Jump to content



Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

Γιώργο , το setup των ανεμιστήρων δε θα αλλάξει πολλά. Επίσης, το delid ανέφερα για ποιους λόγους είναι λάθος. Πρώτον , είναι ανεύθυνο να το προτείνεις σε κάποιον (από μεριάς σου, εμφανώς η ευθύνη μετά πάει στον κάτοχο). Τέλος, η εγγύηση, συνεπώς καταλαβαίνεις ότι είναι out of the question.

 

Το να σκέφτεσαι delid από μόνο του είναι ανεύθυνο, γιατί σε περίπτωση λάθους ή κάτι άλλο, θα κλαις τα λεφτά σου. End of story, from me.

Link to comment
Share on other sites

Με τι vcore παίζει και τι Ghz. 

Για πάνω από 4.7 θα πέσει ξυράφι για καλές θερμοκρασίες. Αν τώρα χτυπάει 77φευγα καλοκαιρι θα φτάσει -90αρι αερα πατέρα. 

 

Ας παίξει όσο ψηλά μπορεί με μαξ 1.27-29 ρευμα. Για παραπάνω χωρίς delid 3πλο ψυγείο θέλει με την οδοντόπαστα που εβαλε μέσα η Ιντελα. 

 

Αν παίζεις με MCE βάζει ότι νανε auto oc ρεύματα και σου δίνει 1.4 κοντά vcore

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύουν 4.6 καλά είναι. Το 4.1 είναι μεγάλη διαφορά όμως. Δεν γίνεται κάπως το turbo να δουλεύει ταυτόχρονα με τα άλλα, όταν χρειάζεται, στα 4.7 ε; Πολλά ζητάω :p 

Απλά σε εμένα το max turbo στον σάπιο i5 μου, είναι 3.7, και σε πολύ certain στιγμές (πχ stress tests), δουλεύουν όλα στα 3.7. Αλλιώς στα 3.5 (σε gaming κυρίως). Απλά εμένα δεν επιδέχεται πειράγματος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

1) Γιώργο , το setup των ανεμιστήρων δε θα αλλάξει πολλά.

2)Επίσης, το delid ανέφερα για ποιους λόγους είναι λάθος. Πρώτον , είναι ανεύθυνο να το προτείνεις σε κάποιον (από μεριάς σου, εμφανώς η ευθύνη μετά πάει στον κάτοχο). Τέλος, η εγγύηση, συνεπώς καταλαβαίνεις ότι είναι out of the question.

3)Το να σκέφτεσαι delid από μόνο του είναι ανεύθυνο, γιατί σε περίπτωση λάθους ή κάτι άλλο, θα κλαις τα λεφτά σου. End of story, from me.

1) Κάποιο κέρδος θα έχει, δεν μπορεί. Τόσα θέματα έχουν ξεκινήσει με σωστή διάταξη ανεμιστήρων.

2) Επαναλαμβάνω: ως πρόταση, και εφόσον συνοδεύεται από την απαραίτητη διευκρίνιση ότι γίνεται με ευθύνη του εκάστοτε κατόχου, όχι δεν είναι ανεύθυνη. Ο ενδιαφερόμενος αποφασίζει. Η εγγύηση είναι το μεγάλο μείον. Αρκετοί αναφέρουν ότι, αν το κολλήσεις σωστά, δεν χάνεις την εγγύηση (δεν το πιστεύω, θα πρέπει να είσαι χειρούργος:hehe:). Για 77 βαθμούς, και με τον συνδυασμό όσων κάνει ο Μάριος, όχι δεν θα έκανα delid. Αν έβλεπα 90 (και είχα εξαντλήσει άλλα πιθανά αίτια), θα το έκανα.

