Jump to content



Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

On 15/5/2018 at 10:56 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτό έχω δει και ο ίδιος. Όπως το λέει ο Αλέξανδρος. Θέλει liquid metal, για να πεις ότι αξίζει τo delid. Με προσοχή, βέβαια, και με τεχνικές προστασίας των επαφών (κάποιοι βάζουν υγρό καθαρισμού νυχιών, ώστε να προστατέψουν τις επαφές, αν ξεφύγει στο πλάι η πάστα).

Όλη η διαδικασία είναι ένα μεγάλο ρίσκο. 

Ο Μάριος το απέκλεισε, οπότε πάει σε aio ή σε διορθωτικές κινήσεις στο setup του.

 

τι άλλο μπορεί να κάνει κανείς για να προστατεψει τις επαφες; ΄Ενας τύπος στο Youtube βάζει κόκκινη φλατζόκολλα. Είναι ασφαλές κάτι τέτοιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα αυτη http://www.ctd.gr/product/2695/proionta-ximika--kathariotita-ximika-synergeion-steganopoiitikes-kolles-silikones--special-adhesives-sealants-black-rtv-nsf-ansi--steganopoiitiki-mayri-silikoni-keyasia-85-gr-/

σε 4790κ και ακομα δουλευει.....................

 

On 10/12/2017 at 7:47 PM, idonthave said:

Ερώτηση το IHS μετά για να κολλήσει κάποια απ'τις παρακάτω? Απ'όσο κοίταξα λίγο σε videaki χρησιμοποίησαν αυτή 

Permatex® Ultra Black®Maximum Oil Resistance RTV Silicone Gasket Maker

 

Ελλάδα βρίσκω τις παρακάτω

κάνουν αυτές?

εγω αγορασα αυτη γιατι ο 4790Κ θελει και μεσα λιγακι

Black RTV NSF ANSI - Στεγανοποιητική Mαύρη Σιλικόνη (συσκευασία 85 gr)

βασικα ειναι ιδια με την δευτερη που εχεις βαλει............

 

ο 4790Κ μονο 10 βαθμους κατω αλλα θελω να το ξαναδω αυριο-μεθαυριο(ο κολλητος το πηρε και τρεχει για παρτυ )

ηδη παιζει στα 4.7 και δεν εχει και την πιο τουμπανο ψυκτρα (corsair a70)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σπέρες.

Τα δεδομένα μου είναι τα εξής:

Μετά από 20-25 λεπτά Aida64 το voltage δεν πάει πάνω από 1.184v

 

image.png.cdc5625ff6bfcabb5b96d1daed8347 

Αντιστχοίχως, δεν γνωρίζω γιατί ,αλλά το max turbo από 4.4  παίζει στα 4.3 (idle σε high performance mode στα power settings των windows, παίζει στα 4.4 με σαφώς χαμηλότερο voltage - από όσο καταλαβαίνω τα c-states δεν θέλουν πείραγμα)

 

Οι μνήμες παίζουν με xmp στα 3200 χωρίς πρόβλημα στα 1.35v

image.png.905f9c24b154dedffaa3de06aa40f3

Αν ακολουθήσω αυτό το βίντεο (χωρίς να πάω τις μνήμες στα 4133 που τις πάει αυτός βέβαια - στα 3200 ή 3600, είναι μία χαρά με αντίστοιχα timings πχ ), θα έχω πιθανή επιτυχία; Είναι σωστός ή λέει-κάνει βλακείες; 

 

Τα διάβασα όλα περί llc κλπ, δεν μπήκα να πειράξω κάτι , απλά είχα καταλήξει και από το διάβασμα για offset+all cores. Τώρα απλά με τρώει ο ποπός μου να δω αν μπορεί και με τι voltages το CPU να πάει μέχρι 4.9 ghz ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα. Απλά με το xmp ενεργό. Όπως ήταν. Έδωσε 1.43 στο aida64  20 λεπτακια, σύμφωνα με hwmonitor, και 1.38 σε game , στα 4.9. Δεν ξέρω αν κοιτάζω τις σωστές τιμές. Τα VID κοίταξα. Το cpu vcore είναι στο 1.29. Αργότερα θα παίξω λίγο ακόμη :p. Θερμοκρασίες (όταν θυμήθηκα να δουλέψω την ψύξη σωστά και όχι στο zero-rpm :p )ήταν 74-75 με κάποια "spikes" στους 80 στο aida64. prime και τέτοια ΔΕΝ τρέχω, δεν με νοιάζουν. Σε gaming με ενδιαφέρει, max (πλην shadows και ΑΑ) στο AC Origins είχα μέχρι 70-72 με την ψύξη να δουλεύει αρκετά όμως (pump 2k στροφές και 1600 οι ανεμιστήρες). Το έβαλα επειδή είναι cpu bound παιχνίδι.

