Jump to content



[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ήρθε και εμένα ο 2700x με την asrock x470 k4. Οι μνήμες έπαιξαν αμέσως στα 3200 (gskill sniper X). Το bios λέει 62 βαθμούς idle για τον επεξεργαστή, αλλά μάλλον κάτι λέει λάθος, αλλιώς έχω βάλει πολύ λάθος την ψυκτήρα, που δεν πιστεύω.

 

Έβαλα μόνο Linux από στικάκι που είχα πρόχειρο, γιατί δεν έχω ιντερνέτ ακόμα σπίτι και θα μου το συνδέσουν σε καμιά δεκαριά μέρες. Πίκρα, τον έχω και βλεπομαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μοιάζει σοκαριστικό το άρθρο και σχεδόν απίστευτο, είναι όμως αληθινό.

Έχει σοβαρό πρόβλημα το 10nm processing της Intel και για να το καλύψει, κάνει "τρελά" πράγματα:

https://semiaccurate.com/2018/05/29/is-intels-upcoming-10nm-launch-real-or-a-pr-stunt/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Είπαμε η intel κλείνει

 Του χρόνου έρχινται έρχονται 7nm από την and AMD παντού

 

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έκλεισε. Είδη. Ήδη

Grammar Nazi! :whistling:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

Grammar Nazi! :whistling:

I know. Επίτηδες το έγραψα έτσι, γιατί ο @ARMAGEDDON το έγραφε συνεχώς κατ' αυτόν τον τρόπο, οπότε είπα να τον πειράξω λίγο?.

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

είπα και εγώ βρήκα άλλο ήδος εδώ να κάνουμε παρέα ? 

"ήπα κε αιγό βρίκα άλλω ήδος αιδό να κάνουμαι παραία"

Better? :hehe: (Grammar Nazi suicide! :suicide:)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Η Intel ούτε κλείνει, ούτε πρέπει να κλείσει.

Είναι για πολλές σφαλιάρες όμως ακόμα και θα τις φάει από την μικρή AMD και λόγω της υπεροψίας της στο processing που έμεινε πίσω από TSMC, Samsung ακόμα και GloFo.

Η Nvidia την σκαπουλάρει και συνεχίζει τα τρελά της, παρόλο που χάνει μερίδιο συνέχεια όχι όμως λόγω gaming αλλά λόγω mining.

Δυστυχώς το roadmap στις GPU της AMD δεν είναι τόσο aggressive όσο στις CPU, δεν έχω δει κάποια καινούργια αρχιτεκτονική ή έστω την χρήση των 7nm σε desktop GPU.

Ας ελπίσουμε ότι θα το κάνουν, ακόμα κι αν δεν το έχουν ανακοινώσει δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

είπα και εγώ βρήκα άλλο ήδος εδώ να κάνουμε παρέα ? 

χμμ, είδος/ήδος/αιδός?/αιδοίο... α γεια σου, κάτι τέτοιο έχουμε κάνει το νήμα:hehe:..

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

Η Intel ούτε κλείνει, ούτε πρέπει να κλείσει.

Είναι για πολλές σφαλιάρες όμως ακόμα και θα τις φάει από την μικρή AMD και λόγω της υπεροψίας της στο processing που έμεινε πίσω από TSMC, Samsung ακόμα και GloFo.

Η Nvidia την σκαπουλάρει και συνεχίζει τα τρελά της, παρόλο που χάνει μερίδιο συνέχεια όχι όμως λόγω gaming αλλά λόγω mining.

Δυστυχώς το roadmap στις GPU της AMD δεν είναι τόσο aggressive όσο στις CPU, δεν έχω δει κάποια καινούργια αρχιτεκτονική ή έστω την χρήση των 7nm σε desktop GPU.

Ας ελπίσουμε ότι θα το κάνουν, ακόμα κι αν δεν το έχουν ανακοινώσει δημοσίως.

 

Παράθεση

When this becomes mainstream, it's probably the nail in the coffin for current multi-GPU solutions. While CrossFire/SLI solutions will probably work fine for at least the next generation and perhaps another one, in the long term it'll be hard to continue with AFR rendering. Self-contained systems will simply create all kinds of nasty inter-frame dependencies and data copies between GPUs that it'll be hard to maintain reasonable performance scaling. This doesn't necessarily mean multi-GPU will die, but my prediction is that it'll have to change such that the two GPUs work together on the same frame and uses a shared memory and for all purposes behaves as if it was a single GPU. That probably means that two separate video cards in the same system running in CrossFire/SLI probably will die off, whereas solutions using two GPUs on the same board will continue to exist.