3) Ότι θα τα κλαις, θα τα κλαις. Δεκτόν.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πουλαω πραγμα το οποιο θα εχει αμφιλεγομενη εγγυηση. Αρα δεν εχει νοημα για μενα τουλαχιστον να το συζηταμε. Τωρα για καποιον αλλο που εχει θεμα ευχαριστως να το συζητησουμε. Εγω 2 τεινα παιζουν: να ψαξω να δω τι παιζει μηπως βγαλω ακρη αλλιως, η να αναγκαστω να τα σκασω (δεν θα το ηθελα να πω την αληθεια) να παρω καλη ΑΙΟ.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ειναι το max turbo αλλα για τον 1 πυρηνα. Οι υπολοιποι δουλευουν απο 4.6-4.1 κατι τετοιο...

Ναι, max στα 4.7 για έναν πυρήνα. Μετά, κατεβαίνουμε.

Μάριε, offset/adaptive επιλογή δεν έχει η μητρική σου; Δεν χρειάζεται να τρέχεις συνεχώς στα 4.7. Εκτός αν δίνει τρελό ρεύμα για μια ορισμένη συχνότητα και δεν συμφέρει να βάλεις offset, γιατί πάλι θα δίνεις υπερβολικό ρεύμα (αυτό συμβαίνει σε μένα, απ' ότι έχω καταλάβει, και δεν βλέπω να βάζω offset).

Πριν κάνεις οτιδήποτε, παίξε απλά ένα παιχνίδι χωρίς να streamάρεις. Δες θερμοκρασίες και θα φανεί αν είναι θέμα streaming+gaming.

Δηλαδή, θες ακατέβατα 1.3v@4.7; Με 1.29, ας πούμε, σε πετάει/δεν αποκρίνεται το σύστημα; Δοκίμασε και στα 4.6. Αφού, όμως, πρώτα ελέγξεις ότι το streaming δεν ευθύνεται.

Γνώμη μου: ο συνδυασμός bf1+conquest 64 ατόμων+streaming+υπερβολικής για την εποχή ζέστης+2-3 προγραμμάτων που τρέχουν στο background είναι too much. Αλλά 77 βαθμοί δεν είναι τραγική θερμοκρασία.

πριν 6 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω δεν πουλαω πραγμα το οποιο θα εχει αμφιλεγομενη εγγυηση. Αρα δεν εχει νοημα για μενα τουλαχιστον να το συζηταμε. Τωρα για καποιον αλλο που εχει θεμα ευχαριστως να το συζητησουμε. Εγω 2 τεινα παιζουν: να ψαξω να δω τι παιζει μηπως βγαλω ακρη αλλιως, η να αναγκαστω να τα σκασω (δεν θα το ηθελα να πω την αληθεια) να παρω καλη ΑΙΟ.

Ρε συ, η cryorig είναι top. Αν τα σκάσεις, θα τα σκάσεις για καμιά kraken x62 κλπ (γκουχχ, γκουχχ, ο @GoMaR έχει άλλη άποψη) aio λύσεις με αμφίβολα αποτελέσματα. Πόση διαφορά θα κάνει μια τέτοια aio; Αν μιλάμε για 10 βαθμούς, ok. Αλλά δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Ναι, max στα 4.7 για έναν πυρήνα. Μετά, κατεβαίνουμε.

Μάριε, offset/adaptive επιλογή δεν έχει η μητρική σου; Δεν χρειάζεται να τρέχεις συνεχώς στα 4.7. Εκτός αν δίνει τρελό ρεύμα για μια ορισμένη συχνότητα και δεν συμφέρει να βάλεις offset, γιατί πάλι θα δίνεις υπερβολικό ρεύμα (αυτό συμβαίνει σε μένα, απ' ότι έχω καταλάβει, και δεν βλέπω να βάζω offset).

Πριν κάνεις οτιδήποτε, παίξε απλά ένα παιχνίδι χωρίς να streamάρεις. Δες θερμοκρασίες και θα φανεί αν είναι θέμα streaming+gaming.

