Jump to content



Επιλογή ποιοτικού ευρύχωρου κουτιού


jax7480

Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

εγω εχω αυτο Thermaltake The Tower 900  μια χαρα ειναι και χωραει τα παντα νομιζω στα λεφτα του ειναι τοπ και σε χωρους και σε εμφανιση και ποιοτητα  και η σκονη δεν περναει μεσα ,αν εχεις διπλα η 3πλα ψυγεια για custom loop ειναι οτι πρεπει

20216302_1655595931119290_1165824331_o.jpg

Έγινε επεξεργασία από MAKHS LIMENIKOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ξαναγυρίσει μέσα μου το πράγμα και θέλω πάλι θηριώδες κουτί θα κοιταγα εδώ:   http://www.thermaltake.com/Chassis/Super_Tower_/Core/C_00002802/Core_W100/design.htm

 

και πολύ μαρέσει και αυτό το concept και κάπως πιο ισορροπημενο ίσως από άποψη όγκου:

 

http://www.thermaltake.com/Chassis/Cube_Case_/Core/C_00002806/Core_X5/design.htm

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Αν ξαναγυρίσει μέσα μου το πράγμα και θέλω πάλι θηριώδες κουτί θα κοιταγα εδώ:   http://www.thermaltake.com/Chassis/Super_Tower_/Core/C_00002802/Core_W100/design.htm

 

και πολύ μαρέσει και αυτό το concept και κάπως πιο ισορροπημενο ίσως από άποψη όγκου:

 

http://www.thermaltake.com/Chassis/Cube_Case_/Core/C_00002806/Core_X5/design.htm

 

και τα δυο ειναι σπεσιαλ παντα η Thermaltake εβγαζε τοπ και μεγαλα 

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/Corsair-CC800DW-Obsidian-Performance-Computer/dp/B002JLAU58

 

και αντε γεια γατακια :hehe::hehe::hehe:

εχω 2 οποτε οπως καταλαβαινεις εχω σκαλωμα με αυτο το κουτι.......

το εβαλα και εγω μπας.........

παντως και το coolermaster c700p δεν με χαλαει καθολου......

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

αντε γεια γατακια

Thermaltake-View-91-Tempered-Glass-RGB-Edition-001.jpg?resize=720,720 7Br9GGzGkuLjQVkZ.jpg fLDF9F05dij51VCZ.jpg CA-1I9-00F1WN-00%20_3871d6d70aee4fffbcade126be3a94c9.jpg

 

antegeia.gif:bleh::hehe:

 

Παράθεση

http://www.thermaltake.com/pre_products-model.aspx?id=EUHaf1aaa6r7bnVW3HpzJw%3d%3d

CA-1I9-00F1WN-00

Case TypeSuper Tower

Dimension (H x W x D)691 x 344 x 645 mm
(27.2 x 13.5 x 25.4 inch)

Net Weight26.8 kg / 59.08 lb

Side Panel5mm Tempered Glass x 3 (Left & Right & Front)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 βδομάδες έστησα το view71 rgb (αν δεν έκαναν τη μαλακία να μου στείλουν το απλό πρώτα και να τρέχω με τις μεταφορικές θα το είχα στήσει νωρίτερα).
Λοιπόν το κουτί είναι τέρας,το έχω κάτω από το γραφείο.
Υπέρ:

