Jump to content


ΣΩΣΤΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ PC?


Recommended Posts

On 1/9/2018 at 7:19 PM, Jim@kiS said:

Καλησπερα παιδια μετα απο 4 χρονια με εναν 2600κ και μια 7970 cu2 νομιζω ηρθε η ωρα για ενα νεο high end pc. το μαξ μας ειναι τα 2500ευρω το θεμα μου ειναι αξιζει τωρα? η να περιμενω κατι καινουριο απο nvidia και για 9700κ?

Το setup που σκεφτομαι ειναι 

Corsair AXi Series AX1200i 80Plus Platinum

Intel Core i7-8700K

Phanteks Enthoo Evolv

Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 (rev. 1.0)

Samsung 960 PRO NVMe M.2 512GB

G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-4266MHz

NZXT Kraken X62

Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti 11GB Aorus

 

ξανα ρωταω ομως αξιζει να το κανω τωρα?

 

2500€ για gaming pc ποτέ δεν θα "αξίζει". Γουστάρω και τα έχω και τα σκάω, ναι. Αλλά δεν θα αξίζει ούτε κατά διάνοια.
1) Το τροφοδοτικό είναι υπερβολή. Για ποιο λόγο τόσα W και τόσα χρήματα;

2) Επειδή με μια πολύ γρήγορη ματιά στο υπόλοιπο thread είδα ότι θες 4Κ και 1440p gaming, ο επεξεργαστής είναι σχεδόν irrelevant. Μπορείς να πας σε φτηνότερο συνδυασμό ryzen refresh + mobo τον Απρίλη (ή και "απλό" ryzen + mobo σήμερα) και να έχεις ίδιες ακριβώς επιδόσεις (με την πιθανότητα να έχεις και καλύτερες σε multithreaded παιχνίδια στο μέλλον). Το ξέρω ότι το φυσάς το χρήμα, αλλά με αυτά που θα εξοικονομήσεις, μπορείς να πας σε 1ΤΒ nvme για να βάλεις όσα παιχνίδια τραβάει η ψυχή σου. Αν περιμένεις μέχρι τον Απρίλη για ryzen refresh, μπορεί και να έχουν πέσει οι μνήμες σε "ανθρώπινα" επίπεδα και είτε να εξοικονομήσει χρήματα βάζοντας 16GB είτε να μπορείς με σχεδόν τα ίδια να πας σε 32GB.

3) Ο nvme που θες θα φάει performance hit με το meltdown σε intel, κάτι που σε AMD θα το αποφύγεις (αν και για παιχνίδια, μόνο στα Loading times θα δεις διαφορές)

4) Οι μνήμες @ 4266 είναι και πάλι απίστευτη υπερβολή μια που οι intel δεν ακούνε στα MΗz των μνημών και πολύ περισσότερο για gaming, ενώ οι AMD που ακούνε, δεν φτάνουν τόσο ψηλά (με τους ryzen refresh θα δούμε). Οπότε πάρε μνήμες με μικρότερο χρονισμό και σπρώξε τα ρέστα σε 1TB nvme

5) Για το κουτί περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά το airflow με κλειστό front panel θα είναι τραγικό και αν θες να πουσάρεις στα 5GHz δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα temps που θα έχεις και για το throttling που θα φας.

 

Γενικά τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις. Σε 1,5-2 χρόνια ούτως ή άλλως δεν θα μπορείς να παίζεις ΑΑΑ games max settings με το παραπάνω setup. Οπότε για να αξίζει, που ρωτάς, εγώ θα κοιτούσα να εξοικονομήσω χρήματα από την τρέχουσα αγορά για να μπορώ π.χ. να αλλάξω κάρτα γραφικών σε 2 χρόνια και να είμαι πάλι up-to-date για να παίζω AAA τίτλους maxed out.

 

Ό,τι και να επιλέξεις τελικά, εύχομαι να το χαρείς!!!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

2500€ για gaming pc ποτέ δεν θα "αξίζει". Γουστάρω και τα έχω και τα σκάω, ναι. Αλλά δεν θα αξίζει ούτε κατά διάνοια.
1) Το τροφοδοτικό είναι υπερβολή. Για ποιο λόγο τόσα W και τόσα χρήματα;

