Jump to content



Light bleeding...Θα μου την αλλάξουν? H e l p!


Recommended Posts

Αγόρασα κι εγώ την προηγούμενη Παρασκευή από τον Κωτσόβολο την UE49MU6402

 

Την πήγα χθες να την δουν και με συμβουλέψανε να την κρατήσω επειδή είναι "μικρό" το πρόβλημα που έχω και είναι πιθανό η καινούρια να είναι χειρότερη.... (το έχω μόνο κάτω αριστερά και αμα το δεις σε απόλυτο σκοτάδι και απόλυτο μαύρο, μόνο τότε βγάζει και 3 ακόμα πολύ μικρότερα bleeding στο κάτω μέρος)

 

Τι να πω, να σκας τόσα λεφτά και να αγοράζεις ελλαττωματικά προϊόντα... είναι ανήκουστο!!!

 

Επίσης μου είπαν οτι οι 55' δεν έχουν τέτοιο θέμα. Από τη μία θα πήγαινα σε 55" αλλά από την άλλη δεν το τρώω... Πιο μεγάλη πιο ευάλωτη (σκέφτομαι εγώ) και ιδίως αν είναι ίδια σειρά / τεχνολογία...

 

Και εχω πελαγώσει γατί το DOA λήγει ...

 

Καμια συμβουλή;

IMG_5582.JPG

IMG_5579.JPG

IMG_5583.JPG

IMG_5576.JPG

IMG_5578.JPG

Link to comment
Share on other sites

1. σκέψου καλά πόσο σε δυσαρεστεί κι αν θα καταφέρεις να το ξεχάσεις ή αν είσαι τύπος που θα βασανίζεται διαρκώς.
2. αν έχεις επιλογή επιστροφής χρημάτων, κάνε το. Καλύτερα με τα χρήματα στην τσέπη και να «βασανίζεσαι» τι θα αγοράσεις παρά το ανάποδο. Εσύ εφόσον το θεωρείς ελαττωματικό θα ζητάς χρήματα πίσω, όχι πιστωτικά, όχι ανταλλαγές.
3. αν αποτύχουν οι προσπάθειές σου και καταλήξεις με μόνη επιλογή την αλλαγή γύρνα στο κουτάκι 1.
Καλή τύχη κι ενημέρωσε τι έγινε τελικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και για αυτό το λίγο θα την γύριζα πίσω. Άσε που δεν είναι λίγο. Στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον. Όπως το έγραψες δεν είναι λίγα τα λεφτά που δίνεις. Αν και η 2η έχει πρόβλημα πίσω και αυτή. Και την 4η και 30η. Μέχρι να πάρεις αυτό που πληρώνεις. Ευτυχώς είμαι τυχερός. Η δικιά μου είναι κατάμαυρη. Πίσσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως κ προκειται για ελλατωματικη παρτιδα....τι να πω. 

 

Ασε που νομιζω πως θα παω για 2ο γυρο κ εγω :p Πηρα εν τελη την lg 43uj701v // Οκ δε μπορω να πω εξαιρετικη κ σε εικονα κ σε καποια αλλα καλουδια που προσφερει αλλα οκ κατασκευαστικα χανει λιγο anyway

 

Εκανα το light bleeding test χτες βραδυ και ιδου:

 

Πως σας φαινεται γτ ειναι αληθεια πως η φωτογραφια το κανει να φεναιται πολυυ χειροτερο ενω δεν ειναι 

 

Δυο ερωτησεις που εχω τωρα:

 

1) Να την παω κ αυτη πισω ? Χτες την πηρα ! Εχει ακομα τις ζελατινες περιμετρικα 

 

2)Μηπως τελικα ολες οι Tv τυπου LED εχουν λιγο πολυ το ιδιο θεμα ?

 

Θα ηθελα για αλλη μια φορα τη γνωμη σας...

 

Αν και για μενα δεν νοειται να πληρωνει καποιος για να παιρνει ελλατωματικο προιον

 

Σας ευχαριστω

 

 

 

IMG_20171201_090230.jpg

IMG_20171201_090805.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσο το ψαχνετε θα βρισκετε προβληματα. Ignorance is bliss... Εδω εχει degrade χρωματος στα γκρι η oled και οι αλλοι καθονται και το ψαχνουν και θελουν να την πανε πισω. Εγω ουτε που δινω σημασια για κατι που βλεπω μονο σε συγκεκριμενες στατικες σκηνες μονο.

 

Επισης οσοι εχετε LED καλο ειναι να εχετε κανενα φωτακι απο πισω να κοβει τη μαυριλα γιατι θα βοηθαει να μη χαλιεστε στα μαυρα :p

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την Samsung του @sdiavat προσωπικά βλέπω Bleeding/Flashlight. Και σε αυτή την περίπτωση, θα την επέστρεφα.  Πρόκειται για εμφανές ελάττωμα αφού εμφανίζεται σε ένα και μόνο σημείο και όχι από τη μία άκρη έως την άλλη. Είτε το ίδιο το κατάστημα είτε η Samsung, θα στην αντικαταστήσουν ή επισκευάσουν. Μην το αφήσεις, προχώρησέ το άμεσα. Με ηρεμία και ψυχραιμία.

 

Τώρα, όσο αφορά την LG του @narcsoul εγώ βλέπω Clouding και όχι bleeding. Και για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο, βλέπω κακό Black Uniformity. Άλλες LED έχουν καλύτερο Black Uniformity, άλλες χειρότερο. Δεν μπορείς να το προβλέψεις και μπορεί να συμβεί σε όλα τα μοντέλα.

