Jump to content



Επιλογή smart TV 50'' και αξιοπιστία ;;;;


Recommended Posts

Κάτοχος μια 32αρας PANASONIC εδω κ αρκετα χρόνια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Βεβαια η τεχνολογια προχωραει και με ενδιαφερουν ολα τα εξτρα specs αναφορικα με την νεα 49 με 50'' που θα ηθελα για το σαλονι.

 

 

Απο οσο βλεπω online η μαχη βρισκεται αναμεσα στις Samsung και τις LG *** ενω εχω αποριψει panasonic k sony στο budget των 600 ευρω που μπορω να διαθεσω.

 

Χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις απο την λιγοστη εμπειρια μου οι LG παντα εβγαιναν προβληματικες - κ οχι μονο οι τηλεορασεις δλδ ***

 

Παρα ταυτα ομως βλεπω οτι υποστηριζουν γρηγορο browsing ενω το web os ειναι αρκετα μπροστα σε σχεση με τις samsung

 

Ουσιαστικα αναζητω μια 49 με 60'' tv κατα προτιμηση 4k με υποστηριξη HDR, USB PVR με την καλυτερη δυνατη εικονα κ ηχο κ φυσικα οπως προανεφερα ενα γρηγορο μηχανημα αναφορικα με το web browsing κ τις λοιπες εφαρμογες.

 

Δεν θελω να μου προτεινετε μοντελα ( αν και θα το εκτιμουσα ) οσο θελω να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με την αξιοπιστια αναμεσα σε αυτες τις 2 //  Samsung και τις LG   // εταιρειες. 

 

Τι λεει η εμπερια σας ;;

 

Τι θα προτιμουσατε ;;;

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μερα. εγω εχω 2 lg τη μια καμια 5ετια και την αλλη 2 χρονια, δεν εχουν κανει τιποτα. φιλος ειχε σαμσουνγκ, χελασε στο χρονο αλλαξε πανελ.

 

αλλα αυτη ειναι μια ιστορια οχι ο κανονας. παρε οτι σου αρεσει καλυτερα σε μενου, της lg μου σπαει τα νευρα εμενα ειδικα το streaming απο pc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν διαλεξεις, να ξερεις,

1. οτι οι LG 4K  ΔΕΝ ειναι πραγματικες 4Κ αλλα στην πραξη 3Κ  (2880χ960) λογω RGBW, εναντι RGB. αν το ψαξεις στο ιντερνετ θα διαβασεις περι τινος προκειται. 

 

2, ολες οι μαρκες εχουν ατυχιες. το τι εχει τυχει στον καθενα μας, δεν αποτελει μετρο συγκρισης, ουτε μετρο αξιοπιστιας.

 

3 . πρωτες επιλογες θα κοιτας Samsung,  SONY (αν και ειναι πιο ακριβες). 

 

4 ερχεται BLACK FRIDAY, εχε το νου σου...!! 

 

απο μενα πρωτη επιλογη θα ηταν η 50MU6100/2 . 

 

 ΠΡΟΣΟΧΗ:  οι 49" ειναι EDGE LED, ενω οι 50" ειναι Direct LED....!!!   μην πας σε 49"..!!!  

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

Αρχικά, θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή σου ως προς το κατάλληλο μέγεθος τηλεόρασης. Σαφώς μία 49άρα είναι πολύ μεγαλύτερη από μία 32άρα, αλλά στην περίπτωση που το σαλόνι σου βρίσκεται (και εννοώ ο καναπές) σε απόσταση τουλάχιστον 2.5 μέτρων από το έπιπλο της τηλεόρασης, η ενδεδειγμένη λύση είναι η 55άρα. Ειδικά αν σε ενδιαφέρει το 4K και το HDR (και αναφέρομαι σε αυτά ως ξεχωριστά πράγματα), απαραιτήτως πρέπει να παρακολουθείς από μία μέση απόσταση. Ως εκ τούτου, ή επιλέγεις τηλεόραση ανάλογα την απόσταση ή μετακινείς τον καναπέ, για την καλύτερη δυνατή εμπειρία.

 

Τώρα, όσο αφορά το budget σου, καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για μία entry level λύση 4K HDR. Η entry level θα υποστηρίζει 4K ανάλυση (ή όχι στην περίπτωση της LG λόγω πάνελ) αλλά το HDR θα είναι εμφανώς κατώτερο σε σύγκριση με ακριβότερες σειρές. Αυτό συμβαίνει διότι ναι μεν υποστηρίζει αναπαραγωγή HDR αλλά 1) δεν έχει επαρκή φωτεινότητα τουλάχιστον 1000nits για τη σαφή ανάδειξη των λεπτομερειών και 2) αυτό επιτυγχάνεται (θα το πω με απλά λόγια) μέσω customized software και όχι από το ίδιο το panel. Λογικό θα έλεγε κανείς αφού τα οικονομικότερα πάνελ είναι απλά IPS ή VA και στην καλύτερη έχουν λιγοστές ζώνες φωτισμού. 

