Jump to content


Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

Το llc (αν έχω καταλάβει σωστά) παρέχει (μέσες άκρες) το ρεύμα που εσύ έχεις ορίσει. Στην ουσία αντισταθμίζει το vdroop όταν ο cpu περνάει από idle σε load. Εδώ θέλεις τη σωστή ρύθμιση llc, γιατί αν βάλεις το extreme llc (αναλόγως τη μητρική), μπορεί να καταλήξεις να κάνεις overvoltage.

Π.χ. Αν εσύ έχεις δώσει για μια ορισμένη συχνότητα (ας πούμε 4.8) 1.30v, όταν περάσεις σε load, το llc θα δώσει αυτό το ρεύμα (1.30 ή στο περίπου το ρεύμα αυτό) σταθεροποιώντας το overclock σου. Αυτό συμβαίνει γιατί το vdroop μπορεί να έριχνε το ρεύμα στα 1.29 π.χ., αποσταθεροποιώντας τις ρυθμίσεις σου. Αν, όμως, το έχεις παρακάνει με το llc, μπορεί, σε αντιστάθμιση του vdroop, να δώσεις περισσότερο ρεύμα (π.χ. 1.32) και να νομίζεις ότι εξακολουθείς να δίνεις 1.30.

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε γνώμες για τα πιο ασφαλή (καταλαβαίνετε πώς το εννοώ) stress tests.

Έχω καταλήξει σε prime95 blend+occt cpu test only-large data test+real bench. Προβληματίζομαι για το Intel Burn Test. Πρέπει να το τρέξω και αν ναι, πόσα runs θεωρούνται αρκετά (5, 10);

Link to comment
Share on other sites

Σωστα καταλαβες. Οσον αφορα το stress test εγω χρησιμοποιω μονο games. Αλλωστε αυτο μαζι με κανενα render που κανω κατα καιρους ειναι το πιο μεγαλο load που εχει η cpu μου...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Σωστα καταλαβες. Οσον αφορα το stress test εγω χρησιμοποιω μονο games. Αλλωστε αυτο μαζι με κανενα render που κανω κατα καιρους ειναι το πιο μεγαλο load που εχει η cpu μου...

Ναι, ρε συ, αλλά πρέπει να βλέπεις αν το ρεύμα που δίνεις είναι όντως αυτό που θέλεις. Πρόσεξε, δεν λέω (και δεν θέλω) να λιώσω τον cpu στα stress test. Μια φορά θα τα τρέξω και τέλος. Ρωτάω λοιπόν, για να μην  τρέχω tests με εξωπραγματικά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρωτάω λοιπόν, για να μην  τρέχω tests με εξωπραγματικά σενάρια.

Αν δεν είναι εξωπραγματικό το prime95 που αναφέρεις παραπάνω, τότε δεν ξέρω ποιο είναι.

Και θα  πω καμία βαριά κουβέντα τώρα :p  Δηλαδή υπό τι συνθήκες θα έχεις το ρεύμα και τα load που θα έχεις με το prime95 και πρέπει να @@##$ τον επεξεργαστή σου; Έλεος με αυτό το prime και τα furmark....ΕΛΕΟΣ.

 

Α μην ξεχάσω. Τρέξε και κάνα intel burn test για το καλό. Καμία 100στη τρέξε όχι 5 και 10 μωρέ. 

 

Στα σοβαρά...

Θα πω ότι και ο Μάριος. 

Το πιο βαρύ game βάλε ή κάνα tech demo ξέρω γω. Μια χαρά τεστάκι θα είναι.

http://tombraider-dox.com/downloads/ ωραίο και αρκετά "playable" tech demo ενός remake το Τomb Raider 3 αν δεν κάνω λάθος. (δυστυχώς δε το βλέπω να προχωράει). Τσέκαρε το.

Πέρα από τα τυπικά benchmarks. 

Τσέκαρε και ένα aida64 και τέλος αν τόσο πολύ θες cpu stress.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν δεν είναι εξωπραγματικό το prime95 που αναφέρεις παραπάνω, τότε δεν ξέρω ποιο είναι.