 

Επίσης, κρατήστε κατά νου ότι όσο μεγαλύτερο είναι ένα πάνελ, τόσο πιο έντονα μπορεί να είναι τα προβλήματα. Κυρίως λόγω μεγέθους. Το αντίστοιχο μοντέλο σε 32'αρα για παράδειγμα, θα έχει 10 φορές καλύτερο Black Uniformity και ενδεχομένως καθόλου bleeding. 

 

Ακόμη, μέσα από φωτογραφία ΔΕΝ μπορεί να φανεί το κακό Black Uniformity. Κυρίως λόγω της έκθεσης φωτός που χρησιμοποιεί η φωτογραφική σου μηχανή. Οπότε, την ίδια απάντηση θα λάβεις και από την τεχνική υποστήριξη και θα χρειαστεί να τη δει δικός τους τεχνικός από κοντά. Σχεδόν οποιαδήποτε LED τηλεόραση κι αν φωτογραφίσεις, ρυθμίζοντας την έκθεση φωτός, θα βγάλει ένα παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

Τώρα, δυστυχώς το Black Uniformity δεν θα στο καλύψει εύκολα μία εταιρεία. Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι:

- Να ενεργοποιήσεις όλες τις επιλογές για Δυναμική Αντίθεση, Smart LEDS και Dimming/Micro-Dimming (επιλογές που διορθώνουν κατά κύριο λόγο τα μαύρα)

- Να ψάξεις με βάση το μοντέλο σου τις κατάλληλες ρυθμίσεις χρωμάτων (ειδικά σε πολύ γνωστό AV forum, θα βρεις σχεδόν όλα τα μοντέλα)

- Να φέρεις εξειδικευμένο τεχνικό να καλιμπράρει την τηλεόραση. Αν και κοστίζει κάτι περισσότερο από 100 ευρώ (διότι ο άνθρωπος που έρχεται σπίτι ρυθμίζει ΜΟΝΟ τη δική σου τηλεόραση με ένα πολύ συγκεκριμένο και ακριβό μηχάνημα - κοινώς οι ρυθμίσεις αυτές δεν θα έχουν τον ίδιο αντίκτυπο σε αντίστοιχη άλλη τηλεόραση), αξίζει τον κόπο. 

- Και φυσικά, να επικοινωνήσεις με το service. 

 

Όλα τα παραπάνω προβλήματα είναι παιδικές αρρώστειες των LED τηλεοράσεων. Σε άλλες φαίνεται περισσότερο (edge ή direct led) και σε άλλες λιγότερο (full led). 

Link to comment
Share on other sites

Γεια samsung απλά πάρτε τηλ και απαιτήστε να έρθει τεχνικός να την πάρει. Μετά απλά θα τους πρήζεται και θα σας αλλάζουν το πάνελ μέχρι να κάτσει κάποιο καλό. Μέχρι 3 θα σας αλλάξει η samsung, μετά πρήζεις κατάστημα και στην αλλάζει με καινούργια και ξανά έχεις άλλες 3 προσπάθειες. Μπορεί να πάρει καιρό η όλη ιστορία αλλά προτιμώ να περιμένω να πέσω σε ένα κάλο πάνελ παρά να κοιτάω μια σαπίλα που χρυσοπλήρωσα μπροστά στα μάτια μου.

 

Μην προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας να δεχθεί τα σκουπίδια που πουλάνε, να αλλάζετε τα πάνελ μέχρι να πέσετε σε ένα που θα μείνετε ευχαριστημένοι.  Δεν υπάρχει άλλη λύση, είναι trial and error τα προβλήματα bleeding/clouding/pixels γιατί δεν έχουν σωστό quality control και τις προωθούν στην αγορά περιμένοντας τους πελάτες να είναι Beta testers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HellhammeR said:

Γεια samsung απλά πάρτε τηλ και απαιτήστε να έρθει τεχνικός να την πάρει. Μετά απλά θα τους πρήζεται και θα σας αλλάζουν το πάνελ μέχρι να κάτσει κάποιο καλό. Μέχρι 3 θα σας αλλάξει η samsung, μετά πρήζεις κατάστημα και στην αλλάζει με καινούργια και ξανά έχεις άλλες 3 προσπάθειες. Μπορεί να πάρει καιρό η όλη ιστορία αλλά προτιμώ να περιμένω να πέσω σε ένα κάλο πάνελ παρά να κοιτάω μια σαπίλα που χρυσοπλήρωσα μπροστά στα μάτια μου.

 

Μην προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας να δεχθεί τα σκουπίδια που πουλάνε, να αλλάζετε τα πάνελ μέχρι να πέσετε σε ένα που θα μείνετε ευχαριστημένοι.  Δεν υπάρχει άλλη λύση, είναι trial and error τα προβλήματα bleeding/clouding/pixels γιατί δεν έχουν σωστό quality control και τις προωθούν στην αγορά περιμένοντας τους πελάτες να είναι Beta testers.

Ok,  θα πάω να τους ξανά κραξω σε λιγο! 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, HellhammeR said:

 

 

Λοιπον τη πήγα κ αυτη πισω κ παλι ηταν πολυ εξηπηρετικοι στο συγκεκριμένο καταστημα κ μου έδωσαν αλλη. Βίος κ πολιτεία έγινε το θεμα! Αλλα οκ ξαναπηρα samsung αλλη σειρά κ ομολογώ είναι η καλύτερη ολων στο θεμα bleeding clouding κλπ. 

 

Αξιζει να σημειωθεί οτι πήγα κ σ αλλο καταστημα κ επέμεναν να την πάω να την αφησω να την στείλουν να τη δει τεχνικος κ μετα αν κ εφόσον να μου την αλλάξουν.  

 

Φεξε μου κ γλυστρησα δλ.. 

 

Τεσπα ολα καλα

Έγινε επεξεργασία από narcsoul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.