Jump to content



Βασεις ηχειων & γεμιση


Recommended Posts

πριν 15 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Αν θες βάλε link από πού τις αγόρασες,

Για αυτούς που λένε ότι δεν κάνουν τπτ βρήκα αυτό το video, https://youtu.be/rbY0FTq6wYA?t=123 μπορείτε να ακούσετε την διαφορά? Αν όχι well….

 

Αυτό το βίντεο αποδεικνύει κάτι που είναι ήδη γνωστό αλλά δεν έχει σχέση με την ποιότητα των βάσεων και το αν αυτές είναι γεμάτες,άδειες,ακριβές,φθηνές κλπ. Κοινώς δεν αποδεικνύει αυτό που νομίζει. Αυτό που επιβεβαιώνει αυτό το βίντεο είναι η τεράστια συμμετοχή του χώρου στο τελικο ηχητικό αποτέλεσμα. Κατεβάζοντας τα ηχεία πιο κάτω (χωρίς βάσεις) τα φέρνει πιο κοντά στην επιφάνεια (γραφείο) που θα γίνει η πρώτη ανάκλαση. Δεδομένου ότι οι υψηλές συχνότητες είναι πολύ πιο κατευθυντικες σε σχέση με τις χαμηλότερες, όταν τα ηχεία είναι ακουμπισμένα στο γραφείο, το μικρόφωνο πιάνει τα ίδια dB υψηλών συχνοτήτων, αλλά περισσότερα dB των μεσαίων με αποτέλεσμα ο τελικός ήχος να υπολείπεται σε διαύγεια και να γίνεται πιο μουντός. 

Εάν υπηρχε ακόμα μια δοκιμή με άλλες βάσεις, ακριβώς στο ίδιο ύψος, η έστω αν τα ηχεία ήταν ακουμπισμένα πάνω σε δύο χοντρά βιβλία, η έστω αν τα κράταγε κάποιος ανυψωμένα με τα χέρια του (κρατώντας τα όμως από κάτω ώστε να μην συμπιέζεται η καμπίνα τους) τον τελικό αποτέλεσμα θα ήταν υπερβολικά κοντά σε αυτό που ακούμε με τις εν λόγω βάσης. Ειπαμε ο χώρος (όγκος σε κυβικα μέτρα, ογκος και τοποθέτηση επίπλων,επιφάνειες ανακλασης, είδος αυτών  κ.α.) παίζουν σημαντικότατο ρολο στο ηχητικό αποτέλεσμα και στη σωστή επιλογή ηχείων, ενώ οι βάσεις σαν βάσεις παίζουν το ρόλο τους μεν, αλλά θα "ακουστούν" μόνο όταν ακούγονται σωστά όλα τα υπόλοιπα, πράγμα αδύνατον εντός ενός συμβατικού σαλονιού. Εξαίρεση θα αποτελέσει η περίπτωση όπου οι βάσεις εκτός από άδειες είναι και κουδούνι στρες σαν κατασκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Havic said:

Αν θες βάλε link από πού τις αγόρασες,

Για αυτούς που λένε ότι δεν κάνουν τπτ βρήκα αυτό το video, https://youtu.be/rbY0FTq6wYA?t=123 μπορείτε να ακούσετε την διαφορά? Αν όχι well….


Audioshow.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα όντως είμαι εκτός τόπου και συγνώμη γιαυτο @YDinopoulos, δεν έχω γεμίσει βάσεις, αυτό που λένε (hearsay) είναι ότι σημασία έχει η μάζα, να μην «κουδουνίζει» βέβαια, το ιδανικό γέμισμα/βάρος εξαρτάτε από τις δικές σου προτιμήσεις, άμμο θαλλάσης δεν είναι τόσο καλό πέρα από την υγρασία έχει μικροοργανισμούς, επίσης το αλάτι αν έρχεται επαφή με σίδερο σε βάθους χρόνου θα στο επηρεάσει.

