Jump to content


[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

AMD Zen+ 12nm Ryzen and X470 motherboards to launch in April

 

AMD 12nm Ryzen launches in April

AMD has confirmed in official press slides that second-generation Ryzen high-performance CPU will launch in April 2018.

AMD promises that first 12nm Zen+ processors will have higher clocks and support Precision Boost 2 technology.

 

Additionally, AMD has confirmed that X470, second-generation chipset for Ryzen CPUs will also launch in April 2018.

According to AMD, X470 platform is to be optimized for 2nd Generation Ryzen CPUs.

 

AMD-Ryzen-Plus-2nd-Gen.jpg 

 

 AMD-AM4-Ryzen-Plus.jpg 

 

AMD-Ryzen-2018-Roadmap.jpg


 

We have an update from ASRock regarding their upcoming motherboards.

First Ryzen 2000 motherboards

A new series of Ryzen motherboards are already in the making. We can confirm the following Fatal1ty X470 ASRock motherboards:

  • ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
  • ASRock Fatal1ty X470 Professional Gaming
  • ASRock Fatal1ty X470 Gaming-ITX/ac

It appears that ASRock is sticking to the existing naming scheme for Ryzen Refresh. We are in the process of confirming other series, such as Killer/Taichi and Pro.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα τελευταία νέα, περιμένω με ιδιαίτερη ανυπομονησία τους ryzen2. Αν καταφέρουν να ξεκινούν στα 3.9-4.0 base clock και να πηγαίνουν 4.2 (xfr)+4.4-4.5 με overclock, θα είναι λουκούμι.

Link to comment
Share on other sites

08045817525l.jpg

 

08045828847s.jpg

 

08045920801l.jpg

 

08045921870s.jpg

 

08045921499s.jpg <-------- άντε για να δούμε

 

08045922787s.jpg  <--------- 3600 Ram (που αγοράζω :p ) φτου είχα και τις έδωσα :p

 

08055114104s.jpg

 

https://overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_announces_their_ryzen_g-series_of_desktop_cpus_with_vega_graphics/1

 

μπείτε να χαζέψετε μερικές ακόμα εικονίτσες

http://www.guru3d.com/news-story/amd-roadmap-updates-and-apus-with-vega-preview.html

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με βλέπω (μάλλον) επιστροφή στα κόκκινα

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

3600 Ram (που αγοράζω :p ) φτου είχα και τις έδωσα :p

κι αυτές που έχεις πάνε στα 3600 εύκολα..

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

με βλέπω (μάλλον) επιστροφή στα κόκκινα

κι αυτές που έχεις πάνε στα 3600 εύκολα..

Spoiler

Δεν κάνω άλλο mention:p. Γιατί να πας στην κόκκινη; Πέρα από τα ζητήματα ασφαλείας, ο 8700k δεν σε ικανοποίησε;

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, DEADLAZARUS said:
  Reveal hidden contents

Δεν κάνω άλλο mention:p. Γιατί να πας στην κόκκινη; Πέρα από τα ζητήματα ασφαλείας, ο 8700k δεν σε ικανοποίησε;

 

Προς το παρον καθομαι στα αυγα μου. Καμια μεγαλη αξιολογει διαφορα βκεπω να αρχιναει τα τερτεπια της Intel....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Προς το παρον καθομαι στα αυγα μου. Καμια μεγαλη αξιολογει διαφορα βκεπω να αρχιναει τα τερτεπια της Intel....

Αν έχει ένα +10-15% σε σχέση με τους ryzen, δεν βλέπω γιατί αρχίζει τα τερτίπια της intel.

Αν ένας με r7 1700 πιάνει 3.9, με +10% πάει στα 4.3 και έχει και 8c/16t. Μιλάμε για cpu για πολλά-πολλά χρόνια.

Εννοείται ότι όποιος έχει 6ης+7ης γενιάς intel (και 8ης), κάθεται στ' αυγά του. Ακόμη και ο 4790k είναι εξαιρετικός και θα είναι εξαιρετικός για 2 χρόνια ακόμη.

