Jump to content



x86_64 bug (X86_BUG_CPU_INSECURE)


Jaco

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επειδή σίγουρα θα υπάρξουν εξελίξεις τόσο σε τεχνικό όσο και σε νομικό επίπεδο, θα πρότεινα να περιμένεις. Αν όμως έχεις τα χρήματα και η ασφάλεια των δεδομένων σου είναι υψίστης σημασίας, τότε ναι μπορείς να αναβαθμίσεις σε amd (ryzen ή threadripper) που αυτή τη στιγμή φαίνεται να παρέχει τη μέγιστη δυνατή κάλυψη έναντι του συγκεκριμένου προβλήματος ασφαλείας (meltdown & Spectre).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Η χρήση που κανω είναι η βασική. Browsing και gaming. Έχω κάνει, όμως, και online συναλλαγές. Θα μου πεις ''είμαι ο average joe''. Σωστό αυτό αλλά τέτοια κενά ασφαλείας δεν δικαιολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που κανω είναι η βασική. Browsing και gaming. Έχω κάνει, όμως, και online συναλλαγές. Θα μου πεις ''είμαι ο average joe''. Σωστό αυτό αλλά τέτοια κενά ασφαλείας δεν δικαιολογούνται.
Τα κενά ασφαλείας δικαιολογούνται. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν και θα διορθώνονται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπαρχουν νομικές υποδομές που θα υποχρεώνουν τις εταιρείες για fixes και το μόνο fix είναι "πλήρωνε μαλακά πελάτη να αλλάξεις hardware". Σαν ελάχιστη ηθική αποζημίωση ελπίζω η Intel να τιμωρηθεί παραδειγματικά και πολύ σκληρά για την γεγονός ότι εν γνώση της πωλούσε επεξεργαστές με το πρόβλημα ασφάλειας, χωρίς να έχει ενημερώσει τους πελάτες.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Σαν ελάχιστη ηθική αποζημίωση ελπίζω η Intel να τιμωρηθεί παραδειγματικά και πολύ σκληρά για την γεγονός ότι εν γνώση της πωλούσε επεξεργαστές με το πρόβλημα ασφάλειας, χωρίς να έχει ενημερώσει τους πελάτες.

 

Είναι τέτοιο το μέγεθος του προβλήματος που οποιασδηποτε μορφής οικονομική αποζημίωση θα δημιουργήσει πρόβλημα επιβίωσης στις εταιρίες παραγωγής επεξεργαστών, και κατ' επέκταση θέμα στην κοινωνία που εξαρτάται από τους υπολογιστές, και κατ' επέκταση τους επεξεργαστές. Και θεωρώ ότι με δεδομένη την κατάσταση την αγορά, και το ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει εταιρία που δεν επηρεάζεται από το πρόβλημα, ώστε να παίξει το επιχείρημα της ελεύθερης αγοράς, το μόνο που θα γίνει είναι να επιβληθούν αυστηροτεροι έλεγχοι από εδώ και πέρα, και εμείς να μείνουμε με τα μπαλωματα.

 

Ξέρει κανείς αν έχει ξεκινήσει καμία ομαδική αγωγή στην Ελλάδα;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
 
 

 
Είναι τέτοιο το μέγεθος του προβλήματος που οποιασδηποτε μορφής οικονομική αποζημίωση θα δημιουργήσει πρόβλημα επιβίωσης στις εταιρίες παραγωγής επεξεργαστών, και κατ' επέκταση θέμα στην κοινωνία που εξαρτάται από τους υπολογιστές, και κατ' επέκταση τους επεξεργαστές. Και θεωρώ ότι με δεδομένη την κατάσταση την αγορά, και το ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει εταιρία που δεν επηρεάζεται από το πρόβλημα, ώστε να παίξει το επιχείρημα της ελεύθερης αγοράς, το μόνο που θα γίνει είναι να επιβληθούν αυστηροτεροι έλεγχοι από εδώ και πέρα, και εμείς να μείνουμε με τα μπαλωματα.
 