Δηλαδή, θες ακατέβατα 1.3v@4.7; Με 1.29, ας πούμε, σε πετάει/δεν αποκρίνεται το σύστημα; Δοκίμασε και στα 4.6. Αφού, όμως, πρώτα ελέγξεις ότι το streaming δεν ευθύνεται.

Γνώμη μου: ο συνδυασμός bf1+conquest 64 ατόμων+streaming+υπερβολικής για την εποχή ζέστης+2-3 προγραμμάτων που τρέχουν στο background είναι too much. Αλλά 77 βαθμοί δεν είναι τραγική θερμοκρασία.

Ρε συ, η cryorig είναι top. Αν τα σκάσεις, θα τα σκάσεις για καμιά kraken x62 κλπ (γκουχχ, γκουχχ, ο @GoMaR έχει άλλη άποψη) aio λύσεις με αμφίβολα αποτελέσματα. Πόση διαφορά θα κάνει μια τέτοια aio; Αν μιλάμε για 10 βαθμούς, ok. Αλλά δεν το νομίζω.

Δεν είχα καλη εμπειρία από cryorig, και μάλιστα περσυ το καλοκαίρι κατέβαζε έναν cpu Xeon 3-4 βαθμούς μόνο :p

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Παίζει με το MCE εξου και τα κουλά των θερμοκρασιών. Οι περισσότεροι κατασκευαστές on default το έχουν ανοιχτό. Μπαίνει και η σαχλαμάρα το turbo πανηγυρακι και γίνονται ολα......ταμαμ

 

Πιάνεις manual.oc

Βάλε 4.5 και ξεκίνα με 1.25 ρεύμα να δεις. 

- Intel Burn Test , 10 λουπες very high

- Asus Realbench, stress test 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχα δοκιμασει με 1.29 νομιζω ηταν χειμωνας και εκανα μονο gaming και με πεταγε εξω το bf1 τοτε. Αρα δεν νομιζω οτι το καλοκαιρι θα ηταν καλυτερα τα πραγματα. Μαλλον χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εγω πλεον εχω βαλει μια παλια εκδοση, εχω ορισει fan profiles, το εχω μονιμα minimized (tray) και ουτε γατα ουτε ζημια.( Σε καθημερινη βαση μιλωντας)

Και από temps;

πριν 2 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Δεν είχα καλη εμπειρία από cryorig, και μάλιστα περσυ το καλοκαίρι κατέβαζε έναν cpu Xeon 3-4 βαθμούς μόνο :p

Πριν αποφασίσω να την αγοράσω (overkill για τον 4570 που είχα), είχα διαβάσει ένα σωρό παρουσιάσεις. Όλες συμφωνούσαν στο ότι πρόκειται για ψύκτρα ισάξια της noctua nh-d15.

Φυσικά, αστοχίες υπάρχουν και μάλλον έπεσες στην περίπτωση.

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Οταν το ειχα δοκιμασει με 1.29 νομιζω ηταν χειμωνας και εκανα μονο gaming και με πεταγε εξω το bf1 τοτε. Αρα δεν νομιζω οτι το καλοκαιρι θα ηταν καλυτερα τα πραγματα. Μαλλον χειροτερα.

Δες αυτό που λέει ο Σπύρος. Σε μένα το έχει off από default, αλλά σε σένα μπορεί να είναι on.

Ξαναλέω: 77 βαθμοί, με όλα αυτά που κάνεις, δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Περίμενε, βέβαια, να καλοκαιριάσει και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

αντε παλί τα ιδια

ετσι ανοιχτε μου το στομα να αρχισω

ιντελ χωρις delid δεν λεει και οσο για την εγγυηση που λες στο διπλανο φορουμ φευγουν τα ιντελακια με delid και σου λενε και ευχαριστω.....................

το θεμα ειναι αλλου........

για να δεις καλη διαφορα με το delid πρεπει να βαλεις Liquid (οχι lsd) αλλιως κλαϊν

τα παραπονα σας στην intel που εβαλε μεσα την μαγιονεζα και μαλιστα οχι καλη μαγιονεζα αλλα μουφα........................