 

Spoiler

Σε μία από τις πιο "βαριές" περιοχές στο game

 

ACOrigins_2018_08_11_23_47_49_803.jpg

 

Ηταν σταθερό πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Άστο το vid. Είναι η τάση που ζητάει ο cpu, χωρίς να σημαίνει ότι τη λαμβάνει κιόλας (αφού εσύ τη ρυθμίζεις).

Vcore δες. Ήταν 1.29 σε stress test+gaming ή είδες διαφορετικά νούμερα;

Ή taichi υποστηρίζει adaptive voltage;

Σε μένα, stock ο cpu, έχω από 0.80 κάτι (idle) έως 1.264 (στο bf1). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα που ήταν έτσι. Μάλλον στο stress testing αφού το max cpu vcore στάθηκε κοντά στο 1.29 (1.289 αν δεν απατώμαι). Σε μένα stock κάτω από το δικό σου. Πως βλέπω αν το υποστηρίζει.

Βάζω εδώ και αυτά που έβαλα για το επικείμενο oc (ακολούθησα ένα βίντεο - το ποστάρω και παραπάνω).

 

Spoiler

IMG_20180812_092716.jpgεδώ είναι all core 49 το ratio , η φώτο είναι χάλια.IMG_20180812_092751.jpgIMG_20180812_092835.jpg

Ο τύπος στο παραπάνω βίντεο βάζει τις μνήμες του στα 4166 (lol). Δεν έχω τέτοιες βλέψεις .Στα 3466 όμως νομίζω ότι θα ανέβουν εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν παρατήρησα που ήταν έτσι. Μάλλον στο stress testing αφού το max cpu vcore στάθηκε κοντά στο 1.29 (1.289 αν δεν απατώμαι). Σε μένα stock κάτω από το δικό σου. Πως βλέπω αν το υποστηρίζει.

Βάζω εδώ και αυτά που έβαλα για το επικείμενο oc (ακολούθησα ένα βίντεο - το ποστάρω και παραπάνω).

 

  Hide contents

IMG_20180812_092716.jpgIMG_20180812_092751.jpgIMG_20180812_092835.jpg

 

Caapteni Kuolio; Ο Φινλανδός που έχει και video για delid στον 8700k με λεπίδι;

Αν πας στις επιλογές voltage, θα σου βγάζει fixed/offset κτλ. Σε μένα δεν υποστηρίζει adaptive.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου αλλού είδα κάτι adaptive αλλά όχι εκεί στο offset&fixed mode. Ναι, νομίζω αυτός γράφει και στο overclock net κλπ κλπ. Γνωστός πρέπει να είναι. Το βίντεο ήταν αρκετά κατατοπιστικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, γενικά η Asrock δεν υποστηρίζει adaptive. Μόνο fixed ή offset επομένως. 

Το LLC σε ποια ένδειξη το έχεις;

Βαλς πρώτα Fixed και δες ενδείξεις και θερμοκρασίες. Με ένα aida64/asus real bench θα έχεις ένα πρώτο δείγμα.

Το offset κι εγώ το πάλεψα, αλλά έμπλεξα τα μπούτια μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα το παραπάνω. Αυτός έβαλε οφφσετ γιατί μπλέχτηκε το θέμα με το fixed :hehe: Δεν βλέπω κάποιο μπλέξιμο. 

Πώς κοιτάζω το LLC ?:είμαι και γκαβουλιακας :p

To aida64 μου αρκεί νομίζω. Έτρεξα και το vray bench 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ρυθμίζεις αν θα έχεις fixed ή offset, βλέπεις και το llc, αν θυμάμαι καλά (ξεχωριστή καρτέλα). Το 1 είναι το max (στις asrock) και δεν συνίσταται. 2 ή 3 βάλε και δες πόσο κρατάει το v που έχεις ορίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Α , είναι το level που έχω βάλει 1 στην εικόνα; Αυτός στο βίντεο συνιστά το 1 :hehe: Μπορώ να το βάλω και 2. Θεωρητικά το 1 , έλεγε, κρατάει πιο σταθερά τα πράγματα και ανέφερε πως στις asus μητρικές ισχύει το αντίθετο (το 1 της asrock είναι το 7 στις asus). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Α , είναι το level που έχω βάλει 1 στην εικόνα; Αυτός στο βίντεο συνιστά το 1 :hehe: Μπορώ να το βάλω και 2. Θεωρητικά το 1 , έλεγε, κρατάει πιο σταθερά τα πράγματα και ανέφερε πως στις asus μητρικές ισχύει το αντίθετο (το 1 της asrock είναι το 7 στις asus). 