1) Πολύ καλή θερμική συμπεριφορά και οι ανεμιστήρες σε φουλ στροφές δεν ακούγονται.
2) Σηκώνει καλό cable managment ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου για sleeved.
3) Κρύβονται οι δίσκοι στην δεξιά πλευρά.
4) Πανέμορφο όταν ανάψει (υποκειμενικό).
5) Πολύ καλοί χώροι.
Πάμε τώρα στα κατά:
1) Έρχεται με τους απλούς rgb ανεμιστήρες και όχι τους premium όπως πιστεύω και το view 91 που αυτό σημαίνει πως έχεις τον controller με τα κουμπάκια και αλλάζεις τα χρώματα ανοίγοντας το τζάμι και παίζουν μόνο στατικό χρώμα ή εναλλαγή 6 χρωμάτων.
Για να τους αντικαταστήσεις με premium καθώς σκέτος ο controller των premium δεν παίζει με τους απλούς θέλεις καμιά 120 ευρώ.
2) Το κουτί είτε το έχεις επάνω στο γραφείο ή κάτω θα δυσκολευτείς να το μετακινήσεις γιατί δεν έχει από που να το πιάσεις,σε πλακάκι και βεντουζάρει,δεν γλυστράει για να το σπρώξεις.Παντού γυαλί και ειδικά όταν το γεμίσεις γίνεται ελέφαντας στο βάρος.
3) Δεν έχει psu cover.Απαράδεκτο για τόσα λεφτά κουτί,τα τζάμια είναι φυμέ μεν αλλά έτσι και πεις να βάλεις και καμιά λεντοταινία θα χτυπάει άσχημα.
Ήδη σχεδιάζω να φτιάξω ένα από πλέξι και ίσως και να του βάλω και ρόδες.
4) Σε όσα βίντεο είδα από moders ή reviewers  έχουν επάνω τους premium ανεμιστήρες ακόμη και στα ψυγεία τους οι οποίοι είναι συμβατοί με το aura της asus και κάνουν τα εφέ που βλέπετε αλλά δεν το λένε πουθενά και ομολογώ πως την πάτησα.
5)Αυτό το πράγμα με την thermaltake να έχει άλλους με ψηφιακό και άλλους με αναλογικό controller ανεμιστήρες μου έκατσε κάπως.

Υ.Γ. Μεγάλη προσοχή όταν βγάζετε τα προστατευτικά νάυλον από τα τζάμια,δημιουργεί τρελλό στατικό
Μόλις είδα τα specs του view 91,είναι με τον ψηφιακό τελικά.

 

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

To βασικό θέμα που έχω με το Crystal X570 είναι η σκόνη. Περνάει πολύ σκόνη ΜΕΣΑ στο κουτί. Τα φίλτρα δε με νοιάζει να τα βγάζω και να τα καθαρίζω, αλλά μέσα στο κουτί να θέλει καθάρισμα κάθε εβδομάδα είναι too much.

Εσύ πόσο καιρό το έχεις και πως τα πάει στο θέμα της σκόνης;

 

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες περίπου και ανοίγω συχνά μπαλκονόπορτα λόγω τσιγάρου και είναι μια χαρά.Αν είχε πλέξι θα μάζευε πολύ πράμα πιστεύω αλλά με το γυαλί είναι τζετ.
Το καλοκαίρι θα μου την κάνει τη ζημιά που θα έχω μόνιμα ανοιχτά και θα περνάν οι κλαρινογαμπροί με τα γρήγορα ερπετά τους από κάτω.
Έχω blower αλλά το πρόβλημα είναι στο πως να το πιάσω,να το τραβήξω και μετά να το σηκώσω για να το βγάλω στο μπαλκόνι.
Πάντως αν είναι να πας σε Thermal τότε μια και καλή το view 91.Μου την έσπασαν απίστευτα με τους ανεμιστήρες.
Ακόμη και το χαρτοκιβώτιο κόντεψε ν'ανοίξει μιας και το πιάνουν μόνο με μία λωρίδα στη μέση,καλά που το πήρα χαμπάρι αλλιώς θα θρηνούσαμε θύματα :p
Απλά για το κουβάλημα πρέπει να ξεμονταριστούν όλα τα τζάμια(εύκολο) και μετά να μπορείς να το πιάσεις από μέταλο.
Κυκλοφορεί στο youtube ένα βίντεο με έναν τύπο που το έκανε άσπρο με το καλημέρα και του έβαλε και οθόνη από rapsbery μπροστά.
Πανέμορφο το έκανε,το βρήκα
 

 

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

....εχουμε θεμα για SFF κουτια κλπ αλλα δεν εχουμε ενα γενικο για ATX/E-ATX. Οποτε γραφω εδω.