Ξέρει κανείς αν έχει ξεκινήσει καμία ομαδική αγωγή στην Ελλάδα;
 


Διαφωνώ σε αρκετά σημεία.
1) Η Intel δεν θα έπρεπε να πουλάει επεξεργαστές από τη στιγμή που γνώριζε το πρόβλημα. Από τον Ιούνιο του 2017 θα έπρεπε ή να έχει διορθώσει το πρόβλημα σε επίπεδο hardware ή να έχει ενημερωμένους τους πελάτες.
2) Δεν επηρεάζει όλους το ίδιο και παρακαλώ να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα. Οι amd επηρεάζονται μόνο απ' ένα variant του Spectre και με εύκολο software fix, χωρίς ουσιαστικο penalty hit.
3) ομαδική αγωγή στη μπανανία της χούντας και των μνημονίων? Θα αστειεύεσαι βέβαια. Η καταναλωτική συνείδηση του μέσου Έλληνα είναι ανύπαρκτη....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Διαφωνώ σε αρκετά σημεία.
1) Η Intel δεν θα έπρεπε να πουλάει επεξεργαστές από τη στιγμή που γνώριζε το πρόβλημα. Από τον Ιούνιο του 2017 θα έπρεπε ή να έχει διορθώσει το πρόβλημα σε επίπεδο hardware ή να έχει ενημερωμένους τους πελάτες.
2) Δεν επηρεάζει όλους το ίδιο και παρακαλώ να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα. Οι amd επηρεάζονται μόνο απ' ένα variant του Spectre και με εύκολο software fix, χωρίς ουσιαστικο penalty hit.
3) ομαδική αγωγή στη μπανανία της χούντας και των μνημονίων? Θα αστειεύεσαι βέβαια. Η καταναλωτική συνείδηση του μέσου Έλληνα είναι ανύπαρκτη....


Το πόσο επηρεάζεται ο καθένας, και με τι penalty hit μένει να αποδειχθεί μετά την κυκλοφορία και την πλήρη εφαρμογή των patches. Όσο για την Intel, σαφώς και δε θα έπρεπε να κυκλοφορεί επεξεργαστές από τη στιγμή που ξέρει το πρόβλημα, δε διαφωνούμε σε αυτό. Αλλά άλλο τι θα έπρεπε, και άλλο τι γίνεται.

Όσον αφορά τη την ελληνική πραγματικότητα, θεωρείς ότι η ενεργή τεχνολογικη κοιτοτητα αυτου του forum και τον αντιστοιχων γειτονικων έχει την καταναλωτική συνείδηση του μέσου Έλληνα;
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Όσον αφορά τη την ελληνική πραγματικότητα, θεωρείς ότι η ενεργή τεχνολογικη κοιτοτητα αυτου του forum και τον αντιστοιχων γειτονικων έχει την καταναλωτική συνείδηση του μέσου Έλληνα;

 

[offtopic]

 

Ας μην συγχέουμε τεχνικές γνώσεις με καταναλωτική συνείδηση. Οι τεχνικές γνώσεις των περισσότερων μελών του forum είναι υψηλές. Η καταναλωτική συνείδηση κατά την άποψη μου είναι αυτή του μέσου Έλληνα και μπορώ να σκεφτώ δεκάδες περιπτώσεις ανάμεσα στα 4k posts μου που ενισχυουν την άποψή μου αυτή. (Αναφέρομαι σε MO και όχι φυσικά σε μεμονωμένες περιπτωσεις.)

 

[/offtopic]

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Intel "εγκλωβίστηκε" από την ανάγκη/εγωισμό της να απαντήσει στο ευνοϊκό κλίμα για την AMD με την έλευση των Ryzen.

Φυσικά θα μπορούσε να καθυστερήσει την κυκλοφορία των coffee αλλά επέλεξε μάλιστα να τους επισπεύσει θεωρώντας οτι θα της στοιχίσει λιγότερο μακροπρόθεσμα.

Μόνο και μόνο γι'αυτό θα έπρεπε να 'τιμωρηθεί' από την αγορά αλλά η πλειοψηφία της δεν έχει τις γνώσεις/ενημέρωση/διάθεση για κάτι τέτοιο.

Μένει να αποδειχθεί αν θα δικαιωθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
[offtopic]
 
Ας μην συγχέουμε τεχνικές γνώσεις με καταναλωτική συνείδηση. Οι τεχνικές γνώσεις των περισσότερων μελών του forum είναι υψηλές. Η καταναλωτική συνείδηση κατά την άποψη μου είναι αυτή του μέσου Έλληνα και μπορώ να σκεφτώ δεκάδες περιπτώσεις ανάμεσα στα 4k posts μου που ενισχυουν την άποψή μου αυτή. (Αναφέρομαι σε MO και όχι φυσικά σε μεμονωμένες περιπτωσεις.)
 
[/offtopic]


Τελευταίο [/offtopic] και από μένα.

