Jump to content



Ηχεία για το PC (2.0 κατά προτίμηση)


Recommended Posts

Μην νομίζεις σ'αυτές τις λεπτομέρειες +- 6 +-3 δεν το έχω και τόσο :p

Αν θέλει και τις χαμηλές συχνότητες τότε πάει σε 2,1 όσο να ναι 4", 3", θα βγάλουν κάτι αλλά όχι όπως ένα 2,1.

Οπότε ας πάει να τα ακούσει όπως του είπες για να έχει μια εικόνα αν τον καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι οι 3-4 ιντσες ειναι λιγες, ναι, ειναι. Η εμπειρια ακριασης ομως εξαρταται και απο αλλες παραμετρους που ειναι ακομα πιο σημαντικες απο τα specs αυτα καθεαυτα. Αποσταση ακροασης, επιθυμητες σταθμες ακροασης. 3-4 ιντσες σε μια καλη και στιβαρη καμπινα μπορουν να σου δωσουν παρα πολυ ευχαριστο αποτελεσμα αν σταθεις στην καρεκλα του pc σου, σε μια αποσταση κατω του ενος μετρου και ζητησεις να παιξεις σε μεσαιουψηλες σταθμες. Στα 3 μετρα αποστασης ομως τα πραγματα ζοριζουν παρα πολυ γι αυτα τα μικρα μεγαφωνακια οποτε το sub ειναι απαραιτητο αν θες να ακους σε επισης μεσαιουψηλες σταθμες. Anyway, ας παει να δει και να ακουσει και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εκει θα βρει κατι που θα του αρεσει και θα τα αξιζει και με το παραπανω τα περιπου 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε υπόψη ότι είναι για PC use, σε κλειστό χώρο, οπότε δεν θέλω 10ιντσα :hehe: Μπροστά από τα αυτιά μου θα είναι. Το επόμενο Σάββατο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πάω στο "ΩΔΕΣ" και θα δοκιμάσω, αν είναι εφικτό, τα ηχεία τα παραπάνω. Στο κάτω κάτω το sub που έχουν τα ηχεία που έχω ήδη, είναι πολύ καλό, δεν έχει αυτό το πρόβλημα αλλά οι δορυφόροι.. Αν θέλω το συνδέω σκέτο και ακούω από αυτό έξτρα μπάσο ας πούμε. Γίνεται ΚΑΙ αυτό θαρρώ. Έτσι και αλλιώς αναγκάζομαι και το έχω στα πόδια μου κοντά, γιατί δυστυχώς δεν με παίρνει ο χώρος.

 

Έχω ωραία ηχεία από το στερεοφωνικό μου, στην tv (aiwa παλιό και μάλιστα τελείως entry level, που παρόλα τα χρόνια του, δείχνει τι κατασκευές έκαναν τότε οι άνθρωποι). 

Τα ηχεία που θα πάρω τώρα, για να τα αξιοποιήσω πρέπει είτε να φτιάξω μικρές βάσεις για να τα ανυψώσω και να έρθουν στο ύψος του αυτιού ακριβώς, είτε να επιμηκύνω το γραφείο με κάποιο τρόπο ώστε να χωράνε όπως έχω τα τωρινά. 

 

Τα mackie cr3 μου μπήκαν στο μάτι γιατί είναι, εκτός των άλλων, ΚΑΙ εμφανίσιμα, αλλά αν δεν τα ακούσω , δεν ξέρω. :) Μου άρεσε που έχουν στη συσκευασία μέχρι και αφρολέξ για απορρόφηση κραδασμών! Φαίνεται ότι είναι ιδανικά για τον χώρο, είναι 3inch (έναντι 4ων που είναι τα m-audio), αλλά αν είναι να ακούσω ΤΙΣ διαφορές, θα το σκεφτώ για τα δεύτερα.

 

Στο μεταξύ, φαντάζομαι, ότι στο κατάστημα θα τα συνδέσουν σε ενισχυτή για να τα ακούσω και όχι σε PC, σε μία συμβατική onboard κάρτα ήχου, οπότε μπορεί το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό στο σπίτι μου ;) 

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ενεργα ΔΕΝ συνδεονται σε ενισχυτη. Ζητα να τους δωσεις σημα απο τη συσκευη του κινητου σου αν θελεις. Λογικα θα ειναι πανευκολο με ενα καλωδιακι jack-to-rca. Οτι ακουσεις απο αυτο, κατα 80% ειναι αυτο που θα παρεις! Μια καλη καρτα ηχου αρηοτερα θα μπορει να σου βελτιωσει λιγο τον ηχο. Λιγο ομως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τον κατάλληλο χώρο θα είχε διαμορφωθεί αλλιώς το πραγμα, αλλά δεν έχω και δεν θα έχω τώρα στα κοντά :)

Πάντως καλή η ιδέα για το κινητό. Έχω καρφακια 3.5 σε rca. Δλδ rca σε 3.5 :p

Αν και δεν νομίζω να χρειάζονται, θα έχει και εκεί :p

 

Έχω αρκετή μουσική και μερικά είναι flac. Εχω και 320kbps mp3 Οπότε μπορώ μια σύγκριση να την κάνω ! Εννοώ ίδιο τραγούδι κλπ. Αρκεί να έχουν χώρο χωρίς πολλή φασαρία εκεί , Έχω περάσει πόσες φορές και δεν έχω δει το μαγαζί :hehe:

Η @karmen1983 έχει πάρει από εκεί πολύ πραμα ! 