 

Δε ψηνομαι για αλλαγη αμεσα αλλα ενω ειχα σκοπο να παω σε Fractal Design North, βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα κουτια στην αγορα.

 

Ενα απο αυτα ειναι το:

 

WWW.ASUS.COM

ProArt PA602 E-ATX computer case, 420 mm radiator support, one 140 mm and two 200 mm pre-installed system fans, front panel IR dust indicator, power lock latch, tool-less PCIe moun

 

 

Οκ, ειναι λιγο τερατωδες αλλα ειναι διακριτικο.

 

@BloodMage @DEADLAZARUS

Με πηραν τα χρονια και δεν εχω υπομονη πλεον. Οπως λεει και ο @icy20 αν γινεται να μπω ο ιδιος μεσα στο κουτι να συνδεσω τα καλωδια, ακομη καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

....εχουμε θεμα για SFF κουτια κλπ αλλα δεν εχουμε ενα γενικο για ATX/E-ATX. Οποτε γραφω εδω.

 

Δε ψηνομαι για αλλαγη αμεσα αλλα ενω ειχα σκοπο να παω σε Fractal Design North, βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα κουτια στην αγορα.

 

Ενα απο αυτα ειναι το:

 

 
WWW.ASUS.COM

ProArt PA602 E-ATX computer case, 420 mm radiator support, one 140 mm and two 200 mm pre-installed system fans, front panel IR dust indicator, power lock latch, tool-less PCIe moun

 

 

Οκ, ειναι λιγο τερατωδες αλλα ειναι διακριτικο.

 

@BloodMage @DEADLAZARUS

Με πηραν τα χρονια και δεν εχω υπομονη πλεον. Οπως λεει και ο @icy20 αν γινεται να μπω ο ιδιος μεσα στο κουτι να συνδεσω τα καλωδια, ακομη καλυτερα.

Και μεγαλυτερο ηταν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@GFFermari τι θες να βάλεις μέσα? Η απλά θες να έχεις απλά και να μην σ σπάει μπάλες άμα θες να αλλάξεις κάτι κτλπ?

 

Τιποτα.

Δε θελω να βαλω δισκους, υδροψυξεις κλπ.

Οτι εχω τωρα....απλα σε ΑΤΧ φορματ.

Δλδ ΑΤΧ mobo η επομενη, ΑΤΧ PSU etc.

 

Τωρα αν κατσει καμια ΑΙΟ οκ. Αλλα οχι ταρζανιες με νερα κλπ.

 

Το mATX φορματ ειναι προτιμοτερο αλλα δεν εχει επιλογες σε μητρικες και κουτια. Κ επιπλεον αν θελεις να βαλεις κατι επιπλεον σε pcie, οχι πολυ πιθανο για μενα αλλα λεμε, απλα δε μπαινει λογω γομαροGPU.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω έχουν βγει αρκετά ....πολλές επιλογές.... 

Δες να ταιριάζει με το υπόλοιπο γραφείο σου. Ωραίο το fractal ...

 

Yg... Αυτό με το ξύλο 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

....εχουμε θεμα για SFF κουτια κλπ αλλα δεν εχουμε ενα γενικο για ATX/E-ATX. Οποτε γραφω εδω.

 

Δε ψηνομαι για αλλαγη αμεσα αλλα ενω ειχα σκοπο να παω σε Fractal Design North, βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα κουτια στην αγορα.

 

Ενα απο αυτα ειναι το:

 

 
WWW.ASUS.COM

ProArt PA602 E-ATX computer case, 420 mm radiator support, one 140 mm and two 200 mm pre-installed system fans, front panel IR dust indicator, power lock latch, tool-less PCIe moun

 

 

Οκ, ειναι λιγο τερατωδες αλλα ειναι διακριτικο.