 

Spoiler

@Nick74 Έχεις ένα μένος με τους audiophile και είσαι πολύ αρνητικός, στα πρώτα καλά ηχεία μου Tannoy reveal 502 είχα κάνει κάτι βασούλες από αφρολέξ, εξελίχθητε σε αποτυχία, το θετικό ήταν ότι έφερναν τα ηχεία στο κατάλληλο ύψος, ίδιο με τα αυτιά μου, το κακό ήταν ότι το παραμικρό μπάσο το ένιωθες στο γραφείο ακόμα και σε μεσαία ένταση, το ότι απέτυχα να κάνω κάτι και εμένα δεν μου δούλευε δεν σημαίνει ότι όλες οι βάσεις είναι για πέταμα και καλύτερα ξερά στο πάτωμα, τώρα αγόρασα κάτι isoacoustics pads 16€, ναι έχουν διαφορά, οι δονήσεις με μεσαία ένταση μειώθηκαν, είναι λίγο ποιο χαμηλά από ότι τα θέλω οπότε κάπως πρέπει να τα σηκώσω, με τον ήχο που βάζουν τα JBL LSR305 είμαι πάρααααα πολύ ευχαριστημένος, έχω κάποια προβλήματα με το 10” woofer, υπερβολικά πολύ μπάσο στο χώρο, μπουμάρισμα αλλά σιγά θα τα λύσω.

 

Για το video δεν ισχυρίζομαι ότι αν ακούσεις ένα ηχείο ζωντανά και το ίδιο το ηχείο μέσω YT είναι το ίδιο, αυτό που ισχυρίζομαι είναι αν συγκρίνεις δυο δείγματα που έχουν ηχογραφηθεί και παίζονται υπό ίδιες συνθήκες θα πάρεις μια ιδέα, αν υπήρχαν διαφορές ζωντανά τότε θα υπάρχουν και μέσω YT, δεν θα γίνουν όλα flat, όχι στον ίδιο βαθμό αλλά θα είναι εκεί.

 

Και ναι υπάρχει διαφορά, γίνετε ιδιαίτερα αντιληπτή την στιγμή που αλλάζει το clip, η soundstage, ηχητική σκηνή; Είναι πιο ευρύ, αυτό είναι το πιο αντιληπτό, γιατί συμβαίνεις; Δεν ξέρω, μπορεί επειδή χαμήλωσαν τα ηχεία να υπάρχουν αντανακλάσεις από το γραφείο στο μικρόφωνο, μπορεί να εξασθενούν οι χαμηλές και οι μεσαίες και να παρουσιάζονται οι υψηλές πιο δυνατά και να δημιουργούν αυτή την ψευδαίσθηση, μπορεί, μπορεί κτλ. το οτι δεν το ακούς δεν φταίω εγώ…. Με ψείρες που το άκουσα όντως δεν το κατάλαβα, σαν να υπάρχει κάτι διαφορετικό αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω και ίσως είναι ιδέα μου, με τα ηχεία όμως είναι εμφανές….

 

Τα υπόλοιπα νέο θέμα ή pm, να πω και πάλι συγνώμη γιατί στο ξεχείλωσα….

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν audiophile και Audiophile @Havic

Μεγάλο μέρος των υψηλά high-end-άδων είναι μπετόβλακες που είναι ικανοί να δώσουνε... 10.000€ για 5μετρο ethernet cable με την ιδιότητα του... unidirectional ( εδώ γελάμε :D@trendy )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On topic παρακαλω.

 

Δεν εχω τα πιο ακριβα ηχεια. Ενα σετ 5.1 Onkyo SKS-HT978 (THX) και ενα ζευγαρι Apart - Mask4 για Atmos.

Ο ηχος καλυπτει αυτο που θελω, δηλαδη ενα budget mini cinema (135' οθονη/πανι)

 

Απλα θελω να παρω οτι καλυτερο μπορω απο αυτο :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

On topic παρακαλω.

 

Δεν εχω τα πιο ακριβα ηχεια. Ενα σετ 5.1 Onkyo SKS-HT978 (THX) και ενα ζευγαρι Apart - Mask4 για Atmos.

Ο ηχος καλυπτει αυτο που θελω, δηλαδη ενα budget mini cinema (135' οθονη/πανι)

 

Απλα θελω να παρω οτι καλυτερο μπορω απο αυτο :) 

 

Tα ατμος δεν θα κολλήσουν στον ήχο του 5,1.

Ούτος ή αλλος αφού είναι 5,1 σετ το onkyo δεν χρειάζεται, ούτε μπορείς υποθέτω να τα συνδέσεις στο υπάρχον σύστημα (έξοδοι για 5,1)

 

Επειδή είμαι και εγω projectorάτος λιγότερες ιντσες βέβαια (που βρήκες τοιχο για πανί 135"!!!) απλά πάρε βάσεις να φέρουν τα μπροστινά και το center στο ύψος του κεφαλιού σου.