Ναι. Είναι στην τελευταία εικόνα. Load line calibration. Το 1 δίνει ακριβώς αυτό που έχεις ορίσει; Είχα κατασταλάξει στο 2, αλλά η taichi είναι καλύτερη μητρική, οπότε το 1 έχει νόημα. Δες, πάντως, και το llc 2. Το 1 συνίσταται σε όσους ξέρουν τι κάνουν. Αυτό με το 1 και το 7 ισχύει.  

Link to comment
Share on other sites

Υπονοείς ότι δεν ξέρω τι κάνω; :hmm: :hehe:  Ο τύπος φαίνεται να ξέρει τι κάνει πάντως! Το offset voltage το είχε -60 αυτός για τα 5ghz, το έβαλα -50 και βλέπω όλα βαίνουν καλώς. Τώρα πόσο καλώς, δεν ξέρω :hehe: Θα δοκιμάσω αυτό που λες στα 5.0ghz και ίσως δοκιμάσω να ανεβάσω τις μνήμες (υποθέτω ότι θα ανέβουν και τα timings βέβαια manually στα 3466 αλλά δεν έχω ιδέα πόσο). Μετά πρέπει να κάνω mem test κλπ, βαριέμαι εδώ που τα λέμε :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Συ είπας:p?.

Έχει και video για oc στις μνήμες. Απλά, μην τα πειράξεις όλα μαζί. Άσε τις μνήμες για μετά. Δες ότι είσαι σταθερός στο oc του cpu πρώτα, ώστε να βρεις εύκολα τι φταίει σε περίπτωση αστάθειας. Μην εισάγεις πολλές μεταβλητές.

Δηλαδή, αυτός τρέχει 5 ghz και τα έχει σε stress tests, ενώ σε όλες τις άλλες εργασίες τρέχει με 5 μείον 0.60; Έτσι λειτουργεί το offset;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έχει και video για oc στις μνήμες. Απλά, μην τα πειράξεις όλα μαζί. Άσε τις μνήμες για μετά. Δες ότι είσαι σταθερός στο oc του cpu πρώτα, ώστε να βρεις εύκολα τι φταίει σε περίπτωση αστάθειας. Μην εισάγεις πολλές μεταβλητές.

 

Ο ίδιος έχει ξεχωριστό βίντεο αλλά δείχνει και στο ίδιο το παραπάνω πως ακριβώς μπορείς να πας τόσο απλά στα 4166 με κάποια κιτ μνημών. Με τα ripjawsV ίσως να μπορώ να ξεπεράσω και τα 3466 που έχω σκεφτεί να πάω, δεν ξέρω με τι timings, αλλά αν δεν ψάξω, πως θα τα βρω; ;) Αργότερα όμως. Μένω ως έχω προς το παρόν. Σε 30 λεπτά game (ac origins) δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Spoiler

But, will it play Crysis 3 ? :hehe: 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 Δηλαδή, αυτός τρέχει 5 ghz και τα έχει σε stress tests, ενώ σε όλες τις άλλες εργασίες τρέχει με 5 μείον 0.60; Έτσι λειτουργεί το offset;

Από ότι κατάλαβα ναι. Είχε fixed και δεν ήταν καθόλου σταθερός. Με το offset όπως το έβαλε, είναι σταθερότατος, και εγώ το ίδιο όπως καταλαβαίνω. Ίδωμεν :D 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ο ίδιος έχει ξεχωριστό βίντεο αλλά δείχνει και στο ίδιο το παραπάνω πως ακριβώς μπορείς να πας τόσο απλά στα 4166 με κάποια κιτ μνημών. Με τα ripjawsV ίσως να μπορώ να ξεπεράσω και τα 3466 που έχω σκεφτεί να πάω, δεν ξέρω με τι timings, αλλά αν δεν ψάξω, πως θα τα βρω; ;) Αργότερα όμως. Μένω ως έχω προς το παρόν. Σε 30 λεπτά game (ac origins) δεν είχα το παραμικρό θέμα.

  Hide contents

But, will it play Crysis 3 ? :hehe: 

 

Από ότι κατάλαβα ναι. Είχε fixed και δεν ήταν καθόλου σταθερός. Με το offset όπως το έβαλε, είναι σταθερότατος, και εγώ το ίδιο όπως καταλαβαίνω. Ίδωμεν :D 

Και πως προκύπτει το 5; Ρωτάω γιατί όταν βάζεις offset, δεν έχεις ένδειξη του v στο bios. Άρα, πού ξέρεις ότι έχει 5 και όχι 4.6, ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Το σημείωσα ρε συ δίπλα από την εικόνα επειδή η φώτο είναι χάλια. Έχω all cores - cpu ratio 49 και cache ratio 47. Εξηγεί στο βίντεο τι  κάνει αυτό. 

Αυτός τα έβαλε 50 και 48.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.