 

@BloodMage @DEADLAZARUS

Με πηραν τα χρονια και δεν εχω υπομονη πλεον. Οπως λεει και ο @icy20 αν γινεται να μπω ο ιδιος μεσα στο κουτι να συνδεσω τα καλωδια, ακομη καλυτερα.

Πολυ ωραιο κουτακι, δεν το ειχα υποψιν μου

Spoiler

Θα σεβαστω την ηλικία σου και δεν θα σχολάσω ολα αυτα που ειπες για τα sff😂

Τελικα δεν σε καλυψε το ap201 ε? ανταξει δεν παιρνει ΑΤΧ ισως και το μονο αρνητικο του

Κανενα Ο11 mini/air mini? παιρνουν και ATX και το air mini παιρνει και atx psu. αυτο θα στησω εγω τωρα σε λιγες μερες. βεβαια εγω θα βαλω itx για να εχω χωρο για 4ψυγεια (ανωμαλος το ξερω χαχα) αλλα αν βαλεις ATX μητρικη περισσευει χωρος για aio και για οσο μεγαλη καρτα θελεις. απλα ειναι φαρδυ κουτι (κλασικο dual chamber)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

....εχουμε θεμα για SFF κουτια κλπ αλλα δεν εχουμε ενα γενικο για ATX/E-ATX. Οποτε γραφω εδω.

 

Δε ψηνομαι για αλλαγη αμεσα αλλα ενω ειχα σκοπο να παω σε Fractal Design North, βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα κουτια στην αγορα.

 

Ενα απο αυτα ειναι το:

 

 
WWW.ASUS.COM

ProArt PA602 E-ATX computer case, 420 mm radiator support, one 140 mm and two 200 mm pre-installed system fans, front panel IR dust indicator, power lock latch, tool-less PCIe moun

 

 

Οκ, ειναι λιγο τερατωδες αλλα ειναι διακριτικο.

 

@BloodMage @DEADLAZARUS

Με πηραν τα χρονια και δεν εχω υπομονη πλεον. Οπως λεει και ο @icy20 αν γινεται να μπω ο ιδιος μεσα στο κουτι να συνδεσω τα καλωδια, ακομη καλυτερα.

 

Donald Duck No GIF

Μπλοκ στον κύριο Κωνσταντίνο😜....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 14/1/2024 at 10:22 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

....εχουμε θεμα για SFF κουτια κλπ αλλα δεν εχουμε ενα γενικο για ATX/E-ATX. Οποτε γραφω εδω.

 

Δε ψηνομαι για αλλαγη αμεσα αλλα ενω ειχα σκοπο να παω σε Fractal Design North, βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα κουτια στην αγορα.

 

Ενα απο αυτα ειναι το:

 

 
WWW.ASUS.COM

ProArt PA602 E-ATX computer case, 420 mm radiator support, one 140 mm and two 200 mm pre-installed system fans, front panel IR dust indicator, power lock latch, tool-less PCIe moun

 

 

Οκ, ειναι λιγο τερατωδες αλλα ειναι διακριτικο.

 

@BloodMage @DEADLAZARUS

Με πηραν τα χρονια και δεν εχω υπομονη πλεον. Οπως λεει και ο @icy20 αν γινεται να μπω ο ιδιος μεσα στο κουτι να συνδεσω τα καλωδια, ακομη καλυτερα.

Ωραίο κουτί αλλά 200mm χωρίς 3Χ140 support μπροστά; 

Πραγματικό deal breaker να δένεσαι με 2 θηριώδη φουρφούρια. Αν έχεις δηλαδή ξοδέψει φράγκα για φουρφούρια και θες να τα βάλεις μπροστά , θα πάρεις το 3ο το μακρύτερο.

Σαν design , είναι άψογο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.