 

Η αξιοπιστία είναι μεγάλο θέμα και σε μερικές περιπτώσεις πρόκειται περί λαχείου. Μου έχει τύχει να χαλάσει day one Samsung τηλεόραση QLED μοντέλο (2017) αλλά και να μην χαλάσει ποτέ, ακόμη και μετά από 6 χρόνια έντονης χρήσης, πάλι Samsung 32'' Full HD. Επίσης, LG 49'' Full HD που είχα στο παρελθόν "παίζει" απροβλημάτιστα στο σαλόνι των γονιών μου για πολλά χρόνια όπως το ίδιο απροβλημάτιστα παίζει και μία Sharp 32'' Full HD. Νομίζω, η ερώτηση πρέπει να ανακατευθυνθεί ως προς την ποιότητα του after sales service. Η Samsung έχει κάποια προβλήματα διότι δεν αναγνωρίζει κάποια θέματα (bleeding, pixels κτλ) η LG από την άλλη μου έχει τύχει να φέρουν καινούρια τηλεόραση, απευθείας με τον τεχνικό στο σπίτι. 

 

Αναφορικά με τις θύρες USB, PVR, Mirroring, Bluetooth κι άλλα, όλες οι Smart τηλεοράσεις πλέον τα υποστηρίζουν. Τόσο το webOS 3.5 (η νέα έκδοση) όσο και το Smart Hub έχουν κάποιες εφαρμογές αλλά και πλοήγηση στο Internet. Προσωπικά, δεν βλέπω αισθητή διαφορά. Αν έπρεπε να επιλέξω όμως μάλλον θα πήγαινα σε αυτό της Samsung διότι μου "φαίνεται" γρηγορότερο σε απόκριση και επίσης το νέο χειριστήριο που βρίσκεις σε κάποιες σειρές, είναι πολύ βολικό. Επίσης, θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι η τηλεόρασή μου διαθέτει δέκτη DVB-T2 για τα νέα ψηφιακά κανάλια όπως και υποστήριξη αναπαραγωγής H.265 (αν και τα περισσότερα πλέον μοντέλα το υποστηρίζουν).

 

Όπως και να έχει, αν ήμουν στη θέση σου και εφόσον ήμουν αρκετά χρόνια με την 32άρα, θα προσπαθούσα να μαζέψω κάποια επιπλέον χρήματα (περίπου τα διπλάσια) ώστε να επενδύσω σε πληρέστερο και ανώτερο μοντέλο. Δεν αλλάζω συχνά τηλεοράσεις και ούτε επενδύω στα πιο ακριβά μοντέλα. Προτιμώ να υπερκαλύπτω τις ανάγκες μου σε ποσοστό έως 30% ώστε όταν θα συνδέσω το XBOX One X, το 4K Blu-ray player, την 4K action camera ή βάλω σε USB μία ταινία 10-bit, να παρακολουθήσω σαφή, ευκρινής και λεπτομερή εικόνα. Οι συσκευές παραπάνω ενδεικτικές.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα αυτα που λεει ο trib. 

 

ομως πλεον κραταω εναν ενδοιασμο οσον αφορα την τελευταια παραγραφο. δεν ξερω κατα ποσο αξιζει πραγματικα να δινεις πολλα χρηματα για ακριβες τηλεορασεις.  σαφεστατα με 1500 - 2000 € θα παρεις πολυ καλυτερη τεχνολογια, οσον αφορα πανελ - HZ- HDR, περισσοτερες δυνατοτητες.  αλλα παρ' ολα αυτα, με την ταχυτητα των εξελιξεων, δεν ξερω αν αξιζει να "πετας"  1500- 2000€ και μετα απο 5 χρονια, να βγαινει το DVB -T2, το H265, να σταματαει η υποστηριξη σε εφαρμογες (π.χ YOUTUBE), και να θες καινουρια τηλεοραση, για να μην μπλεξεις με αποκωδικοποιητες - TV Box, κλπ..!!  

 

ειχα παρει τετοια τηλεοραση το 2012, υποτιθεται για "καλη", και τωρα βλεπω αυτο ακριβως που περιγραφω παραπανω.   αρα τζαμπα τα χρηματα.....!!!  

