Jump to content


Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

25 minutes ago, alexcrx said:

 

https://rockitcool.myshopify.com/products/rockit-88

φιλαρακι αυτο ειναι το top

τωρα η κολλα που βαζω εγω ειναι αυτη Black RTV NSF ANSI - Στεγανοποιητική Mαύρη Σιλικόνη (συσκευασία 85 gr)

το θεμα ειναι ομως να βαλεις και liquid metal παστα μεσα για να δεις την διαφορα................

εμενα ο 7700κ επεσε τρελα κατω,τουλαχιστον 15 βαθμους............

το κακο ειναι οτι το liquid metal ειναι αγωγιμο 150%

δηλαδη αμα κανεις λαθος παει το εργαλειο

δεν εισαι αθηνα ρε αδερφε να σου εκανα εγω το χειρουργειο

διαβασε εδω να δεις τι τραβηξα εγω

 

 

Αν και λίγο αγχωτική διαδικασία δεν βλέπω κάτι πολύ δύσκολο αν έχεις τα tools.. φυσικά μιλάμε για liquid metal. Αμα κάνω λάθος? πέρα ότι θέλει μικρή ποσότητα στο κέντρο και άπλωμα που αλλού θέλει προσοχή?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nemesis89 said:

Αν και λίγο αγχωτική διαδικασία δεν βλέπω κάτι πολύ δύσκολο αν έχεις τα tools.. φυσικά μιλάμε για liquid metal. Αμα κάνω λάθος? πέρα ότι θέλει μικρή ποσότητα στο κέντρο και άπλωμα που αλλού θέλει προσοχή?

για με'να μονο εκει ειναι το θεμα,να το απλωσεις καλα και να μην παει πουθενα αλλου

εγω για παραδειγμα οταν πατησα την συριγγα για να βγει το liquid (ευτυχως δε το εκανα με την μια πανω στο cpu)πεταχτηκε αρκετη ποσοτητα

αμα δεν προσεχα θα τα ειχα κανει ολα σκατι ολε...............

οταν θα δεις την διαφορα στις θερμοκρασιες τοτε θα λες τι εκανα τοσο καιρο ετσι..........................

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφω από κινητό, τα screenshots θ' ανέβουν άλλη ώρα. 

Παιδεύομαι με ρεύματα, με Llc, με lsd:p κλπ.

Δοκίμασα με offset. 4.7ghz@-50 offset, llc 3.

Έτρεξα ένα cinebench (το έβγαλε με άνεση). Σκορ: 1621. Ρεύματα (από μνήμης): 1.2v κατά τη διάρκεια του cinebench (σχεδόν καρφωμένο εκεί). 

Σε idle: minimum v: 0.656, avg: 0.905, max: 1.264. Όταν μπήκα στο desktop, και για 2 λεπτά περίπου, είδα 1.312v.

Θα δοκιμάσω να κατέβω κι άλλο κι έπειτα θα δω σε bf1 τι max v δίνει. Μετά, πάμε για τα 4.8.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bonito έγραψε:

Έχετε όλους τους πυρήνες στο full speed?

Αυτό που έχω βάλει είναι all cores.

Αν επιλέξεις all cores+fixed voltage, δεν πάνε όλοι οι πυρήνες full speed, γιατί έχεις και το idle. Αν, λοιπόν, είσαι στην επιφάνεια εργασίας και δεν κάνεις το παραμικρό ή έχεις ανοίξει τον web browser, η ταχύτητα πέφτει. Full speed θα δεις σε load. Το v, όμως, είτε σε idle είτε σε load, θα παραμένει ίδιο.

Το αυτό ισχύει και για το all cores+offset. Η συχνότητα θα πέφτει όταν είσαι σε idle/light καταστάσεις.

Το v (offset) σε load θα το δεις από hwinfo ή/και από κάποιο benchmark πρόγραμμα.

Οπότε θα ξέρεις τι v δίνει η μητρική και τι v έχεις σε παιχνίδια/προγράμματα. Το offset το βάζεις, ώστε όταν είσαι σε idle να μην δίνεις αχρείαστο ρεύμα στον cpu. Ορίζεις λοιπόν μια τιμή (π.χ. -50) και έτσι έχεις το v που θα έδινες σε load (π.χ. 1.2, αυτό το δίνει η μητρική σου και το βλέπεις με τον τρόπο που ανέφερα) μείον το offset.

Στο παράδειγμά μας, σε idle θα είχες 1.2-0.05=1.15v και 1.2v σε load.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αυτό που έχω βάλει είναι all cores.

Αν επιλέξεις all cores+fixed voltage, δεν πάνε όλοι οι πυρήνες full speed, γιατί έχεις και το idle. Αν, λοιπόν, είσαι στην επιφάνεια εργασίας και δεν κάνεις το παραμικρό ή έχεις ανοίξει τον web browser, η ταχύτητα πέφτει. Full speed θα δεις σε load. Το v, όμως, είτε σε idle είτε σε load, θα παραμένει ίδιο.

