Jump to content


Τι ψύξη έχετε στο κύριο PC σας;


Chosen

Πως τον δροσίζετε;  

1.043 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έως 50 ευρώ εννοούσαν...

Τώρα έχω την 212 evo με 2 ανεμιστήρες πανω.. Ενω είναι κρύα αν την πιάσεις η θερμοκρασία της cpu είναι στα όρια..

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
7 ανεμιστήρια sharkoon (είχα κι ένα 8ο αλλά είχε διαφωνίες με την ψύκτρα μου :p) αλλά περισσότερο θόρυβο κάνει το ps3!!!!! Από σκόνη όμως,... :angry: χαρίζω αν θέλετε.

ΔΕΝ γίνεται να τα παλέψεις όλα το ίδιο καλά, πρέπει να κάνεις έναν συμβιβασμό: και αθόρυβο και δροσερό και καθαρό, δύσκολο...

Προκρίνω τα 2 πρώτα, η σκόνη μπορεί να τα βάλει κάλλιστα με το swiffer.

Link to comment
Share on other sites

Air. Με τη Megahalems και το σουρωτήρι Armor με το 25άρι side fan δε βλέπω το λόγο για κάτι άλλο. Την όλη δουλειά (από άποψη θορύβου) μας τη χαλούσε η reference 5850 που θα αντικαταστήσω soon.

Link to comment
Share on other sites

Air. Με τη Megahalems και το σουρωτήρι Armor με το 25άρι side fan δε βλέπω το λόγο για κάτι άλλο. Την όλη δουλειά (από άποψη θορύβου) μας τη χαλούσε η reference 5850 που θα αντικαταστήσω soon.

Πλάκα πλάκα, η 5850 ήταν ΜΑΚΡΑΝ η πιο ήσυχη reference κάρτα γραφικών που είχα ποτέ... Σε βαθμό που αναρωτιόμουν αν άξιζε ο κόπος να της βάλω άλλη ψήκτρα.

Βέβαια, το κάθε RIG και η κάθε κάρτα είναι μοναδικά κομμάτια και έχουν τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, η 5850 ήταν ΜΑΚΡΑΝ η πιο ήσυχη reference κάρτα γραφικών που είχα ποτέ... Σε βαθμό που αναρωτιόμουν αν άξιζε ο κόπος να της βάλω άλλη ψήκτρα.

Βέβαια, το κάθε RIG και η κάθε κάρτα είναι μοναδικά κομμάτια και έχουν τα δικά τους.

Μωρέ εντάξει δε σου έπαιρνε και τα αυτιά, αλλά χωρίς αυτή τα πράγματα ήταν πολύ πιο ήσυχα. Τώρα πια το ανεμιστηράκι της τα έπαιξε και κάνει σα χλοοκοπτικό... Να σαν αυτό:

:hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο θέμα θορύβου, πάει κι έρχεται... Αν μειώνει όπως το δυναμικό ψύξης, έχουμε θέμα.

Είναι θέμα θορύβου μόνο και δεν έχω κάτσει να τη λύσω. Προς το παρόν έχει ενδιαφερθεί να την αγοράσει ένας φίλος όπως είναι και στην ανάγκη θα αντικαταστήσει το ανεμιστηράκι της με αυτό μιας νεκρής 4870, οπότε δεν την αγγίζω. Είναι όμως σα να έχω ένα μικρό κομπρέσσορα στο δωμάτιο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

99% έχει πάρει μέντα η έδραση της φτερωτής... Στο tube θα βρεις πολλά σχετικά βίντεο με "επισκευή". Δεν λύνεται 100% αλλά εξαλλείφεται παροδικά ο θόρυβος. Η μοναδική μόνιμη λύση είναι η αντικατάστηση του ανεμιστήρα ή ενδεχομένως ολόκληρης της ψήκτρας. Αν είναι εφικτό το πρώτο, θα ήταν πολύ VFM λύση, η δεύτερη περίπτωση είναι πιο περίπλοκη και δαπανηρή λόγω και της ιδιομορφίας των 58ΧΧ με το μοναχικό vrm πάνω αριστερά στην πλακέτα...

Το blower ξέχνα το, δεν είναι ούτε ικανό, ούτε κατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

My bad about the blower...

Αν μιλάμε μόνο για 13€, do it.

Τελικά, ο φίλος μετάνιωσε και δεν την θέλει, οπότε πήρα απόφαση να την ανοίξω να την καθαρίσω. Και επί τη ευκαιρία είπα να δω ποιο ακριβώς μοντέλο ανεμιστήρα πρέπει να παραγγείλω από το ebay.

2w5vpr5.jpg

Το μοντέλο είναι FD9238H12S της NTK (HK) Limited.

Αφού έλυσα όλο το σύστημα ψύξης για να βγάλω το ανεμιστηράκι, είπα να το ανοίξω και αυτό για καθάρισμα/λίπανση, μπας και καταφέρω τίποτα. Δεν έχει τρύπα για λίπανση, οπότε πρέπει λυθεί και αυτό. Χρησιμοποίησα 3 πλαστικούς εξωλκείς για λάστιχα ποδηλάτου που είχα πρόχειρους.

16ar5he.jpg

123xiu0.jpg

axdx5y.jpg

Αφού το καθάρισα με μια μπατονέτα, έβαλα λίγο γράσσο από αυτό που έχω για τα ρουλεμάν του ποδηλάτου, το ξανακούμπωσα και του έκανα μερικές στροφές. Και τελικά η 5850 σώπασε! :T:

Γλίτωσα και τα χρήματα αλλά και τα αυτάκια μου από το mini-κομπρεσέρ που είχα στο μισό μέτρο... Ως bonus, με την αλλαγή της πάστας σε MX-4 και το καθάρισμα της ψύκτρας, πιάνει χαμηλότερες θερμοκρασίες και δουλεύει ακόμη πιο αθόρυβα σε full load! ;)

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έξοχο εγχείρημα! ;) WELL DONE! :worship:

Σήκωσες το αυτοκολλητάκι και δεν είχε τρύπα από κάτω? Δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιον ανεμιστήρα, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Έξοχο εγχείρημα! ;) WELL DONE! :worship:

Σήκωσες το αυτοκολλητάκι και δεν είχε τρύπα από κάτω? Δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιον ανεμιστήρα, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ρωτάω...

Thank u! :bigsmile:

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει τρύπα όχι. Αν σηκώσεις το αυτοκολλητάκι βλέπεις απλά ένα τμήμα της μεταλλικής βάση του στάτορα. Εγκυκλοπαιδικά, δες και αυτό:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.