Jump to content



TheLab.gr Bugs, Προτάσεις, Βελτιώσεις και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Όπως θα παρατηρήσατε, σήμερα 12/12/2017, μαζί με τον εορταστικό, Χριστουγεννιάτικο, διαγωνισμό έγινε διαθέσιμη και η νέα εμφάνιση του Λάμπη (TheLab.gr).

 

Μερικές από τις αλλαγές έχουν να κάνουν με:

  • Αλλαγές στην κεντρική σελίδα
  • Νέο feature content / slider
  • Νέα εμφάνιση προβολής των ειδήσεων
  • Νέα εμφάνιση προβολής κατηγοριών Reviews
  • Προσθήκη συντομεύσεων στο forum για τα subforum
  • Twitter Cards για διαμοιρασμό ειδήσεων, reviews κλπ στο Twitter με εικόνες και όχι ως σκέτα URL.
  • Ένδειξη online / offline γύρω από τις εικόνες των μελών
  • Γενικό re-design του site
  • Γενικό re-design της mobile εκδοχής του site
  • Βελτίωση ταχύτητας του site

 

Και άλλα πολλά που φαίνονται.... και δεν φαίνονται ;)

 

Όπως κάθε φορά, έτσι και τώρα, θέλουμε την άποψη σας. Τι σας αρέσει, τι όχι (ώστε να το αλλάξουμε) και γενικότερα πως σας φαίνεται το νέο «περιβάλλον».

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε αλλους αλλα εμενα οποτε σε ενα θεμα παταω ">>" για να πω στην τελευταια σελιδα με παει σε μια κενη σελιδα  μετα την την πραγματικη τελευταια σελιδα.

 

edit: μου το κανει και αμα παω και σε προηγουμενες σελιδες.

Έγινε επεξεργασία από kuza
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kuza έγραψε:

Δεν ξερω σε αλλους αλλα εμενα οποτε σε ενα θεμα παταω ">>" για να πω στην τελευταια σελιδα με παει σε μια κενη μετα την την πραγματικη τελευταια σελιδα.

Για θέμα της πλατφόρμας μοιάζει, θα το κοιτάξουμε :)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kuza said:

Δεν ξερω σε αλλους αλλα εμενα οποτε σε ενα θεμα παταω ">>" για να πω στην τελευταια σελιδα με παει σε μια κενη σελιδα  μετα την την πραγματικη τελευταια σελιδα.

 

edit: μου το κανει και αμα παω και σε προηγουμενες σελιδες.

 

+1 και από εμένα και λέει Loading χωρίς να φορτώσει κάτι. Με Refresh της σελίδας είναι όλα οκ

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ότι είπαν τα παιδιά,

 

Με τις διαφημίσεις, υπάρχει το banner στο πάνω και κάτω μέρος της σελίδας, μετά από το πρώτο/top post σε κάθε σελίδα

έχει πάλι banner διαφήμισης και ακολουθούν τα επόμενα post όπου υπάρχει ροή/συνέχεια στο θέμα.

Το "ενδιάμεσο" banner με τις διαφημίσεις δεν μπορεί να αφαιρεθεί?

Link to comment
Share on other sites

Μία λεπτομέρεια

 

image.png.cd8f441155d5f96688bec0fcfd935f1d.png

 

Το text input αν σου δίνει τη δυνατότητα, θα είναι καλύτερο σε άσπρο.

 

image.png.37d9a7963883fea0a86b9cd08a9b9084.png

 

Με το invision δεν έχει τύχει να γνωριστούμε ποτέ. Έχει custom css; Λογικά ναι, κάθε CMS που σέβεται τον εαυτό του, το παρέχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το βάζω και εδώ μήπως έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και έχει βρει λύση

 

το πρόβλημα είναι το εξής:

 

με chrome και ενώ πατάω το mark forum as read ή mark site read ενώ μου βγάζει μήνυμα στο μαυρο πλαίσιο πάνω στην σελίδα ότι έγινε mark δεν κάνει reload να μου βγάλει την σελίδα πλέον με μαρκαρισμένο το forum ως διαβασμένο δηλ να έχει βγει η bold γραμματοσειρά από τις ενότητες που σημαίνει ότι όντως έγινε marked,,το ίδιο ισχύει και για τα notifications πάνω δεξιά στο καμπανάκι

αντιθέτως με firefox δουλεύει καλά και μαρκάρει σαν αναγνωσμένο το forum,γίνεται reload στην σελίδα και βγάζει τις ενότητες χωρίς Bold γραμματοσειρά και πλέον μπορώ να διαβάζω μόνο τα νέα μηνύματα σε κάθε ενότητα

 

βάζω και δύο βίντεο,ένα με chrome και ένα με firefox για να δείτε αυτό που περιγράφω

 

Lab με chrome ( παρατηρήστε που ενώ η ενότητα κάρτες γραφικών φαίνεται ως αναγνωσμένη ( δεν έχει bold γραμματοσειρά,όταν πατάω να μπω μέσα φαίνονται όλα ως μη αναγωνσμένα ) 



Lab με FF



έγινε Uninstall με Revo uninstaller ο chrome,,,καθάρισα τον δίσκο με ότι έχει σχέση με chrome και έψαξα με everything για τυχόν κατάλοιπα,όλα καθαρά
έγινε εκ νέουν εγκατάσταση του chrome χωρίς extensions και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει

το ίδιο συμβαίνει και με το hwbox το οποίο τρέχει ίδια πλατφόρμα αν δεν κάνω λάθος