 

τα τελευταια 7 χρονια που μπηκα στο κοσμο των LCD - LED TV, το μονο μοντελο που αξιζε μεχρι και το τελευταιο λεπτο του Ευρω, ηταν η Samsung UE40J6200 που πηρα πριν 1,5 χρονο...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!  Κατα πως φαίνεται  μαλλον 55αρα χρειάζομαι. Αλλα πραγματικα ειναι τοσα τα παρεμφερή μοντέλα με μικρές διάφορες που εχω χασει λιγο τη "μπάλα".  Θα παραμείνω ανοιχτός σε προτάσεις αλλων εταιρειών όπως η lg και η Sony αλλα θα βάλω ως πρωτη επιλογή την Samsung. Βαση αυτών σε 55 ίντσες με ενα budget κοντα στα 700 ευρω τι θα προτεινατε;; ( ξερω ξερω,  πιο πριν εγραψα οτι δε θέλω προτάσεις αλλα αναγκαστηκα να ανακάλεσε τα λεγόμενα μου :p) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος narcsoul έγραψε:

Αναμεσα στην  LG 49SJ810V και Samsung UE49MU6400 ποια θα προτεινατε ;;;

 

Σου έχει γράψει ο cabdik (για την samsung)

πριν 23 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

ΠΡΟΣΟΧΗ:  οι 49" ειναι EDGE LED, ενω οι 50" ειναι Direct LED....!!!   μην πας σε 49"..!!

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος narcsoul έγραψε:

Αναμεσα στην  LG 49SJ810V και Samsung UE49MU6400 ποια θα προτεινατε ;;;

πριν κλεισει 24ωρο, ανακαλεις παλι τα λεγομενα σου..!!   απο 55"  πας στις 49" ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.   γιατι...???? 

 

αποφασισε πρωτα εσυ τι θελεις και μετα ψαξου στην Black Friday για καμμια καλη προσφορα. μην τρελλενεσαι...!! 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δε χωράει η 55αρα εκει...που ήθελα να την τοποθέτησω. Αυτο αναφορικά με την διάσταση. Παντως το συγκεκριμένο μοντέλο της LG το εκθειάζουν παντού - ειδικα σε ξένα sites - μου κανει εντύπωση. Επιπλέον και το συγκεκριμένο  μοντέλο έχει την τιμή αυτη λόγω black Friday.  1000+ είχε και ακόμα έχει σε κάποια καταστήματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 2 μοντέλων που αναφέρεις εγώ στη Samsung θα πήγαινα. 

 

Κυρίως λόγω του panel. Για να καταλάβεις τι εννοώ (επειδή ειπώθηκε και παραπάνω αλλά δεν διευκρινιστηκε) η LG έχει panel (κυρίως στις οικονομικές 4K σειρές) RGBW. Τι σημαίνει δηλαδή αυτό; 

 

Με απλά λόγια (για να μην σε μπλέξω με τα τεχνικά και τα περί φωτός) η μέγιστη "κανονική" ανάλυση που υποστηρίζει είναι 2880 x 2160 pixels. Τα υπόλοιπα pixels έως και την ανάλυση του 4K (3840 x 2160 pixels - στο width χάνει δηλαδή) είναι άσπρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η εικόνα να μην απεικονίζει κάποιες λεπτομέρειες με την ίδια σαφήνεια και ευκρίνεια όπως θα συνέβαινε σε μεγαλύτερη ανάλυση. 

 

Και για να το "πιάσεις" ακριβώς τι εννοώ (πάνω - κάτω) αν επιλέξεις μία ανάλυση κατώτερη από αυτή που υποστηρίζει το monitor στον υπολογιστή, δεν θολώνουν λίγο τα pixels; Η εικόνα γενικότερα; Αυτό συμβαίνει στο RGBW σε μικρότερο βαθμό βέβαια και φυσικά ως αποτέλεσμα. Όχι ότι είναι το ίδιο πράγμα, απλά για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ περί θολότητας.

 

RGBW_Main_1

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, trib said:

Μεταξύ των 2 μοντέλων που αναφέρεις εγώ στη Samsung θα πήγαινα. 

 

Κυρίως λόγω του panel. Για να καταλάβεις τι εννοώ (επειδή ειπώθηκε και παραπάνω αλλά δεν διευκρινιστηκε) η LG έχει panel (κυρίως στις οικονομικές 4K σειρές) RGBW. Τι σημαίνει δηλαδή αυτό; 

 

Με απλά λόγια (για να μην σε μπλέξω με τα τεχνικά και τα περί φωτός) η μέγιστη "κανονική" ανάλυση που υποστηρίζει είναι 2880 x 2160 pixels. Τα υπόλοιπα pixels έως και την ανάλυση του 4K (3840 x 2160 pixels - στο width χάνει δηλαδή) είναι άσπρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η εικόνα να μην απεικονίζει κάποιες λεπτομέρειες με την ίδια σαφήνεια και ευκρίνεια όπως θα συνέβαινε σε μεγαλύτερη ανάλυση. 