Link to comment
Share on other sites

εμένα ολίγον με μπέρδεψες διάβασα και για σύνδεση με τηλεόραση επίσης κατάλαβα ότι θέλεις να ακούς και την μουσική σου όχι μόνο όταν κάθεσαι στο PC, τέσπα. Ένα καλό review έτσι όπως το βλέπω στα γρήγορα http://digitalstereophony.blogspot.gr/2016/03/mackie-cr4-and-edifier-r1700bt-budget.html

 

για να πάρεις μια ιδέα μέχρι να πας να τα δεις

 

12"άρι+ sub :bleh:  θα σου πρότεινα αλλά αφού το θες για το pc 6,5" ή 8" μια χαρά είσαι :hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ενεργα τα εχει στο μπροστα μερος του μαγαζιου και αν εχει αρκετο κοσμο δεν θα εχεις και πολλη ησυχια. Αλλα μπορεις να το κανονισεις καπως φανταζομαι. Κι εγω το χω επισκεφθει καμποσες φορες το εν λογω μαγαζι και επειδη εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος, γι αυτο το προτεινω. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ... Show mercy με το sub :p

Έχω και με καλύπτει ,δεν θέλω κι άλλο :hehe:

Είπα ότι αν έχουν Bluetooth θα μπορώ να βάζω τα ηχεία στην τιβί, δε το έγραψα καλά όμως :p

 

Βγάλε το bt, δεν με νοιαζει καθόλου :hehe:

 

Τι συγκριτικό είναι με τα Mackie cr4 τα οποία κάνουν 142€ και ξεφεύγουν πολύ. Αν το m  audio av42 είναι ιδιαίτερα διαφορετικό στο αυτί μου από το Mackie cr3 θα πάω σε αυτό και θα κάνω την υπέρβαση. Αν οι διαφορές δε δικαιολογούν την τιμή σε μεσαίες και όχι υπερβολικές εντάσεις , θα πάω με τα μακι παρότι είναι λίγο υποδυεστερα σε ποιότητα κατασκευής.. Τα edifier δεν είναι πουθενά για να τα ακούσω ρε φίλε. Κρίμα που δεν έχει το κατάστημα αυτό. 

 

Στο μεταξύ δεν αποκλείω κάποιο από τα υπόλοιπα της λίστας, δεν ξέρω αν θα μου προτείνει κάτι και από το κατάστημα σε αυτό το εύρος τιμών ;) 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ρε συ ... Show mercy με το sub :p

Έχω και με καλύπτει ,δεν θέλω κι άλλο :hehe:

θα στείλεις στην ανακύκλωση τα παλιά

 

tenor.gif?itemid=5379009

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι συγκριτικό είναι με τα Mackie cr4 τα οποία κάνουν 142€ και ξεφεύγουν πολύ.

Γι'αυτό το έβαλα επειδή λογικά είναι ανώτερα τα cr4 (να τα "ακούσεις δίπλα" στα edifier)  από τα cr3

 

Παράθεση

Αν το m  audio av42 είναι ιδιαίτερα διαφορετικό στο αυτί μου από το Mackie cr3 θα πάω σε αυτό και θα κάνω την υπέρβαση.  

Spoiler

Αν κάνεις την υπέρβαση idontgiveup !! πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/317572/Edifier-S330D.html?keyphrase=edifier+s330 θα κάνεις και τα πάρτυ 

που έλεγα, απλά αν είσαι σε πολυκατοικία θα σε κυνηγάνε :hehe:

 

Παράθεση

Τα edifier δεν είναι πουθενά για να τα ακούσω ρε φίλε. Κρίμα που δεν έχει το κατάστημα αυτό

πάρε τηλ. cosmodata και msystems αν υπάρχει δυνατότητα να ακούσεις κάποιο από τα R→1600,1700,1800

:jester:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ρε μανία με τα 2.1 :hehe: ΔΕΝ ΘΕΛΩ κι άλλα 2.1 :p Τα παλιά θα πάνε στης Όλγας το PC. Τα νέα στο δικό μου. Το πως θα τα  χωρέσω δεν έχω ιδέα ακόμη :hehe:

 

Θα πάω να τα ακούσω τα άλλα και να πάρω στην cosmodata αλλά νομίζω δεν έχει δυνατότητα για να ακούσεις... 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

σε συνεχεια απο το δικο μου θεμα, ωραια τα edifier r1600t3 αλλα δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα απο ποιοτητα ηχου... βεβαια ακομα ακουω eradio απο το κινητο δεν εχω συνδεσει το pc :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2,1 ........ :whistling:

για τις βάσεις των ηχείων μπες να δεις πως τις έχω στο γραφείο https://www.thelab.gr/forums/topic/45254-δείξτε-το-γραφείο-σας/?do=findComment&comment=2549941 αν σου κάνει σαν ιδέα.

