc-and-ps4.html

+€50 για μεταφορικά = €570.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

To TS-PC δεν είναι η ίδια βάση με το Τ300, είναι βελτιωμένη αρκετά σε κάποια σημεία, ανασχεδιασμένο μοτέρ, διαφορετικό fan, πολύ καλύτερο τροφοδοτικό και πρέπει να τη συγκρίνεις σε αίσθηση και απόδοση με την CSL elite (η light εκδοση της Fanatec). Οπότε μην τα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με το Τ300, το θέμα σου με το τιμόνι είναι προσωπικό.

 

Επίσης, απ όσο γνωρίζω η Τ500 έχει μόνο ιμάντα, δεν έχει hybrid belt/gear όπως η Τ150. Είναι σαφώς πιο δυνατή απ την Τ300, όμως έχει μεγάλο internal damping λόγω ιμάντα και λόγω τριβών. Οι βελτιώσεις που δέχτηκε στον ιμάντα η Τ300 την καθιστούν πιο συμφέρουσα αγορά. Δεν είναι και φθηνή η Τ500, αν τη βρεις πουθενά, και να τη βρεις μεταχειρισμένη, είναι ήδη πολλά τα χρονάκια της. Ό,τι κι αν πάρεις, προτείνω κάτι καινούριο με εγγύηση.

 

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.