Για να ξέρεις αν θα πρέπει να διεκδικήσεις τα καταναλωτικά σου δικαιώματα θα πρέπει να ξέρεις (έχοντας τις τεχνικές γνώσεις ή μας κατάλληλη ενημέρωση) ότι το προϊόν που έχεις πάρει είναι ελαττωματικό ή δεν ανταποκρίνεται στα διαφημιζομενα standards. Και αυτό ξεκινάει από τους έχοντες τις τεχνικές γνώσεις. Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει στον άμεσο ή τον ευρύτερο κύκλο του forum κάποιος νομικός γνώστης του αντικειμένου, να μας δώσει τα φώτα του. Αν θες συνεχίζουμε την κουβέντα σε νέο thread.

Τέλος [/offtopic].
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GriGaS said:

Συσκευές smartphone που βρίσκονται εντός της υποχρεωτικής διετούς εγγύησης και οι οποίες δεν πρόκειται να πάρουν κάποιο update (κινέζικη εισαγωγής Info Quest αγορασμένη από μεγάλη αλυσίδα) μπορούν άραγε να επιστραφούν; 

 

Που είσαι Τσακωνα τώρα που θέλουμε δικηγόρο... 

Αν κ τελειοφοιτώ εδώ ένα καλό λίνκ που έχει τα άρθρα του κώδικα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306046

 

αρ 535ακ

Το πράγμα έχει πραγματικό ελλάτωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας όταν το πράγμα που παραδίδεται δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση, και ιδίως:

  1. Αν δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή, το δείγμα ή υπόδειγμα που πρότεινε ο πωλητής
  2. Αν δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της σύμβασης, ιδίως για την ειδική χρήση
  3. Αν δεν είναι κατάλληλο για τη συνήθως προοριζόμενη χρήση των πραγμάτων
  4. Αν δεν έχει την ποιότητα ή απόδοση που προσδοκά εύλογα ο αγοραστής από πράγμα της ίδιας κατηγορίας.
Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή


Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες

2. να μειώσει το τίμημα

3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

 

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Astikos-kodikas-enoxiko-dikaio.htm

 

από 516ακ κ επόμενα είναι τα της πώλησης

 

Θεωρητικά υποχρεούνται να προβούν στο 2. κ 3. παραπάνω.

 

Αν κ ακριβή κόστη δεν ξέρω από οτι ρώτησα τη γυναίκα που είναι νομικός αλλά ασχολείται με ποινικά κανά 200άρι για επίδπση αγωγής θαναι μέσα στο νερό.Εκτός αν το μαγαζί λύσει το θέμα εξωδικαστικά.

 

H Intela έδινε cpu με κενό ασφαλείας εν γνώση της όπως αποδεικνύεται,άρα  δεν έχει την ποιότητα ή απόδοση που προσδοκά εύλογα ο αγοραστής από πράγμα της ίδιας κατηγορίας.Μπορώ να ρωτήσω αν θέλετε για ομαδική αγωγή τι μπορεί να γίνει.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν κ τελειοφοιτώ εδώ ένα καλό λίνκ που έχει τα άρθρα του κώδικα.
 
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306046
 
αρ 535ακ
Το πράγμα έχει πραγματικό ελλάτωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας όταν το πράγμα που παραδίδεται δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση, και ιδίως:
  1. Αν δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή, το δείγμα ή υπόδειγμα που πρότεινε ο πωλητής
  2. Αν δεν είναι κατάλληλο για το σκοπό της σύμβασης, ιδίως για την ειδική χρήση
  3. Αν δεν είναι κατάλληλο για τη συνήθως προοριζόμενη χρήση των πραγμάτων
  4. Αν δεν έχει την ποιότητα ή απόδοση που προσδοκά εύλογα ο αγοραστής από πράγμα της ίδιας κατηγορίας.
Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες

2. να μειώσει το τίμημα

3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.
 
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Astikos-kodikas-enoxiko-dikaio.htm
 
από 516ακ κ επόμενα είναι τα της πώλησης
 
Θεωρητικά υποχρεούνται να προβούν στο 2. κ 3. παραπάνω.
 
Αν κ ακριβή κόστη δεν ξέρω από οτι ρώτησα τη γυναίκα που είναι νομικός αλλά ασχολείται με ποινικά κανά 200άρι για επίδπση αγωγής θαναι μέσα στο νερό.Εκτός αν το μαγαζί λύσει το θέμα εξωδικαστικά.
 
