Jump to content



Οι τιμες στις RAM ειναι αηδια απλα


Recommended Posts

Θυμαμαι το 2013 που εφτιαξα ενα pc και εβλεπα τις RAM ως κατι πολυ φτηνο ενα πενηνταρι κ ειχες 8αρα ddr3 +  μαζι με τον ssd ηταν οτι πιο φτηνο upgrade μπορουσες να κανεις 

 

Και πλεον που αρχισα να ψαχνω ξανα τα sites για νεο pc ειδα αυτο το πραγμα

hghhgf.thumb.jpg.1e1f6fe1c73102fee415c7314472bc94.jpg

 

το πιο ακριβο κομματι του pc μου οι RAM? O.o

 

πραγματικα γτ τετοια χαλια με τις RAM?

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο παρον επιπεδο ζητησης ενας (πρακτικα) μικρος αριθμος παραγωγων επιλεγει να μην διαταραξει το μεριδιο αγορας ωστε να μεγιστοποιησει τα κερδη του

https://en.wikipedia.org/wiki/Tacit_collusion

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν αγοράζουμε με 5πλασιες τιμές καλά κάνουν και μας πηδ@νε..

 

Προσωπικά παρακολουθώ για να αγοράσω ενα σετάκι 2χ8 ακόμη αλλά οταν θα υπάρχει μείωση 30-35% .

 

Δηλαδή τα 16GB 2χ8 DDR4 3200 να πέσουν τουλάχιστον στα 150-160 ευρώ. Πέρισυ είχαν πέσει και κάτω απο 100..

 

Απο τι εχω διαβάσει αναμένεται κάποια μείωση μέσα στο έτος.. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

όντως διαβάζοντας το θέμα κοίταξα να δω ποσο έχουν οι μνήμες που αγόρασα πριν 1 χρόνο+ τις είχα αγοράσει 160 και θυμάμαι λίγους μήνες μετά είχαν πέσει 130 και τώρα τις βρίσκω στα  260

μάλλον οι ram όσο περνάει ο καιρός τους αντίθετα από όλα τα αλλα τεχνολογικά parts ωριμάζουν σαν το παλιό κρασί ένα πράγμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πόσες φορές θα το πούμε; Αυτήν τη στιγμή, δεν αγοράζεις το παραμικρό. Ούτε μεταχειρισμένο δεν αξίζει να πάρεις. Υπομονή, ελεύθερη αγορά είναι, θα περάσει:hehe:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πόσες φορές θα το πούμε; Αυτήν τη στιγμή, δεν αγοράζεις το παραμικρό. Ούτε μεταχειρισμένο δεν αξίζει να πάρεις. Υπομονή, ελεύθερη αγορά είναι, θα περάσει:hehe:.

Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου.

Καλά, δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να περιμένουν. Προσωπικά, τόσα λεφτά δεν δίνω. Ή που θα κάνω την αναβάθμιση που προγραμματίζω κομμάτι κομμάτι και ανάλογα με το αν βρω καλές τιμές, ή που θα τα πάρω όλα μαζί (εφόσον δεν μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι), ή που θα κάτσω στ' αυγά μου.

Εφόσον ισχύσει αυτό που λες, με βλέπω να κλωσσάω:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

όπως βλέπετε κάνω δικιά μου εκστρατεία κατά των miners  :hehe: (στην υπογραφή)

 

για όποιον έχει απενεργοποιήσει τις υπογραφές παρακάτω

minerslab.thumb.jpg.193d09143e4434ac9791

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Και στα μεταχειρισμένα (ram/gpu) έχει ξεφύγει το θέμα, αλλά εκεί είναι στη κρίση του καθενός στην τελική τι θα κάνει.

Σε αγγελία ζήτησης που έχω βάλει φάνηκε παράξενο σε κάποιον μια απ'τις προϋποθέσεις που έχω βάλει, πρέπει να είμαι τρελός (με τα λεγόμενα του) :jester:

 

Λες και υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας (πάρχουν κάποιο άτυποι) για να πουλήσεις ή ζητήσεις. 

Μπαίνεις, βλέπεις, σου κάνει ναι ή όχι και πας παρακάτω. Ο καθένας κοιτάει την πλευρά του, τι τον συμφέρει (υπάρχουν και ακραία παραδείγματα),

υπάρχουν και τα λαμόγια κτλ. κτλ.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε ...όπως και αν το λέμε...αν οι εταιρείες δεν αποφασίσουν να σπρώξουν την παραγωγή ....ΔΕΝ....ειδικά με τα κινητά που έχουν γίνει επέκταση του χεριού μας και σε κάθε οικογένεια αποτελεί μόνιμο έξοδο τουλάχιστο κάθε χρόνο για το κάθε μέλος....απλώς ΔΕΝ.....απο το 2019 αναμένεται η υποχώρηση και ΑΝ....(υπάρχει μια μικρή ελπίδα για τις αρχές του έτους αλλά ως τώρα δεν είδα τίποτα καλό εκτός απο σήμερα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/1/2018 at 3:14 ΜΜ, το μέλος DCS Fenomeno έγραψε:

Θυμαμαι το 2013 που εφτιαξα ενα pc και εβλεπα τις RAM ως κατι πολυ φτηνο ενα πενηνταρι κ ειχες 8αρα ddr3 +  μαζι με τον ssd ηταν οτι πιο φτηνο upgrade μπορουσες να κανεις 

 

 

 

σκεψου πως το βλεπουμε οι πιο "κολoγεροι" που καποτε τις φτιαχναμε απλα μονοι μας! (τις πιο αθωες εποχες,  οταν οι ραμ παιζαν σε μερικα Kb αγοραζες μια μικρη και εβαζες επιπλεον τσιπακια απ το ηλεκτρονικαδικο της γειτονιας σου και την εφτανες max με το 1/10 των χρηματων που ειχε ετοιμη )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.