Αν εχεί μικρόφωνο ρύθμισης 5,1 το Onkyo το βάζεις στην κεντρική θέση θέασης του καναπέ, (ξέρεις την αρχοντική που ρυθμίζεις εσύ για πάρτη σου και πάει και κάθεται στο τέλος η γκόμενα) πάνω σε μαξιλάρια για να προσομοιώσεις το ύψος που βρίσκετε το κεφάλι σου και τρέχεις το auto config. (αυτό γίνεται τουλάχιστον στους avr) 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα με τα Atmos ειναι τεραστια. Αρκει φυσικα η ταινια/αρχειο που θα παιξει, να ειναι encoded για Atmos αλλιως δεν αξιζει καθολου.

Eνισχυτης ειναι ενας Denon X3200W που υποστηριζει 5.1.2 

 

Ναι ξερω για το Setup. H Denon εχει το Odyssey που υποτιθεται ειναι ενα απο τα καλυτερα προγραμματα. Απλα δεν το εχω τρεξει ακομα γιατι θελω να στησω πρωτα τα ηχεια και να αναλαβει αυτο μετα ολα τα υπολοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αχα στραβομάρα νόμιζα πως τα onkyo  έρχονταν πακέτο με ενισχυτή.

Ο Denon είναι ωραίο εργαλείο.

Αν και οι highfidelάδες κράζουν τους avr.

Προσωπικά μου αρέσει η ηχητική υπογραφή της denon.

Φαντάζομαι ότι θα το εχεις ψάξει συνδυασμένα με τα ηχεία σου και θα πρέπει να είναι υπερεπαρκής. 

 

Ωραίο και καλό το 5.1 αλλά πολύ δουλειά και προσωπικά βαρέθηκα... εχω κλειστό τον AVR και εχω εναν hifi παλιό denon pm850 και είναι πολύ μουσικόφιλος, αλλά και σινεφίλ το αποτέλεσμα.

Επειδή βλέπω οτιδήποτε βγαίνει σε κάπως καλή ποιότητα και δεν εχω την ιδιοτροπία να παίρνω blurays ή έστω να κατεβάζω :whip: αρχεία DTS-DTS MA που υποστηρίζει ο AVR μου για optimal surround, τύχαινε κάποιες φορές να ακούω ότι να ναι απο το 5.1 ενω σε stereo άκουγα σωστότερα (ξέρεις τι σπάσιμο να ακούς χαμηλότερα τους διαλόγους ή να ακούς τέρμα boostarismena τα μπάσα...

Το 5.1 είναι για perfectionιστες imho.

Άσε που αν εχεις πάνω κάτω γείτονες θα θέλουν να φύγεις απο το οίκημα...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω συνδεσειολα, ειναι υπεραρκετα για αυτο που θελω.

 

Απλα οπως ειπα θελω να παρω οτι μπορω απο το υπαρχων στησιμο . Οποτε οι βασεις και το τυχον γεμισμα ειναι ενα απο αυτα και το τελευταιο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Τα εχω συνδεσειολα, ειναι υπεραρκετα για αυτο που θελω.

 

Απλα οπως ειπα θελω να παρω οτι μπορω απο το υπαρχων στησιμο . Οποτε οι βασεις και το τυχον γεμισμα ειναι ενα απο αυτα και το τελευταιο...

 

 

 

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι με αυτό το mix and match των atmos με τα onkyo.

Τα κοίταζω στο νετ και μου έδειχνε κάτι επιτοίχια ηχεία αδιάβροχα για εξωτερικούς χ'ωρους, μπαράκια αυλές κτλ κτλ.

Θα κολλάνε με τα onkyo που είναι σαλονοηχεία ή περιμένει απο τον avr να τα κάνει όλα ίδια?

Το τελευταίο στα σίγουρα δεν παίζει...   

Link to comment
Share on other sites

Ναι τετοια ειναι, αλλα εχουν καθαρο ηχο και τα specs τους ειναι καλα.

 

O AVR (μεσω του Odysey setup) θα ρυθμισει τα παντα (αποστασεις/crossover) ωστε να παιξουν σωστα.

 

Εξαλλου (οπως εχω διαβασει σε πολλα αρθρα) τα Atmos δεν εχουν κατι ιδιαιτερο σαν κατασκευη. Ηχειο Surround ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί και εγώ ήθελα να βάλω κάτι mirage για περιφεριακά κάτι mision για πίσω B&W στερεο και fostex κεντρικό. :p

 

Στην πορεία είδα πως δεν θα γίνει δουλειά έτσι και πήρα περιφερειακά και κεντρικό crystall audio με προοπτική να πάρω και κάποιο woofer.

 

Οπως σου είπα το project κάπου κόλλησε. 

 

Τελικά μάλλον θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα το 5.1 THX σετ της crystall audio απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.