Jump to content


Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

 

Για προτείνετε αρχικά settings για 4.7ghz!

 

Είχε ένα setting για να είναι όλοι οι πυρήνες full speed (ήταν disabled) αλλά στο HWmonitor φαίνονται όλοι 4700mhz

 

*η συχνότητα αυξομειώνεται, το ρεύμα σταθερό 1.152V

**Ανέβασα θερμοκρασίες απο browsing

 

 

 

IMG_20180428_175618.thumb.jpg.e0a10978b9c14f8c9c2f6bf45d068503.jpgIMG_20180428_175535.thumb.jpg.0b429c43e53c098576ff22d94d6b6405.jpgIMG_20180428_175525.thumb.jpg.d78f7ef86b9d2e1f6a519e03c02ff954.jpgimage.png.ba82a36161939fa392c67da143167af4.png

image.thumb.png.fd349328e9ee7cda266b0b58a2792ba7.png

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι εννοείς μ' αυτό; 

αμα βαλεις manual το ρευμα στο cpu τοτε το xmp δεν δινει παραπανω ρευμα.........

εφαγα μια λεξη και αλλαξε ολη η προταση........

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

η συχνότητα αυξομειώνεται, το ρεύμα σταθερό 1.152V

εκει που λεει fixed mode κοιτα αν εχει adaptive

ετσι οταν θα ριχνεις ρολογια θα ριχνεις και ρευματα......

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη απόπειρα στέφθηκε από πλήρη αποτυχία. Τι έκανα: έβαλα το cpu ratio στα 48. Llc στο 5. Xmp on. Voltage στα 1.260 fixed.

Αποτέλεσμα: μπήκε στην επιφάνεια εργασίας, αλλά κόλλησε το ποντίκι. 

Δοκίμασα με 1.27. Άνοιξα το bf1 και με πέταξε έξω αμέσως (bsod). 

Προφανώς έχω κάνει λάθος, αλλά 1.28v@4.8 δεν είναι πολλά; Stock, με xmp on, βλέπω ότι το ρεύμα σε idle κυμαίνεται από 0688 μέχρι 1.248v. Δεν είδα σε load τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

αλλά 1.28v@4.8 δεν είναι πολλά;

δεν υπαρχει πολυ ή λιγο σε τετοια φαση αδερφε μου..........

απλα ψαχνεις να δεις τι γινεται...........

σκεψου οτι το ιδιο τσιπακι σε αλλη μητρικη μπορει να παιζει με πιο πολυ ή πιο λιγο ρευμα...........

Γι'αυτο εκραζα πριν καιρο την intel γιατι για να βγαλεις ακρη πως παιζει το τσιπακι σου πρεπει να μαμηθεις στα τεστ και στα στρες

ο 7700κ που εχω στην msi z270 gaming 7 θελει 1,26 για τα 5

σε μητρικη φιλου asus z270 apex παιζει στα 5 με 1,21...........................

σας εχω πει οτι εκει στην intel παιζουν το μπιπ τους??????

Link to comment
Share on other sites

Στοχεύω στα 4.8-4.9.

5, μόνο για να πω ότι έπιασα 5 (μπορεί, βέβαια, να πάρω τα 3 μου στο τέλος:hehe:).

Αναλόγως τις θερμοκρασίες.

Τώρα σκέφτομαι ότι ίσως το Voltage ήταν οκ, αλλά το Llc έπρεπε να είναι στο 4 (ή στο 3). Στο 5, που είναι το χαμηλότερο σε asrock mobos, πιθανότατα δεν κρατούσε το ρεύμα που έδινα.

Θα δοκιμάσω ξανά με 1.26 και 1.27@llc 4 και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

και ενώ ο Γιώργος ψάχνει το sweet spot στο cpuαδακι του , οι battlefieldstas συνεχίζουν ακάθεκτοι 

Με λυχνία. Άμα είχα το φανάρι του Διογένη, κάτι θα γινόταν:p.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εδω ξεκινησαμε livestream και ο αλλος ασχολειται με το cpu :p

Το Σάββατο, έκανες livestream; Δώσε link.