H Intela έδινε cpu με κενό ασφαλείας εν γνώση της όπως αποδεικνύεται,άρα  δεν έχει την ποιότητα ή απόδοση που προσδοκά εύλογα ο αγοραστής από πράγμα της ίδιας κατηγορίας.Μπορώ να ρωτήσω αν θέλετε για ομαδική αγωγή τι μπορεί να γίνει.
Για μένα δεν είναι σαφές ότι υπάρχει ευθύνη του πωλητή, μια που ο ίδιος εξαπατήθηκε επίσης. Άλλο πωλητής άλλο κατασκευάστρια εταιρεία. Δεν ξέρω αν έχει ευθύνη καν ο εισαγωγέας. Μπορεί εντός ελληνικού κράτους να γίνει αγωγή στην Intel;

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ ρώτησα μια φίλη που έδινε δικαστικό μου είπε οτι μόνο για συνομολογημένες ιδιότητες μπορείς εντός 2ετίας από την αγορά να ζητήσεις μείωσης τιμής.Αυτό γιατί αποδεικνύεται ευκολότερα οτι πήρα cpu με δύναμη Α κ αυτή η δύναμη είναι Α-xx%.

 

Για το κενό ασφαλείας πρέπει να δούμε αν έχει στα χαρτιά την ώρα της αγοράς κάποια αναφορά σχετική.Αν όχι τότε ο κίνδυνος μεταβαίνει σε μας --κοινώς την τρώμε κανονικά-

 

Για ομαδική στην Ελλάδα δεν παίζει.

 

@gpd77 Αυτό για τον πωλητή είναι σαφέστατο.Εσύ είσαι αντισυμβαλλόμενος με τον πωλητή.Ο προμηθευτής-κατασκευαστής είναι άλλη σχέση ιδιωτικού δικαίου που δεν σε αφορά.Στην Ίντελ βάση ενοχικού από όσα ξέρω όχι,δεν είναι αυτή η αντισυμβαλλόμενός σου.Εκτός αν υπάρξει βλάβη,δες παρακάτω.Η φίλη μου είπε όχι.

 

Για το θέμα της ασφάλειας δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει,εννοώ αδικοπραξία 914ΑΚ σε περίπτωση που γίνει η στραβή κ σε χακέψουν.Θα πρέπει να εκπληρώνονται οι προυποθέσεις του.

 

Τα παραπάνω από το ενοχικό κομμάτι.Υπάρχει κ η προστασία καταναλωτή που δεν το κοίταξα ακόμη κ ξέχασα να τη ρωτήσω.

 

υγ:όλα τα παραπάνω καθώς κ το προηγούμενο πόστ είναι προσωπική γνώμη κ όχι επαγγελματική συμβουλή.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής όσον αφορά τα intel συστήματα προς το παρόν:

 

Όσοι χειρίζονται windows

  • εγκατάσταση πακέτου από windows update
  • bios update από τους κατασκευαστές των μητρικών
  • εγκατάσταση του noscript στους περιηγητές που χρησιμοποιούν για: αγορές με χρήση πιστωτικής, paypal κτλ., ηλ.αλληλογραφία 

Για τους χρήστες που χρησιμοποιούν κάποια διανομή linux ισχύουν τα ίδια?

  • Το update της Χ διανομής [ναι]
  • bios update [ναι]
  • το noscript ?

Χρειάζεται η χρήση του noscript και σε περιβάλλον linux?

 

Αν μπορεί ο @Jaco να ανανεώσει στο αρχικό post με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις/"λύσεις".

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Όσον αφορά την ερώτηση του @DEADLAZARUS αν χρειάζεται να αλλάξει πλατφόρμα από τώρα, για την μητρική του δεν νομίζω να μην βγει bios update.

Οπότε περίμενε, μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Περίμενε να δεις και τι άλλο θα γραφτεί.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Ως επιπλέον ασφάλεια για τις συναλλαγές μας, αγορές μας... δεν θα ήταν χρήσιμο να τις κάνουμε μέσα από κάποια διανομή linux?

Έχοντας κάνει και τα απαραίτητα updates, να ετοιμάσουμε ένα dual boot ή σε ξεχωριστό δίσκο να έχουμε κάποιο ubuntu,mint,fedora... και

από έναν συγκεκριμένο περιηγητή να κάνουμε τις δουλειές μας,(με τον καλύτερα mozila?)

 

Το παραπάνω που περιγράφω κάνω και τώρα, μέσα από ubuntu, από συγκεκριμένο περιηγητή κάνω τις δουλειές μου (τουλάχιστον με ασφάλεια).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

noobας στο παρακάτω:

Για το noscript υπάρχει κάποιος οδηγός ή κάποιες πρώτες βασικές ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν?

όσο το χρησιμοποίησα (scripsafe αντίστοιχο στο chrome) "το μαθαίνεις" πράγματα...

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγω παντος στο support της μητρικης μου δεν βλεπω κατι για νεο bios .... 