Και θα  πω καμία βαριά κουβέντα τώρα :p  Δηλαδή υπό τι συνθήκες θα έχεις το ρεύμα και τα load που θα έχεις με το prime95 και πρέπει να @@##$ τον επεξεργαστή σου; Έλεος με αυτό το prime και τα furmark....ΕΛΕΟΣ.

Ρε συ, δεν ομιλώ περί του prime95 small ftts (ή όπως στο καλό το λένε). Ομιλώ περί του prime95 blend. Πολύ πιο ελαφρύ.

πριν 15 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Α μην ξεχάσω. Τρέξε και κάνα intel burn test για το καλό. Καμία 100στη τρέξε όχι 5 και 10 μωρέ.

Μέχρι 10 runs max. Όχι παραπάνω.

πριν 15 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στα σοβαρά...

Θα πω ότι και ο Μάριος. 

Το πιο βαρύ game βάλε ή κάνα tech demo ξέρω γω. Μια χαρά τεστάκι θα είναι.

Download – Tomb Raider The Dagger Of Xian ωραίο και αρκετά "playable" tech demo ενός remake το Τomb Raider 3 αν δεν κάνω λάθος. (δυστυχώς δε το βλέπω να προχωράει). Τσέκαρε το.

Πέρα από τα τυπικά benchmarks. 

Τσέκαρε και ένα aida64 και τέλος αν τόσο πολύ θες cpu stress.

Ας πούμε τα witcher/bf1; Θα το δω και αυτό που έβαλες. Aida64 για κανένα λόγο. Αν τρέξω τα υπόλοιπα και τα βγάλω, θα τρέχω κανά cinebench και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μέχρι 10 runs max. Όχι παραπάνω.

πριν 20 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ούτε 1.

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρε συ, δεν ομιλώ περί του prime95 small ftts (ή όπως στο καλό το λένε). Ομιλώ περί του prime95 blend. Πολύ πιο ελαφρύ.

πριν 20 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ξέχνα τα blender και τα mixer. 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Aida64 για κανένα λόγο

Ότι να'ναι όμως Γιώργο... Μου σκέφτεσαι intel burn test αλλά "για κανένα λόγο" το aida64. 

Οκ, τέλος,  έχεις καταλήξει, λες, χωρίς καν να πάρεις γνώμες. Σου λένε 2 άτομα να τα αποφύγεις (ο ένας έμμεσα ), όμως εφόσον έχεις πάρει την απόφασή σου, κλαιν, τσάμπα κάθομαι και τα γράφω. 

Εν κατακλείδι.

Για να δεις σωστά ρεύματα και λοιπά, το μόνο τεστ που πρέπει να γίνει είναι Η ΧΡΗΣΗ που κάνεις στο PC σου. Κανένα prime,blend,furmakr,intelburn,aida κλπ. Η ΧΡΗΣΗ σου είναι το σωστό τεστ. Τα παραπάνω (και κυρίως αυτά που επιλέγεις), στρεσάρουν άδικα το μαραφέτι και πηγαίνουν beyond real use. Και real-time render να κάνεις όλη μέρα, τέτοιο στρεσάρισμα δεν θα φας. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ούτε 1.

Ξέχνα τα blender και τα mixer.

Ότι να'ναι όμως Γιώργο... Μου σκέφτεσαι intel burn test αλλά "για κανένα λόγο" το aida64. 

Οκ, τέλος,  έχεις καταλήξει, λες, χωρίς καν να πάρεις γνώμες. Σου λένε 2 άτομα να τα αποφύγεις (ο ένας έμμεσα ), όμως εφόσον έχεις πάρει την απόφασή σου, κλαιν, τσάμπα κάθομαι και τα γράφω. 

Μην νευριάζεις;). Το intel burn test δεν θα το τρέξω. Είπα, απλά, ότι αν ήταν να το τρέξω, θα έβαζα max 10 runs.

Αναφέρω τα ανωτέρω tests, γιατί θέλω να δω το πραγματικό ρεύμα που λαμβάνει ο cpu. Εγώ θα βάλω μια συχνότητα και μια τιμή, αλλά πρέπει να επιβεβαιώσω ότι όλα είναι Ok. Αν βάλω game, θα το βάλω σε windowed mode, για να ελέγχω την κατάσταση.