Ε, ρε παιδιά, τι τον πήρα τον k cpu; Έπαιρνα και έναν 8700 και τέλειωνε το θέμα.

Με την κάρτα, βρήκα την άκρη (συνεχίζω τα πειράματα, αλλά το profile που θέλω, το βρήκα).

Με τον cpu, έχω λίγο δρόμο ακόμη. Μαθαίνω κιόλας. Ό,τι κάνω, θα το ανεβάσω κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 11:58 ΠΜ, το μέλος sstav έγραψε:

περιμένοντας το stream και σχολιασμό του icy20..τι γίνεται  με τον 8700; που φθάνεις;

Σπύρο, μας χτύπησε οικογενειακώς η γαστρεντερίτιδα. Τα έχω δει όλα από χθες. Σήμερα, τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Το μόνο overclock που έκανα χθες, ήταν στο στομάχι μου.

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2018 at 7:08 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

@sstav@DEADLAZARUS

https://player.twitch.tv/?channel=predator_4444

Εδω εισαι george. Καντε κανενα subscribe. Λογικα θα στρεαμαρω σε λιγο.

Spoiler

Χρηστική ερώτηση νοομπά: πρέπει να εγγραφώ στο twitch, για να κάνω follow (αυτό δεν εννοείς με το subscribe;); Όχι headshots, παρακαλώ. Σοβαρές απαντήσεις:hehe:.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nemesis89 said:

Cpu delid έχει κάνει κανείς?

εγω σε 7700κ και σε 4790κ

μεχρι που κλοκαρεις με πιο λιγο ρευμα..........

δηλαδη αν πριν χωρις delid ηθελες 1,25 για τα 5 μετα μπορει να εβγαζες 5 με 1,22-1,23

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου προτείνει κανείς delid συσκευή + κόλλα που θέλει γύρο γύρο από το καπάκι για το κλείσιμο? Πραγματικά μπαίνω στο δίλημμα.. Από ρίσκο πόσο chance δίνετε? (πρώτη φορά ασχολούμε μόνο με πολλά Video youtube) Είμαι στα 4.9 με 1.315 ( 95% σταθερός ) αλλά τα temps πάνε για πλάκα 85+ (μπορεί και 92) και με καλοκαίρι μπροστά... δεν θέλω να μάθω

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Nemesis89 said:

μπορεί να μου προτείνει κανείς delid συσκευή + κόλλα που θέλει γύρο γύρο από το καπάκι για το κλείσιμο? Πραγματικά μπαίνω στο δίλημμα.. Από ρίσκο πόσο chance δίνετε? (πρώτη φορά ασχολούμε μόνο με πολλά Video youtube) Είμαι στα 4.9 με 1.315 ( 95% σταθερός ) αλλά τα temps πάνε για πλάκα 85+ (μπορεί και 92) και με καλοκαίρι μπροστά... δεν θέλω να μάθω

 

https://rockitcool.myshopify.com/products/rockit-88

φιλαρακι αυτο ειναι το top

τωρα η κολλα που βαζω εγω ειναι αυτη http://www.ctd.gr/product/2695/proionta-ximika--kathariotita-ximika-synergeion-steganopoiitikes-kolles-silikones--special-adhesives-sealants-black-rtv-nsf-ansi--steganopoiitiki-mayri-silikoni-keyasia-85-gr-/

το θεμα ειναι ομως να βαλεις και liquid metal παστα μεσα για να δεις την διαφορα................

εμενα ο 7700κ επεσε τρελα κατω,τουλαχιστον 15 βαθμους............

το κακο ειναι οτι το liquid metal ειναι αγωγιμο 150%

δηλαδη αμα κανεις λαθος παει το εργαλειο

δεν εισαι αθηνα ρε αδερφε να σου εκανα εγω το χειρουργειο

διαβασε εδω να δεις τι τραβηξα εγω

 

 

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.