Και στην z370 που έχω δεν έχουν βγάλει ακόμα.

Το μόνο bios update που περιλαμβάνει κάτι σε security update έχει βγει τον Νοέμβριο του '17

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Και στην z370 που έχω δεν έχουν βγάλει ακόμα.

Το μόνο bios update που περιλαμβάνει κάτι σε security update έχει βγει τον Νοέμβριο του '17

 

 

Με την 370 θα σε κομπλε , 

Για εμας τους παλιους ομως βλεπω να την τρωμε στον πισινο 

Αμφιβαλλω ταμαλα να βγαλουν bios update για πιο παλιες μητρικες , ειδικαοταν σε καθε γενια βγαζουν 30-40 διαφορετικα μοντελα επειδη ετσι τους καπνιζει . 

Στην καλυτερη θα βγαλουν για μητρικες εως 3ετιας , και οι υπολοιποι ας κανουν αναβαθμηση . 

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και όσοι έχουμε laptop; Θα μας αναγκάσουν ετσιθελικά να το αλλάξουμε; Και για τις arm πλατφόρμες απλά περιμένουμε update για το λογισμικό..;

 

 @sosna κοινώς, στην Ελλάδα ο καταναλωτής προϊόντων με ιδιότητες που κατά κανόνα δεν αντιλαμβάνεται πλήρως ο νομοθέτης είναι εκτεθειμένος. Γιατί, εν προκειμένω, δεν επηρεάζεται η επεξεργαστικη ισχύς του προϊόντος εν γένει, που υπάρχει στις προδιαγραφές και είναι συγκρισιμο μέγεθος, αλλά η διαθέσιμη στον καταναλωτή επεξεργαστικη ισχύς, με μέρος της να χάνεται χωρίς υπαιτιοτητα ή κακή χρήση από πλευράς του.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός για ryzen plus ... Έτσι απλά και όμορφα ξεκινήστε να πουλάτε

 

Edit

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7op88n/meltdown_spectre_updates_benchmarked_big_slow/

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να κάνω update το αρχικό ποστ από το κινητό καθώς δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Αν μπορεί κάποιος mod αλλιώς θα το κάνω μεθαύριο.

 

Κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί και θα έχει αντίκτυπο σε εκατομμύρια χρήστες είναι τα laptops. Άντε κάνε αναβάθμιση bios σε laptop και άντε βρες κατασκευαστή που θα υποστηρίξει laptop 2 ετιας και πίσω.

 

Αυτο τον καιρό έχω μένει μόνο με ένα Lenovo laptop με έναν i5 4 ετιας και ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρει ποτέ firmware update. Doomed.

 

Και όσοι ξέρω συνήθως έχουν laptop 3ετιας που απλά σε κάποια φάση έκαναν upgrade με έναν SSD.

 

Τέλος πάντων, περιμένω ακόμα να αποκαλυφθεί η πραγματική εικόνα γιατί ακόμα δεν τα έχουμε μάθει όλα και το κουβάρι θα πάρει μήνες να ξετυλιχθει. Πάντως αν ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου η ζημιά είναι μεγαλύτερη από αυτή που φαντάζεται κανείς αυτή τη στιγμή. Δεν έχω λόγια να περιγράψω το μέγεθος της ζημιάς. Αλλά περιμένω μπας και δεν είναι έτσι τα πράγματα

 

Για την ώρα υπομονή και μακριά από πορνο-site, torrents και γενικά οτιδήποτε site δεν έχει καλό reputation. Τσόντες μόνο από backup :hehe:

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites



Για την ώρα υπομονή και μακριά από πορνο-site, torrents και γενικά οτιδήποτε site δεν έχει καλό reputation. Τσόντες μόνο από backup :hehe:


Αυτό. Αν και κάπου είχα διαβάσει ότι, επειδή ακριβώς έχουν τόσο κακό όνομα τα τσοντο-site, τα μεγάλα ονόματα του κλάδου έχουν επενδύσει τόσο πολύ στην ασφάλεια τους που τελικά είναι πιο ασφαλή από το μεσο "βαρετο" site.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ronin13 said:

 

Αυτό. Αν και κάπου είχα διαβάσει ότι, επειδή ακριβώς έχουν τόσο κακό όνομα τα τσοντο-site, τα μεγάλα ονόματα του κλάδου έχουν επενδύσει τόσο πολύ στην ασφάλεια τους που τελικά είναι πιο ασφαλή από το μεσο "βαρετο" site.

 

TRUESTORY.thumb.jpg.414fda6a2476cedf3426e587d1eee42e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.