ετσι μου ακυρωνε και εμενα την custom και τραβαγα τα @@ μου

τωρα αμα γουσταρετε να λιωνει το cpu στους 80+ τοτε δικο σας προβλημα............................

βγαλε μωρη amd ενα σαπακι στα 5 να μας τρελανεις

φαντασου τι εχει να γινει το z390 αμα παρει 8 cores

θα εχεις ταυτοχρoνα και vaporizer για το χορτο σου

ρε σεις σας ειπα οτι εκει στην intel τον ...................???????????????

 

923nehl9w9wy.jpg

 

συγνωμη αν ειμουν λιγο λαλακας αλλα εχω τραβηξει τα πανδεινα με την φαφαρια της ιντελ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω δει και ο ίδιος. Όπως το λέει ο Αλέξανδρος. Θέλει liquid metal, για να πεις ότι αξίζει τo delid. Με προσοχή, βέβαια, και με τεχνικές προστασίας των επαφών (κάποιοι βάζουν υγρό καθαρισμού νυχιών, ώστε να προστατέψουν τις επαφές, αν ξεφύγει στο πλάι η πάστα).

Όλη η διαδικασία είναι ένα μεγάλο ρίσκο. 

Ο Μάριος το απέκλεισε, οπότε πάει σε aio ή σε διορθωτικές κινήσεις στο setup του.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Ε ναι τα είπαμε αν δεν πετύχει το silicon lottery μέχρι 4.6-4.7 με κάτω από 1.29 για να έχει νορμάλ θερμοκρασίες και το καλοκαίρι

Ας ξεκινήσει με 4.5-4.6, όπως πρότεινες, και με 1.25v, και ας δει τι θερμοκρασίες έχει. 

Για νιοστή φορά:p: ούτ' εμένα θα μου άρεσε να βλέπω 77 βαθμούς (τους 60 αν ξεπεράσω, με πιάνουν τα ψυχολογικά μου), αλλά με τόσες διεργασίες να τρέχουν και με την υπερβολική για την εποχή ζέστη, δεν έχει πρόβλημα θερμοκρασιών ο 8700k. 

Τώρα, 1.3v για 4.7ghz είναι υπερβολικά. Ή έχασε το silicon lottery ή κάτι πρέπει να διορθώσει στο bios.

Delid θα έκανα μόνον εάν έβλεπα 90+ βαθμούς (και είχα αποκλείσει άλλες πιθανές αιτίες) ή αν έβλεπα ότι δεν τραβάει ο cpu και ζήτα υπερβολικό ρεύμα για τα 4.8+ ghz.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αυτό έχω δει και ο ίδιος. Όπως το λέει ο Αλέξανδρος. Θέλει liquid metal, για να πεις ότι αξίζει τo delid. Με προσοχή, βέβαια, και με τεχνικές προστασίας των επαφών (κάποιοι βάζουν υγρό καθαρισμού νυχιών, ώστε να προστατέψουν τις επαφές, αν ξεφύγει στο πλάι η πάστα).

Όλη η διαδικασία είναι ένα μεγάλο ρίσκο. 

Ο Μάριος το απέκλεισε, οπότε πάει σε aio ή σε διορθωτικές κινήσεις στο setup του.

Εγω έβαλα, για μια στιγμή έφυγε και στην μητρική και το ανακάλυψα σαν μπίλια πίσω από πυκνωτές. Ήταν επάνω καμία εβδομάδα αλλά δεν μου έκανε ζημιά. Βέβαια δεν ξέρω τι συμβαίνει στο cpu, παντός έβαλα και στο λαπτοπ μου με μια μάπα ψυκτρα αλλά διάβρωση δεν είδα μετά από καιρό. Είναι λίγο δύσκολο το καθάρισμα μετά αν θέλεις να αλλάξεις πάστα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.