Αλλά όσοι έχουμε κλειδωμένους 4πύρηνους/4t, οι ryzen+ φαντάζουν ιδανικοί. Αν και οι τιμές τους είναι ανταγωνιστικές (όπως η πρώτοι ryzen), έχουμε μια win-win κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
  Hide contents

Δεν κάνω άλλο mention:p. Γιατί να πας στην κόκκινη; Πέρα από τα ζητήματα ασφαλείας, ο 8700k δεν σε ικανοποίησε;

 

Στους nvme δίσκους αν η μείωση που φαίνεται στα test που έτρεξαν μετά το bios update είναι αισθητή,

θα το δω και στην πράξη όταν με το καλό βγάλει και η msi αν όντως ισχύει, ναι θα αλλάξω πλατφόρμα.

Spoiler

 

Αλλιώς έμενα με τον 4790k και τους απλούς ssd που είχα, γι'αυτό άλλωστε άλλαξα και πλατφόρμα σε

μεγαλύτερο βαθμό για να εκμεταλλευτώ στα μέγιστα τους nvme. Η μείωση στα fps στα παιχνίδια  σε 

ορισμένες περιπτώσεις που φαίνονται 5-10fps κάτω δεν με απασχολεί.

 

Όπως γράφτηκε και στο θέμα με τα bugs, τα αρχικά updates σε λειτουργικό και bios είναι για

να κλείσουν το οτιδήποτε κινείται, είναι βιαστικά/πρόχειρα, αργότερα λογικά θέλω να πιστεύω

ότι θα κάνουν τις απαραίτητες βελτιώσεις που χρειάζονται.

Αν διορθωθεί η κατάσταση μέχρι τους ryzen+ μένω όπως είμαι, αλλιώς θα πάω προς τα κόκκινα.

off-topic end

 

PS.→από αύριο πάλι mention :hehe:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, def said:

Προς το παρον καθομαι στα αυγα μου. Καμια μεγαλη αξιολογει διαφορα βκεπω να αρχιναει τα τερτεπια της Intel....

Καμία σχέση:

1) Ήταν κάτι ανακοινωμένο εδώ και καιρό ως "refresh" της zen αρχιτεκτονικής και όχι σαν κάτι εντελώς καινούριο και πρωτοποριακό.

2) Δίνει καλύτερο boost και καλύτερα ρολόγια, που σημαίνει αύξηση επιδόσεων (πόσο % μένει να το δούμε)

3) Είναι συμβατό με τις υφιστάμενες μητρικές (όταν η intel για να πειράξει μια τρίχα θέλει νέες μητρικές και νέο socket)

4) Πιθανότατα να δίνει ακόμα καλύτερο memory support

 

Για κάποιον που θέλει να αναβαθμίσει από παλαιότερης γενιάς intel ή amd, εμένα μου φαίνεται λουκούμι, πόσο μάλλον όταν τα εν λόγω cpu είναι απαλλαγμένα σε μεγάλο βαθμό από meltdown/spectre.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αναβαθμίσει είναι να πάω από τον 1700 στους καινούριους? Και να κλείνεις ένα pdf στο fhotoshop από τα 30 δευτερόλεπτα στα 25?

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, def said:

Δηλαδη αναβαθμίσει είναι να πάω από τον 1700 στους καινούριους? Και να κλείνεις ένα pdf στο fhotoshop από τα 30 δευτερόλεπτα στα 25?

Quote

Για κάποιον που θέλει να αναβαθμίσει από παλαιότερης γενιάς intel ή amd, εμένα μου φαίνεται λουκούμι, πόσο μάλλον όταν τα εν λόγω cpu είναι απαλλαγμένα σε μεγάλο βαθμό από meltdown/spectre.

 

Εννοείται ότι δεν προτείνεται η αναβάθμιση για όσους έχουν τελευταίας γενιάς συστήματα (παρά μόνο σε αυτούς που τους περισσεύει το χρήμα και δεν έχουν τι να το κάνουν ή γι' αυτούς που και το τελευταίο δευτερόλεπτο επιδόσεων μεταφράζεται σε οικονομικό όφελος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το head room που θα δώσει

αν πχ ο 1700 πιάνει 3,8 με νορμάλ τάσεις και ο 2700 πάει 4,3-4,4 άντε και 4.5 με normal τάσεις +15% boost, λογικά θα αναβαθμιστούν αρκετά άτομα που έχουν 1700

μπορεί και εγώ να τον δώσω στον πατέρα μου που 8320 με μια tomahock και ένα κιτ ραμ και πάρω new 2700 win win :p

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ανάλογα το head room που θα δώσει