ο UltraB και τον ευχαριστώ για την βοήθεια,μου είπε να δω αν υπαρχει το παρακάτω μέσω inspect σε κάποιο Link αλλά δεν βρέθηκε 

.ipsStreamItem_unread .ipsStreamItem_title, .ipsStreamItem_unread .ipsStreamItem_titleSmall {
    font-weight: bold;
}


μπορεί να τσεκάρει κάποιος τι συμβαίνει ; είναι ξενέρωμα να θέλω να διαβάσω και να μου πετάει τα πάντα ως μη αναγνωσμένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό το πρόβλημα με τη Roboto. Το είχα πετύχει κ γω παλιά περισσότερο σε google/ gmail / youtube. Πρέπει να εγκαταστήσεις όλο το font πακέτο της roboto είτε να την απεγκαταστησεις

@kom

https://support.google.com/chrome/forum/AAAAP1KN0B0W2WlspNAkEY/?hl=en

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω,

 

Μία πρόταση. Στη φωτό που παραθέτω έχω κάνει ελάχιστο scroll. Μετά βίας βλέπω 3-4 ειδήσεις και 6 reviews. 

 

Νομίζω οι φωτογραφίες μεγάλωσαν υπερβολικά και τα news που πρέπει να έχουν πρωταρχικό ρόλο στη σελίδα, έχουν γίνει πιο "δύσκολο" να τα δεις. Τα reviews μάλλον πρέπει να μεταφερθούν σε κάποια μπάρα στο πλάϊ (κυρίως διότι έρχονται σε μικρότερη συχνότητα σε σύγκριση με τις ειδήσεις). Καταλαμβάνουν πολύ χώρο με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω scroll για να δω καθαρά την πρώτη είδηση. Σε γενικές γραμμές έχει ελαχιστοποιηθεί το text στην homepage.

 

Ακόμη, νομίζω με μία μικρή σκιά στα fonts, ίσως να έδειχναν καλύτερα, ειδικά σε ειδήσεις που έχουν εικόνα με άσπρο ή γκρι background.

 

Επίσης, κάτι άσχετο. Με τις αλλαγές που έχουν προκύψει στο νέο theme, το παλιό theme (το οποίο μπορεί να βρει κανείς από το footer) έχει "σπάσει" το design. 

 

υ/γ: Εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτήσει AMP σελίδες το Invision. Γίνεται μέσω Cloudflare αυτή τη στιγμή αλλά όπως βλέπω το site δεν τρέχει κάτι τέτοιο. Και για να πω του στραβού το δίκιο, έχει το IP AMP σελίδες; Νομίζω πως όχι. Το αναφέρω διότι έχετε "ρίξει" δουλίτσα και στο mobile.

the-lab-news.JPG

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα φυγει ο διαγωνισμος θα βλεπεις 6 ειδησεις και 5 ριβιου. Σου απανταω καπως γρηγοτα μιας και ειμαι στο δρομο κ δε μπορω να το αναλυσω περισσοτερο απλα για τις επομενες μερες θα υπαρχει στικι ο διαγωνισμος. Επομενο στικι εκει θα μπει σε επομενο διαγωνισμο ή κοπη πίτας 

Αρα γενικα θα εχεις δυο σειρες απο ειδήσεις. 

 

Για τη σκια που ειπες αν δεν κανω λαθος υπαρχει backround απαλο γκρι αλλα ισως να μη θυμαμαι κ καλα.

Περισσοτερα με την επιστροφη μου :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trib Το πρόβλημα σου απ' ότι κατάλαβα δεν είναι το scroll αυτό καθ' αυτό (άλλωστε έχει μειωθεί στο 1/3) αλλά ότι παρουσιάζονται τα Reviews περισσότερο από τις ειδήσεις, σωστά; Αν ναι, τότε πέτυχε το σκοπό του. Το συγκεκριμένο τέρμα πάνω που εμφανίζονται τα Reviews έχει φτιαχτεί ως Featured Content και όχι αποκλειστικά για τα Reviews (άσχετα ότι προς το παρόν χρησιμοποιείται έτσι).

 

Επίσης όσο αφορά την σκιά θα το κοιτάξω καθώς τέλειωσα με μερικά tweaks στην αρχική κατά της 2, οπότε καταλαβαίνεις...

 

Τώρα όσο αφορά το παλιό το Theme απλά υπάρχει για να θυμίζει το παρελθόν και για όποιους το είχαν συνηθίσει και δε μπορούν στο νέο.

Δε νομίζω να αφιερωθεί χρόνος για τη διόρθωση του, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε (αν και ήδη το προσωρινό που είχαμε πριν την αλλαγή ήταν το παλιό μπαλωμένο).

 

Τέλος, όσο αφορά το AMP είχα διαβάσει στο φόρουμ της IPB ότι δεν υπάρχει λόγος ενσωμάτωσης του αλλά πάει καιρός.

Cloudfare δεν έχουμε και δε νομίζω ότι χρειάζεται. Από άποψη uptime το site πέφτει μόνο αν γίνει κάποια στραβή από μέρους μας και από άποψη ταχύτητας δε γνωρίζω ακριβώς αλλά αν δεν κάνω λάθος ήδη λειτουργούν αρκετά optimizations (φυσικά μπορούν να προστεθούν και άλλα, why not?). Αν έχεις πάντως να προτείνεις κάτι όσο αφορά αυτό το κομμάτι, optimization ή γενικότερα, ευπρόσδεκτο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.