 

Και για να το "πιάσεις" ακριβώς τι εννοώ (πάνω - κάτω) αν επιλέξεις μία ανάλυση κατώτερη από αυτή που υποστηρίζει το monitor στον υπολογιστή, δεν θολώνουν λίγο τα pixels; Η εικόνα γενικότερα; Αυτό συμβαίνει στο RGBW σε μικρότερο βαθμό βέβαια και φυσικά ως αποτέλεσμα. Όχι ότι είναι το ίδιο πράγμα, απλά για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ περί θολότητας.

 

RGBW_Main_1

 

  Το είχα ψάξει ηδη αυτο.. Σε ευχαριστώ ομως.  Οποτε να θεωρήσω πως οι αναφορές σε πολλαπλά reviews ειναι εν μέρη ενα μεγαλο ψέμα. Πχ:

 

http://www.s21.com/lg-49sj810v.htm

 

https://www.pcworld.co.uk/gbuk/tv-dvd-audio/televisions/televisions/lg-49sj810v-49-smart-4k-ultra-hd-hdr-led-tv-10160553-pdt.html

 

200 hz ultra 4k....nano technology  Τι να πω ;;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, narcsoul said:

 

  Το είχα ψάξει ηδη αυτο.. Σε ευχαριστώ ομως.  Οποτε να θεωρήσω πως οι αναφορές σε πολλαπλά reviews ειναι εν μέρη ενα μεγαλο ψέμα. Πχ:

 

LG 49SJ810V review and best prices (SJ810V) | S21

 

https://www.pcworld.co.uk/gbuk/tv-dvd-audio/televisions/televisions/lg-49sj810v-49-smart-4k-ultra-hd-hdr-led-tv-10160553-pdt.html

 

200 hz ultra 4k....nano technology  Τι να πω ;;

 

Δεν είναι θέμα ψέματος. Είναι το είδος του panel που χρησιμοποιεί η τηλεόραση. 

 

https://www.displayspecifications.com/en/model/121fae5

 

Θα σου πρότεινα, γιατί δεν πας να τις δεις από κοντά; Εγώ προσωπικά το κάνω πάντα αυτό σχεδόν σε ότι αγοράζω. Να δεις το τηλεχειριστήριο, την εικόνα, να αλλάξεις 1-2 κανάλια να δεις πως συμπεριφέρεται η τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Εν τελη ο τελικος κριτης..ητνα τα ματια μου....διπλα διπλα δεν υπηρχε θεμα συγκρισης - η Samsung ηταν επιπεδα καλυτερη. Ας ελπισω οτι δε θα πεσει πιο κατω απο τα 670 μεχρι την επιμαχη μαυρη παρασκευη γιατι δε κρατηθηκα και την αγορασα :-D :-D :-D :-D :-D  /// θα βαραω το κεφαλι μου μετα :-D :-D :-D :-D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα ηδη την αποψη μου. 

 

κι αν θες, πηγαινε σε καποιο καταστημα που εχει και την 49αρα και την 50αρα και συγκρινε τες με τα δικα σου ματια, με δικα σου αρχεια βιντεο...!!!  

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2017 at 9:56 ΜΜ, το μέλος narcsoul έγραψε:

Εν τελη ο τελικος κριτης..ητνα τα ματια μου....διπλα διπλα δεν υπηρχε θεμα συγκρισης - η Samsung ηταν επιπεδα καλυτερη. Ας ελπισω οτι δε θα πεσει πιο κατω απο τα 670 μεχρι την επιμαχη μαυρη παρασκευη γιατι δε κρατηθηκα και την αγορασα :-D :-D :-D :-D :-D  /// θα βαραω το κεφαλι μου μετα :-D :-D :-D :-D 

ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑ 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue50mu6122kxxh-1202027.html?rbtc=ema|pai|2017_11_23_blackfriday_new_products_9pm|bflanding|p|blackfriday|&sc_src=email_2559720&sc_lid=141878341&sc_uid=wRHBxZfBKW&sc_llid=271968&sc_customer=

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, cabdik said:

 

Ε αλλη σειρα αυτη απο οτι ειδα.  Και λιγότερα pqi κ χωρίς ιδιαιτερες κριτικες απο όσο εψαξα σε σχέση με τη σειρα 64 ** η συγκεκριμένη  που αγόρασαν παντως δε βλεπω να πέφτει αλλο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.