Το αυτό ισχύει και για το all cores+offset. Η συχνότητα θα πέφτει όταν είσαι σε idle/light καταστάσεις.

Το v (offset) σε load θα το δεις από hwinfo ή/και από κάποιο benchmark πρόγραμμα.

Οπότε θα ξέρεις τι v δίνει η μητρική και τι v έχεις σε παιχνίδια/προγράμματα. Το offset το βάζεις, ώστε όταν είσαι σε idle να μην δίνεις αχρείαστο ρεύμα στον cpu. Ορίζεις λοιπόν μια τιμή (π.χ. -50) και έτσι έχεις το v που θα έδινες σε load (π.χ. 1.2, αυτό το δίνει η μητρική σου και το βλέπεις με τον τρόπο που ανέφερα) μείον το offset.

Στο παράδειγμά μας, σε idle θα είχες 1.2-0.05=1.15v και 1.2v σε load.

 

Πάντως στην δικιά μου Asrock z170 το offset δεν κάνει αυτό που λες.  Βασικά αφήνεις το mobo να κανονίσει πόσο voltage χρειάζεται το cpu (όπως σαν να το είχες auto, για αυτό κιόλας ρίχνει clocks και voltages σε idle) με το offset αφαιρεί σε κάθε step το voltage που του λες.

 

Για παράδειγμα με τον 6700k στα 4.3ghz με All Cores=ON και offset στα -30mV , EIST=ON, C-States=ON/Auto έχω Bios vcore=1.152, idle vcore στα windows=0.768(@800MHz) και load vcore μεταξύ 1.232 και 1.264 αναλόγως αν έχει ή όχι avx.

 

Link to comment
Share on other sites

Tales from the crypt, part 1: Έβαλα χθες τα εξής: 4.7ghz/all cores/llc3/offset@-50.

Τι είδα: σε idle, είχα 0.656v min/0.905v avg/1. κάτι v max. Ωραία, λέω. Καλά είμαστε.

Τρέχω cinebench, 1.2v καρφωμένο, το έβγαλε με άνεση. Εξαιρετικά, λέω.

Τρέχω realbench για 15 λεπτά: 1.232-1.248v καθ' όλη τη διάρκεια του test (το έβγαλε με επιτυχία). Καλά είμαστε και εδώ. Οι θερμοκρασίες ήταν, βέβαια, λίγο τσιμπημένες (είδα 84 max, συνήθως ήταν μεταξύ 75-80), αλλά τι να κάνουμε. Ακόμα καλύτερα, λέω.

Ανοίγω bf1: 1.296-1.280 (την περισσότερη ώρα)-1.248 min και 1.312 στο αρχικό menu.

Τι έγινε, ρε παιδιά; Σαν πολλά δεν είναι τα v για ένα παιχνίδι και για 4.7; Δηλαδή, στα 4.8-4.9-5.0, τι θα δω; 1.4v;

Τραβάει τόσο πολύ το bf1 και ξεπερνάει ακόμα και το realbench; Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματα... Ξεκινησαμε να πιανω στον επεξεργαστη (τουλαχιστον στο board κατω που δειχνει θερμοκρασια) 77-78 βαθμους οταν παιζω bf1 και κανω stream παραλληλα. Λετε ειμαι για αλλαγη ψυξης?

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δυσκολα τα πραγματα... Ξεκινησαμε να πιανω στον επεξεργαστη (τουλαχιστον στο board κατω που δειχνει θερμοκρασια) 77-78 βαθμους οταν παιζω bf1 και κανω stream παραλληλα. Λετε ειμαι για αλλαγη ψυξης?

Delid.time has come

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απόλυτη λογική. Χάσε εγγύηση για να κερδίσεις 5-10 βαθμούς και να χαίρεσαι χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Να πω ότι έφτανε τους 100+ που είναι το όριο, να το καταλάβω (αν και εκεί το πρόβλημα αλλού θα ήταν). 

 

Πάστα δες πότε άλλαξες, αλλά λογικές (ελαφρώς τσιμπημένες ) μου φαίνονται γιατί το CPU δουλεύει αρκετά με τις παραπάνω εργασίες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 5-10 βαθμοί. Δυστυχώς colgate έχει μέσα απο μαμα. Αν θες να περασεις το 1.27 v core θέλει ξεκαπακωμα φιλτατε τομμυ

Δες αποτελεσματα σε διπλανό γειτονικό φορουμ . Αποτελέσματα από BabisTs κλπ παιδιά που ξέρουν από delid.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν κομμάτια που θα ξεκαπακωθούν και θα έχουν αρκετά μεγαλύτερες διαφορές. ~10c είναι το τυπικό. Just because είδες άτομα με γνώσεις να έχουν μεγάλες διαφορές, δε σημαίνει ότι είναι παντού το ίδιο, και μην ξεχνάς την εγγύηση. Περί αυτής ο λόγος, κυρίως. Για αυτό , δεν είναι λύση το delit , εκτός και αν δεν δίνει σημασία στην εγγύηση ο Μάριος πχ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν κομμάτια που θα ξεκαπακωθούν και θα έχουν αρκετά μεγαλύτερες διαφορές. ~10c είναι το τυπικό. Just because είδες άτομα με γνώσεις να έχουν μεγάλες διαφορές, δε σημαίνει ότι είναι παντού το ίδιο, και μην ξεχνάς την εγγύηση. Περί αυτής ο λόγος, κυρίως. Για αυτό , δεν είναι λύση το delit , εκτός και αν δεν δίνει σημασία στην εγγύηση ο Μάριος πχ.