αν πχ ο 1700 πιάνει 3,8 με νορμάλ τάσεις και ο 2700 πάει 4,3-4,4 άντε και 4.5 με normal τάσεις +15% boost, λογικά θα αναβαθμιστούν αρκετά άτομα που έχουν 1700

μπορεί και εγώ να τον δώσω στον πατέρα μου που 8320 με μια tomahock και ένα κιτ ραμ και πάρω new 2700 win win :p

 

Νομίζω ότι, στην καλύτερη των περιπτώσεων, οι ryzen+ θα είναι ένα +15% εν συγκρίσει με τους απλούς ryzen. Όχι ότι η αύξηση αυτή των επιδόσεων είναι άσχημη ή κατακριτέα.

Εξάλλου, μιλάμε για μια βελτιωμένη έκδοση των ryzen, σε ωριμότερη πλατφόρμα και με τα περισσότερα προβλήματα συμβατότητας των μνημών να έχουν επιλυθεί (ελπίζω).

Μην ξεχνάς ότι ο 1700 π.χ. έχει base clock στα 3GHz και max clock στα 3.7. Οι περισσότεροι πιάνουν 3.8-3.9 και ελάχιστοι τα 4-4.1. Αν πάρουμε λοιπόν ως πιθανό το ενδεχόμενο το max clock για τον 2700 να είναι στα 3.9-4.0, τα 4.5 πολύ δύσκολα θα επιτευχθούν. 4.2-4.3, εκεί το βλέπω. Όχι ότι αυτό είναι άσχημο.

Περιμένω, πάντως, με ιδιαίτερη ανυπομονησία τους ryzen+. Πιστεύω ότι η amd θα δώσει εξαιρετικούς επεξεργαστές σε λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξεχαστε το +15%  σε ενα απλο refresh, που ο κυριος στοχος ηταν το debugging της πλατφορμας, και το ραφιναρισμα της..!!    στον ΖΕΝ2 ισως...!!! 

 

αυτο που ενδιαφερει κυριως ειναι

η σταθεροτητα της πλατφορμας,

υποστηριξη ταχυτερων RAM

ελαχιστα καλυτερους χρονισμους, 

απαλλαγη απο Meltdown/Spectre (οπως σωστα ειπε και gdp77)

καλυτερη διαχειριση ενεργειας

καλυτερη συμβατοτητα 

προφανως θα δωσει και καποιες βελτιωμενες τεχνολογιες του επεξεργαστη, οπως το Precision Boost Technology, 

 

γενικα, μην περιμενετε τρομακτικη βελτιωση.  περισσοτερο θα ειναι οι RYZEN οπως θα επρεπε να παρουσιαστουν σωστα...περυσι.....!!! 

 

οταν θα βγουν οι ZEN 2 (εξ ου και το 2 στην ονομασια, οπου αυτη ΘΑ ειναι η πραγματικα 2η Γενια RYZEN), να περιμενετε περισσοτερες βελτιωσεις..!!!  

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος cabdik έγραψε:

ξεχαστε το +15%  σε ενα απλο refresh, που ο κυριος στοχος ηταν το debugging της πλατφορμας, και το ραφιναρισμα της..!!    στον ΖΕΝ2 ισως...!!!

αυτο που ενδιαφερει κυριως ειναι

η σταθεροτητα της πλατφορμας,

υποστηριξη ταχυτερων RAM

ελαχιστα καλυτερους χρονισμους, 

απαλλαγη απο Meltdown/Spectre (οπως σωστα ειπε και gdp77)

καλυτερη διαχειριση ενεργειας

καλυτερη συμβατοτητα 

προφανως θα δωσει και καποιες βελτιωμενες τεχνολογιες του επεξεργαστη, οπως το Precision Boost Technology,

γενικα, μην περιμενετε τρομακτικη βελτιωση.  περισσοτερο θα ειναι οι RYZEN οπως θα επρεπε να παρουσιαστουν σωστα...περυσι.....!!!

οταν θα βγουν οι ZEN 2 (εξ ου και το 2 στην ονομασια, οπου αυτη ΘΑ ειναι η πραγματικα 2η Γενια RYZEN), να περιμενετε περισσοτερες βελτιωσεις..!!!  

Δεν αναμένεις καμία βελτίωση στα ρολόγια; Πιστεύω ότι θα πρέπει να πηγαίνουν πάνω από 4.2-4.3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.