 

υλικά & κατασκευή

Παράθεση

Για σωλήνα χρησιμοποίησα σωλήνα inox Φ15mm (το πήρα από μαγαζί της γειτονιάς που έχει χρώματα και υδραυλικά είδη) και να τον κόψεις 

στο ύψος που χρειάζεσαι, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις  σιδεροσωλήνα, χαλκοσωλήνα ή σωλήνα από plexiglass.

Στηρίγματα είναι από κουρτινόξυλα (είχαν περισσέψει 2 από παλιότερη αγορά) και τις βάσεις τις έκοψα στα μέτρα που ήθελα σε ξυλουργό

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε εγώ να τις φτιάξω τις βάσεις, αλλά για να γίνει , πρέπει να έχεις και κάνα εργαλείο :hehe::p 

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις. Θα πάω μάλλον Σάββατο, καλώς εχόντων των πραγμάτων , να ακούσω κάνα ηχείο να ξεστραβωθώ ξεκουφαθώ :p 

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ακουσε τα. πιστευω οτι κλαιν καλυτερα να χα παρει τα 1280 εκτος πια αν εκεινα ειναι χαλια.

 

ακουσα κανα 5-6 παλια mp3 στα 1600τ3 ποιοτητα οκ, τιποτα τρομερο. απλα οταν τα βαζεις δυνατα ειναι παλι οκ δε παραμορφωνει και εκει ισως δειχνουν λιγο τα 100€

 

σα να λειπει και λιγο μπασο. τεσπα δε παραασχοληθηκα τουλαχιστον η καρτα παιζει ωραια τα vst της κιθαρας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το συγκριτικό επάνω που έβαλε ο @idonthave μεταξύ Mackie CR4 και 1700BT (τα λίγο ακριβότερα από τα 1600Τ ΙΙΙ ), βγάζουν τα 1700ΒΤ καλύτερα overall. Επειδή πολύ δύσκολα να τα ακούσω τα Edifier, θα ακούσω mackie cr3 και m-audio σίγουρα, και ότι άλλο προτείνουν από το κατάστημα! Θα καταλήξω λογικά από βδομάδα. Μπορεί αντί Σάββατο να πάω την μεθεπόμενη Πέμπτη που θα είναι ανοιχτά απόγευμα και θα μπορώ να πάω και με την κοπέλα μου (2 ζευγάρια αυτιά is better than one :p ). 

 

Θα βάλω ίδια τραγούδια σε FLAC και 320Kbps mp3 να δω αν θα καταλάβω καμία διαφορά, που δεν νομίζω, αλλά ξέρω γω ας έχω κάτι για να λέω ότι άκουσα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βρε εγώ να τις φτιάξω τις βάσεις, αλλά για να γίνει , πρέπει να έχεις και κάνα εργαλείο :hehe::p 

Πρώτη φορά στα χρονικά μέλος θα banάρει moderator:hehe::rofl: ολόκληρη αποθήκη/εργοτάξιο έχουμε στο στέκι του μάστορα :bleh:

Spoiler

και από μαστόρια και μαστόρισες έχουμε :whistling:

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

σα να λειπει και λιγο μπασο

εδώ είναι τα 2,1 που δεν θέλει να ακούει ο από πάνω σου :p

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , κάτι θα κάνω :p Θα βρω κομμάτια ξύλο και θα τα κόψω με τη μύτη-μπουγατσομάχαιρο που διαθέτω, ώστε να φτιάξω πρόχειρες βασούλες για να τα ρίξω επάνω :p

 

Δεν θέλω 2.1. Δεν θέλω 2.1

Spoiler

Δεν θέλω 2.1 :hehe: 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2017 at 10:29 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μήπως θέλεις 2.1; Είσαι σίγουρος:hehe:;

Σίγουρος είμαι Γιάγκο :hehe: 

 

Άκουσα τα 2 ηχεία στο ΩΔΕΣ, σήμερα.

Mackie cr3 και τα m-audio av42. Τα av42 νικούν, και με αναπαραγωγή μουσικής από το κινητό μου, mp3 κλπ. Ελάχιστα υπερτονισμένες ψηλές, αλλά σοβαρότατο μπάσο, εξαιρετική ένταση, χωρίς να παραμορφώνουν. Τα mackie παραμόρφωναν στις ίδιες εντάσεις, πολύ ελάχιστα βέβαια, αλλά από μπάσο η μέρα με την νύχτα. Έβγαλα και τα EQ που είχα από την εφαρμογή jetaudio που έχω στο κινητό, και άκουσα καθαρά πως τα av42 είναι ανώτερα σε όλους τους τομείς και αποφασίζω ότι τα +35€ τα αξίζουν με τα 1000. 

 Δεν τα πήρα ακόμη γιατί αύριο πληρώνομαι :p Σάββατο μου φαίνεται θα τα τιμήσω :) Τώρα αν μου έχει τίποτα άλλα και δεν βρω διαφορές, θα φανεί, αλλά νομίζω κλίνω προς τα εκεί !

Thanx όλους και ειδικά τον @giorgos2187 για την υπόδειξη του καταστήματος :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.