 

 

 

https://wccftech.com/rumor-amd-navi-mainstream-gpu-to-have-gtx-1080-class-performance/

 

H επανάσταση στο GPU μπορει να μην φαίνεται στο δομικό Chip αλλά με MCM σχεδίαση να δούμε μεγάλο άλμα σε κόστος/ απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μα τέτοιου είδους ειδήσεις διαβάζω και χαλιέμαι.

Ψάχνει το 2018/2019 τις επιδόσεις της Pascal του 2016 και όχι στην κορυφαία έκδοση 1080 Ti/ Titan Xp.

Κατεβάζει πολύ το TDP, οπότε θα έχει καλό efficiency όμως νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν ενδιαφερόμαστε για mining, αλλά για gaming.

Τον Ιούλιο η Nvidia θα δώσει στον λαό την νέα αρχιτεκτονική για gaming, η AMD απαντάει ακόμα στην Pascal ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

 

 

 

 

https://wccftech.com/rumor-amd-navi-mainstream-gpu-to-have-gtx-1080-class-performance/

 

H επανάσταση στο GPU μπορει να μην φαίνεται στο δομικό Chip αλλά με MCM σχεδίαση να δούμε μεγάλο άλμα σε κόστος/ απόδοση.

Χωρις να εχω διαβασει το αρθρο, navi στα 7nm = GTX 1080 σημαινει ΜΗΔΕΝ εξελιξη στο GPU κομματι απο την AMD. Απλα ενα die shrink που παιρνει μια μεγαλη gpu στα 14nm και την φερνει σε midrange μεγεθος χαρη στα 7nm. Και βεβαια στα $250 δολαρια θα παιζει και η επομενη midrange Nvidia GPU, η οποια ομως, αν κερδιζει και στο κομματι της αρχιτεκτονικης, περαν αυτου του die shrink, θα κανει το navi να δειχνει ασχημο ακομα και μπροστα στην π.χ. GTX 2060. Τωρα τα επαναστατικα multi GPU προσωπικα τα αγνοω μεχρι να δουμε κατι που αποδεδειγμενα θα δουλευει αριστα στο 100%, χωρις λοξυγγες στην απεικονηση των γραφικων και χωρις 300W καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Χωρις να εχω διαβασει το αρθρο, navi στα 7nm = GTX 1080 σημαινει ΜΗΔΕΝ εξελιξη στο GPU κομματι απο την AMD. Απλα ενα die shrink που παιρνει μια μεγαλη gpu στα 14nm και την φερνει σε midrange μεγεθος χαρη στα 7nm. Και βεβαια στα $250 δολαρια θα παιζει και η επομενη midrange Nvidia GPU, η οποια ομως, αν κερδιζει και στο κομματι της αρχιτεκτονικης, περαν αυτου του die shrink, θα κανει το navi να δειχνει ασχημο ακομα και μπροστα στην π.χ. GTX 2060. Τωρα τα επαναστατικα multi GPU προσωπικα τα αγνοω μεχρι να δουμε κατι που αποδεδειγμενα θα δουλευει αριστα στο 100%, χωρις λοξυγγες στην απεικονηση των γραφικων και χωρις 300W καταναλωση.

 

Αν μιλάμε για MCM με το κάθε chip να είναι όσο μια GTX-1080, είναι πάρα πολύ καλό νέο.

 

Πχ.

 

AMD-Navi-GPU-Launching-in-2018-Could-Be-

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ότι έγινε στα  cpu θα γίνει και εδώ

 

φανταστείτε 2 / 4 / 6 /8 Gpus μαζεμένες σε μια κάρτα

 

περιμένουμε το Infity fabric να το δούμε στην πράξη ενώνοντας 2 vega και παραπάνω

 

edit

θα δείξει γιατί ακόμα δεν έχουμε καταλάβει γιατί βγήκε τόσο μεγάλο το vega

η Fury είναι στα 596 mm²           28nm

και το Vega 64 στα 484 mm²     14nm

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.