Σε όλους είναι πάνω απ'17 βαθμούς η διάφορα. Καμία σχέση με προηγούμενες γενιές που έκαναν delid και έβλεπαν 5-10-12 βαθμούς.

Σίγουρα όσοι έχουν σκάσει € για 8700Κ έχουν και ανάλογα ακριβότερο εως και 3 φορές τη τιμη του επεξεργαστή  σε hardwar, οπότε οι ίδιοι ξέρουν αν θα κάνουν delid ή οχι. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Ρε Σπύρο, όταν σου λέει ο άλλος ότι έχει πρόβλημα θερμοκρασίας (για μένα ΔΕΝ έχει από τη στιγμή που δεν υπάρχει throttling και απλά "τσιμπάνε" οι θερμοκρασίες), και του προτείνεις delid που σημαίνει απώλεια εγγύησης, είναι ανεύθυνο. Το καταλαβαίνεις αυτό φαντάζομαι.

Μπορεί μεθαύριο να θέλει να πουλήσει το CPU, πόσο μειώνει την πιθανότητα να το δώσει, καθώς και την τιμή πώλησης χωρίς την εγγύηση; Πολύ. Δεν είναι λύση η παραπάνω. Αν ήθελε, θα το είχε κάνει ή θα είχε βάλει υγρό άζωτο και θα είχε 30c στο CPU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι ειναι out of the question το delid. Αφου οπως εχετε καταλαβει πωλουνται ολα τα πραγματα μου μετα απο καποιο καιρο. Δεν διατιθεμαι να χασω μεταπωλητικη αξια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα εννοειται οτι ειναι out of the question το delid. Αφου οπως εχετε καταλαβει πωλουνται ολα τα πραγματα μου μετα απο καποιο καιρο. Δεν διατιθεμαι να χασω μεταπωλητικη αξια...

I speak from your heart :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις ενδιαφέρουσες απόψεις σας, να καταθέσω και τη δική μου γνώμη.

Καταρχήν, ο Μάριος δεν διευκρινίζει το fan curve της cryorig. Επειδή έχουμε την ίδια ψύκτρα και είναι στo top 3 των αερόψυκτων (και γενικά, μην σας πω), μου κάνουν εντύπωση οι θερμοκρασίες.

Πόσο ζεστό είναι το δωμάτιο; Μήπως, απλά, θέλουν αλλαγή τα fans της ψύκτρας (αν και τα stock είναι μια χαρά); Τι θερμοκρασίες βλέπεις, όταν δεν streamάρεις; Οι θερμοκρασίες ήταν σταθερές στους 77 ή ήταν ένα στιγμιαίο spike; Το setup των ανεμιστήρων στο κουτί είναι αυτό που πρέπει;

Περί delid: Χρυσόστομε, έχεις δίκιο σε όσα λες. Πλην όμως: το delid είναι καθαρά προσωπική απόφαση (το αν θα πουληθεί ο cpu και σε τι τιμή, αν ποτέ το αποφασίσει ο χ,ψ κάτοχος του 8700k, είναι άλλο θέμα. Δεν βλέπω ποιο θα ήταν το πιθανό πρόβλημα.). Φαίνεται ότι το πετυχημένο delid οδηγεί σε αξιοσημείωτη μείωση των θερμοκρασιών. Δεν το λες και λίγο να βλέπεις 65 βαθμούς σε stress tests (φαντάσου στα παιχνίδια πόσο κάτω θα είσαι και τον χειμώνα θα έχεις και δωρεάν a/c:p).

Όλα τ' ανωτέρω υπό μία βασική προϋπόθεση: να ξέρεις τι κάνεις κατά τη διαδικασία του delid και να έχεις τα κότσια να το επιχειρήσεις (ναι, το σκέφτομαι και εγώ, αλλά φοβάμαι).

Edit: Επειδή με πρόλαβε ο Μάριος, ξεχνάμε το delid. Ή κάποια αλλαγή στο setup των ανεμιστήρων θες ή απλά gaming+streaming+ζέστη+bf1 είναι κακός συνδυασμός (εντάξει, δεν βράζει κιόλας, αλλά 77 είναι λίγο πιο πάνω από το ανεκτό όριο. Αυτό, βέβαια, είναι προσωπική εκτίμηση).

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.