Jump to content


Τι ψύξη έχετε στο κύριο PC σας;


Chosen

Πως τον δροσίζετε;  

1.043 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σκοπός για τους περισσότερους είναι να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ ήχου και ψύξης.

Για παράδειγμα αν έβγαζες κάποιους ανεμιστήρες και η θερμοκρασία του cpu πήγαινε στους 45 από 28, αλλά αν ταυτόχρονα μειωνοταν ο θόρυβος θα ήταν καλύτερα. Αν βέβαια εσένα δεν σε ενοχλεί τότε κράτα το ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω τον fx 8320 με τη μαμά ψύκτρα τώρα και προς το παρών περισσότερο θόρυβο κάνει το ανεμιστηράκι στο πίσω μέρος του κουτιού (4000+ rpm) κάποιες στιγμές. Average είναι στις 2000+ rpm. 

Φαντάζομαι είναι λόγω θερμοκρασίας που επικρατεί μέσα στο κουτί; Αν και έκανα καλό cable management, μήπως θα χρειαστώ άλλη ψύκτρα; Σκέφτομαι ειδικά για το καλοκαίρι και τις θερμοκρασίες της Κύπρου να πάω στη γνωστή και καλή λύση "CoolerMaster Hyper 212 EVO". 

Έχω ψιλορυθμίσει με το speedfan τις στροφές/θερμοκρασίες για το πίσω ανεμιστηράκι αλλά είναι αισθητός ο θόρυβος του αν ανεβάσει στροφές. Να πάρω και κάποιο καλό για πίσω;

Το κουτί είναι αυτό http://zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=971 . Θεωρείτε με τους 2 μπροστά υπάρχει αρκετή ροή αέρα; Πάντως αν βάλω το χέρι μου μπροστά νοιώθω τον αέρα να μπαίνει και είναι και δροσερός.

Link to comment
Share on other sites

coolermaster nepton 120xl  (push-pull configuration) σε Ι7 6700 κ

 

στα 4200 , 30βαθμοι σε idle , 51-54 βαθμοι σε full load 

 

σκεφτομαι να πάω σε corsair τωρα σε 240μμ, λετε θα δω διαφορα ή μονο σε παραπάνω καταστάσεις overclock?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Έχω μια H100i πάνω σε 3770Κ. Το ψυγείο το έχω βάλει πλάγια όπως φαίνεται στη φώτο. 

 

Βλέπω υψηλές θερμοκρασίες τελευταία 80-85c, βέβαια έχω και τον CPU κλοκαρισμένο και οι Ivy δεν φημίζονται για τις θερμοκρασίες τους. 

 

Με προβληματίζουν 2 πράγματα.

1) Το airflow έχει ως εξής: οι 2 πάνω εισάγουν, ο 1 πίσω εξάγει και οι 2 μπροστά εξάγουν μέσω ψυγείου ενώ παράλληλα το ψύχουν. Είναι σωστό;

2) Όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι, ο ζεστός αέρας από την κάρτα νομίζω ότι βγαίνει από μπροστά μέσω ψυγείου με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του cpu να ανεβαίνει ή να παραμένει υψηλή. Ισχύει αυτό ή γράψω μπούρδες;

 

Τι λύση υπάρχει;

 

 

 

 

 

IMG_0166.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 21/10/2016 at 0:14 PM, denz said:

Έχω μια H100i πάνω σε 3770Κ. Το ψυγείο το έχω βάλει πλάγια όπως φαίνεται στη φώτο. 

 

Βλέπω υψηλές θερμοκρασίες τελευταία 80-85c, βέβαια έχω και τον CPU κλοκαρισμένο και οι Ivy δεν φημίζονται για τις θερμοκρασίες τους. 

 

Με προβληματίζουν 2 πράγματα.

1) Το airflow έχει ως εξής: οι 2 πάνω εισάγουν, ο 1 πίσω εξάγει και οι 2 μπροστά εξάγουν μέσω ψυγείου ενώ παράλληλα το ψύχουν. Είναι σωστό;

2) Όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι, ο ζεστός αέρας από την κάρτα νομίζω ότι βγαίνει από μπροστά μέσω ψυγείου με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του cpu να ανεβαίνει ή να παραμένει υψηλή. Ισχύει αυτό ή γράψω μπούρδες;

 

Τι λύση υπάρχει;

 

Πρέπει να αλλάξεις την ροή του αέρα στο κουτί.

 

1. θα μεταφέρεις το ψυγείο στην οροφή του κουτιού με τους ανεμιστήρες να βγάζουν τον ζεστό αέρα έξω.

2. θα βάλεις τους δύο που έχεις τώρα στη οροφή μπροστά, να φέρνουν κρύο αέρα μέσα στο κουτί.

3. ο πίσω μένει όπως έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...
  • 3 years later...
  • 2 months later...

καλημερα σε ολους,

 

εργοστασιακη ψυκτρα για τον  amd fm1 a6 3650, θερμοκρασια με πληρες φορτιο στουs 45 βαθμοus (video rendering hd μετα απο τρεις ωρεs)

 

πισω ανεμηστηραs coolermaster 120 mm a12025-12cb-3bn--f1

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2005 at 9:24 AM, YDinopoulos said:

Air father και εδω...

XP-120 και εναν revoltec με κατι μπλε διολεμενα φωτακια..

 

 

16 χρονια....FML.... γερασαμε,,,, ειδικα ο @astrolabos :p:hehe:

 

 

 

Update....

- O 5950x με δικο του loop. Μπλοκ της Buriskey , ψυγειο ενα τριπλο (360) Slim της EK, 6 fan της DeepCool  σε push/pull

- Η 3060ti και αυτη σε ξεχωριστο loop με μπλοκ Buriskey και ψυγεια 1 διπλο (240) της EK (60cm παχος) και ενα μονο (120) slim παλι της ΕΚ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 

16 χρονια....FML.... γερασαμε,,,, ειδικα ο @astrolabos :p:hehe:

 

 

 

Update....

- O 5950x με δικο του loop. Μπλοκ της Buriskey , ψυγειο ενα τριπλο (360) Slim της EK, 6 fan της DeepCool  σε push/pull

- Η 3060ti και αυτη σε ξεχωριστο loop με μπλοκ Buriskey και ψυγεια 1 διπλο (240) της EK (60cm παχος) και ενα μονο (120) slim παλι της ΕΚ.

 

 

 

Που το ξεθαψατε αυτο λολ

 

τι  θερμοκρασιες εχεις στον 5950 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.