2) Επειδή με μια πολύ γρήγορη ματιά στο υπόλοιπο thread είδα ότι θες 4Κ και 1440p gaming, ο επεξεργαστής είναι σχεδόν irrelevant. Μπορείς να πας σε φτηνότερο συνδυασμό ryzen refresh + mobo τον Απρίλη (ή και "απλό" ryzen + mobo σήμερα) και να έχεις ίδιες ακριβώς επιδόσεις (με την πιθανότητα να έχεις και καλύτερες σε multithreaded παιχνίδια στο μέλλον). Το ξέρω ότι το φυσάς το χρήμα, αλλά με αυτά που θα εξοικονομήσεις, μπορείς να πας σε 1ΤΒ nvme για να βάλεις όσα παιχνίδια τραβάει η ψυχή σου. Αν περιμένεις μέχρι τον Απρίλη για ryzen refresh, μπορεί και να έχουν πέσει οι μνήμες σε "ανθρώπινα" επίπεδα και είτε να εξοικονομήσει χρήματα βάζοντας 16GB είτε να μπορείς με σχεδόν τα ίδια να πας σε 32GB.

3) Ο nvme που θες θα φάει performance hit με το meltdown σε intel, κάτι που σε AMD θα το αποφύγεις (αν και για παιχνίδια, μόνο στα Loading times θα δεις διαφορές)

4) Οι μνήμες @ 4266 είναι και πάλι απίστευτη υπερβολή μια που οι intel δεν ακούνε στα MΗz των μνημών και πολύ περισσότερο για gaming, ενώ οι AMD που ακούνε, δεν φτάνουν τόσο ψηλά (με τους ryzen refresh θα δούμε). Οπότε πάρε μνήμες με μικρότερο χρονισμό και σπρώξε τα ρέστα σε 1TB nvme

5) Για το κουτί περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά το airflow με κλειστό front panel θα είναι τραγικό και αν θες να πουσάρεις στα 5GHz δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα temps που θα έχεις και για το throttling που θα φας.

Γενικά τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις. Σε 1,5-2 χρόνια ούτως ή άλλως δεν θα μπορείς να παίζεις ΑΑΑ games max settings με το παραπάνω setup. Οπότε για να αξίζει, που ρωτάς, εγώ θα κοιτούσα να εξοικονομήσω χρήματα από την τρέχουσα αγορά για να μπορώ π.χ. να αλλάξω κάρτα γραφικών σε 2 χρόνια και να είμαι πάλι up-to-date για να παίζω AAA τίτλους maxed out.

Ό,τι και να επιλέξεις τελικά, εύχομαι να το χαρείς!!!

Δεν πρότεινα ryzen (1600/1600x/1700), γιατί το παιδί έγραψε ότι θέλει πολλά fps. Έχεις δίκιο όμως. Μπορεί να εξοικονομήσει αρκετά πηγαίνοντας σε τέτοιο setup. Απλά, σε λίγο καιρό θα βγουν οι ryzen+ και δεν ξέρω κατά πόσο θα υποστηρίζονται από τις x370 μητρικές. Ξέρω-ξέρω, η amd είπε πως θα υποστηρίζονται, αλλά ας το δούμε και στην πράξη αυτό.

Nvme δεν είναι υπερβολή; Όπως έγραψες και συ "για παιχνίδια, μόνο στα loading times θα δεις διαφορές". Θα μπορούσε να πάει σε έναν 256gb για λειτουργικό και έναν 1tb για παιχνίδια και ό,τι άλλο θέλει ν' αποθηκεύσει.

Για μνήμες (με την επιφύλαξη των ryzen+), επίσης, συμφωνώ. Ο,τιδήποτε πάνω από 3200, άντε 3600, δεν φέρνει τρομερή αύξηση επιδόσεων.

Τροφοδοτικό: Υπερβολή σίγουρα. Και με 750w θα είναι εντάξει.

Για το κουτί, δεν έχω άποψη. Στο δικό μου phanteks, όμως, το airflow είναι εξαιρετικό, με χαμηλές θερμοκρασίες. Το evolv πόσο χειρότερο μπορεί να είναι;

Τέλος, για την κάρτα: υπάρχει και άλλη μία οπτική. Όταν πας να πάρεις την top κάρτα, η οποία σε λίγο θ' αντικατασταθεί από νεότερη, καλό είναι να μην δίνεις πολλά χρήματα. 800-900 Ευρώ για την ti είναι πολλά, ειδικά εάν σκεφτούμε ότι το poor volta έρχεται. Μπορεί λοιπόν να δει και για καμιά μεταχειρισμένη ti, εκεί στα 600-650 ευρώ. Γλιτώνει 200-250 ευρώ, κάνει τη μετάβαση στην κορυφαία κάρτα σήμερα και κρατά και μια σχετική μεταπωλητική αξία για τη μετάβαση στην επόμενη ti, όποτε και αν κυκλοφορήσει αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.