Υ.Γ.

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για πέστε γνώμες για τα πιο ασφαλή (καταλαβαίνετε πώς το εννοώ) stress tests.

Έχω καταλήξει σε prime95 blend+occt cpu test only-large data test+real bench. Προβληματίζομαι για το Intel Burn Test. Πρέπει να το τρέξω και αν ναι, πόσα runs θεωρούνται αρκετά (5, 10);

Πού ακριβώς φαίνεται ότι δεν ζητάω τις γνώμες σας;

Το υπογραμμισμένο δεν σημαίνει ότι δεν θ' ακούσω κάποιον που ξέρει καλύτερα. Γράφω ότι έχω καταλήξει μετά από κάποιες σκέψεις που έκανα, όχι, όμως, ότι δεν αλλάζω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε ένα game, (το γράφω στην επεξεργασία που έκανα), και έχε το hwmonitor και δε ξέρωγω ποιο άλλο tool για ν δεις τι ρεύμα έδωσε. Δεν θα το βάλεις με το ζόρι σε windowed mode. Σου λέει max/min τιμές το πρόγραμμα. Το aida το ανέφερα γιατί είναι το μόνο πραγματικά ελαφρύτερο, που θα σου δώσει μία βάση. Τα υπόλοιπα είναι τσάμπα βάσανα για το έρμο το CPU. Όχι το δικό σου, για όλα.

Στο λέω γιατί, όντας OCed, δεν θα τρέχεις στις συνθήκες που θα σε βάλει το intel burn test, θες να δεις τι θα κάνεις σε πραγματικές συνθήκες. Όχι σε καραφανταστικές. Αν τώρα σε τρώει γιατί νομίζεις πως αν κάνει ένα "τσικ" το burn test/prime κλπ, τότε go for it.

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πού ακριβώς φαίνεται ότι δεν ζητάω τις γνώμες σας;

 

Μοιάζει ότι ζητάς αλλά δεν ζητάς (Πάτερ Παήσιος :p ).

 

Link to comment
Share on other sites

αμα αρχισεις με prime τοτε θα τραβας τα βυζια σου και θα μαχαιρωνεσε.............

το πιο καλο απ'ολα ειναι ενα βαρυ παιχνιδι,εχεις κανα crysis 3?????

το prime ειναι απλα για να σκαλωνει το κεφαλι σου και να λες γιατι μου κανει κολπα το cpu

και εγω ετσι σκαλωνα και ελεγα γιατι τραβαει 160 watt το cpu??????????

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο 8700K με ashrock extreme 4 όλα auto και xmp πιάνει 1.39V από cpu-z όσο είχα παιχνίδι ανοιχτό.

 

όσο είμαι desktop παίζει απο 0.8-1.1V

 

Να βγάλω xmp για αρχή;

 

image.png.9bacf8e0cf00505d2269a38b3dd87a68.png

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

δωστε manual τα ρευματα γιατι στο auto τζαμπα μαματε τα cpu σας

τωρα για το xmp σε καποιες μητρικες δινει και αυτο ρευμα

μια gigabyte z170 που ειχα με xmp εδεινε ρευμα και στο cpu...........

παντως αμα βαλεις manual το ρευμα τοτε το xmp σου κλανει μια μαντρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι εννοείς μ' αυτό; 

Spoiler

 

Κάτι τέτοιο υποθέτω :p 

klaseimantra.jpg

 


 

Φαντάζομαι ότι το ΧΜΡ δεν λειτουργεί σωστά αν βάλεις manual ρεύματα, θέλει manual και τις μνήμες, αυτό εννοεί λογικά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:
  Hide contents

 

Κάτι τέτοιο υποθέτω :p 

klaseimantra.jpg

 

 

 

 

 

Φαντάζομαι ότι το ΧΜΡ δεν λειτουργεί σωστά αν βάλεις manual ρεύματα, θέλει manual και τις μνήμες, αυτό εννοεί λογικά.

Μην νομίζεις, η εικόνα με βοήθησε να καταλάβω:rofl:..

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.